Szybka Kolej Aglomeracyjna - SKA

Linie, rozkłady, trasy, komunikaty

Moderator: Moderatorzy

Jacek Fink-Finowicki
Inspektor
Kontakt:

Linie rekreacyjne

#646 Post autor: Jacek Fink-Finowicki » 2 sie 2021, o 22:50

PanA pisze:
1 sie 2021, o 11:53
W Łodzi czy Warszawie pociągi nie tylko przebiegają średnicówką, ale jeszcze stacje podziemne są niemal doskonale zintegrowanymi węzłami.
Stacje podziemne (liczba mnoga) występują w liczbie sztuk raz (Warszawa Śródmieście) i nie są zbyt dobrze zintegrowane z niczym. Śródmieście jest pomiędzy węzłem Dw. Centralny i metrem Centrum - gdzie połączenie z metrem jest... na planach. Inne stacje i przystanki kuleją również - niestety

Awatar użytkownika
mkm3
Dyrektor

#647 Post autor: mkm3 » 3 sie 2021, o 08:43

A nie bierzecie pod uwagę tego, że wprowadzając integrację + odpowiednią kampanię promocyjną, przy okazji należałoby podnieść opłaty za godzine parkowania w centrum, moze wrócic do biletow ulgowych dla uczniow szkol, ale jednoczesnie sam fakt, że mozna gdzies szybko dojechac wlasnie pociagiem + autobusem dowozowym do niego mógłby przyciagnac nowych pasazerow, a co za tym idzie zwiekszyc wplywy z biletow. Przeciez od uruchomienia SKA1 i przystankow Zakliki i Młynowka trochę osób wybiera ten wlasnie środek transportu niż przykładowo 139 czy 208, bo jada do centrum około 10 minut, a nie 40. Zatem według mnie takie Mydlniki już nie potrzebują metra skoro mają kolej. Podobnie Bronowice.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#648 Post autor: Locutus » 3 sie 2021, o 08:58

skejl pisze:
2 sie 2021, o 21:37
Każdy z wymienionych przez Ciebie przypadków, tj. Złocień, Opatkowice, północ starego Prokocimia, niezależnie od rzeczywistego położenia geograficznego traktuję jak peryferia, tzn. okolice mające potrzebę dojazdu do centrum aglomeracji, która jest słabo zaspokajana przez KMK. Tak, dowóz stamtąd ma sens, zresztą zauważyłem to kilka wpisów temu. Tylko że nie widzę w tym dobrego argumentu dla wprowadzania integracji taryfowej, raczej dla istnienia biletu czasowego wspólnego oraz okresowego zintegrowanego.
Ręce mi opadają jak coś takiego czytam… Czyli uważasz, że normalnym jest, że w drugim mieście Polski, pasażer – i to nie pasażer aglomeracji, ale samego miasta stanowiącego jej centrum – powinien mieć wybór, że albo kupi bilet miejski, ale będzie się musiał telepać feeder busem i potem tramwajem, albo dopłaci za opcję premium, tak zwany bilet zintegrowany który w rzeczywistości jest dokładnym zaprzeczeniem integracji, i pojedzie szybciej pociągiem? A może w ogóle powinniśmy wziąć przykład z Bukaresztu – tam metro oraz komunikacja naziemna nie są zintegrowane taryfowo (i jest to chyba jedyny taki znany mi przykład), a nawet posunąć go dalej i zrobić osobną taryfę na tramwaje a osobną na autobusy? No po co równać do miast Zachodu, ba, do innych wielkich polskich miast (przypominam, Warszawa, Łódź, Poznań czy Wrocław mają integrację taryfową), lepiej równać do Rumunii, a najlepiej w ogóle do trzeciego świata… Zróbmy sobie ukraińskie marszrutki, będziemy szczęśliwsi.

...a potem człowiek się dziwi, że ludzie przyspawani dupą do samochodu i odspawać się nie dają...
skejl pisze:
Na podróż odbywaną codziennie: bilet okresowy na jedną lub wiele linii, być może także na SKA (zintegrowany), w zależności od konkretnej potrzeby.
Na podróż odbywaną incydentalnie: bilet czasowy KMK, bilet kolejowy, bilet wspólny lub kombinacja tychże, w zależności od konkretnej potrzeby.
Najlepszy sposób, by człowieka przesadzić ze zbiorkomu do samochodu. Przecież cała idea biletu sieciowego jest taka, że choć kupujesz go przede wszystkim dla codziennych dojazdów, to potem go już masz i jak musisz pojechać gdzieś indziej, to psychologicznie jego posiadanie skłania Cię do wyboru komunikacji miejskiej (i dodatkowych kosztów równych zero) zamiast samochodu (gdzie dodatkowe koszty już są). A to, o czym piszesz, zabija tę ideę i jest kontrproduktywne. Na litość nieboską, przecież między innymi dlatego ZTP walczy od paru lat z radnymi o zniesienie biletów na jedną linię!
skejl pisze:
(…) Dlatego uważam integrację taryfową w warunkach krakowskich za nie tylko zbędną, ale wręcz ryzykowną. (...)
No ręce opadają. Niemal wszędzie na zachodzie wiedzą, że to jedyne sensowne rozwiązanie. Czy to Francja czy to Szwajcaria czy to Niemcy czy to Szwecja… Większość największych miast Polski też o tym wie – Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław… I tylko w Krakowie miast być korzystnym rozwiązaniem, byłoby to szkodliwe… Bo Kraków na innej planecie leży…

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Jacek Fink-Finowicki
Inspektor
Kontakt:

#649 Post autor: Jacek Fink-Finowicki » 5 sie 2021, o 22:06

Locutus pisze:
3 sie 2021, o 08:58
Przecież cała idea biletu sieciowego jest taka, że choć kupujesz go przede wszystkim dla codziennych dojazdów, to potem go już masz...
Masz słuszność z dokładnością do tego jak namieszał ten pan Demia i jego wspólniczki: logout, homeoffice i teleszkoła. Dziś nie masz pewności czy jak kupisz bilet dlugookresowy to czy pojeździsz sobie na nim tyle ile się założyło... a bilet długookresowy jest drogi.
Stąd pojawiło się wiele rozwiązań typu XIXO gdzie na cyfrowym koncie nabijasz sobie opłatę wedle najkorzystniejszej dla Ciebie wersji... oczywiście to działa tym lepiej im większa jest integracja biletowa.

PanA
Dyrektor

#650 Post autor: PanA » 6 sie 2021, o 05:42

Dlatego najlepiej działają miasta, gdzie bilety okresowe dla mieszkańców są naprawdę ultratanie, bo wtedy naprawdę prawie każdy mieszkaniec ma go w kieszeni.

A podczas nawet największego lockdownu ludzie wcale aż tak bardzo nie kisili się w domach.
MKM-owie to jednak wielkie: xD

Hajciu
Specjalista

#651 Post autor: Hajciu » 7 sie 2021, o 12:39

Zobaczycie że żadnego honorowania nie bedzie, co najwyzej jakis bieda-ersatz na alibi, tak jak obecny bilet 70minutowy z którego nikt ale to nikt nie korzysta, zwycieza partykularne interesy ZTP oraz partykularne interesy KMŁ lub UMWM.
A Polsce bliżej do Bukaresztu niz mitycznego Zachodu.

W Warszawie jest honorowanie bo kolej miejska jest w ZTP, u nas nigdy ale to nigdy pociagi nie będą w tym samym podmiocie co kom. miejska.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#652 Post autor: Locutus » 7 sie 2021, o 12:51

Hajciu pisze:
7 sie 2021, o 12:39
Zobaczycie że żadnego honorowania nie bedzie, co najwyzej jakis bieda-ersatz na alibi, tak jak obecny bilet 70minutowy z którego nikt ale to nikt nie korzysta, zwycieza partykularne interesy ZTP oraz partykularne interesy KMŁ lub UMWM.
A Polsce bliżej do Bukaresztu niz mitycznego Zachodu.
Niestety obawiam się, że masz całkowitą rację.
Hajciu pisze:
7 sie 2021, o 12:39
W Warszawie jest honorowanie bo kolej miejska jest w ZTP, u nas nigdy ale to nigdy pociagi nie będą w tym samym podmiocie co kom. miejska.
To jest o wiele bardziej złożone. ZTM jest organizatorem warszawskiej SKM. Natomiast Koleje Mazowieckie oraz Warszawska Kolej Dojazdowa to niezależne podmioty, a w obydwu honorowane są bilety ZTM. Ponadto w Łodzi, Wrocławiu czy Poznaniu organizator komunikacji miejskiej nie ma nic wspólnego z lokalnymi przewoźnikami kolejowymi, a honorowanie również działa. Jednym słowem: dla chcącego nic trudnego. Ale że w Krakowie chęć jest towarem wyjątkowo deficytowym wśród miejskich włodarzy, podobnie jak dobra wola, to mamy to co mamy i – jak słusznie zauważyłeś w pierwszej części swojej wypowiedzi – nie należy oczekiwać poprawy…

Pozdrawiam!
LOKI

Hajciu
Specjalista

#653 Post autor: Hajciu » 7 sie 2021, o 14:14

We Wrocławiu honorowanie właśnie zostało zakonczone, bo sie nie dogadali.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#654 Post autor: Locutus » 7 sie 2021, o 14:43

Wiedziałem, że były problemy, pytałem PanaA (PanE?) jako wrocławianina jak się to skończyło, ale jako że PanA nie odpowiedział na moje pytanie, to myślałem, iż jednak w końcu się dogadali… Teraz poszukałem, poszperałem i rzeczywiście po wielu latach sukcesów we Wrocławiu integrację taryfową diabli wzięli 1. lipca b.r… Aczkolwiek ponoć rozmowy trwają dalej i może jeszcze coś z tego będzie, może krakowskie Niedasie nie zasługuje na plagiat?

Pozdrawiam!
LOKI

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#655 Post autor: Locutus » 10 lut 2022, o 08:04

https://gazetakrakowska.pl/krakow-jest- ... 1-16039707

Ja nie wiem czy mam się śmiać czy płakać, ale jeśli to ma być ta hucznie obiecywana integracja taryfowa, to ręce opadają...

Pozdrawiam!
LOKI

Awatar użytkownika
emce
Miłośnik

#656 Post autor: emce » 16 maja 2022, o 19:15

No i po przystanku SKA na Prądniku Czerwonym...

https://gazetakrakowska.pl/krakow-probl ... 1-16337577

ODPOWIEDZ

Wróć do „II. Układ komunikacyjny”