[SOLARIS Urbino 12+18 III] 73+27 autobusów - 14.12.2010

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Coffee
Wisielec pomostowy
Kontakt:

#361 Post autor: Coffee » 11 lis 2013, o 22:35

Tak w ogóle przeglądając wątek naszła mnie jedna myśl: A może Solaris upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu?
Mianowicie wozy mają być (prawdopodobnie) dostarczone wcześniej i są tego dwa powody:
- W ten sposób Solaris uniknie kary za brak Unimoga.
- Zdąży dostarczyć wozy przed 2014, dzięki czemu "zaoszczędzi" około 20% ceny wozów, gdyż od 1 stycznia wszelakie wozy fabrycznie nowe muszą spełniać normę emisji spalin Euro6.

Wiem, że to gdybanie, ale ma sens.
Obrazek
Obrazek
Ich will dass ihr mir vertraut
Ich will dass ihr mir glaubt
Ich will eure Blicke spüren
Jeden Herzschlag kontrollieren

maciejn88
Dyspozytor

#362 Post autor: maciejn88 » 12 lis 2013, o 09:19

Coffee pisze:Zdąży dostarczyć wozy przed 2014, dzięki czemu "zaoszczędzi" około 20% ceny wozów, gdyż od 1 stycznia wszelakie wozy fabrycznie nowe muszą spełniać normę emisji spalin Euro6.
Z tego co wiem to te pojazdy nawet jeżeli będą wyprodukowane i dostarczone w 2014 to nie będą musiały spełniać normy EURO6, gdyż umowa kupna/sprzedaży na te wozy została zawarta przed wejściem w życie w/w przepisu, a wszystkie SU12 i SU18 z tej dostawy muszą spełniać przepisy które obowiązywały w dniu podpisania umowy (wtedy de facto te pojazdy zostały sprzedane, a teraz następuje tylko ich odbiór).
Podobnie było z innym obowiązkowym wyposażeniem pojazdów (np. obowiązkowy ABS, kratki w samochodach osobowych umożliwiające ich rejestrację jako ciężarowe); ludzie kupowali samochody (tzn. podpisywali umowy kupna/sprzedaży przed wejściem w życie przepisów), a odbierali je zdecydowanie później.

franio
Miłośnik

#363 Post autor: franio » 12 lis 2013, o 22:57

maciejn88 pisze:Z tego co wiem to te pojazdy nawet jeżeli będą wyprodukowane i dostarczone w 2014 to nie będą musiały spełniać normy EURO6, gdyż umowa kupna/sprzedaży na te wozy została zawarta przed wejściem w życie w/w przepisu, a wszystkie SU12 i SU18 z tej dostawy muszą spełniać przepisy które obowiązywały w dniu podpisania umowy (wtedy de facto te pojazdy zostały sprzedane, a teraz następuje tylko ich odbiór)
Nie jestem pewien na 100%, ale chyba zmieniły się przepisy. Firmy transportowe na gwałt kupują nowe pojazdy, dopytując się czy na pewno odbiorą je jeszcze w tym roku, ponieważ po 1 stycznia 2014 roku nie będzie możliwości zarejestrowania fabrycznie nowego pojazdu nie spełniającego normy EURO 6. Podkreślam, że nie jestem tego pewien, ale postaram się dowiedzieć więcej w tym temacie.

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor

#364 Post autor: tomta1 » 12 lis 2013, o 23:18

Prawo nie działa wstecz.
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.

mario
Specjalista

#365 Post autor: mario » 13 lis 2013, o 00:40

O ile dobrze pamiętam, w SIWZ jest zapis, że auta mają spełniać przepisy obowiązujące w momencie dostawy. O wejściu w życie Euro 6 od 1.1.2014 było zdaję się wiadomo już jakiś czas temu.

Mseifer
Administrator Techniczny
Kontakt:

#366 Post autor: Mseifer » 13 lis 2013, o 05:56

franio pisze:
maciejn88 pisze:Z tego co wiem to te pojazdy nawet jeżeli będą wyprodukowane i dostarczone w 2014 to nie będą musiały spełniać normy EURO6, gdyż umowa kupna/sprzedaży na te wozy została zawarta przed wejściem w życie w/w przepisu, a wszystkie SU12 i SU18 z tej dostawy muszą spełniać przepisy które obowiązywały w dniu podpisania umowy (wtedy de facto te pojazdy zostały sprzedane, a teraz następuje tylko ich odbiór)
Nie jestem pewien na 100%, ale chyba zmieniły się przepisy. Firmy transportowe na gwałt kupują nowe pojazdy, dopytując się czy na pewno odbiorą je jeszcze w tym roku, ponieważ po 1 stycznia 2014 roku nie będzie możliwości zarejestrowania fabrycznie nowego pojazdu nie spełniającego normy EURO 6. Podkreślam, że nie jestem tego pewien, ale postaram się dowiedzieć więcej w tym temacie.
Tez mam takie wrazenie ze wlasnie tak jest.

Ltcrx
Miłośnik

#367 Post autor: Ltcrx » 13 lis 2013, o 13:41

Mseifer pisze:
franio pisze:
Tez mam takie wrazenie ze wlasnie tak jest.
Jestem pewien ze tak jest ;D

Awatar użytkownika
I.G.I
Moderator fb pkk
Kontakt:

#368 Post autor: I.G.I » 14 lis 2013, o 18:14

Dla zainteresowanych.
Norma Euro 6

Wszystkie pojazdy wyposażone w silnik diesel są objęte obowiązkiem znacznego zmniejszenia emisji tlenków azotu wraz z wejściem w życie normy Euro 6. Przykładowo, emisje pochodzące z samochodów oraz innych pojazdów przewozowych będą miały limit 80 mg/km (stanowi to dodatkowe zmniejszenie o ponad 50% w stosunku do normy Euro 5). Łączna masa węglowodorów i tlenków azotu pochodzących z pojazdów wyposażonych w silnik diesel zostanie również zmniejszona, na przykład do 170 mg/km w odniesieniu do samochodów oraz innych pojazdów przeznaczonych do przewozu.

Zastosowanie norm

Od wejścia w życie norm Euro 5 oraz Euro 6 państwa członkowskie są zobowiązane odmówić homologacji, rejestracji, sprzedaży oraz wprowadzania do obrotu pojazdów, które nie spełniają podanych wartości dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń. Dla pojazdów do przewozu towarów (kategoria N1, klasy II i III, kategoria N2) oraz pojazdów przeznaczonych do zaspokajania szczególnych potrzeb społecznych przewidziano każdorazowo dodatkowy termin jednego roku. Przyjęty został następujący harmonogram:

norma Euro 5 stosowana jest od 1 września 2009 r. w zakresie homologacji, a od 1 stycznia 2011 r. w zakresie rejestracji oraz sprzedaży nowych typów pojazdów,
norma Euro 6 zacznie obowiązywać 1 września 2014 r. w zakresie homologacji, a 1 września 2015 r. w zakresie rejestracji oraz sprzedaży nowych typów pojazdów.
http://europa.eu/legislation_summaries/ ... 186_pl.htm
Ostatnio zmieniony 14 lis 2013, o 18:15 przez I.G.I, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiślacka {5} Krowodrza

Awatar użytkownika
Coffee
Wisielec pomostowy
Kontakt:

#369 Post autor: Coffee » 4 gru 2013, o 21:45

http://lovekrakow.pl/artykuly/dyrektor- ... a_855.html
Wygląda na to, iż jednak ta ostatnia seria będzie przyszłoroczna i będzie spełniać Euro 6 (a przynajmniej tak może wskazywać artykuł).
Obrazek
Obrazek

rodan
Dyrektor
Kontakt:

#370 Post autor: rodan » 4 gru 2013, o 22:34

Beznadziejnie wymijające odpowiedzi Marcinki... Dobrze rozumiem, że nie wszystkie autobusy MPK będą spełniać normy (klimatyzacja i euro 6), które narzucone będzie miał Mobilis dla wszystkich swoich autobusów? Tym samym dojdzie do wspomnianego faworyzowania MPK?

suchy
Dyrektor

#371 Post autor: suchy » 4 gru 2013, o 23:31

rodan pisze:Beznadziejnie wymijające odpowiedzi Marcinki... Dobrze rozumiem, że nie wszystkie autobusy MPK będą spełniać normy (klimatyzacja i euro 6), które narzucone będzie miał Mobilis dla wszystkich swoich autobusów? Tym samym dojdzie do wspomnianego faworyzowania MPK?
Dobrze rozumiesz, bo MPK NIE WYGRAŁO PRZETARGU, więc nie musi spełniać wymogów, określonych w SIWZ - bo takowego zwyczajnie nie ma. Na stronie kmkrakow.pl jest napisane, iż poprzednie zamówienie było udzielone "z wolnej ręki" czyli po polsku mówiąc - "dogadajmy się". W takim przypadku bierze się pod uwagę OBECNY STAN POSIADANIA danego operatora, czyli "wiemy, że macie takie i takie pojazdy i ok, zgadzamy się na ich używanie, ale pod warunkiem że..." - i tu następują negocjacje z obu stron - jedni wymagają więcej, drudzy starają się te wymagania obniżyć lub wysępić więcej kasy za ich spełnienie.
Ostatnio zmieniony 4 gru 2013, o 23:32 przez suchy, łącznie zmieniany 1 raz.

rodan
Dyrektor
Kontakt:

#372 Post autor: rodan » 5 gru 2013, o 00:45

O widzisz, dzięki za informacje. Możliwe że w ramach wspomnianych negocjacji MPK dostało polecenie kupna autobusów elektrycznych o których mowa w wywiadzie. A przynajmniej obsłużenia dowolnej linii takim autobusem, mam nadzieję że nie skończy się na liniach 100 i 101. :)

Awatar użytkownika
Coffee
Wisielec pomostowy
Kontakt:

#373 Post autor: Coffee » 30 sty 2014, o 13:37

MPK złożyło zamówienie do rozszerzenia oferty przetargowej o... Osiem SU18.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2014, o 13:38 przez Coffee, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#374 Post autor: Kaszmir » 30 sty 2014, o 16:20

Coffee pisze:MPK złożyło zamówienie do rozszerzenia oferty przetargowej o... Osiem SU18.
Skąd info, masz może jakiś link?
Ostatnio zmieniony 30 sty 2014, o 16:20 przez Kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Coffee
Wisielec pomostowy
Kontakt:

#375 Post autor: Coffee » 30 sty 2014, o 16:33

Kaszmir pisze:
Coffee pisze:MPK złożyło zamówienie do rozszerzenia oferty przetargowej o... Osiem SU18.
Skąd info, masz może jakiś link?
Jak zawsze, wszystko na TED-zie.
http://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE ... HTML&src=0
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „1. Przetargi, zakupy, kasacje”