Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 20 mar 2019, o 20:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3843 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249 ... 257  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 gru 2018, o 15:38 
Administrator

Lw25 napisał(a):
Weźcie poprawkę na to, że obecne ceny biletów okresowych pochodzą z czasów, kiedy średnia pensja brutto była niższa niż minimalna na 2019...

Prawda. Skoro ceny, średnie pensje oraz minimalne płace rosną, a ceny biletów utrzymują się bez zmian, to w praktyce oznacza że z roku na rok są coraz tańsze. Nie wspominając nawet o zeszłorocznej obniżce cen w związku z uruchomieniem Karty Krakowskiej.

PostNapisane: 25 gru 2018, o 22:25 
Dyspozytor

Tu już nawet nie chodzi o pensje, a o fakt zbalansowania budżetu. Niestety, niektóre opłaty są zamrożone od wielu lat, a niektóre muszą rosnąć proporcjonalnie. Już n-ty raz powtarzam, że dochody z biletów są drugim największym dochodem własnym miasta, zaraz po opłatach od nieruchomości. I to się nie może zmienić.
Jeśli komunikacja miejska ma być lepsza, to trzeba mieć na nią kasę. Trzeba przyznać, że inwestycyjnie miasto faktycznie bardziej promuje samochody, natomiast utrzymaniowo działa proporcjonalnie dość, a chyba nawet trochę promuje KM.

PostNapisane: 14 sty 2019, o 11:40 
Dyrektor

Wczoraj musiałem wrócić do Krakowa (sprawdzając bilet KMK w tramwaju doznałem szoku).
ObrazekObrazek

Potwierdzenie przelewu zakupu biletu:

Dzwoniłem do MPK, to w systemie nie mają mojego biletu
Wyszło na to, że od 31 grudnia jeżdżę na ,,bilecie widmo". Uważajcie na zakup biletów w punktach MPK, można się nieźle przejechać.

W ogóle jak mogło dojść do tak rażącego zaniedbania przy zakupie biletu? :wall:

Ostatnio edytowano 14 sty 2019, o 12:22 przez brovar, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 14 sty 2019, o 12:20 
Inspektor

@brovar sprawdzałeś KKM tylko w tym kasowniku czy w innych miejscach też widniał jako nieważny?

PostNapisane: 14 sty 2019, o 12:25 
Dyspozytor

Dwukrotnie miałem tak z automatem na pętli na Widoku, pieniądze z karty pobrał, a bilet nie został zapisany na karcie + nie wydrukował potwierdzenia. Po napisaniu reklamacji pieniądze zostały mi zwrócone.

PostNapisane: 14 sty 2019, o 12:59 
Dyrektor

pasazer_mobilisu napisał(a):
@brovar sprawdzałeś KKM tylko w tym kasowniku czy w innych miejscach też widniał jako nieważny?

Nie ma go nigdzie.
lucapacioli napisał(a):
Dwukrotnie miałem tak z automatem na pętli na Widoku, pieniądze z karty pobrał, a bilet nie został zapisany na karcie + nie wydrukował potwierdzenia. Po napisaniu reklamacji pieniądze zostały mi zwrócone.

Tylko, że tutaj nie zawinił automat, a pracownica z punktu sprzedaży biletów MPK, sprzedając mi usługę której nie mam.

PostNapisane: 14 sty 2019, o 16:14 
Dyrektor

brovar napisał(a):
lucapacioli napisał(a):

Tylko, że tutaj nie zawinił automat, a pracownica z punktu sprzedaży biletów MPK, sprzedając mi usługę której nie mam.

A dlaczego obwiniasz pracownicę PSB, a nie komputer, na którym pracuje? Przecież tak samo jak w automacie na przystanku, w komputerze też mogło się coś zwiesić na moment w chwili zapisywania biletu - i nie został zapisany na karcie (a na monitorze wyskoczył komunikat, że zapisano).

PostNapisane: 14 sty 2019, o 18:42 
Dyspozytor

Ja dwa razy trafiłem na taką sytuację, że zapłaciłem, ale nie otrzymałem biletu w automacie w pojeździe. Niby podchodzę do motorniczego i mówię o sprawie, ale co w przypadku kontroli? Czy gdyby nie uwierzyli, to mogę żądać np. żeby obejrzeli sobie nagranie z monitoringu, że dokonywałem zakupu biletu? Dość kłopotliwa sytuacja, co nie?

PostNapisane: 15 sty 2019, o 15:07 
Dyrektor

lolek-12 napisał(a):
Ja dwa razy trafiłem na taką sytuację, że zapłaciłem, ale nie otrzymałem biletu w automacie w pojeździe. Niby podchodzę do motorniczego i mówię o sprawie, ale co w przypadku kontroli? Czy gdyby nie uwierzyli, to mogę żądać np. żeby obejrzeli sobie nagranie z monitoringu, że dokonywałem zakupu biletu? Dość kłopotliwa sytuacja, co nie?

A wiesz o tym, że bilety dość często zacinają się u wylotu - i w większości przypadków wystarczy wsadzić rękę pod klapkę i delikatnie poruszać palcami, żeby bilet spadł? Kilka lat temu było na ten temat nawet kilka artykułów :]

PostNapisane: 7 lut 2019, o 09:16 
Administrator

Cytuj:
Bilet jednorazowy za 4 złote, likwidacja miesięcznego na jedną linię, bilet 15-minutowy (zamiast 20-minutowego) za 3 złote, droższe tzw. sieciówki na wszystkie linie dla osób nie płacących podatków w Krakowie oraz tańsze dla krakowian. To nowa propozycja zmiany taryfy biletowej zaproponowane przez Zarząd Transportu Publicznego. Z projektem dokumentu w najbliższym czasie mają zapoznać się miejscy radni, którzy pod koniec lutego mają zdecydować czy przyjąć zaproponowane przez urzędników zmiany.
https://krakow.onet.pl/krakow-bedzie-po ... kt/z7431k0

PostNapisane: 7 lut 2019, o 12:27 
Inspektor

Tak jak wcześniej pisałem - podwyżka zrozumiała, ale szkoda że skrócono ważność najpopularniejszych biletów z 20 na 15 minut i z 40 na 20 minut. W niektórych relacjach trzeba będzie zapłacić 1,2zł więcej. Z drugiej strony teraz częściej będą się opłacać bilety 24h, 48h i 72h o ile oczywiście ich cena się nie zmieni.
Kod:
Osoby, które nie mają karty ceny biletów sieciowych mają zostać podniesione o 30 proc. i kosztować w granicy 100 złotych.

+30% do 89zł da 115zł :)

PostNapisane: 7 lut 2019, o 19:14 
Pasażer

Cytuj:
Trzeba też podkreślić, że do likwidacji idzie bilet okresowy na jedną linię. Urzędnicy uważają, że skoro uczniowie szkół, którzy najczęściej korzystali z tego typu biletów, mają darmowe przejazdy, istnienie takiego biletu jest nieuzasadnione.

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/bilet- ... 29084.html

Gratuluję urzędnikom, właśnie strzelili sobie samobója u licealistów, czyli potencjalnych wyborców przy następnych wyborach.

Mi to tam zwisa, bo mam zajęcia w róźnych miejscach, więc posiadam semestralny sieciowy. Ale znam osoby które chodzą do liceum i posiadają tylko bilet okresowy na jedną linię...

PostNapisane: 7 lut 2019, o 22:14 
Znawca

divadsn napisał(a):
Gratuluję urzędnikom, właśnie strzelili sobie samobója u licealistów, czyli potencjalnych wyborców przy następnych wyborach.

Ogólnie myślę, że licealiści się zdenerwują, ale i tak będą płacić, bo zbytniej alternatywy nie mają(ew. rower, lub jazda na gapę). Co do wyborów, to dopiero były, więc większość do następnych zapomni, choć wg. lovekrakow.pl jest ok. 30 tys biletów na jedną linię.
pasazer_mobilisu napisał(a):
Kod:
Osoby, które nie mają karty ceny biletów sieciowych mają zostać podniesione o 30 proc. i kosztować w granicy 100 złotych.

+30% do 89zł da 115zł :)

W artykule lovekrakow.pl podaje 106 zł bez Karty Krakowskiej, co by dawało ok. 20% podwyżki.
Ciekawy jestem, co wymyślą dla aglomeracji, bo podana cena i brak biletu na jedną linię zbliżają nas do systemu warszawskiego, ale w wielu kwestiach(m.in. integracja taryfowa z koleją) tego standardu nie ma.

Skupiając się na integracji kolejowej, to obecnie istnieje bilet zintegrowany na kolej i KMK, przy którym jest ok. 10% zniżki na obydwa bilety, ale np. nie pozwala na bilet sieciowy KMK na aglomerację. Więc KMK Aglo + Pociąg odcinkowy do 15km obecnie kosztuje 220 zł(140 zł KMK + 80 zł kolej) czyli 40zł więcej niż warszawskie 180 zł, stricte ekwiwalent to 245 zł(140 zł KMK + 105zł kolej Strefa I) 65zł więcej niż analogiczny w Warszawie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę samo miasto z Kartą Krakowską, to obecnie jest to 160,50 zł zintegrowany(chyba nie bierze pod uwagę KK), osobno jest to 157 zł(72zł KMK + 85 zł kolej strefa 0) odpowiednio 62,5 zł i 59 zł więcej niż 98 zł za warszawski bilet Warszawiaka(odpowiednik biletu z KK w Warszawie), który obejmuje również aglomerację.

PostNapisane: 7 lut 2019, o 22:30 
Dyrektor

Na aglomeracje to przede wszystkim powinny być tylko bilety na jedną linię, jednocześnie pełniące funkcję sieciówki miejskiej.
Po pierwsze na cholere komuś sieciówka ze Słomnik do Wieliczki, a po drugie tylko tak poznamy realne przychody z biletów okresowych na liniach.

"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

PostNapisane: 7 lut 2019, o 22:39 
Znawca

Sgriffin napisał(a):
Na aglomeracje to przede wszystkim powinny być tylko bilety na jedną linię, jednocześnie pełniące funkcję sieciówki miejskiej.
Po pierwsze na cholere komuś sieciówka ze Słomnik do Wieliczki, a po drugie tylko tak poznamy realne przychody z biletów okresowych na liniach.

Cóż, jeśli weźmiesz dojazd do centrum takiego Zabierzowa, to odkryjesz, że jedzie tam 5 linii(218, 238, 248, 268, 278) i tak:
218 jeździ okrężnie i zupełnie inną trasą niż inne,
238 jedzie przez Rząskę więc innymi nie można,
248 jedzie przez Zabierzów więc wyklucza także 278 i 268,
268 jedzie przez Ujazd, więc wykluczona jazda 278.
W taki oto piękny sposób, żadnym z nich nie można jechać z biletem na inną linię jadącą przez Zabierzów.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3843 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249 ... 257  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1