Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 12 gru 2018, o 00:45

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witkowice
PostNapisane: 26 lut 2017, o 21:35 
Pasażer

Witajcie

Chciałbym was krótko zapytać, co sądzicie o następującym pomyśle związanym z usprawnieniem dojazdu komunikacją miejską do Witkowic, a konkretnie do trzech przystanków wzdłuż ul. Dożynkowej. Chodzi o to, by utworzyć wspólny przystanek "Siewna" dla linii 115+267+287 w kierunku Witkowic na ul. Siewnej za skrzyżowaniem z Kuźnicy Kołłątajowskiej. Główną zaletą tego rozwiązania będzie możliwość przesiadki z często i regularnie kursującego 137 na wszystkie trzy linie z jednego przystanku (obecnie każda z tych linii kursuje stosunkowo rzadko, nieregularnie i niepunktualnie, więc polowanie na przesiadkę jest naprawdę dużą loterią). Dla linii 115 byłby to nowy dodatkowy przystanek, dla 267+287 byłaby to zmiana lokalizacji przystanku. Z kolei przystanek dla 137 pozostałby w aktualnej lokalizacji.

https://drive.google.com/open?id=0B4oVX ... 84c3FXQUlz

Po pierwsze, co sądzicie o takim rozwiązaniu?
A po drugie, jaka waszym zdaniem jest najskuteczniejsza ścieżka by takie tematy procedować? Poprzez Radę Dzielnicy czy bezpośrednio ZIKiT, czy jeszcze inaczej?

Krzysiek

Tytuł: Re: Witkowice
PostNapisane: 26 lut 2017, o 22:58 
Administrator

kriss6 napisał(a):
Chodzi o to, by utworzyć wspólny przystanek "Siewna" dla linii 115+267+287 w kierunku Witkowic na ul. Siewnej za skrzyżowaniem z Kuźnicy Kołłątajowskiej. Główną zaletą tego rozwiązania będzie możliwość przesiadki z często i regularnie kursującego 137 na wszystkie trzy linie z jednego przystanku (obecnie każda z tych linii kursuje stosunkowo rzadko, nieregularnie i niepunktualnie, więc polowanie na przesiadkę jest naprawdę dużą loterią). Dla linii 115 byłby to nowy dodatkowy przystanek, dla 267+287 byłaby to zmiana lokalizacji przystanku. Z kolei przystanek dla 137 pozostałby w aktualnej lokalizacji.

Niezłe! Myślę, że ZIKiT mógłby się przychylić do takiej propozycji, bo też starają się ułatwić ludziom przesiadki i generalnie zachęcać do systemu przesiadkowego. Pytanie jakie mi się nasuwa to gdzie mógłby być zlokalizowany - wydaje mi się, że dopiero tutaj, przed łukiem (czyje to są tereny?)
https://www.google.pl/maps/@50.0998908, ... 56!6m1!1e1

Myślę, że lepiej uderzać przez Radę Dzielnicy. Jak chcesz, to daj znać, jestem w kontakcie z jednym z Radnych więc możemy razem powalczyć :)

PostNapisane: 26 lut 2017, o 23:04 
Dyrektor

Pomysł jak najbardziej słuszny i wart wdrożenia. Myślę, że sensownie byłoby udać się z tym do Rady Dzielnicy, zwłaszcza że to dzielnica 4. gdzie radnym chyba najbardziej zależy (w porównaniu z innymi dzielnicami) na usprawnianiu komunikacji miejskiej. A sam pomysł wiąże się tylko z niewielkim kosztem jednorazowym, więc ZIKiT nie powinien robić problemów.

PostNapisane: 26 lut 2017, o 23:26 
Kierownik

Średnio to widzę, po pierwsze nie ma miejsca, bo tam jest górka, a później kiepsko z miejscem. Po drugie, to przesiadki mogą być na Clepardii (tu jeszcze dodatkowo 169) lub Dożynkowej.

PostNapisane: 26 lut 2017, o 23:36 
Dyrektor

krawiec napisał(a):
Średnio to widzę, po pierwsze nie ma miejsca, bo tam jest górka, a później kiepsko z miejscem.

W miejscu które wskazał Kaszmir jest więcej miejsca niż w obecnej lokalizacji przystanku.

krawiec napisał(a):
Po drugie, to przesiadki mogą być na Clepardii (tu jeszcze dodatkowo 169) lub Dożynkowej.

Przesiądź się więc na Clepardii ze "137" czy "169" na "115". Tu sprawa jest jasna i chodzi o zebranie w jednym miejscu wszystkich linii jadących do Witkowic.

PostNapisane: 27 lut 2017, o 00:40 
Kierownik

Cukier napisał(a):

krawiec napisał(a):
Po drugie, to przesiadki mogą być na Clepardii (tu jeszcze dodatkowo 169) lub Dożynkowej.

Przesiądź się więc na Clepardii ze "137" czy "169" na "115". Tu sprawa jest jasna i chodzi o zebranie w jednym miejscu wszystkich linii jadących do Witkowic.

Ze 137 na 115 przesiadam się na Kuźnicy Kołłątajowskiej (Natansona, Słomczyńskiego), a ze 169 na 115 na Al. 29 Listopada (UR, Prandoty).
Wszystkie linie jadące do Witkowic zbierają się na Dożynkowej.
Nie da się dogodzić wszystkim.

PostNapisane: 27 lut 2017, o 01:08 
Dyrektor

krawiec napisał(a):
Ze 137 na 115 przesiadam się na Kuźnicy Kołłątajowskiej (Natansona, Słomczyńskiego), a ze 169 na 115 na Al. 29 Listopada (UR, Prandoty). Wszystkie linie jadące do Witkowic zbierają się na Dożynkowej.

Jasne, tyle że decydować się gdzie wysiąść ze "137" - czy na Clepardii czy na Natansona, to się można w sytuacji w której "267/287" i "115" kursują punktualnie i wiadomo że o danej porze można się ich spodziewać. Tak jednakże nie jest, autobusy grzęzną w korkach, kursują nieregularnie i nie można ani przewidzieć, ani sprawdzić realnego położenia autobusów.

Inna sprawa, którą dopiero teraz zauważyłem, to zupełny bezsens podjeżdżania z KG na Siewną "137" i przesiadki na inne linie niż "115", bo przecież "267" i "287" również odjeżdżają z KG, jadą dokładnie tą samą trasą i zaliczają dokładnie te same przystanki i korki co "137" na odcinku KG - Siewna.

Wniosek jest więc taki, że jest sens wsiadać na KG do "137" jest tylko wtedy, gdy nie widać na pętli ani "267" ani "287" gotowych do odjazdu. A odjazd z pętli powinien być punktualnie, ewentualnie można zapytać kierowcy, a część pojazdów pokazuje odliczanie. Inna sprawa, że może się zdarzyć tak, że podjedzie się "137" na Natansona, a tam okaże się że "115" się dużo spóźnia / wypadł jej kurs, a wtedy nie dość że nie oszczędzimy ani minuty, względem jazdy bezpośredniej "267/287", to jeszcze nam te linie mogą uciec sprzed nosa, bo przecież przez Natansona nie przejeżdżają. Także wciąż taki wspólny przystanek ma pewien sens.

krawiec napisał(a):
Nie da się dogodzić wszystkim.

Ale często można dogodzić większej liczbie osób niż zaszkodzić i wtedy tak właśnie powinno się uczynić.

PostNapisane: 27 lut 2017, o 21:28 
Pasażer

Dzięki za wasze odpowiedzi.

Widzę, że większość z was podziela moją opinię, że taki wspólny przystanek ma sens. Naprawdę wierzcie mi - wracam z pracy, jestem np. na Rondzie Mogilskim czy Nowym Kleparzu i nie mam pojęcia, gdzie się kierować (na DGW czy KG) i żaden "Jak dojadę" mi nie pomoże, bo serwisy opierają się wyłącznie na rozkładach. A popołudniu wszystkie te linie jeżdżą, jak chcą. O dziwo 137 jest jakimś chwalebnym i niepojętym tworem, który jako jedyny potrafi punktualnie odjechać z pętli KG, choć wydawałoby się, że zalicza przecież niemal te same korki co 267/287. Stąd właśnie pomysł na wykorzystanie 137 do celów przesiadkowych na Siewnej.

Niezależnie od powyższego argumentu, uważam, że dodatkowym atutem tego rozwiązania (nieco "przy okazji") będzie lepsza obsługa tych okolic właśnie przez 115, które ma dość długi odcinek bez przystanku między "Natansona" a "Dożynkową". Przynajmniej w jednym kierunku.

Jeśli chodzi o lokalizację, to myślałem dokładnie o tej wskazanej przez Kaszmira. Minusem jest brak chodnika i konieczność dwukrotnego przejścia na drugą stronę jezdni po wysiadce z 137 przed skrzyżowaniem. Chyba że dałoby się przy okazji zawalczyć o budowę tego odcinka chodnika?

Kaszmir, bardzo chętnie skorzystam z Twojej pomocy. Niestety jedyny radny Dzielnicy IV którego znam jest osobą, na której nie bardzo można polegać... Daj znać proszę jak możemy się dalej skontaktować i podziałać.

PostNapisane: 28 lut 2017, o 19:16 
Specjalista

Pomysł ciekawy i może faktycznie warty wdrożenia.
Niestety zapał odnośnie Rady Dzielnicy muszę ostudzić.
Wykonanie tego zadania z budżetu dzielnicy jest mało realne z uwagi na zaplanowaną kolejkę inwestycji (każdy z 21 radnych chce zrobić chociaż 1 remont chodnika, lub jakiejś ulicy przez całą kadencję, a budżet jest malutki). Nawet jeśli zadanie byłoby niezbyt drogie (szacuję na 30-50 tys zł.) i teoretycznie nie nadszarpnęłoby tak bardzo rocznego budżetu na infrastrukturę (1 milion złotych), to problem pojawia się z samym "wepchnięciem" zadania do kolejki.
No i jeszcze większy problem, być może nie do przeskoczenia jest taki, że z różnych względów, głównie formalno-prawnych (projekt itd) wykonanie zadań inwestycyjnych przez Rady Dzielnic jest bardzo trudne i czasochłonne, dlatego realizuje się głównie zadania remontowe.
Myślę, że najlepiej by było, jakby jakiś radny miasta złożył interpelację i żeby ZIKiT się tym zajął.
Jak znajdę chwilę, to mogę przygotować ewentualną interpelację, ale nie wiem kiedy mi się uda (godzę studia stacjonarne - transport na WIL z pracą na etacie).
Może też oczywiście Rada Dzielnicy IV podjąć uchwałę intencyjną do ZIKiT, pytanie tylko czy nie szkoda kartki papieru, która z dużym prawdopodobieństwem (zależy, który dział w ZIKiT) po prostu trafi do niszczarki.
Najlepiej myślę by było po prostu porozmawiać z dyr. od pionu komunikacji w ZIKiT i już niech oni to załatwiają z pionem inwestycyjnym.
Aczkolwiek to też będzie niełatwe, co widać m.in. po przystanku autobusowym "Szpital Narutowicza". Od momentu zgłoszenia przeze mnie pomysłu na przystanek, został wprowadzony niemal błyskawicznie, ale na realizację pełnego projektu, tj. zawężenie i wytyczenie wysepek na przejściu dla pieszych (zadanie w zasadzie "groszowe", ale jednak inwestycyjne i wymagające jakichś nakładów) czekam do dziś.
Przypuszczam więc, że gdyby chodziło o samo wytyczenie przystanku, to byłoby to do załatwienia niemal od ręki, wszystko jednak rozbija się o chodnik.
Ale jest jeszcze inny pomysł, może dałoby się wytyczyć przystanek na końcu ulicy Kuźnicy Kołłątajowskiej?

PostNapisane: 2 mar 2017, o 07:45 
Pasażer

Darku, dzięki za wypowiedź.
Wnioskuję, że mamy kilka możliwych opcji, ale koniec końców i tak będzie się tym musiał zająć ZIKiT, więc chyba faktycznie kiedyś tam podjadę i spróbuję porozmawiać. Chyba że ktoś z forumowiczów mógłby mnie w tym wesprzeć (może ktoś jest bardziej dyspozycyjny w ciągu dnia i/lub ma już przetarte szlaki jeśli chodzi o kontakt z dyr. Frankiem).
Do wyjaśnienia pozostaje m.in.
- kwestia statusu tej działki przed mostem na ul. Siewnej (do kogo należy, czy jest techniczna i formalna możliwość budowy chodnika/przystanku/zatoki)
- możliwość wytyczenia tego przystanku bez budowy chodnika
- ewentualna możliwość wytyczenia przystanku na końcu Kuźnicy (wydaje mi się, że może być ciężko ze względu na małą szerokość chodnika i jezdni, a także na sąsiedni zakręt, skrzyżowanie i wjazdy do posesji).

Ponadto zastanawiam się, czy w tego typu kwestii wskazane są mimo wszystko jakieś wcześniejsze konsultacje z mieszkańcami. Pomysł jest mój, widzę duże poparcie na forum i w Radzie Dzielnicy, ale nie mam pojęcia jak się na taką kwestię zapatrują okoliczni mieszkańcy.

PostNapisane: 3 maja 2017, o 15:47 
Administrator

„115” do TAURON Areny? Powrót „537”?
https://krabok.wordpress.com/2017/05/03 ... owrot-537/
Cytuj:
ZIKiT wysłał pismo do Rady Dzielnicy IV w którym informuje, że na prośbę MPK na „115” będą musiały być skierowane mniejsze autobusy. Ponieważ linia jeździ zatłoczona jest spore ryzyko, że po zamianie nie wszyscy pasażerowie się pomieszczą. Dlatego urzędnicy proponują dwa rozwiązania: albo przyspieszenie linii tak by omijała część przystanków, albo… całkowitą zmianę trasy i tym samym wygaszenie popytu.

PostNapisane: 3 maja 2017, o 18:12 
Wisielec pomostowy

Aha. Ładnie ubrane w słowa (w troskę o bezpieczeństwo) braki taborowe znów mają być podstawą do likwidacji popytu? Oczywiście obu stronom jest to na rękę ale myślałem, że wyleczono się z tego po wygaszeniu popytu "22", "130" czy "132". Jak widać, nie.

Ich will dass ihr mir glaubt
Ich will eure Blicke spüren
Jeden Herzschlag kontrollieren

PostNapisane: 4 maja 2017, o 01:35 
Moderator

Nie mogą zrobić tego... logiczniej? Zmienić profil zakrętu w jakimś zakresie, wprowadzić odcinek ruchu jednokierunkowego albo światła i ruch wahadłowy na problematycznych zakrętach?

PostNapisane: 4 maja 2017, o 06:45 
Moderator

Gigantyczna wtopa dyrektora Franka... Toć to pismo Kamskim zalatuje... Szkoda gadać...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 4 maja 2017, o 08:55 
Miłośnik

Całość ma grubsze dno. Sprawa jest trochę (ale czy na pewno nie wiadomo) powiązana z motywem "prostowania" Kuźnicy Kołłątajowskiej, a w ogóle mogłaby być rozwiązana wykupem przez miasto kawałka działki, na którym obecnie jest magazyn pewnej firmy, i "wyprostowaniem" tego feralnego zakrętu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1