Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 17 wrz 2019, o 21:05

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lut 2017, o 22:36 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):
Problem dotyczył wszystkich pasażerów. "105/405" kursuje co 10 minut w szczycie, i przez korki brygady mogą się poprzestawiać. Wyobraź sobie, że wyszedłeś na przystanek 2-3 minuty wcześniej, a tu jedzie autobus (np. to ten poprzedni, opóźniony o 8 minut). Co byś zrobił? Każdy kto może by podbiegł.

O nie nie nie. Problem dotyczył jedynie pasażerów korzystających z biletów jednoprzejazdowych i w nieco mniejszym stopniu biletów czasowych. Zdecydowanej większości pasażerów, korzystającej z biletów okresowych, choćby i tych na jedną linię, w zasadzie problem nie dotyczy.

Co bym zrobił? Wsiadłbym i podjechał dokąd tylko się da. Jeśliby się okazało, że to kurs do Prądnika Czerwonego to i tak dojechałbym tamże.
Raz, być może wariant dłuższy jest dla mnie wygodniejszy ale nie niezbędnie potrzebny i bardziej mi się opłaca nieco dłuższy spacer niż czekanie na wydłużony kurs.
Dwa, że nigdy mi nie zaszkodzi podjechać sobie jak najbliżej celu, bo równie dobrze kolejny kurs może się nie odbyć.
Trzy, czasami podjechanie jak najdalej się da, pozwala przesiąść się na inne linie jadące w danym kierunku.

To w interesie pasażera, który decyduje się na zaoszczędzenie i wybranie biletu jednoprzejazdowego lub czasowego jest upewnienie się kilka razy, że na pewno wsiada do właściwego pojazdu.

Jakkolwiek konkluzja jest taka, że problem dotyczy wąskiego grona osób i z mojej strony nie ma zgody na ustępstwa względem mniejszości kosztem większości.

PostNapisane: 1 mar 2017, o 08:15 
Moderator

Kaszmir napisał(a):
Ja Was rozumiem, też wolę jak jest jeden rozkład i mogę szybciej sprawdzić odjazdy. Jednak widać skarg było na tyle dużo, że zdecydowali się to zmienić.

Niczym z powrotem ósemki do Bronowic. Ustępuje się krzykliwej a durnej mniejszości, olewając interesy większości.

Zresztą tak szczerze mówiąc jeśli ktoś jest za głupi, żeby popatrzeć na wyświetlacz, myślisz, że załapie, że linią 184 dojedzie do celu podróży, ale w drodze powrotnej absolutnie nie może wsiąść do tej samej linii, bo zajedzie do d**y, lecz musi wybrać 484? IMHO wymaga to o wiele większych zdolności poznawczych niż przeczytanie kierunku na wyświetlaczu. :rotfl:
Kaszmir napisał(a):
A czy gdzieś pisałem o spóźnialskich? Problem dotyczył wszystkich pasażerów. "105/405" kursuje co 10 minut w szczycie, i przez korki brygady mogą się poprzestawiać. Wyobraź sobie, że wyszedłeś na przystanek 2-3 minuty wcześniej, a tu jedzie autobus (np. to ten poprzedni, opóźniony o 8 minut). Co byś zrobił? Każdy kto może by podbiegł.

Ja bym najpierw popatrzył na wyświetlacz. ;-)
Kaszmir napisał(a):
U nas też jest to stosowane na wielu liniach, tak miejskich jak i aglo.

Kaszmir, czy Ty w ogóle doczytałeś mojego posta do końca? Przecież właśnie o tym pisałem. :-P
Kaszmir napisał(a):
Jednak każdy przypadek trzeba rozpatrywać osobno. Taki "239" kursuje generalnie 1-2 razy/h i pewnie nie ma problemu z przestawianiem wariantów. Za to "105" kursujące co 10 minut to jednak co innego.

Jak już mówiłem, obecnie wszystkie autobusy w Krakowie posiadają wyświetlacze przednie i boczne pokazujące końcówkę... Ja rozumiem, że problem mógł występować jak jeszcze mieliśmy sporo autobusów, które z boku wyświetlały jedynie numer linii, ale obecnie się to zmieniło. Ba, obecnie coraz więcej autobusów po dojeździe na przystanek nawet gada dokąd jedzie... Więc bez przesady. Podpisuję się pod wypowiedzią Cukra.

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 1 mar 2017, o 09:16 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):
Ja Was rozumiem, też wolę jak jest jeden rozkład i mogę szybciej sprawdzić odjazdy. Jednak widać skarg było na tyle dużo, że zdecydowali się to zmienić.

Jesteś pewien? ;)

Zresztą przypomniała mi się akcja z '20' na Płaszowie, akurat fajnie pokazuje, jak wprowadza się zmiany w Krk:

- mieszkałem x lat temu w okolicach Saskiej, akurat jakoś po uruchomieniu linii tramwajowej na MP;
- jeździła sobie tam '20' z f-10 i w pewnym momencie, nagle w mediach zaczęły się pojawiać głosy któregoś radnego z RD, aby wprowadzić zmiany, tj. podzielić na '20' na dwie linie z f-20 każdy, "bo RD ma dużo uwag od mieszkańców, że chcą bezpośredniego połączenia tu i tu";
- my żeśmy się wk.... ze znajomymi, wysłaliśmy kilka pism do RD poprzez maila, jeśli dobrze pamiętam było to z 6-7 maili (!);
- po pewnym czasie przyszła odpowiedź, że RD wycofuje się z wniosku, bo... UWAGA.... do RD napłynęła "spora ilość negatywnych uwag" i według RD "większość mieszkańców jest jednak przeciw"... i jeszcze coś w stylu, że to były tylko takie propozycje, a RD wcale nigdy tak w 100% nie popierała tego pomysłu :D

Ta "większość mieszkańców" to najprawdopodobniej... nasze 6-7 pism(!!!!). :rotfl:

A w mediach oczywiście był artykuły w stylu "MIESZKAŃCY Płaszowa domagają się bezpośredniego połączenia tutaj i tutaj", "na wnioski mieszkańców miasto sprawdzi możliwość taką i taką" etc. :rotfl:

PostNapisane: 3 mar 2017, o 00:53 
Administrator

Locutus napisał(a):
Kaszmir, czy Ty w ogóle doczytałeś mojego posta do końca? Przecież właśnie o tym pisałem. :-P

Myślę, że to jest strasznie wkurzające takie rozdzielanie czyjejś wypowiedzi na pół. Napisałem dwa zdania tworzące jedną myśl, a Ty je rozdzielasz.

Locutus napisał(a):
Zresztą tak szczerze mówiąc jeśli ktoś jest za głupi, żeby popatrzeć na wyświetlacz, myślisz, że załapie, że linią 184 dojedzie do celu podróży, ale w drodze powrotnej absolutnie nie może wsiąść do tej samej linii, bo zajedzie do d**y, lecz musi wybrać 484? IMHO wymaga to o wiele większych zdolności poznawczych niż przeczytanie kierunku na wyświetlaczu. :rotfl:

Zarzucasz mi niedoczytanie Twojego postu do końca, a sam popełniasz posty jakbyś w ogóle nie czytał dyskusji. Przecież już było wyjaśniane, że chodzi choćby o osoby dobiegające od tyłu, które widzą tylko tylny wyświetlacz. A tam nie ma podanej nazwy końcówki.

Ja tylko próbuję wyjaśnić czemu prawdopodobnie podjęto taką a nie inną decyzję i czemu np. "102" czy "125" mogą mieć warianty, a w przypadku "105" to się nie sprawdzało. Chcecie to walczcie o zamianę niektórych linii w warianty podstawowych. Tak jak pisałem, jestem po Waszej stronie, mogę nawet podać listę linii które można by w ten sposób uprościć.

A skoro o upraszczaniu mowa, i skoro "469" oraz "484" będą jednokierunkowe, to przydałoby się przy okazji powrócić do koncepcji jednokierunkowych "482" czy "424", a może dodać też do tej listy "429" (powrót jako "129"). To też uprościłoby rozkłady :)

PostNapisane: 3 mar 2017, o 07:41 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):
A skoro o upraszczaniu mowa, i skoro "469" oraz "484" będą jednokierunkowe, to przydałoby się przy okazji powrócić do koncepcji jednokierunkowych "482" czy "424", a może dodać też do tej listy "429" (powrót jako "129"). To też uprościłoby rozkłady :)
Jestem za. W przypadku linii "482" pokusiłbym się o jej wchłonięcie w "182" w całości, jako że linia ta jest dokładnie skróconym wariantem pełnej linii. Trasy pozostałych "4xx" się jednak trochę różnią od trasy odpowiednich "1xx", więc proste wchłonięcie jako wariant mogłoby być problematyczne, niemniej jako jednokierunkowy wariant już nie takie problematyczne ;)

PostNapisane: 3 mar 2017, o 08:03 
Moderator

Kaszmir... Teraz to ja mogę Ci zarzucić, że nie czytasz dyskusji i że wielokrotnie już mówiłem, że pasażer dobiegający to pasażer następnego kursu. :mrgreen:

Podtrzymuję swoje zdanie, że utrudnianie życia większości pasażerów, żeby dobiegająca mniejszość dla której przeczytanie napisu na wyświetlaczu jest zbyt skomplikowane miała łatwiej, jest niepoważne. A jednokierunkowe czterysetki IMHO są najpiękniejszym przykładem definicji kompromisu, mówiącej, iż kompromis to takie rozwiązanie, które nie satysfakcjonuje żadnej ze stron... Naprawdę uważam za niepoważny fakt, że z Piasków Wielkich mogę dojechać do Alej linią 169, ale nie daj boże, żebym wsiadł w tą samą linię chcąc wrócić, bo pojadę nie tam gdzie trzeba...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 3 mar 2017, o 10:29 
Administrator

Locutus napisał(a):
Kaszmir... Teraz to ja mogę Ci zarzucić, że nie czytasz dyskusji i że wielokrotnie już mówiłem, że pasażer dobiegający to pasażer następnego kursu. :mrgreen:

Ktoś przyszedł na przystanek 3 minuty wcześniej, a tu właśnie odjeżdża autobus (spóźniony o 7 minut, a może o 17). Wg Ciebie powinien grzecznie czekać na następny kurs który może być za nie wiadomo ile minut. Nie z własnej winy... dzięki.

PostNapisane: 3 mar 2017, o 18:06 
Moderator

Normalnie już czekam na wydzielenie kursów 24 kończących w Prokocimiu jako 44...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 3 mar 2017, o 19:03 
Administrator

Locutus napisał(a):
Normalnie już czekam na wydzielenie kursów 24 kończących w Prokocimiu jako 44...

Nie będą, bo "24" nie łapie takich opóźnień jak "105", poza tym trzy kursy na dzień ("24"A) to nie ta sama skala co co drugi kurs przez sporą część dnia ("405").

PostNapisane: 6 mar 2017, o 19:00 
Dyrektor

W dniu dzisiejszym odbyłem popołudniową podróż w kierunku Swoszowic. Za przystankiem Starowiślna wsiadła pani, która chciała się dostać do Swoszowic i myślała, że to 484 i kiedy okazało się, że to „184” wysiadła na Stradomiu cytuję „Szybciej będzie „22” jak dotrę do Borku i stamtąd w kierunku Swoszowic". Im bliżej Kurdwanowa było coraz ciekawiej ludzie byli wściekli o przeprowadzone zmiany, bo kto zabiera autobus z Malborskiej i teraz trzeba iść z buta w tym kierunku. Tyle lat autobus kursował i nagle zabrano. W trakcie podróży jedna z pań powiedziała dodatkowo skrócono linię „107” do Zajezdni i po co ta zmiana i dla kogo? Tak sobie myślę czy nie lepiej skierować wszystkie kursy „184” do Swoszowic niż się bawić w kursy wariantowe? Generalne podsumowanie południe Krakowa wściekłe...

https://www.facebook.com/kmkwobiektywie/

PostNapisane: 6 mar 2017, o 19:12 
Dyrektor

Krakowiak2013 napisał(a):
Tak sobie myślę czy nie lepiej skierować wszystkie kursy „184” do Swoszowic niż się bawić w kursy wariantowe? Generalne podsumowanie południe Krakowa wściekłe...
Taaaak, bo na pewno Swoszowice bardziej od Kurdwanowa potrzebują linii kursującej co 12 minut :clap:

PostNapisane: 6 mar 2017, o 19:38 
Dyrektor

tomta1 napisał(a):
Tak sobie myślę czy nie lepiej skierować wszystkie kursy „184” do Swoszowic niż się bawić w kursy wariantowe? Generalne podsumowanie południe Krakowa wściekłe...
Taaaak, bo na pewno Swoszowice bardziej od Kurdwanowa potrzebują linii kursującej co 12 minut :clap:

Kurdwanów i tak będzie miał jeszcze 179. :) A i owszem - całe 184 do Swoszowic jak najbardziej uważam, że się przyda. Jednej rzeczy natomiast nie rozumiem; dlaczego w przypadku 1/405, 1/469, 1/484 linie de facto wspomagające są dłuższe niż podstawowe. Czy nie lepiej byłoby odwrócić tę kolejność? :hmm:

Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!

PostNapisane: 6 mar 2017, o 21:19 
Dyspozytor

W dniu dzisiejszym odbyłem popołudniową podróż w kierunku Swoszowic. Za przystankiem Starowiślna wsiadła pani, która chciała się dostać do Swoszowic i myślała, że to 484 i kiedy okazało się, że to „184” wysiadła na Stradomiu cytuję „Szybciej będzie „22” jak dotrę do Borku i stamtąd w kierunku Swoszowic". Im bliżej Kurdwanowa było coraz ciekawiej ludzie byli wściekli o przeprowadzone zmiany, bo kto zabiera autobus z Malborskiej i teraz trzeba iść z buta w tym kierunku. Tyle lat autobus kursował i nagle zabrano. W trakcie podróży jedna z pań powiedziała dodatkowo skrócono linię „107” do Zajezdni i po co ta zmiana i dla kogo? Tak sobie myślę czy nie lepiej skierować wszystkie kursy „184” do Swoszowic niż się bawić w kursy wariantowe? Generalne podsumowanie południe Krakowa wściekłe...

Według mnie póki co wrażenia są raczej pozytywne. Oczywiście dla tych, co się przygotowali na zmiany wcześniej. Nie ma co oceniać na razie tych ruchów, bo okres próby jest za krótki, ale "184" może się przyjąć w Swoszowicach z większą aprobatą niż "155". Jak będzie - zobaczymy.

Póki co, oprócz punktualności, co było do przewidzenia (rozkład raczej leży, rano na samej ul. Halszki -7), widzę dwa główne minusy tych zmian, które już budzą małe głosy sprzeciwu. Pierwszy punkt to strata połączenia Kurdwanów -> Malborska (sam fakt przesiadki na x69 jest też trochę kłopotliwy z tego, co dziś słyszałem, plus wiadomo - szkoła na Malborskiej).

Drugi minus to wspominane wcześniej połączenie Swoszowice -> Fredry (w tym głównie szkoła, w której zbierane są podpisy o przywrócenie linii 155). Idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie "104" ze "135", ale na ten temat powiedziano już wszystko. Jeśli chodzi o tabor, to Vera na "104" na plus, jeśli zapewnienia o przywróceniu standardowych autobusów na "135" się potwierdziły, to także plus, bo do midi ludzie się nie mieścili.

Ciekawostka historyczna: linia '155' na trasie Łagiewniki-Swoszowice kursowała 42 lata bez większych zmian trasy, jedynie z drobnymi modyfikacjami.

Łyżkę dziegciu można dodać do "133", która nie od dzisiaj łapie spore opóźnienia. Według mnie, midi nie wyrabiają, przynajmniej w szczycie. W sytuacji, gdy na danym przystanku wysiada jedna osoba, pojazd opuszcza kilkanaście osób, aby ten ktoś wysiadający mógł wysiąść, co skutkuje staniem z 3-4 minuty na przystanku. Dodatkowo dwa przejazdy kolejowe na trasie sprawiają, że dzisiaj popołudniu "133" wyjeżdżał już z kilkuminutowym opóźnieniem na pętli w Łagiewnikach w następny kurs.

Mistrzejowiczanin napisał(a):
Jednej rzeczy natomiast nie rozumiem; dlaczego w przypadku 1/405, 1/469, 1/484 linie de facto wspomagające są dłuższe niż podstawowe. Czy nie lepiej byłoby odwrócić tę kolejność? :hmm:

Według mnie nie. Linie zaczynające się na 1 są liniami miejskimi i to one są główne, linie "4" jedynie wspomagają te ważniejsze.

PostNapisane: 6 mar 2017, o 22:55 
Administrator

Mistrzejowiczanin napisał(a):
Jednej rzeczy natomiast nie rozumiem; dlaczego w przypadku 1/405, 1/469, 1/484 linie de facto wspomagające są dłuższe niż podstawowe. Czy nie lepiej byłoby odwrócić tę kolejność? :hmm:

W przypadku "169" czy "184" pewnie po prostu nie chciano kombinować. Skoro "184" zawsze dojeżdżało do Kurdwanowa, to lepiej było tak zostawić - mniejsze ryzyko, że ktoś jadący na Kurdwanów wsiądzie do złej linii.

Festence napisał(a):
Linie zaczynające się na 1 są liniami miejskimi i to one są główne, linie "4" jedynie wspomagają te ważniejsze.

Nie zawsze. "151/451" czy "124/424" są równoważne, w przypadku tej drugiej pary "424" wydaje się ostatnio nawet mieć priorytet ("124" było zawieszone w wieczór wigilijny, "424" nie).

PostNapisane: 7 mar 2017, o 01:16 
Moderator

Skoro MPK Kraków jak zwykle wie lepiej od całego świata, tak jak to było z klimatyzacją przez lata czy z kompletnie kretyńskim minigolfem i wyświetlaczy jak w Warszawie kupić nie chce, to opcja prosta. Na górze numer linii podstawowej, poniżej... decha jak w Ikarusie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1