Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 17 cze 2019, o 08:36

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 922 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62  Następna strona

Jaka trasa "304" jest lepsza?
Stara - przez Piłsudskiego i T. Bagatela 36%  36%  [ 28 ]
Nowa - przez Aleje, Nowy Kleparz i Politechnikę 50%  50%  [ 39 ]
Nie mam zdania 14%  14%  [ 11 ]
Liczba głosów : 78
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wieliczka
PostNapisane: 28 maja 2019, o 15:30 
Dyrektor

Locutus napisał(a):

No ale skoro tak mieszają z numeracją, to gorąco trzymam kciuki za to, by nareszcie linia 50 została przenumerowana na 7, zaś linia 52 na 12. Czas już najwyższy, by uporządkować numerację.

Pozdrawiam!
LOKI

Na to raczej bym nie liczył. Jakaś propaganda musi przecież być, bo czymże by był "KST" bez "5x"
A co do uporządkowania numerów na liniach Aglo, to w gminie Zabierzów jest takie cudo jak "226" i nikt się tym zająć nie chce, a jest wolny "228"

PostNapisane: 28 maja 2019, o 20:45 
Dyrektor

Locutus napisał(a):
No ale skoro tak mieszają z numeracją, to gorąco trzymam kciuki za to, by nareszcie linia 50 została przenumerowana na 7, zaś linia 52 na 12. Czas już najwyższy, by uporządkować numerację.

Zgadzam się.

Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!

PostNapisane: 29 maja 2019, o 09:56 
Moderator

Kaszmir napisał(a):
Rozumiem Twoje argumenty i masz rację - w przyporządkowaniu gminom konkretnych numerków na końcu jest pewien porządek. Idąc takim rozumowaniem, teraz będzie więcej porządku z "234".

...i tylko pozostaje bardzo istotne „ale”, o którym wspomniałem w moim poście: niepotrzebne mieszanie numerkami bez zmiany trasy… A że koniec końców nasze długie dyskusje przekonały mnie, że wygoda pasażerów jest ważniejsza niż porządek w numerkach mile łechczący autystyczne tendencje emkaema, to nawet i tę pięćdziesiątkę i pięćdziesiątkę dwójkę przestałem już marudzić (chyba że ironicznie, jak w ostatnim poście)...
Kaszmir napisał(a):
Natomiast wg mnie jednak tu ważne jest coś innego: funkcjonalność linii. Jeśli dany autobus/tramwaj przez większość trasy obsługuje te same potoki co inna linia, to powinien mieć możliwie zbliżony numer.

Tylko że, jak już o tym wielokrotnie dyskutowaliśmy, nie da się zrobić tak, by zasada ta była uniwersalnie przestrzegana, więc ma ona ograniczone zastosowanie… Choć w niektórych przypadkach może być przydatna...
Kaszmir napisał(a):
Końcówka tu jest mniej ważna. Gdyby iść tylko tropem końcówki, to czy uważasz rzeczywiście, że:
- zamiast "143/243" lepsze jest "143/234"?

Sprawa jest złożona… W takim kształcie jak linie te funkcjonowały do początku ostatniego remontu oczywiście 143/243 są bardziej informatywne dla pasażerów. Jeśli prawdą są nasze przypuszczenia, że 243 alias 234 nie wróci już na starą trasę, to stary numerek traci już wartość informacyjną o tym, że jest to linia dublująca 143 i w sumie czwórka na końcu zaczyna nabierać sensu (bo linia ta dojeżdża do gminy Wieliczka i tamże kończy i jako jedyna do tej pory nie miała czwórki na końcu). Tyle tylko, że zmianę tę należało wprowadzić wraz ze zmianą trasy, a nie ni z tego ni z owego tak nagle, dezorientując niepotrzebnie pasażerów.
Kaszmir napisał(a):
- zamiast "171/271" lepsze jest "171/282" (czy jakikolwiek "2x2"?)

In abstracto – lepsze jest to pierwsze, jasne. Ale dwukrotne mieszanie z numerkami bez zmiany trasy zdecydowanie było szkodliwym mieszaniem ludziom w głowie i utrudnianiem życia tylko po to, by numerki ładniej wyglądały na papierze…

No serio – chciałbyś, żeby teraz nagle przyporządkowano wreszcie pięćdziesiątkom normalne numerki (bez żadnych zmian w trasie, bez specjalnej okazji w stylu maksymalizacji czy remarszrutyzacji, kiedy takie zmiany łatwiej przechodzą, bo i tak cała sieć ewoluuje)? A przecież zgadzamy się, że ta pięćdziesiątka na początku nic nie wnosi...
Kaszmir napisał(a):
- zamiast "230" nawiązującego do "210/910" lepsze jest "288"?

Oczywiście nie – bo linie z zerem na końcu wyjeżdżają z ROK w stronę Modlniczki, co tworzy ładną informatywną rodzinę wśród linii bronowickich… Ale przy okazji warto pół-żartem zauważyć, że 210/910 nawiązują też (zupełnie niesłusznie) do 110… Czy 10…
Kaszmir napisał(a):
- zamiast "252" nawiązującego do innych linii na Woli Justowskiej lepsze jest "298"?

Teoretycznie – nie. Praktycznie – zważywszy na to, jak ta zmiana się odbyła – chyba jednak i owszem, bo było to dokładnie takie samo mieszanie (na Pleszowie) jak dzisiaj z tym nieszczęsnym 234...
Kaszmir napisał(a):
I podobnie w przeszłości - przez kilka lat funkcjonowała razem para "192/292" (połowa kursów do Chełmu, połowa na lotnisko). Czy naprawdę lepsze byłoby "192/298"?

Nie. :-)
Kaszmir napisał(a):
(…) (Przy okazji: na jakdojade są już nowe trasy, i faktycznie linia Borek Fałęcki - Skawina dostanie numer "243".)

I to mnie już wkurza do entej. Nie dość, że niepotrzebnie zmienili numerek bez zmiany trasy, bez specjalnej okazji, to jeszcze doprowadzili do sytuacji, że ludzie, którzy od lat jeździli 243 z dnia na dzień kukając z przyzwyczajenia w necie na rozkład swojej linii dostaną się do rozkładu linii z Borku Fałęckiego do Skawiny. Ewidentna dezinformacja i działanie na szkodę pasażera. Przecież to tak samo jakby przenumerowali 9 na 23 (bo rodzina linii bieżanowskich kończy się na „3”) a jednocześnie w tym samym momencie dali pięćdziesiątce numerek 9...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 29 maja 2019, o 19:54 
Dyrektor

Locutus napisał(a):
Kaszmir napisał(a):
(…) (Przy okazji: na jakdojade są już nowe trasy, i faktycznie linia Borek Fałęcki - Skawina dostanie numer "243".)

I to mnie już wkurza do entej. Nie dość, że niepotrzebnie zmienili numerek bez zmiany trasy, bez specjalnej okazji, to jeszcze doprowadzili do sytuacji, że ludzie, którzy od lat jeździli 243 z dnia na dzień kukając z przyzwyczajenia w necie na rozkład swojej linii dostaną się do rozkładu linii z Borku Fałęckiego do Skawiny. Ewidentna dezinformacja i działanie na szkodę pasażera. Przecież to tak samo jakby przenumerowali 9 na 23 (bo rodzina linii bieżanowskich kończy się na „3”) a jednocześnie w tym samym momencie dali pięćdziesiątce numerek 9...

Pozdrawiam!
LOKI

Z mojej strony pełna zgoda. To już jest zwykłe chamstwo i bezczelność. Takich rzeczy się po prostu nie robi. Nawet jeśli z głębokim trudem jestem w stanie zaakceptować zmianę numerka po to żeby go zwolnić dla innej części miasta, to tylko i wyłącznie pod warunkiem że co najmniej przez kilka miesięcy ów numer zniknie całkowicie - tak jak to miało miejsce w przypadku przeprowadzki "20" i "17" za żelazną kurtynę.

PostNapisane: 29 maja 2019, o 20:43 
Miłośnik

Zresztą, dolewając oliwy do ognia, numer "243" średnio do tej linii pasuje. O wiele lepsze byłoby 2x5 nawiązujące do jeżdżących w okolicach 245 i 235, a także pasujące do 175/475 w Opatkowicach (jako, że 243 przez Opatkowice też jedzie).

PostNapisane: 6 cze 2019, o 07:36 
Moderator fb pkk

Wieliczka zyska nowy autobus do Krakowa. W planach także tramwaj
https://dziennikpolski24.pl/wieliczka-z ... 1-14187717

Cytuj:
We wrześniu tego roku uruchomiona zostanie nowa linia MPK Wieliczka - Kraków. Dokładna trasa jej przejazdu będzie znana w ciągu 2-3 tygodni. Powstaje plan budowy linii tramwajowej - do osiedla Krzyszkowice

PostNapisane: 6 cze 2019, o 07:37 
Moderator

Prima aprilis był ponad dwa miesiące temu...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 6 cze 2019, o 08:20 
Dyspozytor

Linia wspomagająca 304 do Nowego Bieżanowa jest jak najbardziej ok, natomiast końcowy przystanek w Wieliczce na parkingu przy Dembowskiego jest bez sensu, bo autobus nie obsłuży największych wielickich osiedli, które znajdują się we wschodniej części miasta.
A co tramwaju, to pomysł jest tak absurdalny, że mam nadzieję, że faktycznie to spóźniony Prima Aprilis i nikomu nie przyjdzie do głowy marnować pieniądze na projekty czy analizy, a już nie daj boże na samą budowę.

PostNapisane: 6 cze 2019, o 10:29 
Dyrektor

Wszystko fajnie: nowa linia autobusowa do pętli w Nowym Bieżanowie (moje pytanie: autobusowej czy tramwajowej?). Jaka częstotliwość itd.?

Mam ciche przypuszczenia czy to zmienianie numerku autobusu "243" na "234" z końcem maja br. może mieć coś z tym co szykują od września?

Ja tylko obawiam się jednego: gdzie ci pasażerowie Wieliczki i okolic mają się pomieścić w bieżanowskich tramwajach? Obecnie jakoś ich sobie nie wyobrażam w tych przepełnionych już na samym początku trasy 26 metrowych wagonach (widać naocznie, że ten legalny parking P+R na pętli zrobił swoje a te nieoficjalne (parkingi przy Kauflandzie, Carrefour i Lidlu) także mają swoje odzwierciedlenie w zapełnieniach pojazdów MPK. A na horyzoncie otwarcie szpitala w Prokocimiu dobije wszystko i to bez 2-óch zdań. :lmao:
No chyba, że nagle pojawią się same 32 metrowe wagony na "3", "13" i miks na "9" w co osobiście nie wierzę. :(

PostNapisane: 6 cze 2019, o 12:46 
Dyspozytor

kucyk napisał(a):
Ja tylko obawiam się jednego: gdzie ci pasażerowie Wieliczki i okolic mają się pomieścić w bieżanowskich tramwajach?

Przecież tych pasażerów przesiadających się na tramwaje jakoś znacznie nie przybędzie, po prostu część z nich zamiast gnieść się w 304 pojedzie nową linią.
kucyk napisał(a):
moje pytanie: autobusowej czy tramwajowej?

Nie bardzo widzę sens, żeby jechał na tramwajową, skoro chodzi po prostu o najbliższe miejsce w którym mógłby zawrócić. Najlepiej by było, gdyby zawracał np. przez Malborską, wtedy doszłaby jeszcze możliwość przesiadki na tramwaje kurdwanowskie.

PostNapisane: 7 cze 2019, o 15:47 
Dyspozytor

Cytuj:
Obrazek
274
od 08.06.2019
Korekta rozkładu jazdy

Szanowni Pasażerowie!

Uprzejmie informujemy, że w związku z utrudnieniami w zawracaniu autobusów na pętli Trąbki P+R od dnia 08.06.2019 r. (sobota) zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii 274 zakładająca zmianę godzin odjazdów w dni świąteczne w godzinach porannych.

Nowe godziny odjazdów w dni świąteczne:

z Podgórza SKA: 3:35, 5:25, 7:15 i 9:05;
z Trabek P+R: 4:25, 6:15, 8:05 i 9:55.

Pozostałe godziny odjazdów w dni świąteczne oraz wszystkie godziny odjazdów w inne dni pozostają bez zmian.
http://kmkrakow.pl/

PostNapisane: 13 cze 2019, o 14:31 
Administrator

Locutus - myślę, że w sprawie numeracji "171/271", "192/292", "230" czy "252" się zgadzamy. Jednak jakby nie osądzać, są one przykładami gdy linia nie dostała numeru po gminie w której kończy, a mimo to obaj potwierdzamy, że tak jest lepiej.

Dla mnie przypadek z "264" jest zbliżony. Masz rację, linia ta kończy w Wieliczce - i to sugerowałoby numer "2x4". I gdyby rzeczywiście ta linia jechała skądś (np. z Płaszowa) nie dublując się z innymi i wyjeżdżała w kier. Brzegów - to sam bym głosował za "264". Trzeba jednak uwzględnić istnienie "221" bo "264" jedzie w środku wprawdzie innymi ulicami, jednak ciągi te są położone w większości ledwie jakieś 400 m od "221". Wynikałoby z tego, że spora część pasażerów "264" będzie też miała w zasięgu "221". Obie zatem obsługują zbliżone potoki, de facto tworząc coś na wzór "1xx/4xx" czy choćby "210/230". I tak jak napisałeś, że w przypadku Bronowic Małych "0" na końcu stanowi informację o liniach jadących w kier. Modlniczki, tak na Płaszowie "1" na końcu mogło stanowić info o liniach jadących w kier. Brzegów czy Grabia.

No i sytuacja z nowym "243". Tak, masz rację - "3" na końcu nawiązuje do linii skawińskich. Jednak na większości trasy po drodze nie ma innych "3", sytuacja jest zatem podobna do "252" (mimo że kończy w Zabierzowie, nie ma "8") czy "230" (również kończy w Zabierzowie, też nie ma "8"). Warto też uwzględnić, że obecnie "175/475" jest tak w 90% zdublowane przez "243". W mojej opinii dla nowego "243" zatem najlepszy byłby zajęty numer "275", a skoro nie jest dostępny - to np. "205" (swoją drogą kto pamięta, że "175" nawet przez chwilę miało numer "205"?). Byłoby to też nawiązani do "235" z którym obecnie "243" mocno dzieli funkcjonalność, wg mnie bardziej niż z innymi liniami skawińskimi (Korabniki, Zakopianka, Borek Fałęcki).

PostNapisane: 13 cze 2019, o 15:16 
Moderator

@ Kaszmir - w sprawie naszego zgadzania się w kwestii 171/271 - nie zapominaj, co napisałem o mieszaniu numerkami dla samego mieszania... Strasznie mi się nie spodobało to, co wtedy ZIKiT odstawił... Co do reszty - oczywiście zgoda... Jeśli chodzi o 264 - dyskutowaliśmy o tym długo i wielokrotnie, nie wiem, czy jest sens do tego wracać. Primo - jedynka na końcu jest dla mnie sygnałem, że linia jedzie do Niepołomic (i tu 271 zaczyna przeszkadzać tak swoją drogą)... Secundo - z Małego Płaszowa i tak odjeżdżają tylko dwie linie aglomeracyjne, obie dojeżdżające do Brzegów, więc wystarczy zapamiętać, że aby dojechać do Brzegów mamy wsiąść w autobus, którego numer linii ma dwójkę na początku i ostatnią cyferkę można ignorować spokojnie (ustaliliśmy też, że jest wysoce nieprawdopodobne, by w dającej się przewidzieć przyszłości powstała linia aglomeracyjna z Małego Płaszowa omijająca Brzegi - już bardziej prawdopodobne jest, że 264 wydłużona zostanie w głąb Wieliczki)... A co do nowego 243 - ważne, że się zgadzamy, że numer jest do d**y, nie musimy się zgadzać w kwestii tego z jakich powodów. :-P

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 14 cze 2019, o 16:01 
Administrator

Locutus napisał(a):
@ Kaszmir - w sprawie naszego zgadzania się w kwestii 171/271 - nie zapominaj, co napisałem o mieszaniu numerkami dla samego mieszania... Strasznie mi się nie spodobało to, co wtedy ZIKiT odstawił... Co do reszty - oczywiście zgoda... Jeśli chodzi o 264 - dyskutowaliśmy o tym długo i wielokrotnie, nie wiem, czy jest sens do tego wracać. Primo - jedynka na końcu jest dla mnie sygnałem, że linia jedzie do Niepołomic (i tu 271 zaczyna przeszkadzać tak swoją drogą)... Secundo - z Małego Płaszowa i tak odjeżdżają tylko dwie linie aglomeracyjne, obie dojeżdżające do Brzegów, więc wystarczy zapamiętać, że aby dojechać do Brzegów mamy wsiąść w autobus, którego numer linii ma dwójkę na początku i ostatnią cyferkę można ignorować spokojnie (ustaliliśmy też, że jest wysoce nieprawdopodobne, by w dającej się przewidzieć przyszłości powstała linia aglomeracyjna z Małego Płaszowa omijająca Brzegi - już bardziej prawdopodobne jest, że 264 wydłużona zostanie w głąb Wieliczki)...

Nie, nie zgodziliśmy się co do Płaszowa i nie wiem czemu przyklejasz mi słowa których nie powiedziałem. Wspominałem Ci choćby o koncepcji linii z Małego Płaszowa przez Półłanki i Węgrzce Wielkie która była proponowana (dowóz mieszkańców aglo do zakładów na Rybitwach) i która wcale nie jechałaby przez Brzegi.

Wspominałem też Os. Podwawelskie, gdzie jeszcze cztery lata temu nie było żadnych aglo i nikt się ich nie spodziewał. A teraz są dwie - "219" i "252" - i dzięki temu, że ktoś był konsekwentny w numeracji, jest teraz to uporządkowane.

I osobiście uważam, że w Twoim postępowaniu jest straszna niekonsekwencja. Z "230" zgadzasz się, że nie liczy się końcówka bo ważniejsze że linia pokrywa się z "210". Ale już przy "264" nie uwzględniasz, że linia dubluje się z "221" i... ważniejsza jest dla Ciebie końcówka. Chciałbym Cię zrozumieć, Locutus, ale kurczę nie jestem w stanie.

I to chyba kończy dyskusję.

PostNapisane: 14 cze 2019, o 18:19 
Moderator

Kaszmir napisał(a):
Nie, nie zgodziliśmy się co do Płaszowa i nie wiem czemu przyklejasz mi słowa których nie powiedziałem.

Prawdopodobnie dlatego, że AFAIR nie odniosłeś się wówczas do moich argumentów i uznałem, że zgodnie ze staropolskim zwyczajem (znanym już na pewno w osiemnastym wieku) milczenie oznacza zgodę.
Kaszmir napisał(a):
Wspominałem Ci choćby o koncepcji linii z Małego Płaszowa przez Półłanki i Węgrzce Wielkie która była proponowana (dowóz mieszkańców aglo do zakładów na Rybitwach) i która wcale nie jechałaby przez Brzegi.

A ja Ci na to odpowiedziałem, że jest to totalne Science Fiction. I wyjaśniłem dlaczego - linie aglomeracyjne zazwyczaj dojeżdżają do najbliższego węzła przesiadkowego lub najbliższego większego węzła przesiadkowego - a Mały Płaszów zdecydowanie nie jest bliżej Węgrzc niż Nowy Bieżanów, nie jest też większym węzłem przesiadkowym... W dodatku na Półłanki przejazdy imienia Litewki powodują opóźnienia autobusów (coś czego brak na trasie do Nowego Bieżanowa)... O wiele bardziej prawdopodobnym rozwojem sytuacji jest przedłużenie 264 do Wieliczki - miasta, które regularnie komunikację rozwija.
Kaszmir napisał(a):
Wspominałem też Os. Podwawelskie, gdzie jeszcze cztery lata temu nie było żadnych aglo i nikt się ich nie spodziewał. A teraz są dwie - "219" i "252" - i dzięki temu, że ktoś był konsekwentny w numeracji, jest teraz to uporządkowane.

Przy czym przydatność tego uporządkowania jest nieco wątpliwa - ale nie chcę już po raz kolejny wałkować tego samego tematu...
Kaszmir napisał(a):
I osobiście uważam, że w Twoim postępowaniu jest straszna niekonsekwencja.

I vice versa.
Kaszmir napisał(a):
Z "230" zgadzasz się, że nie liczy się końcówka bo ważniejsze że linia pokrywa się z "210". Ale już przy "264" nie uwzględniasz, że linia dubluje się z "221" i... ważniejsza jest dla Ciebie końcówka.

W Bronowicach jest kilkanaście linii autobusowych aglomeracyjnych wyjeżdżających w trzech kierunkach. Przyporządkowanie ostatniej cyferki jest dużym ułatwieniem dla pasażerów jadących niedaleko Krakowa, bo od razu wiedzą, że 2x0 pojedzie na północ od ROK, 2x6 na zachód od ROK, zaś 2x8 od razu na zachód, bez przejazdu przez ROK. Pamiętasz dwie cyferki i wiesz, gdzie jedziesz, nie musisz pamiętać całej listy...

W Małym Płaszowie są dwie linie aglomeracyjne. Obie jadą przez Brzegi. Aby dostać się do Brzegów, wystarczy zapamiętać pierwszą cyferkę, wystarczy wiedzieć, że 2xx jedzie do Brzegów. Koniec. Niczego więcej pamiętać nie potrzeba, w szczególności ostatniej cyferki.

Jednym słowem numer 2x1 dla linii 264 nie tylko by nic ludziom nie dał, ale wręcz by mógł wprowadzić w błąd, sugerując, że linia jedzie do gminy Niepołomice a nie do gminy Wieliczka.
Kaszmir napisał(a):
Chciałbym Cię zrozumieć, Locutus, ale kurczę nie jestem w stanie.

Nie chciałbyś. Powtarzam bardzo proste, bardzo logiczne argumenty i Twój brak zrozumienia jest jedynie wynikiem złej woli.
Kaszmir napisał(a):
I to chyba kończy dyskusję.

Brak woli zrozumienia z Twojej strony sprawia, że rzeczywiście dyskusja staje się jałowa...

Pozdrawiam!
LOKI

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 922 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1