Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

Linie, rozkłady, trasy, komunikaty

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1771 Post autor: Kaszmir » 11 mar 2019, o 16:38

kot_feliks pisze:Gdzie i na co mam się przesiąść jadąc z Wieczystej na pl. Matejki...? :) Jeszcze jadąc na Wieczystą możesz sobie pobiegać po Mogilskim z autobusu do tramwaju, bo tramwaje będą tam jeździć co chwilę. Trochę gorzej w drugą stronę, bo przez korki równie dobrze możesz nie złapać nic wcześniej, niż 73 za 15 min, a w międzyczasie ta 73 może Ci uciec :wall:
kot_feliks pisze:Przecież '52' od strony NH to również, a może przede wszystkim, dojazd z NH / JPII / Mogilskiej do centrum (!).
Rozumiem Twoje argumenty i niezadowolenie, choć wg mnie też nie do końca rozeznałeś sytuację. Co do jazdy w stronę pl. Matejki to w szczycie masz przecież "73" co 7,5 minuty. A poza szczytem już bardziej punktualne autobusy, w tym "124/424" i "502" którym na moją prośbę ostatnio trochę poprawiono koordynację poza szczytem. Plus "152". Zresztą w szczycie autobusy to też nie jest zła opcja - jest "124/424" co 12 minut + "502" co 7,5 + jeszcze dodatkowo "152". Korki korkami, jednak jeżdżę tymi liniami na co dzień i zawsze coś w końcu przyjedzie ;)

Jeśli zaś chodzi ogólnie o sprawę dojazdu "52" z Huty do I obwodnicy, to po prostu założono że część pojedzie do Dw. Głównego Tunelu, a część podejdzie z "52" ze Starowiślnej - tak jak pisałem, dystans do Rynku jest niewiele większy niż z "T. Słowackiego". Co więcej, jest to opcja konkurencyjna dla jechania "73" do Starego Kleparza. Dla porównania czasy dotarcia z Mogilskiej (przystanek "Cystersów") do Rynku Głównego:
- "73" przez Dw. Towarowy, Długą do Starego Kleparza + dojście pieszo: 20 minut
- "52" do Starowiślnej + dojście pieszo (ew. podjechanie "1"/"3"/"14"/"24")... też 20 minut
Wobec mocno niepewnej Długiej (źle zaparkowane samochody) i faktu że "73" będzie jedyną linią z Mogilskiej na tej trasie objazdowej, postawiono na tę drugą opcję - czasowo wychodzi dokładnie na to samo, a jednak jest lepsza ze względu na pewność podróży oraz rozkład potoków.

No i oczywiście wciąż można złapać autobus na Mogilskim. Być może warto było dodać jakieś kursy wariantowe "73" poza szczytem, z Wieczystej przez Tunel np. do Cichego Kącika - tak, by był dojazd co 7,5 minuty do I obwodnicy cały dzień - jednak taki tworek zapewne byłby pustakiem. No i kosztowałby sporo pockm. Choć kto wie, może w tym szaleństwie byłaby metoda?

PS.
kot_feliks pisze:Przykładowo dojazd do I obwodnicy:
- normalnie: 4/44 (8 poc/h), 10 (4 poc/h), 52 (12 poc/h);
- w trakcie remontu: 73 (4 poc/h);
kot_feliks pisze: obecnie przez 3 tygodnie można sobie co najwyżej... zrobić przesiadkę na autobus na Mogilskim
Wkradły Ci się błędy do postów - raz, że modernizacja potrwa dwa tygodnie (nie trzy), a dwa że "73" w szczycie kursuje co 7,5 minuty (nie co 15).

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Posty: 7983
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 08:40
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1772 Post autor: Locutus » 11 mar 2019, o 18:47

@ Kaszmir - skoro autobusy mogą zawijać pod Bonarkę, wydłużając podróż większości pasażerów, to dziesiątka czy pięćdziesiątka dwójka mogłyby zawijać na Pierwszą Obwodnicę. Można było też wprowadzić rozwiązania z mojej oryginalnej propozycji. Wiele można było zrobić, a zrobiono wszystko, by maksymalnie utrudnić rzeszom ludzi życie. Jeśli taki emkaem jak Kot Feliks nam tu na forum pisze, że przesiada się w samochód, to jest to najlepszym dowodem na to, że ZTP koncertowo sp******ł tę organizację remontową.

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1773 Post autor: Cukier » 11 mar 2019, o 20:56

Locutus pisze:Jeśli taki emkaem jak Kot Feliks nam tu na forum pisze, że przesiada się w samochód, to jest to najlepszym dowodem na to, że ZTP koncertowo sp******ł tę organizację remontową.
Moim zdaniem przede wszystkim wina leży po stronie ZDMK, a najpewniej jeszcze ZIKiTu. Można było ten odcinek wymienić gdy w ramach przebudowy skrzyżowania pod Dworcem Głównym tramwaje nie jeździły Lubicz (pomijając Cmentarz Rakowicki, za którym raczej nikt by przez ten czas nie płakał). Ewentualnie przeczekać jeszcze te 3-4 miesiące i zrobić to w wakacje.

Zamykanie tak ważnego odcinka w środku roku szkolnego / akademickiego jest zwyczajnie niepoważne i ZTP choćby stanęło na głowie i zaklaskało uszami to objazdy będą uciążliwe i niedogodności dotkną mnóstwo pasażerów.

Mr. Passenger
Specjalista
Posty: 246
Rejestracja: 9 sty 2018, o 20:40

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1774 Post autor: Mr. Passenger » 12 mar 2019, o 00:09

To ja tylko dodam od siebie, że jazda "52" dzisiaj była koszmarem. Około godziny 16 na Rondzie Grzegórzeckim ledwo dało się wsiąść, a na Grunwaldzkim pasażerowie musieli czekać na kolejny kurs. Do tego drzwi w wiedeńcu padły i motorniczy musiał kilkukrotnie wychodzić i je zamykać. Z tej linii korzystam już od ładnych paru lat, ale chyba jeszcze nigdy do tej pory nie wiedziałem w dzień powszedni tak wielkiego ścisku, niektórzy jechali wręcz przyklejeni do szyby. Ja wiem, że to sytuacja awaryjna i będzie trwać tylko 2 tygodnie, ale wydaje mi się, że opisany przeze mnie przykład świadczy o tym, że na tak ważnej linii nie powinne występować przerwy w kursowaniu większe niż 7 minut (które i tak się wydłużają, bo wiedeńce mają to do siebie, że nie lubią pośpiechu).
I pozdrawiam wszystkich, którzy twierdzą, że KM w Krakowie stoi na poziomie krajów Europy Zachodniej. Czekam na zdjęcia niezabieralnych wagonów tramwajowych z tamtego rejonu ;)

kot_feliks
Dyrektor
Posty: 2119
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 17:35
Lokalizacja: Kraków

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1775 Post autor: kot_feliks » 12 mar 2019, o 08:50

Kaszmir pisze:Rozumiem Twoje argumenty i niezadowolenie, choć wg mnie też nie do końca rozeznałeś sytuację. Co do jazdy w stronę pl. Matejki to w szczycie masz przecież "73" co 7,5 minuty.
Nie mam '73', bo nie mogę nim jechać mając bilet na '52' ;) Tzn. mogę do tunelu i... to jest nawet ok ;)
Kaszmir pisze:Jeśli zaś chodzi ogólnie o sprawę dojazdu "52" z Huty do I obwodnicy, to po prostu założono że część pojedzie do Dw. Głównego Tunelu, a część podejdzie z "52" ze Starowiślnej - tak jak pisałem, dystans do Rynku jest niewiele większy niż z "T. Słowackiego". Co więcej, jest to opcja konkurencyjna dla jechania "73" do Starego Kleparza. Dla porównania czasy dotarcia z Mogilskiej (przystanek "Cystersów") do Rynku Głównego:
- "73" przez Dw. Towarowy, Długą do Starego Kleparza + dojście pieszo: 20 minut
- "52" do Starowiślnej + dojście pieszo (ew. podjechanie "1"/"3"/"14"/"24")... też 20 minut
Wobec mocno niepewnej Długiej (źle zaparkowane samochody) i faktu że "73" będzie jedyną linią z Mogilskiej na tej trasie objazdowej, postawiono na tę drugą opcję - czasowo wychodzi dokładnie na to samo, a jednak jest lepsza ze względu na pewność podróży oraz rozkład potoków.
Tyle, że "I obwodnica" to nie tyle "Rynek", co mnóstwo konkretnych celów podróży również dookoła niej. Jeśli ktoś jedzie stricte na Rynek, to jemu faktycznie obojętnie, czy wysiądzie przy Teatrze Słowackiego, pod Pocztą, pod Bagatelą itd. Ale jeśli ktoś np. jedzie na pl. Matejki, to wysiadanie pod Pocztą jest lekko do kitu, prawda? ;)
Kaszmir pisze:Wkradły Ci się błędy do postów - raz, że modernizacja potrwa dwa tygodnie (nie trzy), a dwa że "73" w szczycie kursuje co 7,5 minuty (nie co 15).
Faktycznie - 2 tygodnie. Tym bardziej nie opłaca się w takim razie kombinować z sieciówką :D

Natomiast trochę bardziej merytorycznie:
- jak najbardziej rozumiem fakt konieczności remontu rampy od strony Lubicz, zamknięcia tam ruchu dla tramwajów itd. - to chyba jasne;
- jest remont = są utrudnienia - również jak najbardziej zrozumiałe;
- nie rozumiem natomiast zupełnie zasad obowiązywania miesięcznych podczas tego remontu, szczególnie w przypadku linii '52';
- remont doprowadził do tego, że okolica, która miała _rewelacyjny_ dojazd w okolice I obwodnicy i Teatru Słowackiego (tramwaj praktycznie co chwilę, dojazd w 10 min - czyli wychodzisz na przystanek, łapiesz cokolwiek, jesteś na miejscu po 10 min) ma dojazd totalnie do bani i nie jest to jakieś tam ograniczenie liczby kursów, tylko wycięcie większości kursów w jakiejś relacji;
- różnica jest taka, że jak bez remontu KMK była mega konkurencyjna w stosunku do auta i nawet nie zastanawiałem się, czy warto brać auto w tej relacji, tak obecnie czas dojazdu autem jest z 2-3x szybszy(!), a do tego... tańszy;
- natomiast największym kuriozum jest jak dla mnie to, że wycinając kursy i zmuszając ludzi do jazdy dookoła / z przesiadkami, miasto równocześnie chce od nich... znacznie więcej pieniędzy xD

Owszem, są autobusy itd., można też podjechać '73' do tunelu i iść na piechotę. Ale przykład z wczoraj:
- dojazd w rejon pl. Matejki: wsiadam w '73', wysiadam w tunelu, idę na piechotę - tu jest jeszcze nie najgorzej;
- powrót wieczorem: jakdojadę pokazuje tramwaj za 13 min z tunelu :D, więc poszedłem na Teatr Słowackiego. Tam niby miało jechać '502' (nie przyjechało), przyjechał lekko spóźniony '124', przesiadka na Mogilskim na bodajże '79'. I niby spoko, tyle, że dojazd, który zajmował mi normalnie 10 min + 2/3 min oczekiwania, zajął mi wczoraj, razem z czekaniem na autobus i przesiadką ok... 25 min. Dla porównania, na piechotę idę ten odcinek... ok. 25 min. Autem ten odcinek wieczorem pokonasz w... 5-6 min.

Adrian78
Znawca
Posty: 27
Rejestracja: 3 lut 2019, o 11:13

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1776 Post autor: Adrian78 » 12 mar 2019, o 09:43

że w związku z nocnymi pracami utrzymaniowymi przy torowisku w węźle "Poczta Główna", w dniach 11-16.03.2019 r. (poniedziałek - sobota) od ok. godz. 23:15 do końca kursowania w danym dniu linie tramwajowe będą kierowane na trasy objazdowe (w obu kierunkach):

linia 3 - Nowy Bieżanów P+R - ... - Starowiślna - Dominikańska - Franciszkańska - Straszewskiego - Podwale - Basztowa - Pawia - ... - Krowodrza Górka;
linie 14 i 24 - Mistrzejowice (14) / Kurdwanów P+R (24) - ... - Starowiślna - Dominikańska - Franciszkańska - Straszewskiego - Piłsudskiego - al. 3 Maja - Cichy Kącik.
Rozkłady jazdy NIE zostaną zmienione.

Lw25
Moderator
Posty: 3010
Rejestracja: 21 sty 2014, o 15:52
Lokalizacja: Krowodrza Górka/日進市

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1777 Post autor: Lw25 » 12 mar 2019, o 12:09

Mam tylko nadzieję, że przy okazji prac na Lubicz przeszlifują tory.
Komunikacja Miejska w Krakowie jest na pokaz. Jak masa rzeczy w tym mieście.

Adrian78
Znawca
Posty: 27
Rejestracja: 3 lut 2019, o 11:13

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1778 Post autor: Adrian78 » 13 mar 2019, o 17:00

że w celu ułatwienia odwozu kibiców z meczu piłkarskiego odbywającego się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w dniu 17.03.2019 r. (niedziela) uruchomione zostaną następujące dodatkowe kursy tramwajowe z przystanku "Reymana":

linia 73 w kierunku Nowego Bieżanowa P+R około 10 minut po zakończeniu meczu (do przystanku "Filharmonia" i dalej po swojej trasie);
linia 73 w kierunku Kombinatu około 13 minut po zakończeniu meczu (do przystanku "Teatr Bagatela" i dalej po swojej trasie).
Prosimy o zwrócenie uwagi na kierunek jazdy poszczególnych tramwajów!



Zachęcamy do dojazdu na mecz piłkarski pojazdami Komunikacji Miejskiej w Krakowie.



Informacje dotyczące funkcjonowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie, w tym o rozkładzie jazdy oraz taryfie biletowej, dostępne są na stronie www.kmkrakow.pl.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2019, o 06:50 przez Adrian78, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian78
Znawca
Posty: 27
Rejestracja: 3 lut 2019, o 11:13

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1779 Post autor: Adrian78 » 13 mar 2019, o 17:02

By mogła jechać 9 minut w ten dzień co jest mecz
Linia 73
Ostatnio zmieniony 14 mar 2019, o 06:53 przez Adrian78, łącznie zmieniany 1 raz.

NowaHutaWschód
Dyspozytor
Posty: 599
Rejestracja: 27 gru 2010, o 20:02
Lokalizacja: Nowa Huta

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1780 Post autor: NowaHutaWschód » 13 mar 2019, o 20:43

Szkoda że nie równo z końcowym gwizdkiem tramwaj ma odjazd, w 10 minut to można co najwyżej dopchać się siłą do schodów, a co dopiero mówić o dotarciu na przystanek. Ale rozumiem miasto dało dodatkowe kursy, a że odjadą puste to pewnie wina potencjalnych pasażerów.
Polska Kibolska

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Posty: 7983
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 08:40
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1781 Post autor: Locutus » 13 mar 2019, o 20:51

@ Adrian78 – Po co rozbijasz jeden komunikat na dwa posty? Dlaczego piszesz jeden post pod drugim zamiast edytować post oryginalny tak, jak nakazuje to regulamin? Czytałeś w ogóle regulamin? Proszę, abyś się z nim zapoznał i zaczął do niego stosować, inaczej zostaną wobec Ciebie wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne.

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Adrian78
Znawca
Posty: 27
Rejestracja: 3 lut 2019, o 11:13

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1782 Post autor: Adrian78 » 15 mar 2019, o 15:04

że w okresie od dnia 23.03.2019 r. (sobota) do dnia 29.03.2019 r. (piątek) prowadzona będzie naprawa torowiska w węźle rozjazdowym „Łagiewniki”. W tym czasie zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku Łagiewniki – Borek Fałęcki.

Przypominamy, że od dnia 23.03.2019 r. zostanie również przywrócony ruch tramwajów na ul. Lubicz oraz rozpocznie się przebudowa ul. Krakowskiej wraz z węzłem „Stradom”. Szczegółowe informacje na ten temat zostały podane odrębnym komunikatem.

W związku z powyższym, w dniach 23-29.03.2019 r. zostaną dodatkowo wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

linia 8 – w dalszym ciągu jest zawieszona;
linia 19 – będzie kursować po trasie czasowo skróconej: Dworzec Towarowy - … - Wadowicka – Łagiewniki. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
linia 22 – będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Kopiec Wandy – Ujastek Mogilski – al. Solidarności - … - Brożka – Łagiewniki. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
linia 78 – będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Mały Płaszów - … - al. Powstania Warszawskiego – Lubicz – Basztowa – Podwale – Franciszkańska – Starowiślna – Limanowskiego – Kalwaryjska – Wadowicka – Łagiewniki. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
linia 708 – zastępcza linia autobusowa kursująca na trasie: Borek Fałęcki – Zakopiańska – Łagiewniki. Linia zatrzymywać się będzie na następujących przystankach: „Borek Fałęcki” (na pętli oraz na przystanku przelotowym na ul. Zakopiańskiej w kierunku Łagiewnik, po wyjeździe z pętli), „Solvay” (w kierunku Łagiewnik na pasie do skrętu w prawo przed skrzyżowaniem z ul. Zbrojarzy, w kierunku Borku Fałęckiego na peronie przystanku tramwajowego w kierunku centrum Krakowa), „Łagiewniki ZUS” (w rejonie istniejących przystanków tramwajowych), „Łagiewniki” (końcowy i początkowy na pętli, przelotowy w kierunku Łagiewnik na ul. Brożka, przelotowy w kierunku Borku Fałęckiego na ul. Zakopiańskiej). Uwaga! NIE zostanie uruchomiony przystanek „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”, gdyż obecnie nie funkcjonują przystanki tramwajowe o takiej nazwie. Linia 708 będzie kursować w dni powszednie w godzinach 5:00 – 21:00 z częstotliwością co 5 minut, w pozostałych godzinach i w dni wolne co 7,5 minuty (z wyjątkiem godzin 4:30 – 8:00 w niedzielę, gdy kursować będzie co 10 minut).


Zasady zachowania ważności biletów okresowych:

Bilety okresowe wykupione na linie 8, 19 i 22 zachowują ważność w autobusach linii 708.

Adrian78
Znawca
Posty: 27
Rejestracja: 3 lut 2019, o 11:13

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1783 Post autor: Adrian78 » 15 mar 2019, o 15:10

że w związku z nocnymi pracami utrzymaniowymi przy torowisku w węźle "Poczta Główna", w noce 18/19.03.2019 r. (pn/wt) - 22/23.03.2019 r. (pt/sb) w godz. ok. 23:00 - 4:30 każdej nocy zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku ul. Św. Gertrudy między węzłami "Poczta Główna" oraz "Św. Gertrudy". W związku z powyższym linie tramwajowe w obu kierunkach będą kierowane na trasy objazdowe:

linia 1 - Wzgórza Krzesławickie - ... - Starowiślna - Westerplatte - Basztowa - Dunajewskiego - Podwale - Straszewskiego - Zwierzyniecka - Salwator. Zmiana trasy obowiązuje dla wszystkich kursów wykonywanych po godz. 23:00 w dniach 18-22.03.2019 r. (poniedziałek - piątek);
linia 69 - Nowy Bieżanów P+R - ... - Starowiślna - Westerplatte - Pawia - ... - Krowodrza Górka. Zmiana trasy obowiązuje w noce 21/22-22/23.03.2019 r. (cz/pt - pt/sb).
Rozkłady jazdy NIE zostaną zmienione.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Posty: 7983
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 08:40
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1784 Post autor: Locutus » 15 mar 2019, o 16:48

W związku z notorycznym łamaniem art. 2. § 11. oraz art. 3 § 1. ust. "a" Regulaminu Forum nakłada się na Adriana78 oficjalne ostrzeżenie.

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Adrian78
Znawca
Posty: 27
Rejestracja: 3 lut 2019, o 11:13

Wieści z ZTP/MPK/Mobilis

#1785 Post autor: Adrian78 » 18 mar 2019, o 16:11

że w związku z nocnymi pracami utrzymaniowymi przy torowisku w węźle "Poczta Główna", w dniach 18-22.03.2019 r. (poniedziałek - piątek) od ok. godz. 23:15 do końca kursowania w danym dniu linie tramwajowe będą kierowane na trasy objazdowe (w obu kierunkach):

linia 3 - Nowy Bieżanów P+R - ... - Starowiślna - Dominikańska - Franciszkańska - Straszewskiego - Podwale - Basztowa - Pawia - ... - Krowodrza Górka;
linie 14 i 24 - Mistrzejowice (14) / Kurdwanów P+R (24) - ... - Starowiślna - Dominikańska - Franciszkańska - Straszewskiego - Piłsudskiego - al. 3 Maja - Cichy Kącik.
Rozkłady jazdy NIE zostaną zmienione.

Jednocześnie odwołaniu ulegają prace planowane na przeciwległym wlocie węzła "Poczta Główna", które miały być prowadzone w ww. terminie i skutkowały zmianą trasy linii 1 i 69.

ODPOWIEDZ

Wróć do „II. Układ komunikacyjny”