Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 22 kwi 2018, o 18:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 cze 2014, o 10:40 
Dyrektor

Witajcie. Nie wiem czy wątek się przyjmie, ale zaryzykuję i go zakładam. ;)
Rozpoczęły się wakacje, czas wyjazdów, odpoczynku. Nie każdy jest w stanie wyjechać gdzieś na dłużej, dlatego proponuję krótkie podróże na podstawie weekendowych ofert jakie oferują przewoźnicy kolejowi. Najkorzystniejszą z nich jest bilet podróżnika PKP IC ważny w pociągach TLK od godz. 19:00 w piątek do godz. 6:00 w poniedziałek. Cena to 74zł. za klasę 2 i 104zł. za klasę 1. Tego typu podróże polegały by na tym, że wyjeżdżamy gdzieś na noc w piątek wieczorem (np. nad morze), tam spędzamy całą sobotę przeznaczając ją na zwiedzanie okolicy, następnie w nocy z soboty na niedzielę przemieszczamy się na drugi kraniec Polski (np. w góry) i tam spędzamy niedzielę, skąd wieczorem wracamy do domu. Takie wyjazdy są mniej kosztowne, gdyż odpadają już koszty związane z noclegami, a w ciągu jednego weekendu można zwiedzić dwa regiony Polski oddalone od siebie o pareset kilometrów. Ze względu na bezpieczeństwo podróży (zwłaszcza w nocy) tego typu wyjazdy lepiej planować w większej grupie osób. Zazwyczaj korzystam z droższej wersji "podróżnika" na 1 klasę, gdyż po pierwsze jest wygodniej do spania, a po drugie tymi wagonami jeździ mniej ludzi. Byłby ktoś z Was chętny na takie wyjazdy? Zapraszam do dyskusji ;)

PostNapisane: 29 cze 2014, o 11:17 
Moderator

Ja do wyjazdu wakacyjnego skorzystałem z weekedowej biletomanii. Za dwa bilety na EIC dałem 98 zł, TLK kosztuje 29 zł od osoby. Przydaje się, jak ktoś jedzie na dłużej niż sam weekend lub/i nie lubi jeździć w nocy. Bilety te można nabyć tylko w weekend, do tygodnia przed podróżom. Ich pula jest ograniczona. Ja osobiście preferuję ten sposób podróży. Bilety mają przypisane miejsce, a po ostatniej przygodzie z TLK Pobrzeże, gdzie wagon był pełny i sporo osób stało, wolę mieć na bilecie przypisane miejsce...

PostNapisane: 29 cze 2014, o 11:52 
Dyrektor

Lw25 napisał(a):
Bilety mają przypisane miejsce

Do biletu podróżnika także możesz nabyć nieodpłatną miejscówkę, więc z miejscem problemu nie ma. Do weekendowej biletomanii miejsce dostajesz z "losowania", czyli takie jakie system ma "pod ręką" (np. najmniej wygodny środek), natomiast pobierając miejsce do podróżnika, możesz poprosić kasjerkę o konkretne miejsce jakie Ci pasuje (okno, korytarz). Tu też wybrać miejsce obok już zajętego, czyli w przypadku jak ktoś, z kim planujesz podróż jedzie tym samym pociągiem, wykupił miejsce wcześniej, a chciałbyś jechać z nim w tym samym przedziale ;)

PostNapisane: 2 lip 2014, o 10:56 
Dyrektor

Z weekendowymi jak i turystycznymi kiedyś tak kombinowałem, takie wyjazdy o których piszesz sa możliwe ale nie PR (niestety), tutaj bardziej sprawdziłby się karnet 3-przejazdowy. Niestety PR nie uruchamiają pociągów w nocy na tę chwilę, chyba, że jestem w błedzie, a może być, gdyż ostatnio przestałem się interesować połączeniami kolejowymi. W nocy prędzej przejedziemy pociągami TLK (spółki IC), niż IR (PR), natomiast nie ma szans noca jechać osobówką PR.. Ale jak masz jakiś ciekawy plan wycieczki PR, z połączeniami nocnymi to podziel się :).

PostNapisane: 2 lip 2014, o 11:36 
Dyrektor

Tak jak piszesz, Przewozy Regionalne nie uruchamiają połączeń nocnych (jedynym wyjątkiem jest IR bus do Ustrzyk Górnych), więc wyjazdy o których pisałem w pierwszym poście można planować wyłącznie na podstawie biletu podróżnika PKP IC. Do niedawna była możliwość dokupienia tzw biletu plus za 19 zł. ważnego w pociągach Regio, ale niestety ta oferta była mało opłacalna dla przewoźnika i została zlikwidowana.
Co do planów, to w długi sierpniowy weekend wybieram się na turnee po Polsce z podróżnikiem w kieszeni. W planach mam w ciągu tych trzech dni odwiedzić po jednym kurorcie - mazurskim (Augustów), górskim (Szklarska Poręba), oraz nadmorskim (coś na półwyspie helskim). Opracowałem już wstępny plan połączeń i w każdej z tych miejscowości będę miał od 5 do 10 godzin na zwiedzanie. ;)

PostNapisane: 2 lip 2014, o 12:03 
Dyrektor

To życzę udanych wojaży, co by się pociągi nie spóźniały, bo takie przygody gdy ostatni pociąg ucieka nie są przyjemne :P. Swoją drogą to jest parę ciekawych blogów, gdzie ludzie dzielą się informacjami jak tanio zorganizować sobie podobny trip, ja poleciłbym Ci współpracę z "Okazje Podróznika" (są na FB jak i w domenie .pl), dopiero rozwijają swój wortal, zajmują się podróżowaniem z Krakowa i okolic, właśnie coś pisali, że ich bloger wybiera się teraz na taką "wycieczkę" i sporządzi odpowiednią relację, możesz się zgłosić do współpracy a ja chętnie poczytam (na forum PKK zawsze możesz wrzucić parę zdjęć i zajawkę z wyjazdu oraz link "po więcej").

Dla mnie najkorzystniejsza jest mimo wszystko oferta regioKARNET (ewentualnie wersja z IR) i podróżowanie przez dzień + spanie w namiocie :P. Na Woodstock tak jechałem osobówkami z przesiadkami Kraków -> Katowice -> Kluczbork -> Poznań -> Krzyż -> Kostrzyn, nawet nie sam, bo namówiłem parę osób (sam skorzystałem dostając zniżkę z promocji Ty i raz dwa trzy - mam nadzieję, że jej nie zlikwidowali?), którzy byli zdziwieni ceną, jak im w jedną stronę wychodziło coś koło 22 zł (a dla przykładu MusiRegio kosztował 79zł). Minusem był stres i oczekiwanie na przesiadki + ewentualne opóźnienia. Plusem luz w pociągach - osobówkami dało się godziwie jechać (na siedząco), kiedy w MusicRegio jeździ się zazwyczaj na korytarzu 1m2 (miałem okazję takim dwa razy jechać, jak w pierwszą stronę było OK, tak w drugą masakra:P, polecam jednak osobówkami, jak ktoś lubi imprezowo to i tak od Poznania trafi na taką ekipę do Kostrzyna, z powrótem tak samo:P).

PostNapisane: 3 lip 2014, o 09:14 
Dyrektor

flosan napisał(a):
To życzę udanych wojaży

Dzięki ;)
flosan napisał(a):
Swoją drogą to jest parę ciekawych blogów, gdzie ludzie dzielą się informacjami jak tanio zorganizować sobie podobny trip, ja poleciłbym Ci współpracę z "Okazje Podróznika" (są na FB jak i w domenie .pl), dopiero rozwijają swój wortal, zajmują się podróżowaniem z Krakowa i okolic, właśnie coś pisali, że ich bloger wybiera się teraz na taką "wycieczkę" i sporządzi odpowiednią relację, możesz się zgłosić do współpracy a ja chętnie poczytam (na forum PKK zawsze możesz wrzucić parę zdjęć i zajawkę z wyjazdu oraz link "po więcej").

Dzięki za namiary, na pewno w wolnej chwili zajrzę i postaram się nawiązać z nimi jakiś kontakt.
Co do bloga podróżniczego, to sam kiedyś takowego prowadziłem, ale przyznam się wprost, po prostu już nie chciało mi się go pisać. Teraz ze swoich wojaży wolę się dzielić fotkami na facebookowym fanpage "Kolejowo-turystyczne klimaty", do którego odnośnik mam w podpisie. Przy okazji zapraszam do odwiedzin i lajków, będzie mi bardzo miło ;). Na PKK będę się dzielił na pewno wrażeniami ze swoich podróży. W końcu po to założyłem ten wątek. Być może nawet uda mi się kogoś stąd "zarazić" takimi wypadami. Mimo że potrafią być męczące, to sprawiają wiele ciekawych wrażeń i wspomnień.

Cytuj:
Dla mnie najkorzystniejsza jest mimo wszystko oferta regioKARNET (ewentualnie wersja z IR) i podróżowanie przez dzień + spanie w namiocie :P

Taka opcja też jest ciekawa, tyle że po pierwsze wówczas masz przy sobie więcej bagaży, trzeba szukać miejsca gdzie ten namiot rozbić, no i samo rozbijanie i później składanie namioty pochłania trochę czasu. Ja natomiast wszelkie połączenia kolejowe nocne planuję wcześniej, przed wyjazdem i staram się tego schematu trzymać. W wagonie 1 klasy (bo zazwyczaj kupuję droższą wersję podróżnika) także można się nieźle wyspać. Fakt, lepiej jechać w grupie, ze względu na kradzieże które się w pociągach zdarzają, tak żeby co najmniej jedna osoba czuwała. Jak jadę w pojedynkę, to mam swój sposób na to żeby wygodnie i w miarę bezpiecznie przejechać noc w pociągu, ale nie chcę tego pisać publicznie, dla zainteresowanych mogę się nim podzielić na PW :P

flosan napisał(a):
sam skorzystałem dostając zniżkę z promocji Ty i raz dwa trzy - mam nadzieję, że jej nie zlikwidowali?

Tak, oferta istnieje nadal i faktycznie jest bardzo atrakcyjna przy jednorazowych przejazdach w grupie ;)

PostNapisane: 12 sie 2014, o 08:53 
Dyrektor

Zbliża się długi weekend, z tej okazji wraz z użytkownikem jopek36 i kilkoma innymi osobami zapraszamy na kolejowo-turystyczną wyprawę pod nazwą "góry-Mazury-morze w trzy dni" według następującego planu:

czwartek 14.08.2014 / piątek 15.08.2014
Kraków Gł. 19.35 – Ostrów Wlkp. 3.01 TLK „Bryza”
Ostrów Wlkp. 3.37 – Wrocław Gł. 6.01 TLK „Karkonosze”
Wrocław Gł. 6.22 – Kłodzko Gł. 8.04 Regio „Nysa”
Kłodzko Gł. 8.24 – Kudowa Zdrój 9.35 osobowy KD
Kudowa Zdrój 12.25 - Błędne Skały 12.38 - autobus
Błędne Skały 15.45 - Kudowa Zdrój 15.58 - autobus
Dzień górski - zwiedzanie Gór Stołowych, min rezerwatu „Błędne skały”

piątek 15.08.2014 / sobota 16.08.2014
Kudowa Zdrój 17.31 – Kłodzko Gł. 18.41 osobowy KD
Kłodzko Gł. 20.15 – Wrocław Gł. 21.41 Regio „Orlice”
Wrocław Gł. 23.20 – Warszawa Wsch. 6.39 TLK „Karkonosze”
Warszawa Wsch. 7.20 – Augustów 12.14 TLK „Hańcza”
Dzień mazurski - zwiedzanie Augustowa, plum w jezioro itp.

sobota 16.08.2014/niedziela 17.08.2014
Augustów 17.57 – Białystok 19.41 Regio
Białystok 19.55 – Warszawa Centr. 22.55 TLK Bus
Warszawa Centr. 23.05 – Hel 8.08 TLK „Ustronie”
Dzień morski – wdychanie jodu na Helu, plum do morza, przejazd helską wąskotorówką itp.
Hel 12.46 – Gdynia Gł. 14.39 Regio (prawdopodobnie „Bipa”)
Gdynia Gł. 14.45 – Tczew 15.37 TLK „Czartoryski”
Zwiedzanie Tczewa

niedziela 17.08.2014/poniedziałek 18.08.2014
Tczew 19.24 – Poznań Gł. 22.41 TLK „Bałtyk”
Poznań Gł. 23.15 – Kraków Gł. 5.53 TLK „Podhalanin”

Wszystkich chętnych na dołączenie do nas na całą wyprawę lub jej część serdecznie zapraszamy. Całkowity koszt podróży to: bilet podróżnika kl. 1 - 104 zł + bilet turystyczny 45 zł = 149 zł.

PostNapisane: 21 sie 2014, o 09:17 
Dyrektor

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji naszego kolegi Przemka, który towarzyszył mnie i @jopkowi36 w naszej weekendowej wyprawie "Góry+Mazury+Morze w 3 dni". ;)
https://plus.google.com/photos/10189236 ... 969?sort=1

PostNapisane: 5 cze 2016, o 21:41 
Dyrektor

Mimo że termin trochę odległy, ale już teraz w imieniu własnym, strony Kolejowo-turystyczne Klimaty i @Dominika07317 chcielibyśmy zaprosić na kółeczko pod "roboczą" nazwą Góry - Mazury - Morze. Startujemy w nocy 13 sierpnia w stacji Kraków Płaszów o godz. , skąd pociągiem TLK "Luna" udajemy się do Zagórza, gdzie planowo powinniśmy się zameldować o godz. 8:25. Z Zagórza miejscową komunikacją autobusową przemieszczamy się do miejscowości Uherce, gdzie planujemy wynająć drezynę rowerową na trasę Uherce - Stefankowa - Uherce. Koszt wynajęcia 4 osobowej drezyny na 2-godzinny przejazd to 108 zł (po 27zł. od osoby). Następnie planowany jest przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan - Balnica - Majdan. Po przejeździe powrót do Zagórza, skąd o godz. 19:45 wyjeżdżamy TLK "Luna", którym z przesiadkami w Warszawie i Olsztynie docieramy na godz. 12:39 do Giżycka. W Giżycku planujemy pobyt już mniej kolejowy, poświęcony na zwiedzanie miasta, wypad nad jezioro itp. O godzinie 23:48 wyjeżdżamy z Giżycka do Świnoujścia TLK "Polaris" (z przesiadką w Szczecinie na TLK "Bryza"), gdzie planowo powinniśmy dotrzeć na godz. 12:11. W Świnoujściu organizujemy sobie czas podobnie jak w Giżycku. W świąteczny poniedziałek rozjeżdżamy się do domów, w zależności o d tego gdzie kto mieszka.

Jeśli ktoś byłby chętny do nas dołączyć, to proszę pisać w tym temacie. Chcielibyśmy żeby deklaracje były trochę wcześniej, ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji przejazdów drezynami i Bieszczadzką Kolejką Leśną.

PostNapisane: 17 lip 2016, o 12:19 
Dyrektor

Zbliża się wakacyjny długi weekend 13 - 15 sierpnia. Wspólnie ze znajomymi obmyśliliśmy plan wykorzystania go na zwiedzenie trzech regionów w ciągu trzech dni - gór, jezior, oraz morza. W pierwszym dniu (w sobotę 13 sierpnia) planujemy odwiedzić czeskie Sudety i zwiedzić Teplickie Skalne Miasto. Z tego co widać na zdjęciach, to miejsce ma swój niepowtarzalny urok. Na niedzielę 14 sierpnia zaplanowaliśmy pobyt w krainie mazurskich jezior - Giżycku. Tam nie mamy ściśle opracowanego planu co będziemy konkretnie robić, wszystko jest uzależnione od pogody. Podobnie jak Teplicach, na pobyt w Giżycku przeznaczmy ok. 10 godzin. Ostatnim etapem naszej wyprawy będzie wizyta nad Bałtykiem w Świnoujściu. Tam pobyt został ograniczony do około 5 godzin. Podobnie jak w Giżycku, nie ma sprecyzowanego planu pobytu, wszystko na zasadzie spontanicznych pomysłów.
Jak ktoś jest chętny do nas dołączyć, tak do całości, jak i części trasy, to serdecznie zapraszamy. TUTAJ przedstawiam szczegółowy plan wycieczki.
Koszty podróży to 134 zł (79 zł bilet weekendwy PKP IC + 55 zł. bilet turystyczny+Czechy PR). Bilet wstępu do skalnego miasta kosztuje 70 Koron czeskich (ok. 10 zł)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]