Krakowskie centra handlowe

Budynki, parki, osiedla, planowanie przestrzenne, bilbordy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
flosan
Dyrektor

#121 Post autor: flosan » 8 cze 2015, o 08:13

Przecież nie od dziś wiadomo, że miasto ma w tym także interes, zezwalając na budowę jednej czy drugiej Galerii Handlowej i nie chodzi tu o dodatkowe miejsca pracy, czy wpływy do miasta, ale także o UKŁAD DROGOWY. Zauważcie, że przy prywatnych inwestycjach (od lokali biurowych, po domy-osiedla mieszkalne, na galeriach skończywszy) ZIKiT wymaga przebudowy układu drogowego. Firmy najczęściej w ten sposób "dogadują się" z miastem, założę się, że gdy ktoś zaproponuje zagospodarowanie Zakrzówka to będzie mógł wybudować tam bloki (co już niemal miało miejsce, ale były głośne protesty i głównie poszło o teren - zbyt duża część terenu zielonego miała zostać zabudowana). Dlaczego Galerię Bronowice postawiono od d**y strony? Konflikt interesów? Nie sądzę. Zobaczcie gdzie powstał przy tym układ drogowy, właśnie od strony Jasnogórskiej. Przy tym pętla autobusowa i pobliskie bo galeriane zaplecze sanitarne dla kierowców KMK, którzy w razie czego przecież mogą skorzystać z toalety ;). Ale od kiedy jest tam pętla autobusowa dla 501 to też więcej osób widuję w Galerii, a z pętli potrafią być już wszystkie miejsca siedzące zajęte na większości kursów (analogicznie tyczy się to przyjazdu do Galerii), z resztą od kiedy wydłużono linię GB do KG to również z darmobusu korzysta teraz przeszło dwukrotnie więcej osób. C.H. Serenada - zezwolenie jest, bo zmieni się przy tym całkowicie układ drogowy, wszyscy będą mieć w tym interes, proste i logiczne. Przy tym wcale nie musi być konkurencji dla Krokusa, Krokus nie jest zbyt wielkim molochem, można w ogóle byłoby z niego wywalić wszystkie butiki i zostawić tam jedynie Auchana, który powierzchnią dorównałby wtedy temu Auchanowi z Galerii Bronowice, a butiki Krokusa "przenieść" do Serenady, choć nie sądzę, że miałoby tak się stać, bo to przecież Krokus protestował w sprawie budowy Serenady i zapewne będą wciąż konkurencją między sobą.

chlorofil
Dyrektor

#122 Post autor: chlorofil » 8 cze 2015, o 23:59

Oczywiście, że układ drogowy czasem należy dopasować, zwłaszcza przy większych obiektach, ale niedopuszczalne jest według mnie ingerowanie co ma być w danym obiekcie albo czy dane centrum handlowe w ogóle ma powstać. Jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

A w kontekście tzw. "zabytkowego centrum" najbardziej śmieszy mnie jedno. Osoby które chciałyby zakazać ludziom robienia zakupów w sklepach spożywczych jednocześnie dziwią się potem, że już prawie nikt nie chce w takim centrum mieszkać.

Lw25
Moderator

#123 Post autor: Lw25 » 9 cze 2015, o 01:17

Centrum Krakowa to nie jest tylko obszar wewnątrz 1 obwodnicy, jest dużo, dużo większy.
Komunikacja Miejska w Krakowie jest na pokaz. Jak masa rzeczy w tym mieście.

Awatar użytkownika
tomek_m
Dyrektor

#124 Post autor: tomek_m » 9 cze 2015, o 11:45

Centrum Krakowa to można przyjąć że jest to obszar wewnątrz 2 obwodnicy.

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor

#125 Post autor: tomta1 » 9 cze 2015, o 12:02

Centrum Krakowa wyznaczają m.in. miejskie dokumenty i jest to obszar wykraczający poza teren drugiej obwodnicy. Było to już pisane na tym forum nieraz, a wy dalej swoje :/
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.

Awatar użytkownika
Mistrzejowiczanin
Dyrektor

#126 Post autor: Mistrzejowiczanin » 9 cze 2015, o 15:22

tomek_m pisze:Centrum Krakowa to można przyjąć że jest to obszar wewnątrz 2 obwodnicy.
Nawet nie wewnątrz tej całej "nowej" 2 obwodnicy, bo m.w. tyle.
Obrazek
tomta1 pisze:Centrum Krakowa wyznaczają m.in. miejskie dokumenty i jest to obszar wykraczający poza teren drugiej obwodnicy.
Tylko kto te dokumenty miejskie projektował? Pewnie "krk", i to całkiem nie dawno temu. Nie wiem, nie widziałem, a mapka u góry to jest moje subiektywne zdanie gdzie jest centrum.
Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!

chlorofil
Dyrektor

#127 Post autor: chlorofil » 9 cze 2015, o 22:29

Mowa była o zabytkowym centrum a nie o centrum.

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor

#128 Post autor: tomta1 » 9 lip 2015, o 21:17

Wraca sprawa budowy galerii handlowej koło Teatru Bagatela – w miejscu Elefanta:

Budowa galerii handlowej z parkingiem na 250 samochodów tuż przy Plantach

Parking na 250 samochodów na I obwodnicy? Tego nawet nasi radni się jeszcze nie podjęli, jak na razie budują "tylko" na 150 miejsc i to w rejonie II obwodnicy. I ciekawi mnie jakim cudem uda się w ogóle ten parking zbudować, jak ten obiekt jest otoczony:
a) strefą A na Krupniczej,
b) strefą B na Karmelickiej,
c) ruchem jednokierunkowym na Podwalu.

A Krakowianie przecież potrzebują kolejnej galerii handlowej jak wody.

Owszem, sam ten budynek mógłby wyglądać schludniej i jakieś odświeżenie elewacji by się przydało, ale co najwyżej tyle.
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.

Awatar użytkownika
tomek_m
Dyrektor

#129 Post autor: tomek_m » 9 lip 2015, o 22:15

Niedługo Kraków będzie miastem galerii handlowych i niczego więcej. Może by tak jeszcze Sukiennice zaadaptować na jakiś hipermarket może TESCO? :hmm: W arenie otworzyć kolejną Biedronkę, w ICE otworzyć kolejnego Carrefoura...

Krakowiaczek50
Dyspozytor

#130 Post autor: Krakowiaczek50 » 9 lip 2015, o 23:27

W Sukiennicach już był Carrefour.

Awatar użytkownika
Mistrzejowiczanin
Dyrektor

#131 Post autor: Mistrzejowiczanin » 10 lip 2015, o 08:55

tomta1 pisze:Wraca sprawa budowy galerii handlowej koło Teatru Bagatela – w miejscu Elefanta:

Budowa galerii handlowej z parkingiem na 250 samochodów tuż przy Plantach

Parking na 250 samochodów na I obwodnicy? Tego nawet nasi radni się jeszcze nie podjęli, jak na razie budują "tylko" na 150 miejsc i to w rejonie II obwodnicy. I ciekawi mnie jakim cudem uda się w ogóle ten parking zbudować, jak ten obiekt jest otoczony:
a) strefą A na Krupniczej,
b) strefą B na Karmelickiej,
c) ruchem jednokierunkowym na Podwalu.

A Krakowianie przecież potrzebują kolejnej galerii handlowej jak wody.

Owszem, sam ten budynek mógłby wyglądać schludniej i jakieś odświeżenie elewacji by się przydało, ale co najwyżej tyle.
Ja tego parkingu na 250 aut w ogóle nie widzę. A kolejnego szmatmarketu tu nie trzeba, zwłaszcza jak są dwa przystanki do Galerii Krakowskiej. A podobno mówiło się że nowe galerie tyko na obrzeżach miast. :/
Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!

pablo
Dyrektor

#132 Post autor: pablo » 10 lip 2015, o 13:22

Galeria, jak galeria, raczej galeryjka. Ale pomysł z tak dużym parkingiem, który będzie miał dojazd z ulicy, która wg założeń miała być deptakiem, to jakiś absurd.

rafaello
Dyrektor

#133 Post autor: rafaello » 10 lip 2015, o 20:51

tomek_m pisze:Niedługo Kraków będzie miastem galerii handlowych i niczego więcej. Może by tak jeszcze Sukiennice zaadaptować na jakiś hipermarket może TESCO? :hmm: W arenie otworzyć kolejną Biedronkę, w ICE otworzyć kolejnego Carrefoura...
Tak jak Ci Krakowiaczek50 napisał - w Sukiennicach był market jeszcze bodajże 2 lata temu i była z tego powodu niezła afera. =D

Krakowiaczek50
Dyspozytor

#134 Post autor: Krakowiaczek50 » 10 lip 2015, o 21:16

Afera była, bo miejsce faktycznie nie trafione na "sieciówkę", jednak z drugiej strony, cen nie miał wysokich jak na miejsce w którym się znajdował, dlatego zdarzało mi się w nim widzieć kolejkę.

Jeszcze co do tych małych Carrefourów, to ostatnimi czasami ich się strasznie namnożyło. Jeżdżę "3" do Miodowej i tak naprawdę przy trzech przystankach jest mały Carrefour (Poczta Główna, Starowiślna, Miodowa). Do tego można dodać hipermarket tej sieci przy przystanku "Dworzec Główny Zachód".

suchy
Dyrektor

#135 Post autor: suchy » 12 lip 2015, o 03:29

Krakowiaczek50 pisze:Afera była, bo miejsce faktycznie nie trafione na "sieciówkę", jednak z drugiej strony, cen nie miał wysokich jak na miejsce w którym się znajdował, dlatego zdarzało mi się w nim widzieć kolejkę.

Jeszcze co do tych małych Carrefourów, to ostatnimi czasami ich się strasznie namnożyło. Jeżdżę "3" do Miodowej i tak naprawdę przy trzech przystankach jest mały Carrefour (Poczta Główna, Starowiślna, Miodowa). Do tego można dodać hipermarket tej sieci przy przystanku "Dworzec Główny Zachód".
Oprócz tego C.Expressy są jeszcze na Pijarskiej, Szewskiej, Siennej, Sławkowskiej, Grodzkiej, a "za granicą" I obwodnicy jeszcze na pl.Matejki, Warszawskiej, czy Dunajewskiego.

Więc ja nie wiem, o co było takie oburzenie - skoro można postawić taki sklep na Szewskiej vis-a-vis Małego Rynku, 100m dalej (bliżej Głównego) jest jak pamiętam Małpka Express, to co to był za problem, że było też w Sukiennicach :puppyeyes: To tandetne chińskie "rękodzieło" można opychać na kramach na samym środku Rynku, ale batoniki czy napoje już nie (ew. w okolicznych restauracjach za 3x wyższą cenę ;P ).

ODPOWIEDZ

Wróć do „II. Architektura i zagospodarowanie przestrzeni”