Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 19 wrz 2019, o 12:05

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 641 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 43  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2014, o 21:33 
Dyrektor

suchy napisał(a):
Tylko szkoda o tyle, że tychże "szyber"-dachów nie ma w przednich częściach wagonów (bo pantograf na dachu zawadza)

To akurat jest zaleta, bo w tylnej części mogą być osoby, które wolą przyjemny przewiew, a z przodu mogą sobie siedzieć spokojnie stare babki w płaszczach i się gotować do woli. :D

A tak w ogóle to istniej szansa, żeby przy jakimś większym remoncie/modernizacji NGT6 doczekały się klimatyzacji? Słyszałem, że ta opcja odpada, bo dopuszczalne naciski na oś będą zbyt duże, ale jest ktoś w stanie to potwierdzić?

PostNapisane: 15 cze 2014, o 22:35 
Dyrektor

maria napisał(a):
I szkoda że ten szyberdach otwiera się w dwie strony i część pasażerów zamiast otworzyć przednią część tak by powietrze wypadało otwierają tylną część i nie ma tego przewiewu :(

Za czasów linii "10" w konstalach na Piastów i Łagiewnikach w cieplejsze dni zawsze otwierałem przednią część szyber dachu i nikt nie śmiał otwierać drugiej części w czasie mojej jazdy. ;)

PostNapisane: 16 cze 2014, o 05:44 
Dyrektor

CzynDobro4Fun napisał(a):
A tak w ogóle to istniej szansa, żeby przy jakimś większym remoncie/modernizacji NGT6 doczekały się klimatyzacji? Słyszałem, że ta opcja odpada, bo dopuszczalne naciski na oś będą zbyt duże, ale jest ktoś w stanie to potwierdzić?
Też tak słyszałem.

@up: Tylko ta klima w 105Na ma tę wadę, że ona działa wtedy i tylko wtedy, jak tramwaj jedzie :]

PostNapisane: 16 cze 2014, o 08:56 
Dyrektor

maria napisał(a):
I szkoda że ten szyberdach otwiera się w dwie strony i część pasażerów zamiast otworzyć przednią część tak by powietrze wypadało otwierają tylną część i nie ma tego przewiewu :(
Ale to prawda, że szyberdach + otwarte wszystkie okna + luzy w drzwiach i jest faktycznie przyjemniej niż w EUR.

Maria, ale to wystarczy wtedy pchnąć przód (o ile nie jest zablokowany - ja np w kilku Konstalach próbowałem i się nie dało, bo pokrętło do obluzowania rączki było zakręcone do oporu, dało się tylko otworzyć tył daszku) i zamknąć tył. A jak nie sięgasz bo żeś jak stwierdziła "uboga wzrostem", to poprosić kogoś nieco wyższego ;P

PostNapisane: 16 cze 2014, o 09:20 
Moderator

No niestety jak wzrost rozdawali to stałam w kolejkach za innymi przymiotami ciała i ducha ;)
Ale za czasów "10" na Piastów zdarzało mi się prosić o otwarcie szyberdachu, lub przestawianie go we właściwą stronę, teraz już rzadko jeżdżę Konstalami.

PostNapisane: 17 cze 2014, o 18:57 
Administrator

CzynDobro4Fun napisał(a):
Ktoś coś wspominał, ale przedstawię krótką prezentację :P

W NGT6 z trzech dostaw, dla przedziału pasażerskiego, jest po 1 urządzeniu w skrajnych członach (łącznie 2) typu HKL 112 (dla III dostawy HKL 113 - zwiększono prawie dwukrotnie ilość napływu świeżego powietrza) o mocy grzewczej 23,3 kW, wadze 160 kg i wymiarach 1560x1212x480 (długość x szerokość x wysokość) oznaczonych literką e:
Obrazek
Źródło: http://www.transportszynowy.pl
Urządzenie wentylacyjne, w środkowym członie, oznaczone zielonym prostokątem, jest małe i niewiele miejsca, aby zastosować coś innego - nieszczęsny pantograf.

W NGT8, w każdym członie jest urządzenie klimatyzacyjno-grzewcze typu HKL 342 o mocy chłodniczej 18,0 kW, grzewczej 18,0 kW, wadze 480 kg i wymiarach 1900x1600x495.
Jak widać klimatyzator w NGT8 jest dłuższy i szerszy o prawie 40 cm, a patrząc na to zdjęcie dachu NGT6:
Obrazek
widać, że trochę miejsca jest, ale czy wystarczająco? Natomiast waga pozostawia wiele do życzenia - ponad dwukrotnie większa, choć dostępna jest lżejsza wersja urządzenia HKL 342 - 410 kg i lepszej wydajności chłodniczej 20,0 kW i grzewczej 25,0 kW, ale o 100m^3 gorszy napływ świeżego powietrza - myślę, że do przełknięcia.

Zakładając, że na dachu NGT6 jest miejsce na HKL 342, to masa własna tramwaju zwiększy się o 500 kg (wybierając lżejszą wersję o masie 410 kg)- tj. 8 osób, więc mało prawdopodobne wydaje się, że problemem jest przekroczenie nacisku na oś.

I sprawa klimatyzacji w EU8N. Na poniższym schemacie przedstawiony jest układ klimatyzatorów dla wszystkich wagonów tego typu oprócz #3012-3014:
Kliknij, aby pobrać
Wszystko wygląda nawet przyzwoicie gdyby nie fakt, iż klimatyzatory te są przeznaczone do chłodzenia kabiny motorniczego! - są zastosowane również w kabinie NGT6/III (no i oczywiście w zmodernizowanych N8C i zapewne GT8S):
Obrazek
Jest to typ HKL 309 o mocy chłodniczej tylko 4,0 kW, co w EU8N daje łącznie na cały wagon 16,0 kW, podczas gdy w NGT8 na jeden człon przypada 18,0 kW!!!

Więc problemem w EU8N, N8C-NF i zapewne GT8S, jest zastosowanie za słabych urządzeń klimatyzacyjnych.

Dane techniczne urządzeń klimatyzacyjno-grzewczych i wentylacyjnych pochodzą z broszurek VOSSLOH KIEPE:
http://vossloh-kiepe.at/heizung-klima-l ... t_download

PostNapisane: 18 cze 2014, o 12:40 
Dyrektor

No to nie mam pytań. 16,0 kW to mniej niż w autobusach, gdzie moc sięga 24 kW...

http://fotozajezdnia.pl/details.php?ima ... ode=search - wydaje się, że miejsca na dachu jest sporo, a tu takie dziadowanie.

KONVEKTA ma jeszcze mniejsze klimatyzatory - 1500x1500 przy mocy chłodniczej 16 kW - chciałbym zauważyć, że jest jeszcze miejsce nad drugim końcem NGT6 ;)

"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

PostNapisane: 18 cze 2014, o 18:53 
Administrator

Sgriffin napisał(a):
16,0 kW to mniej niż w autobusach, gdzie moc sięga 24 kW...
Autobusy mają jeszcze ten atut, iż klimatyzator nie posiada urządzeń grzewczych tj. w tramwajach.
Sgriffin napisał(a):
KONVEKTA ma jeszcze mniejsze klimatyzatory - 1500x1500 przy mocy chłodniczej 16 kW
W zamian ten model ma słabą moc grzewczą - zaledwie 7,2/9,5 kW, ale może upchnęłoby się go do EU8N, gdyż pod siedzeniami są dodatkowe urządzenia grzewcze, które rekompensują małą wydajność skrzynek na dachu. Przeglądając inne typy klimatyzatorów Konvekty, to HVAC 6405 ma korzystniejsze wymiary, wagę i parametry techniczne od HKL 342 Vossloha. Protram 405N ma klimę Konvekty (nie wiem jaki typ, ale patrząc po rozmiarach skrzynek, będą miały raczej większą moc chłodniczą niż HKL 309), ale jak dla mnie, klima Vossloha z NGT8, rażąco przebija skutecznością wszystkie klimatyzowane tramwaje w Krakowie.
Sgriffin napisał(a):
chciałbym zauważyć, że jest jeszcze miejsce nad drugim końcem NGT6 ;)
Zgadza się ;) choć wystarczy jedna, porządna skrzynka na miejscu obecnego urządzenia wentylacyjnego :D Mam nadzieję, że jak NGT6 doczekają się klimatyzacji, to MPK nie wciśnie im HKL 309 :/

PostNapisane: 18 cze 2014, o 20:09 
Wisielec pomostowy

jopek36 napisał(a):
Autobusy mają jeszcze ten atut, iż klimatyzator nie posiada urządzeń grzewczych tj. w tramwajach.

Akurat klimatyzatory w Mercedesach również służą do grzania.

Ich will dass ihr mir glaubt
Ich will eure Blicke spüren
Jeden Herzschlag kontrollieren

PostNapisane: 18 cze 2014, o 20:35 
Dyrektor

Tylko czy grzanie w NGT6 jest potrzebne? Przecież starsze wozy tych nawiewów nie mają i grzanie jest przez nagrzewnice.

Już widzę NGT6 z dwoma klimatyzatorami jak w EU8N :D No, ale ZIKiT nie ma wpływu na klimatyzacje, to MPK może nawet i klime pokojową wsadzić :P

"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

PostNapisane: 18 cze 2014, o 21:15 
Administrator

Coffee napisał(a):
Akurat klimatyzatory w Mercedesach również służą do grzania.
Silniki Merca są takie "eco", że wydzielają za mało ciepła do ogrzania autobusu, czy producent zapobiegawczo zamówił taką wersję klimatyzatora?
Sgriffin napisał(a):
Tylko czy grzanie w NGT6 jest potrzebne? Przecież starsze wozy tych nawiewów nie mają i grzanie jest przez nagrzewnice.
2 dachowe urządzenia HKL 112(3) o łącznej mocy grzewczej 46,6 kW (więc sporo) mają od nowości wszystkie NGT6.
Sgriffin napisał(a):
Już widzę NGT6 z dwoma klimatyzatorami jak w EU8N :D
Po 2 w skrajnych członach i efekt chłodniczy tj. w EU8N ;P

PostNapisane: 18 cze 2014, o 21:18 
Wisielec pomostowy

jopek36 napisał(a):
Silniki Merca są takie "eco", że wydzielają za mało ciepła do ogrzania autobusu, czy producent zapobiegawczo zamówił taką wersję klimatyzatora?

Taki standard Mercedesa. Dzięki temu przy mniejszej mocy jest bardziej wydajniejsze.

Ich will dass ihr mir glaubt
Ich will eure Blicke spüren
Jeden Herzschlag kontrollieren

PostNapisane: 10 lip 2014, o 07:53 
Specjalista

Co się dzieje z klimatyzacją w autobusach? [LIST]

Cytuj:
Często poruszam się środkami komunikacji miejskiej. Chciałam więc zapytać, dlaczego w takie dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni w cieniu, autobusy nie mają włączonej klimatyzacji albo jaką trasą jadą klimatyzowane autobusy? - list Czytelniczki o braku klimatyzacji lub jej niewłączania w autobusach aglomeracyjnych i miejskich w Krakowie.

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... LokKrakTxt

Kolejna zbulwersowana. :)

PostNapisane: 10 lip 2014, o 13:43 
Dyrektor

KierowcaWD napisał(a):
Co się dzieje z klimatyzacją w autobusach? [LIST]

Cytuj:
Często poruszam się środkami komunikacji miejskiej. Chciałam więc zapytać, dlaczego w takie dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni w cieniu, autobusy nie mają włączonej klimatyzacji albo jaką trasą jadą klimatyzowane autobusy? - list Czytelniczki o braku klimatyzacji lub jej niewłączania w autobusach aglomeracyjnych i miejskich w Krakowie.

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... LokKrakTxt

Kolejna zbulwersowana. :)

Przeczytałem z uwagą. Znowu winne MPK na linii 304 (któż by się tam interesował takim szczegółem, że 304 to nie MPK obsługuje). I w ogóle niech się pasażerka zdecyduje, czy w końcu było gorąco, czy była burza? Wszyscy wiemy, że 9 lipca od południa lało prawie cały czas i było trochę ponad 20 stopni przez całe popołudnie, a wieczorem jeszcze mniej. Jedyne co tu może być prawdziwe, to fakt, że na 184 trafił się jej jelcz, który nie miał włączonej klimatyzacji, bo jej nie posiada. Resztę kursów pasażerka odbywała w czasie ulew (przynajmniej tak wynika z tego opisu), więc nie było takich temperatur, przy których włączana jest klimatyzacja. Istnieje też możliwość, że wybiórcza wybiórczo podała część informacji, a reszty nie podała, bądź przekręciła. Niemniej jednak pożywka jest, zwłaszcza, że minuta śmiechu to jak kilogram cielęciny. :letssin:

PostNapisane: 10 lip 2014, o 13:47 
Dyrektor

A może była włączona klimatyzacja tylko wszystkie okna były wyotwierane?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 641 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 43  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1