Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 28 sty 2020, o 08:10

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 553 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 37  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skawina
PostNapisane: 17 wrz 2009, o 19:13 
Dyrektor

Na poprzedniej wersji forum by to bardzo popularny temat. Zapraszam więc do dyskusji.

Ostatnio edytowano 3 lut 2014, o 02:20 przez EU8N, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 18 lis 2009, o 15:35 
Inspektor

Nie wiem czy to dobre miejsce, żeby dodać taki temat, ale podobny był w poprzedniej edycji PKK.

Otóż, według Dziennika Polskiego, w dalszym ciągu władze nie planują komunikacji nocnej do Skawiny - szkoda.
Za to dobra wiadomość dla rowerzystów - Planowana jest trasa rowerowa Skawina-Mogilany-Św. Górne. Ciekawe czy powstanie trasy będzie obejmowało coś więcej niż zawieszenie oznaczeń.

Nazwę wątku zaczynamy dużą literą. Poprawione. - mod. EU8N

Ostatnio edytowano 18 lis 2009, o 15:53 przez Flover, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: 18 lis 2009, o 15:56 
Dyrektor

Flover napisał(a):
Otóż, według Dziennika Polskiego, w dalszym ciągu władze nie planują komunikacji nocnej do Skawiny - szkoda.

Tym samym dłużej poczekamy na pierwszą linię nocną aglo z prawdziwego zdarzenia. Jakiś czas temu gmina Zielonki była zainteresowana autobusem nocnym, niestety pomysł ucichł.

Pytanie też, jak bardzo byłaby potrzebna taka oferta w Skawinie? Jak dla mnie pojedyncze kursy by starczyły.

Edit: scaliłem tematy - K

Ostatnio edytowano 26 lis 2009, o 16:14 przez Kaszmir, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: 29 lis 2009, o 12:48 
Dyrektor

Wydzielone z tematu o przebudowie okolic R. Grunwaldzkiego:
Flover napisał(a):
Ja bym na Grunwaldzkim widział raczej "301" ze Skawiny.

W mojej opinii gdyby kiedyś taka linia powstała, to najlepsza byłaby trasa zaproponowana kiedyś przez EU8N - czyli do Dworca Gł. Zachód przez Aleje. Dzięki temu podobnie jak "304" dowoziłaby pasażerów do I obw. i była godną konkurencją dla części busów ;)

Tytuł:
PostNapisane: 11 gru 2009, o 14:19 
Dyrektor

Flover napisał(a):
Argument, że Skawina tak chciała jest dla mnie logiczny - w Dzienniku Polskim parę dni temu był artykuł, w którym władze Skawiny martwiły się, że sporo wydają, i że chcą te wydatki zracjonalizować (np. skrócenie Skawińskich linii do Skawiny jako feederbusów dla "201").

Oby to nie było prawdą. Idea przesiadki na "201", po to, by pojechać do oddalonego Borku i przesiadać się po raz kolejny jest wg mnie zła.
Myślę, że pomysł nie przejdzie - nie pozwolą na to mieszkańcy.

Tytuł:
PostNapisane: 12 gru 2009, o 15:46 
Inspektor

Jeśli postanowią przy tym zreformować "201" to właśnie może być całkiem fajnie. Na pewno można w jakiś sposób zracjonalizować wydatki na km w Skawinie.

Tytuł:
PostNapisane: 12 gru 2009, o 23:57 
Dyrektor

Flover napisał(a):
Jeśli postanowią przy tym zreformować "201" to właśnie może być całkiem fajnie. Na pewno można w jakiś sposób zracjonalizować wydatki na km w Skawinie.

I jak to sobie wyobrażasz?

Wsiadam do "2x3", w Skawinie przesiadam się znów na "201", potem w Borku na tramwaj, by 25min. jechać do centrum?

Bo przecież "201" jest również potrzebne w okolicach ul. Zawiłej.

Tytuł:
PostNapisane: 13 gru 2009, o 10:23 
Inspektor

No właśnie tak sobie to wyobrażam.
Choć znacznie lepszym rozwiązaniem jest takie przetrasowanie "201", żeby dojeżdżał do większej ilości węzłów przesiadkowych. Takie rozwiązanie ma Wieliczka i Skawina też go może zapragnąć. Jeśli to rozwiązanie będzie miało przyzwoitą częstotliwość, to przesiadka w Skawinie nie będzie w ogóle uciążliwa.

"201" jest ważne na Zawiłej, ale tak naprawdę w mniejszym stopniu służy tam mieszkańcom Skawiny, chyba nie muszą znowu tak często podróżować w okolice Kobierzyna. Ogromna większość mieszkańców Skawiny jedzie aż do Borku.

Tytuł:
PostNapisane: 13 gru 2009, o 23:00 
Dyrektor

Flover napisał(a):
No właśnie tak sobie to wyobrażam.

Dojazd do centrum z co najmniej dwoma przesiadkami? To służyłoby jedynie zniechęceniu pasażerów do km, przesiadki na busy i w efekcie dalszej degradacji linii.

Flover napisał(a):
Choć znacznie lepszym rozwiązaniem jest takie przetrasowanie "201", żeby dojeżdżał do większej ilości węzłów przesiadkowych.

W praktyce jest to niemożliwe. Do Borku musi dojeżdżać (powody poniżej), a dalej utknąłby w korkach na Zakopiance [powody analogiczne do tych za zawieszeniem "119"].

Flover napisał(a):
Takie rozwiązanie ma Wieliczka i Skawina też go może zapragnąć.

Wręcz przeciwnie, bo autobusy z Wieliczki dojeżdżają co najmniej do Wielickiej, a niektóre nawet do centrum. Słowem, zero lub jedna przesiadka. A w Twojej propozycji Skawina miałaby dwie.

Flover napisał(a):
Jeśli to rozwiązanie będzie miało przyzwoitą częstotliwość, to przesiadka w Skawinie nie będzie w ogóle uciążliwa.

Tylko, że nie zagwarantujesz dobrej ~f dla "213", "223" itp. bez poważnych nakładów finansowych. Co z tego, że tramwaj czy "201" jechałby często, skoro nadal będę musiał spędzić godzinę(dwie?) czekając na autobus w Skawinie?

Flover napisał(a):
"201" jest ważne na Zawiłej, ale tak naprawdę w mniejszym stopniu służy tam mieszkańcom Skawiny, chyba nie muszą znowu tak często podróżować w okolice Kobierzyna.

Z "201" jest podobnie jak z "204"/"244". Służy nie tylko pasażerom spoza Krakowa, ale również mieszkańcom Miasta. Podróżujący ze Skawiny nie muszą oczywiście tak często się dostać do Kobierzyna, tu chodzi o mieszkańców Zawiłej itp., którzy potrzebują regularnego transportu.

Flover napisał(a):
Ogromna większość mieszkańców Skawiny jedzie aż do Borku.

Bo nie ma rozsądnego wyboru. Nie przy liniach "2x3" kursujących co godzinę albo rzadziej.

Natomiast zaczyna mi się podobać idea feeder-busów, które dowoziłyby do punktu centralnego w Skawinie (powiedzmy, Ajki), tam umożliwiając przesiadkę na linią przyspieszoną aglo do centrum Krakowa.

Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2009, o 11:25 
Inspektor

Z odpowiedziami się zgadzam co do ich treści.
Zdaje się, że nie ma niezakorkowanego dojazdu ze Skawiny do Krakowa... i to się nie zmieni aż do nastania trzeciej obwodnicy. Przejazd przez zakorkowane Rondo Matecznego jest jak rozumiem mniej straszny, niż przesiadka w Borku, a to Rondo jest miejscem, na którym można się dogodnie przesiadać. Do Matecznego jedzie się z Borku góra 15 min w szczycie, to tyle ile się jedzie "125" od Gromadzkiej do Szklarskiej :)

Alternatywną trasą jest Zawiła - Podmokła - Herberta - Turowicza - Matecznego. Ale to poza szczytem jest straszne koło. W takim przypadku przyspieszony można by puścić autostradą do Łagiewnik...

Na Zawiłej nie jest potrzebne "201" tyko jakikolwiek autobus z przyzwoitą częstotliwością (choć jak na gęstość zaludnienia, mieszkańcy tych okolic mogą mówić o szczęściu, że trochę dalej jest Skawina).

Ostatnio edytowano 14 gru 2009, o 12:10 przez Flover, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2009, o 12:14 
Dyrektor

Flover napisał(a):
Na Zawiłej nie jest potrzebne "201" tyko jakikolwiek autobus z przyzwoitą częstotliwością (choć jak na gęstość zaludnienia, mieszkańcy tych okolic mogą mówić o szczęściu, że trochę dalej jest Skawina).

Gdyby odsunąć "201" od Borku, trzeba by było zapewnić w tych rejonach inną linię w zamian - a to oznacza koszty.
Zresztą myślę, że regularne połączenie Skawiny z Borkiem również jest ważne, gdyż są tu galeria, kompleks kinowy, hipermarket.

Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2009, o 12:19 
Inspektor

No jasne, więc jak widzisz, zostaje w zasadzie jeździć przez zatłoczone Łagiewniki i Rondo Matecznego, faktycznie dublując tramwaj.

Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2009, o 21:45 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):
Gdyby odsunąć "201" od Borku...

Protestuję !
Czym ja będę dojeżdżał na Zawiłą do drukarni ?
Hihi.

Ostatnio edytowano 14 gru 2009, o 22:56 przez brovar, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2009, o 22:57 
Dyrektor

brovar napisał(a):
Protestuję !
Czym ja będę dojeżdżał na Zawiłą do drukarni ?
Hihi.

Rowerem? Samochodem? Busem? Autostopem? Masz duży wybór, należy do Ciebie ;P

Tak poważnie, to przecież zaznaczyłem w postach, że "201" wg mnie musi jeździć do Borku, i że na szczęście raczej nie ma szans na zmianę ;)

Ostatnio edytowano 14 gru 2009, o 22:58 przez Kaszmir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 19 gru 2009, o 13:40 
Moderator

Powinno się utworzyć przyspieszone 301 jadące ze Skawiny przez Kampus UJ i dalej gdzieś do Pierwszej Obwodnicy.. W tym samym czasie dotychczasową 201 przenumerować na miejską i skrócić do przystanku Sidzina Skrzyżowanie... Wtedy feeder-busy kończące w Skawinie i zsynchronizowane z 301 miałyby sens... Zresztą projekt ten forsowałem jeszcze na starej wersji forum, o ile mnie pamięć nie zawodzi...

Pozdrawiam!
LOKI

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 553 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 37  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1