Nazwy ulic

Budynki, parki, osiedla, planowanie przestrzenne, bilbordy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Nazwy ulic

#121 Post autor: Kaszmir » 14 wrz 2018, o 13:07

Yunkers pisze:Przykład Warszawy jest, moim zdaniem, dość kiepski. W końcu na tamtejszych wiatach pojawiają się czerwone elementy, więc "warszawski" kolor wciąż jest zachowany. Nasze są szaro-szare.
Tak jak zaznaczyłem (i jak widać na podlinkowanych zdjęciach) udział czerwonego jest symboliczny. Trochę niebieskiego na naszych wiatach też byłoby na plus.
tomta1 pisze:A poza tym, to tabliczki z nazwą ulicy są takie ogromne i psują miejski krajobraz…
Ja wypowiadałem się tylko o przystankach ;) A co do tablic z nazwami ulic, kwestia gustu. Natomiast wydaje mi się, że czarny na kremowym jest bardziej czytelny niż biały na granatowym, lecz to może tylko moja opinia.

Awatar użytkownika
Sorig
Dyspozytor
Posty: 732
Rejestracja: 17 sty 2014, o 13:54
Lokalizacja: Kraków-Bronowice

Nazwy ulic

#122 Post autor: Sorig » 14 wrz 2018, o 13:45

Kaszmir pisze:Wg mnie tu nie chodzi o to czy wali to po oczach, tylko o stonowanie i wkomponowanie się w tło. Chodniki też są szare - a wyobraźcie sobie na chwilę niebieskie chodniki, jakby to wyglądało? Wg mnie kiepsko. A szare wiaty dobrze się komponują właśnie przede wszystkim z istniejącą infrastrukturą taką jak chodniki, kosze itd. Zresztą taka Warszawa też poszła w kierunku szarych przystanków (ze skromnym udziałem czerwonego) więc coś jest na rzeczy:
Szare chodniki, tabliczki, bloki, domy... Ja tam lubię jak jest kolorowo. Tabliczki z nazwami ulic są małe, a na dodatek powinny rzucać się w oczy, tak aby można je łatwo odnaleźć. Ogólnie mam wrażenie że miasto stara się brać przykład z warszawskich rozwiązań, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Być może doszukuję się analogii na siłę, ale w Warszawie większość przystanków jest nazwana od ulic, w Krakowie też na siłę wprowadza się taką "poprawność". Powinniśmy mieć własne krakoskie rozwiązania! ;D

Na Rydla są czerwone chodniki. Mnie się podobają ;P

Co do przystanków, to na pewno nowy design jest ładniejszy niż poprzedni, ale uważam że powinny zostać przynajmnniej pewne niebieskie elementy w malowaniu. A wymienianie słupków (które IMHO powinny rzucać się w oczy, żeby łatwiej je było zlokalizować bo są mniejsze niż wiaty) to trochę marnowanie pieniędzy. Które można przeznaczyć na dodatkowe kursy - co tak lubisz podkreślać.
Kaszmir pisze:Ja wypowiadałem się tylko o przystankach A co do tablic z nazwami ulic, kwestia gustu. Natomiast wydaje mi się, że czarny na kremowym jest bardziej czytelny niż biały na granatowym, lecz to może tylko moja opinia.
Mnie się wydaje zupełnie na odwrót.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2018, o 18:40 przez Sorig, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Nazwy ulic

#123 Post autor: Kaszmir » 14 wrz 2018, o 14:19

Sorig pisze:Ogólnie mam wrażenie że miasto stara się brać przykład z warszawskich rozwiązań, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Być może doszukuję się analogii na siłę, ale w Warszawie większość przystanków jest nazwana od ulic, w Krakowie też na siłę wprowadza się taką "poprawność". Powinniśmy mieć własne krakoskie rozwiązania! ;D
Nazwy przystanków od obiektów też się pojawiają, z tych które nadano w ostatnich latach to choćby "Centrum Kongresowe" czy "Teatr Variété". A że często pojawiają się nazwy ulic? Po prostu nieraz nie ma innych charakterystycznych i jednoznacznych obiektów w okolicy. Przykład "Miśnieńska". Jeśli nie nazwę od ulicy, to jaką inną byś proponował?
Sorig pisze:A wymienianie słupków (które IMHO powinny rzucać się w oczy, żeby łatwiej je było zlokalizować bo są mniejsze niż wiaty) to trochę marnowanie pieniędzy. Które można przeznaczyć na dodatkowe kursy - co tak lubisz podkreślać.
Infrastrukturę wymienia się raz na parę(naście) lat. A kursy trzeba opłacić co roku.
Sorig pisze:Mnie się wydaje zupełnie na odwrót.
Hm, pewnie najlepszymi osobami do zapytania byliby przedstawiciele osób niedowidzących. To dla nich (słusznie) i w porozumieniu z nimi wybiera się teraz często konkretne kolory czy czcionki, właśnie po ty były czytelniejsze.

Awatar użytkownika
Sorig
Dyspozytor
Posty: 732
Rejestracja: 17 sty 2014, o 13:54
Lokalizacja: Kraków-Bronowice

Nazwy ulic

#124 Post autor: Sorig » 14 wrz 2018, o 15:27

Kaszmir pisze:Nazwy przystanków od obiektów też się pojawiają, z tych które nadano w ostatnich latach to choćby "Centrum Kongresowe" czy "Teatr Variété". A że często pojawiają się nazwy ulic? Po prostu nieraz nie ma innych charakterystycznych i jednoznacznych obiektów w okolicy. Przykład "Miśnieńska". Jeśli nie nazwę od ulicy, to jaką inną byś proponował?
Te konkretne się pojawiły bo miasto chciało się zareklamować. W przypadku Teatru Variete - całkowicie słusznie, zmiana nazwy Ronda Grunwaldzkiego trochę bardziej kontrowersyjna, ale ją rozumiem - przyciągniecie przyjezdnych jak i poprawienie rozpoznawalności wśród mieszkańców.
Zgadzam się, że wybór nazwy ulicy jako nazwy przystanku jest zazwyczaj najbardziej oczywisty i nasuwa się jako pierwszy. Miśnieńska jest jak najbardziej OK, chociaż może znalazło by się coś innego (nie wiem, nie bywam tam). Ale Biprostal -> Al.Kijowska?! Dobrze że wysłuchano głosu mieszkańców.

Niepotrzebne tasiemce też nie są dobre, a szykuje się nam kolejny: Górka Narodowa Zachód P&R. Może nie jest tragicznie, ale IMHO pętla powinna się nazywać po prostu Górka Narodowa, a przystanek autobusowy powinien zmienić nazwę. Pomijając pytanie, gdzie tu jest niby zachód, bo ja widzę północ...
Kaszmir pisze:Infrastrukturę wymienia się raz na parę(naście) lat. A kursy trzeba opłacić co roku.
Ok, ale nawet jednostkowa wymiana kilkudziesięciu słupków to jest pewien wymierny koszt. A jeśli robi się to niepotrzebnie tylko ze względu na zmianę schematu malowania a nie stan techniczny (można domniemywac że tak się stało w Mydlnikach) to jest to marnotrawienie pieniędzy.
Kaszmir pisze:Hm, pewnie najlepszymi osobami do zapytania byliby przedstawiciele osób niedowidzących. To dla nich (słusznie) i w porozumieniu z nimi wybiera się teraz często konkretne kolory czy czcionki, właśnie po ty były czytelniejsze.
Może i tak, ale czytelność nie jest jedynym kryterium liczy się też estetyka i wartość informacyjna.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Nazwy ulic

#125 Post autor: Kaszmir » 14 wrz 2018, o 15:38

Sorig pisze:Niepotrzebne tasiemce też nie są dobre, a szykuje się nam kolejny: Górka Narodowa Zachód P&R.
Ta nazwa chyba jeszcze nie jest przesądzona - użycie jej na mapce MPK nie jest zobowiązujące, z tego co pamiętam w przeszłości propozycje nazw na tej mapce potem nie były stosowane. A biorąc pod uwagę, że ostatnie dwie nowe końcówki tramwajowe które oddano mają nazwy od ulic (Mały Płaszów, Banacha) nie zdziwiłbym się, gdyby i tu stało się podobnie i nowa pętla została nazwana na przykład Belwederczyków. Nie mówię czy to dobrze czy źle - a jedynie, że jest to możliwe bazując na historii ostatnich inwestycji tramwajowych.

Awatar użytkownika
Sorig
Dyspozytor
Posty: 732
Rejestracja: 17 sty 2014, o 13:54
Lokalizacja: Kraków-Bronowice

Nazwy ulic

#126 Post autor: Sorig » 14 wrz 2018, o 15:45

Jak chodzi o Mały Płaszów, to od ulicy, ale też od osiedla. Może oficjalnie kierowano się tym pierwszym, ale to drugie też pewnie wzięto pod uwagę.
Dobrze że nazwa nie jest jeszcze ostateczna, chociaż ja bym widział coś bardziej oryginalnego niż Belwederczyków. Pożyjemy zobaczymy.

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

Nazwy ulic

#127 Post autor: Cukier » 14 wrz 2018, o 18:32

Kaszmir pisze:Hm, pewnie najlepszymi osobami do zapytania byliby przedstawiciele osób niedowidzących. To dla nich (słusznie) i w porozumieniu z nimi wybiera się teraz często konkretne kolory czy czcionki, właśnie po ty były czytelniejsze.
No więc może i tychże niedowidzących trzeba było zapytać, czy woleliby aby wiaty przystankowe miały niebieskie, rzucające się w oczy, czy też zlewające się z tłem, szare słupki. Może dla nich też to ma znaczenie, czy słupek będzie widać z daleka, czy też będzie łatwo go przeoczyć i przywalić w niego z dyńki.

Z jednej strony wyposażamy autobusy w poręcze z bijącymi po oczach ledami, bo niedowidzący mają problem z wychwyceniem metalicznej stali nierdzewnej, a z drugiej strony malujemy na betonowy szary przystanki, coby się bardziej zlewały z tłem tego smutnego szarego miasta.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Posty: 7655
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 08:40
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Nazwy ulic

#128 Post autor: Locutus » 15 wrz 2018, o 09:11

Kaszmir pisze:Z tego co pamiętam taki kolor został wybrany bo jest bardziej "neutralny" niż niebieski rzucający się w oczy z daleka. Co innego niebieskie autobusy które tylko przejeżdżają i nie są stałym elementem krajobrazu, a co innego wiata która tam stoi cały czas. Dla mnie szare są ok.
Każdy, kto kiedykolwiek kręcił się po jakimś skrzyżowaniu w obcym, nieznanym sobie mieście, rozpaczliwie szukając gdzie tu jest przystanek, od razu doceni to, że przystanki są dobrze widoczne i rzucają się w oczy.

I tak jak wielu przede mną, uważam, że zmiana kolorystyki przystanków była niepotrzebna. O jeden krakowski akcent mniej… Chyba że symbolicznie zmianę niebieskiego na szary należy rozumieć jako zwycięstwo szarego smogu nad niebieskim niebem…

:lol:
Sorig pisze:(…) Co do przystanków, to na pewno nowy design jest ładniejszy niż poprzedni (...)
Ładniejszy może i tak. Ale mniej funkcjonalny. Ludzie się żalili w mediach, że pod nowymi wiatami słonko ich praży, deszcz im się na gębę leje, etc…
Sorig pisze:(...) Ale Biprostal -> Al.Kijowska?! Dobrze że wysłuchano głosu mieszkańców.
Nie ciesz się na zapas. W sprawie zmiany „Dworca Głównego” na „Teatr Słowackiego” też wysłuchano głosu mieszkańców i to bodajże w tym samym momencie… A już wiemy, że zmiana ta zostanie przeforsowana od października… Spodziewam się zmian nazwy Biprostalu, Jubilata i innych przystanków, o których niezmienianie nazw ludzie wówczas walczyli, w tym samym terminie...
Sorig pisze: Niepotrzebne tasiemce też nie są dobre, a szykuje się nam kolejny: Górka Narodowa Zachód P&R.
O matko… Nie mów nawet...

A poza tym uważam, że Cukier swoim ostatnim postem trafił w punkt.

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

volferssj
Kierownik
Posty: 778
Rejestracja: 9 gru 2014, o 23:02
Lokalizacja: Kraków

Nazwy ulic

#129 Post autor: volferssj » 15 wrz 2018, o 16:59

Cukier pisze:Z jednej strony wyposażamy autobusy w poręcze z bijącymi po oczach ledami, bo niedowidzący mają problem z wychwyceniem metalicznej stali nierdzewnej, a z drugiej strony malujemy na betonowy szary przystanki, coby się bardziej zlewały z tłem tego smutnego szarego miasta.
Chyba nie do końca tak jest. Rurek na tle wnętrza nic nie odróżnia, a na wiatach jednak jest coś w innym kolorze i nie jest to malutkie.
P.S. Co ma cała dyskusja o kolorach wiat i LEDach w poręczach do wątku "Nazwy ulic". Chyba RM nie wpadła na pomysł ulicy "Wiaty przystankowej"?

Awatar użytkownika
PiotrDeda
Znawca
Posty: 39
Rejestracja: 29 sie 2019, o 21:05

Nazwy ulic

#130 Post autor: PiotrDeda » 3 lis 2019, o 22:42

Uwaga, odkopuję wątek nazwy "Górka Narodowa Zachód P+R".

Po pierwsze, zachód a nie północ, bo to oficjalna nazwa osiedla – Górka Narodowa Zachód (wszystko to co jest na zachód od al. 29 Listopada w przeciwieństwie do Górki Narodowej Wschód znanej także jako os. Gotyk, na wschód od alei).

Po drugie, mogę się mylić, ale wydaje mi się, że nazwy na mapie to po prostu nic więcej niż wymysły autora mapy a nie oficjalne plany ZTP. Osobiście też jestem za "Górka Narodowa P+R" i zmianą nazwy obecnej pętli, tym bardziej że tak na prawdę ona nawet nie jest na Górce Narodowej tylko na Prądniku Białym Wschód. Mogłoby być np. "Bocianie Gniazdo" od osiedla obok.

Awatar użytkownika
tiross
Dyrektor
Posty: 1164
Rejestracja: 8 lut 2012, o 12:57
Lokalizacja: Kraków|●Dzielnica IV
Kontakt:

Nazwy ulic

#131 Post autor: tiross » 12 lis 2019, o 20:48

Jeżeli jest jakaś bezimienna ulica w Krakowie, a ktoś buduje przy niej dom, to jaki zostanie nadany mu adres? Jest to póki co jedyny dom na dodatek w trakcie budowy. Ktoś miał podobną sytuację?
Mam alergie na linie typu 4X i 4XX

PanA
Dyrektor
Posty: 1023
Rejestracja: 8 lip 2015, o 11:07

Nazwy ulic

#132 Post autor: PanA » 12 lis 2019, o 21:25

Numer domu z najbliższej ulicy + litera.

Np. jeśli odnoga jest przy Zmyślonej 5, to będzie Zmyślona 5a
MKM-owie to jednak wielkie: xD

Castaway
Dyspozytor
Posty: 689
Rejestracja: 27 mar 2012, o 13:11
Lokalizacja: Małopolska

Nazwy ulic

#133 Post autor: Castaway » 12 lis 2019, o 21:48

Zależy od której ulicy jest działka...
Oficjalna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys.
Realna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys. zameldowanych + 200 tys. studentów + 200 tys. byłych studentów i słoików + min. 300 tys. gości ze Wschodu + dziesiątki tysięcy turystów = minimum 1,5 mln.

Awatar użytkownika
tiross
Dyrektor
Posty: 1164
Rejestracja: 8 lut 2012, o 12:57
Lokalizacja: Kraków|●Dzielnica IV
Kontakt:

Nazwy ulic

#134 Post autor: tiross » 16 lis 2019, o 08:26

Zapytałem, bo wokół nie ma innych zabudowań, gdzie ktoś mógłby mieszkać cały rok (obok tylko ogródki działkowe). Ulica leży przy granicy miasta i nie ma fizycznej ciągłości z miastem, tzn. trzeba wyjechać z Krakowa, by się tam dostać. Najbliższe zabudowania miejskie są około 400-500 metrów w linii prostej.
Mam alergie na linie typu 4X i 4XX

remus846
Miłośnik
Posty: 56
Rejestracja: 21 lut 2010, o 17:10
Lokalizacja: KrK NH LSK

Nazwy ulic

#135 Post autor: remus846 » 26 gru 2019, o 15:32

Są też cztery ul. Jeżynowe. Żadna ze sobą nie jest połączona.

ODPOWIEDZ

Wróć do „II. Architektura i zagospodarowanie przestrzeni”