Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 19 wrz 2018, o 22:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nazwy ulic
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 13:07 
Administrator

Yunkers napisał(a):
Przykład Warszawy jest, moim zdaniem, dość kiepski. W końcu na tamtejszych wiatach pojawiają się czerwone elementy, więc "warszawski" kolor wciąż jest zachowany. Nasze są szaro-szare.

Tak jak zaznaczyłem (i jak widać na podlinkowanych zdjęciach) udział czerwonego jest symboliczny. Trochę niebieskiego na naszych wiatach też byłoby na plus.

tomta1 napisał(a):
A poza tym, to tabliczki z nazwą ulicy są takie ogromne i psują miejski krajobraz…

Ja wypowiadałem się tylko o przystankach ;) A co do tablic z nazwami ulic, kwestia gustu. Natomiast wydaje mi się, że czarny na kremowym jest bardziej czytelny niż biały na granatowym, lecz to może tylko moja opinia.

PostNapisane: 14 wrz 2018, o 13:45 
Dyspozytor

Kaszmir napisał(a):
Wg mnie tu nie chodzi o to czy wali to po oczach, tylko o stonowanie i wkomponowanie się w tło. Chodniki też są szare - a wyobraźcie sobie na chwilę niebieskie chodniki, jakby to wyglądało? Wg mnie kiepsko. A szare wiaty dobrze się komponują właśnie przede wszystkim z istniejącą infrastrukturą taką jak chodniki, kosze itd. Zresztą taka Warszawa też poszła w kierunku szarych przystanków (ze skromnym udziałem czerwonego) więc coś jest na rzeczy:

Szare chodniki, tabliczki, bloki, domy... Ja tam lubię jak jest kolorowo. Tabliczki z nazwami ulic są małe, a na dodatek powinny rzucać się w oczy, tak aby można je łatwo odnaleźć. Ogólnie mam wrażenie że miasto stara się brać przykład z warszawskich rozwiązań, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Być może doszukuję się analogii na siłę, ale w Warszawie większość przystanków jest nazwana od ulic, w Krakowie też na siłę wprowadza się taką "poprawność". Powinniśmy mieć własne krakoskie rozwiązania! ;D

Na Rydla są czerwone chodniki. Mnie się podobają ;P

Co do przystanków, to na pewno nowy design jest ładniejszy niż poprzedni, ale uważam że powinny zostać przynajmnniej pewne niebieskie elementy w malowaniu. A wymienianie słupków (które IMHO powinny rzucać się w oczy, żeby łatwiej je było zlokalizować bo są mniejsze niż wiaty) to trochę marnowanie pieniędzy. Które można przeznaczyć na dodatkowe kursy - co tak lubisz podkreślać.
Kaszmir napisał(a):
Ja wypowiadałem się tylko o przystankach A co do tablic z nazwami ulic, kwestia gustu. Natomiast wydaje mi się, że czarny na kremowym jest bardziej czytelny niż biały na granatowym, lecz to może tylko moja opinia.

Mnie się wydaje zupełnie na odwrót.

Ostatnio edytowano 14 wrz 2018, o 18:40 przez Sorig, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: 14 wrz 2018, o 14:19 
Administrator

Sorig napisał(a):
Ogólnie mam wrażenie że miasto stara się brać przykład z warszawskich rozwiązań, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Być może doszukuję się analogii na siłę, ale w Warszawie większość przystanków jest nazwana od ulic, w Krakowie też na siłę wprowadza się taką "poprawność". Powinniśmy mieć własne krakoskie rozwiązania! ;D

Nazwy przystanków od obiektów też się pojawiają, z tych które nadano w ostatnich latach to choćby "Centrum Kongresowe" czy "Teatr Variété". A że często pojawiają się nazwy ulic? Po prostu nieraz nie ma innych charakterystycznych i jednoznacznych obiektów w okolicy. Przykład "Miśnieńska". Jeśli nie nazwę od ulicy, to jaką inną byś proponował?

Sorig napisał(a):
A wymienianie słupków (które IMHO powinny rzucać się w oczy, żeby łatwiej je było zlokalizować bo są mniejsze niż wiaty) to trochę marnowanie pieniędzy. Które można przeznaczyć na dodatkowe kursy - co tak lubisz podkreślać.

Infrastrukturę wymienia się raz na parę(naście) lat. A kursy trzeba opłacić co roku.

Sorig napisał(a):
Mnie się wydaje zupełnie na odwrót.

Hm, pewnie najlepszymi osobami do zapytania byliby przedstawiciele osób niedowidzących. To dla nich (słusznie) i w porozumieniu z nimi wybiera się teraz często konkretne kolory czy czcionki, właśnie po ty były czytelniejsze.

PostNapisane: 14 wrz 2018, o 15:27 
Dyspozytor

Kaszmir napisał(a):
Nazwy przystanków od obiektów też się pojawiają, z tych które nadano w ostatnich latach to choćby "Centrum Kongresowe" czy "Teatr Variété". A że często pojawiają się nazwy ulic? Po prostu nieraz nie ma innych charakterystycznych i jednoznacznych obiektów w okolicy. Przykład "Miśnieńska". Jeśli nie nazwę od ulicy, to jaką inną byś proponował?

Te konkretne się pojawiły bo miasto chciało się zareklamować. W przypadku Teatru Variete - całkowicie słusznie, zmiana nazwy Ronda Grunwaldzkiego trochę bardziej kontrowersyjna, ale ją rozumiem - przyciągniecie przyjezdnych jak i poprawienie rozpoznawalności wśród mieszkańców.
Zgadzam się, że wybór nazwy ulicy jako nazwy przystanku jest zazwyczaj najbardziej oczywisty i nasuwa się jako pierwszy. Miśnieńska jest jak najbardziej OK, chociaż może znalazło by się coś innego (nie wiem, nie bywam tam). Ale Biprostal -> Al.Kijowska?! Dobrze że wysłuchano głosu mieszkańców.

Niepotrzebne tasiemce też nie są dobre, a szykuje się nam kolejny: Górka Narodowa Zachód P&R. Może nie jest tragicznie, ale IMHO pętla powinna się nazywać po prostu Górka Narodowa, a przystanek autobusowy powinien zmienić nazwę. Pomijając pytanie, gdzie tu jest niby zachód, bo ja widzę północ...
Kaszmir napisał(a):
Infrastrukturę wymienia się raz na parę(naście) lat. A kursy trzeba opłacić co roku.

Ok, ale nawet jednostkowa wymiana kilkudziesięciu słupków to jest pewien wymierny koszt. A jeśli robi się to niepotrzebnie tylko ze względu na zmianę schematu malowania a nie stan techniczny (można domniemywac że tak się stało w Mydlnikach) to jest to marnotrawienie pieniędzy.
Kaszmir napisał(a):
Hm, pewnie najlepszymi osobami do zapytania byliby przedstawiciele osób niedowidzących. To dla nich (słusznie) i w porozumieniu z nimi wybiera się teraz często konkretne kolory czy czcionki, właśnie po ty były czytelniejsze.

Może i tak, ale czytelność nie jest jedynym kryterium liczy się też estetyka i wartość informacyjna.

PostNapisane: 14 wrz 2018, o 15:38 
Administrator

Sorig napisał(a):
Niepotrzebne tasiemce też nie są dobre, a szykuje się nam kolejny: Górka Narodowa Zachód P&R.

Ta nazwa chyba jeszcze nie jest przesądzona - użycie jej na mapce MPK nie jest zobowiązujące, z tego co pamiętam w przeszłości propozycje nazw na tej mapce potem nie były stosowane. A biorąc pod uwagę, że ostatnie dwie nowe końcówki tramwajowe które oddano mają nazwy od ulic (Mały Płaszów, Banacha) nie zdziwiłbym się, gdyby i tu stało się podobnie i nowa pętla została nazwana na przykład Belwederczyków. Nie mówię czy to dobrze czy źle - a jedynie, że jest to możliwe bazując na historii ostatnich inwestycji tramwajowych.

PostNapisane: 14 wrz 2018, o 15:45 
Dyspozytor

Jak chodzi o Mały Płaszów, to od ulicy, ale też od osiedla. Może oficjalnie kierowano się tym pierwszym, ale to drugie też pewnie wzięto pod uwagę.
Dobrze że nazwa nie jest jeszcze ostateczna, chociaż ja bym widział coś bardziej oryginalnego niż Belwederczyków. Pożyjemy zobaczymy.

PostNapisane: 14 wrz 2018, o 18:32 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):

No więc może i tychże niedowidzących trzeba było zapytać, czy woleliby aby wiaty przystankowe miały niebieskie, rzucające się w oczy, czy też zlewające się z tłem, szare słupki. Może dla nich też to ma znaczenie, czy słupek będzie widać z daleka, czy też będzie łatwo go przeoczyć i przywalić w niego z dyńki.

Z jednej strony wyposażamy autobusy w poręcze z bijącymi po oczach ledami, bo niedowidzący mają problem z wychwyceniem metalicznej stali nierdzewnej, a z drugiej strony malujemy na betonowy szary przystanki, coby się bardziej zlewały z tłem tego smutnego szarego miasta.

PostNapisane: 15 wrz 2018, o 09:11 
Moderator

Kaszmir napisał(a):
Z tego co pamiętam taki kolor został wybrany bo jest bardziej "neutralny" niż niebieski rzucający się w oczy z daleka. Co innego niebieskie autobusy które tylko przejeżdżają i nie są stałym elementem krajobrazu, a co innego wiata która tam stoi cały czas. Dla mnie szare są ok.

Każdy, kto kiedykolwiek kręcił się po jakimś skrzyżowaniu w obcym, nieznanym sobie mieście, rozpaczliwie szukając gdzie tu jest przystanek, od razu doceni to, że przystanki są dobrze widoczne i rzucają się w oczy.

I tak jak wielu przede mną, uważam, że zmiana kolorystyki przystanków była niepotrzebna. O jeden krakowski akcent mniej… Chyba że symbolicznie zmianę niebieskiego na szary należy rozumieć jako zwycięstwo szarego smogu nad niebieskim niebem…

:lol:

Sorig napisał(a):
(…) Co do przystanków, to na pewno nowy design jest ładniejszy niż poprzedni (...)

Ładniejszy może i tak. Ale mniej funkcjonalny. Ludzie się żalili w mediach, że pod nowymi wiatami słonko ich praży, deszcz im się na gębę leje, etc…

Sorig napisał(a):
(...) Ale Biprostal -> Al.Kijowska?! Dobrze że wysłuchano głosu mieszkańców.

Nie ciesz się na zapas. W sprawie zmiany „Dworca Głównego” na „Teatr Słowackiego” też wysłuchano głosu mieszkańców i to bodajże w tym samym momencie… A już wiemy, że zmiana ta zostanie przeforsowana od października… Spodziewam się zmian nazwy Biprostalu, Jubilata i innych przystanków, o których niezmienianie nazw ludzie wówczas walczyli, w tym samym terminie...
Sorig napisał(a):
Niepotrzebne tasiemce też nie są dobre, a szykuje się nam kolejny: Górka Narodowa Zachód P&R.

O matko… Nie mów nawet...

A poza tym uważam, że Cukier swoim ostatnim postem trafił w punkt.

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 15 wrz 2018, o 16:59 
Dyspozytor

Cukier napisał(a):
Z jednej strony wyposażamy autobusy w poręcze z bijącymi po oczach ledami, bo niedowidzący mają problem z wychwyceniem metalicznej stali nierdzewnej, a z drugiej strony malujemy na betonowy szary przystanki, coby się bardziej zlewały z tłem tego smutnego szarego miasta.

Chyba nie do końca tak jest. Rurek na tle wnętrza nic nie odróżnia, a na wiatach jednak jest coś w innym kolorze i nie jest to malutkie.
P.S. Co ma cała dyskusja o kolorach wiat i LEDach w poręczach do wątku "Nazwy ulic". Chyba RM nie wpadła na pomysł ulicy "Wiaty przystankowej"?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]