Dojazd do lotniska
Moderator: Moderatorzy
Dojazd do lotniska
Wiem, że bilet 70-minutowy istnieje, ale świadomy tego że nie obowiązuje do lotniska o nim w tym kontekście nie wspominałem. Zresztą, taka z tym biletem integracja, że formalnie ważny jest tylko na linii SKA1 (a przynajmniej tak było i nie kojarzę żeby się coś zmieniło). Powstał bowiem za czasu funkcjonowania wyłącznie tej linii. Dziwne to więc już całkowicie, bo na przykład z Bieżanowa czy Prokocimia do Głównego na bilecie "zintegrowanym" linią SKA od Tarnowa już nie można jechać... choć co to ma za znaczenie dla pasażera skąd ten pociąg jechał, skoro oba (SKA1 i SKA3) jadą w przypadku odcinka Bieżanów - Dw. Główny tą samą trasą...?
Na marginesie, od soboty co najmniej nie działa mi strona KMŁ. Coś wiecie na ten temat?
Na marginesie, od soboty co najmniej nie działa mi strona KMŁ. Coś wiecie na ten temat?
- lucapacioli
- Dyspozytor
- Posty: 649
- Rejestracja: 26 gru 2009, o 21:42
- Lokalizacja: Wieliczka/Kraków, os.Widok
Dojazd do lotniska
No tak, przepraszam, mój błąd. To chyba przez ten upał;)
lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupiego, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości
Dojazd do lotniska
Śledząc dyskusję doszedłem do pewnych zmian w swoim oglądzie na sytuację. Skoro peron jest odgrodzony od przystanków autobusowych tak, że stojąc na przystanku MPK nie ujrzymy wjeżdżającego pociągu to trzeba stwierdzić, że gdy wróci pociąg co 30 minut, a zniknie zarówno 308 jak i zastępczy autobus KMŁ to sytuacja w autobusach MPK będzie jeszcze gorsza. Pasażerami (tymi jednorazowymi, nie liczę świadomych użytkowników biletów miesięcznych) autobusu zastępczego w większości są przypadkowi ludzie, którzy wyszli z terminala i zobaczyli autobus. Niby na peronie, przed peronami oraz w naziemnym przejściu jest sporo tablic informujących o zastępczym autobusie ale tak jak wspomniałem wcześniej, ludzie jakoś nie są skorzy do ich czytania. Widać to gdy autobus odjeżdża, mija bramki na wysokości peronu, na którym stoi kilka, a czasem to i kilkadziesiąt osób. Teraz ten autobus zastępczy odciąża 208 i 252 startujące kilkanaście minut później. Gdy zastępczy autobus zniknie to wszyscy, którzy wychodzić będą dolnymi wyjściami z terminala i z jakiegoś powodu na pociąg nie trafią to staną się z automatu pasażerami MPK. Czyli prawdopodobnie od września co godzinę będą do dyspozycji wyłącznie trzy autobusy 12-metrowe na godzinę. To się źle skończy jeśli lotnisko nie podejmie jakichś zmian.
Proszę nie wprowadzać w błąd. Cytat z regulaminu biletu wspólnego:fysztof pisze:Zresztą, taka z tym biletem integracja, że formalnie ważny jest tylko na linii SKA1 (a przynajmniej tak było i nie kojarzę żeby się coś zmieniło). Powstał bowiem za czasu funkcjonowania wyłącznie tej linii. Dziwne to więc już całkowicie, bo na przykład z Bieżanowa czy Prokocimia do Głównego na bilecie "zintegrowanym" linią SKA od Tarnowa już nie można jechać... choć co to ma za znaczenie dla pasażera skąd ten pociąg jechał, skoro oba (SKA1 i SKA3) jadą w przypadku odcinka Bieżanów - Dw. Główny tą samą trasą...?
Wspólne bilety ważne są na przejazdy:
w klasie 2 pociągami osobowymi KMŁ wyłącznie na odcinku Kraków Olszanica - Wieliczka Rynek Kopalnia (lub odwrotnie) oraz pomiędzy wszystkimi
stacjami/przystankami na danym odcinku, na których zgodnie z rozkładem jazdy pociągi KMŁ mają wyznaczony postój dla wsiadania lub wysiadania podróżnych.
Dojazd do lotniska
W terminalu zlokalizowana jest tablica odjazdowa informująca o odjazdach wszystkich środków transportu, wyświetla odjazdy w sposób dynamiczny chociaż nie ma informacji o opóźnieniach (wyświetlane jest bodaj najbliższych 15 odjazdów). Dodatkowo, pod monitorem jak i na nośnikach podświetlanych w terminalu, krótko opisany jest KAŻDY środek transportu - autobus, pociąg, taksówka. Pasażer decyduje co wybiera. Sposób dojścia jest wyraźnie oznakowany, wrzucę może kiedyś filmik.
Co do linii 308. Czytam dyskusje na temat skoordynowania, rozkładu itd. Inicjatywa była lotniska, jak również lotnisko pokrywa lwią część kosztów. To na jakich przystankach się zatrzymuje, jaki ma numer i jak wygląda rozkład - decydowało lotnisko. Głównym celem, było zapewnienie taktu 30 minutowego w połączeniach między lotniskiem i centrum miasta jako odciążenie linii 208 i uzupełnienie częstotliwości. Po kilku dniach, twierdzę że się to udało - pasażerowie czekają dużo krócej, a okresie szczytowym dla lotniska 7-22 autobusy kursują co równe 30 minut w każdą stronę. Pociąg to inna bajka i przedłużające się terminy przywrócenia ruchu kolejowego co 30 minut były jednym z czynników, które spowodowały uruchomienie linii 308. Głównym założeniem było także, że linia 308 ma służyć dojazdowi do lotniska i centrum, a nie służyć jako autobus na odcinku miejskim, tak by zapewnić atrakcyjny czas przejazdu jak również dobry komfort przejazdu. Nie było tutaj żadnej większej filozofii.
Co do linii 308. Czytam dyskusje na temat skoordynowania, rozkładu itd. Inicjatywa była lotniska, jak również lotnisko pokrywa lwią część kosztów. To na jakich przystankach się zatrzymuje, jaki ma numer i jak wygląda rozkład - decydowało lotnisko. Głównym celem, było zapewnienie taktu 30 minutowego w połączeniach między lotniskiem i centrum miasta jako odciążenie linii 208 i uzupełnienie częstotliwości. Po kilku dniach, twierdzę że się to udało - pasażerowie czekają dużo krócej, a okresie szczytowym dla lotniska 7-22 autobusy kursują co równe 30 minut w każdą stronę. Pociąg to inna bajka i przedłużające się terminy przywrócenia ruchu kolejowego co 30 minut były jednym z czynników, które spowodowały uruchomienie linii 308. Głównym założeniem było także, że linia 308 ma służyć dojazdowi do lotniska i centrum, a nie służyć jako autobus na odcinku miejskim, tak by zapewnić atrakcyjny czas przejazdu jak również dobry komfort przejazdu. Nie było tutaj żadnej większej filozofii.
Dojazd do lotniska
Lotnisko pewnie powiedziało tylko "dajcie autobus tak, by był na przemian z 208, i był przyspieszony obsługując tylko połączenie Krakowa z lotniskiem, bez tras wewnątrz miasta". Być może wspólnie ustalono listę przystanków, acz w większości i tak była oczywista - niespodzianką może jest brak Miasteczka Studenckiego (lecz wynika właśnie z tego by nie obsługiwać połączeń wewnątrz Krakowa) i ew. czy powinien stawać na Placu Inwalidów czy na Grottgera (bo bronowickie "704" i "713" obsługują tylko Grottgera). Nie sądzę by lotnisko powiedziało "ma mieć numer taki a taki" choć i w tym przypadku był on raczej oczywisty. Co do koordynacji - nie sądzę, by zajmowało się tym lotnisko, nie wiedzieli ani jaka będzie różnica przejazdów, ani jak takie rzeczy się robi. Po prostu powiedzieli "skoordynujcie z 208". To decyzja ZTP, że wybrano bieda-koordynację w której autobusy przyjeżdżają na końcówkę w takcie 16+44.EMB175 pisze:Inicjatywa była lotniska, jak również lotnisko pokrywa lwią część kosztów. To na jakich przystankach się zatrzymuje, jaki ma numer i jak wygląda rozkład - decydowało lotnisko. Głównym celem, było zapewnienie taktu 30 minutowego w połączeniach między lotniskiem i centrum miasta jako odciążenie linii 208 i uzupełnienie częstotliwości.
Dojazd do lotniska
Lotnisko chciało by "308" miał koordynację z 208 na odcinku Dworzec Główny Wschód - Politechnika, Nowy Kleparz, Plac Inwalidów, Czarnowiejska w kierunku Kraków Airport, oraz by koordynacja obejmowała odjazdy z Kraków Airport.
Ostatnio jechałem kilkoma kursami i co zauważyłem, 308 spod lotniska odjeżdżał z całkiem dobrym wypełnieniem (tzn. większość miejsc siedzących zajętych, plus kilka osób stojących), a 252 odjeżdżał niemal pusty (kilka osób w autobusie).
Osobiście uważam, że 308 powinien być z f30 i nadal skoordynowany z 208, tak by odjazdy z Dworzec Główny Wschód i z Kraków Airport odbywały się z f20, nawet kosztem ograniczenia 252 do f40 lub nawet f60.
Ostatnio jechałem kilkoma kursami i co zauważyłem, 308 spod lotniska odjeżdżał z całkiem dobrym wypełnieniem (tzn. większość miejsc siedzących zajętych, plus kilka osób stojących), a 252 odjeżdżał niemal pusty (kilka osób w autobusie).
Osobiście uważam, że 308 powinien być z f30 i nadal skoordynowany z 208, tak by odjazdy z Dworzec Główny Wschód i z Kraków Airport odbywały się z f20, nawet kosztem ograniczenia 252 do f40 lub nawet f60.
Dojazd do lotniska
Brałem udział w ustaleniach, więc pozwól że powiem jak było a Twoje wątpliwości szybko rozwieje:Kaszmir pisze: Lotnisko pewnie powiedziało tylko "dajcie autobus tak, by był na przemian z 208, i był przyspieszony obsługując tylko połączenie Krakowa z lotniskiem, bez tras wewnątrz miasta". Być może wspólnie ustalono listę przystanków, acz w większości i tak była oczywista - niespodzianką może jest brak Miasteczka Studenckiego (lecz wynika właśnie z tego by nie obsługiwać połączeń wewnątrz Krakowa) i ew. czy powinien stawać na Placu Inwalidów czy na Grottgera (bo bronowickie "704" i "713" obsługują tylko Grottgera). Nie sądzę by lotnisko powiedziało "ma mieć numer taki a taki" choć i w tym przypadku był on raczej oczywisty. Co do koordynacji - nie sądzę, by zajmowało się tym lotnisko, nie wiedzieli ani jaka będzie różnica przejazdów, ani jak takie rzeczy się robi. Po prostu powiedzieli "skoordynujcie z 208". To decyzja ZTP, że wybrano bieda-koordynację w której autobusy przyjeżdżają na końcówkę w takcie 16+44.
Lotnisko dokładnie sprecyzowało rozkład, odjazdy i ilość kursów. Również warunkiem był numer linii, który jest zgodny z przyjętą nomenklaturą - chcieliśmy by kojarzył się z 208 i jednocześnie sugerował linię przyspieszoną. Owszem, wspólnie ustalono listę przystanków i trasę przejazdu. Co do koordynacji, szczerze nie interesuje mnie czy autobus wpisuje się w takt na odcinku Bronowice - Czarnowiejska - Politechnika bo zadaniem linii jest dowożenie ludzi na lotnisko oraz z lotniska do centrum. Założenie, które postawiliśmy czyli takt 30 minutowy z końcówek zostało spełnione. Skoro finansuje to w znacznym stopniu lotnisko, to zamawiający ma prawo wymagać by pewne rzeczy były tak a nie inaczej. Ważne, że linia spełnia swoje zadanie - dzisiejsze kursy popołudniowe równie wypełnione co 208, pomogły także odwołania pociągów SKA1. Jeśli ktoś chce by kursował co 20 czy co 15 minut może się dołożyć
Dojazd do lotniska
A ja w dalszym ciągu nie rozumiem, dlaczego nie ma porządnie uruchomionej komunikacji zastępczej na koszt PLK, jak na linii 447 czy 7 w Warszawie. Wtedy nikt by nie musiał do niczego dokładać... Przecież biorąc pod uwagę pojemność pociągów i częstotliwość ZKA byłoby uzasadnione co 15 minut (co do zasady PLK refunduje tylko za pokrycie kursów które były wykonywane przed zamknięciem, ale pociąg ma większą pojemność niż autobus).
Czy lotnisko próbowało interweniować w KMŁ w sprawie tragicznej jakości komunikacji zastępczej?
Czy lotnisko próbowało interweniować w KMŁ w sprawie tragicznej jakości komunikacji zastępczej?
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"
Dojazd do lotniska
Dzięki, nie tyle rozwiałeś wątpliwości co potwierdziłeś nasze przypuszczeniaEMB175 pisze:Brałem udział w ustaleniach, więc pozwól że powiem jak było a Twoje wątpliwości szybko rozwieje:
Lotnisko dokładnie sprecyzowało rozkład, odjazdy i ilość kursów. Również warunkiem był numer linii, który jest zgodny z przyjętą nomenklaturą - chcieliśmy by kojarzył się z 208 i jednocześnie sugerował linię przyspieszoną. Owszem, wspólnie ustalono listę przystanków i trasę przejazdu. Co do koordynacji, szczerze nie interesuje mnie czy autobus wpisuje się w takt na odcinku Bronowice - Czarnowiejska - Politechnika bo zadaniem linii jest dowożenie ludzi na lotnisko oraz z lotniska do centrum. Założenie, które postawiliśmy czyli takt 30 minutowy z końcówek zostało spełnione. Skoro finansuje to w znacznym stopniu lotnisko, to zamawiający ma prawo wymagać by pewne rzeczy były tak a nie inaczej. Ważne, że linia spełnia swoje zadanie - dzisiejsze kursy popołudniowe równie wypełnione co 208, pomogły także odwołania pociągów SKA1. Jeśli ktoś chce by kursował co 20 czy co 15 minut może się dołożyć
Co do numeracji - cieszę się, że razem to uzgodniono, jednak tak jak pisałem, tu zasadniczo była tylko jedna możliwa opcja. Skoro linia jest aglomeracyjna przyspieszona to musiała zaczynać się od "3--", nie mogła więc mieć numeru "1xx", "2xx" czy "6xx" bo byłyby niezgodne z przyjętymi regułami. A skoro dubluje wszystkimi przystankami z "208", to powinna kończyć się "-08".
Co do koordynacji - rozumiem, pokazuję jedynie, że słuszne założenia zostały w mojej opinii niefortunnie wcielone w życie. Obecnie w szczycie na starcie jest 30+30, jednak na końcówkach już nawet 16+44. Jeśli ktoś np. chce przyjechać na lotnisko o pełnej godzinie (choćby do pracy) to ma wybór albo być 12 minut spóźniony, albo przyjechać ponad pół godziny przed czasem i sterczeć (przykład autentyczny, z rozkładów). Dziwię się, że ZTP nie ułożył tego lepiej. Można było tak ustawić, by takt był jednak lepszy - "308" dalej tak samo by odciążało linię "208", a może i lepiej, a przy okazji jednak byłby zapewniony jakiś bardziej regularny takt.
Dojazd do lotniska
Równie dobrze, numer linii to mogło być 318, 328, 338 itd. Lotnisko wybrało numer linii, a ZTP przystało na to.
BTW jaka reguła mówi o tym, że musi być końcówka 8? O ile 3XX to linia aglomeracyjna, przyspieszona tak reszta to chyba już jest zwyczajowa a nie narzucona regułą?
Co do koordynacji, to linia 308 przede wszystkim ma służyć pasażerom. A 30-minutowy takt odjazdów rozwiązuje większość problemów i zapewnia dobrą częstotliwość kursowania autobusu na lotnisko.
Na lotnisko nie przyjeżdża się na pełną godzinę
bo godziny rozkładowe odlotów są podane z dokładnością do 5 minut (np. 12:40, 12:55, 13:05). Pasażer w przypadku nadawania bagażu powinien być na lotnisku 2h przed odlotem, natomiast w przypadku gdy nie musi tego robić to 1h wystarczy. Jeśli chodzi o pracowników, większość pracowników biurowych ma ruchome godziny pracy z tolerancją do 30 minut. Np. można zacząć o 7:45 i skończyć 15:45. Pracownicy operacyjni i tak w większości korzystają z samochodów z uwagi na pracę zmianową w cyklu całodobowym (zmiany poranne, popołudniowe, wieczorne, nocne itd.).
Co do KMŁ to się nie wypowiadam, uruchomienie 308 bez taryfy specjalnej, jest chyba jasną odpowiedzią
BTW jaka reguła mówi o tym, że musi być końcówka 8? O ile 3XX to linia aglomeracyjna, przyspieszona tak reszta to chyba już jest zwyczajowa a nie narzucona regułą?
Co do koordynacji, to linia 308 przede wszystkim ma służyć pasażerom. A 30-minutowy takt odjazdów rozwiązuje większość problemów i zapewnia dobrą częstotliwość kursowania autobusu na lotnisko.
Na lotnisko nie przyjeżdża się na pełną godzinę
Co do KMŁ to się nie wypowiadam, uruchomienie 308 bez taryfy specjalnej, jest chyba jasną odpowiedzią
Dojazd do lotniska
Jest szansa by 308 pozostał po wakacjach?
Jakby nie było ruch będzie jeszcze większy od września.
Jakby nie było ruch będzie jeszcze większy od września.
Dojazd do lotniska
Za wcześnie na takie deklaracje. Z założenia jest to linia sezonowa na czas największego szczytu przewozowego.
Zobaczymy czy od 1.09 kolejarze wrócą do normalnej jazdy co 30 minut.
Zobaczymy czy od 1.09 kolejarze wrócą do normalnej jazdy co 30 minut.
Dojazd do lotniska
Kaszmir pisze:Co do numeracji - cieszę się, że razem to uzgodniono, jednak tak jak pisałem, tu zasadniczo była tylko jedna możliwa opcja. Skoro linia jest aglomeracyjna przyspieszona to musiała zaczynać się od "3--", nie mogła więc mieć numeru "1xx", "2xx" czy "6xx" bo byłyby niezgodne z przyjętymi regułami. A skoro dubluje wszystkimi przystankami z "208", to powinna kończyć się "-08".
E tam, kiedyś na lotnisko kursowała linia o numerze „X08”EMB175 pisze:Równie dobrze, numer linii to mogło być 318, 328, 338 itd. Lotnisko wybrało numer linii, a ZTP przystało na to.
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.
Dojazd do lotniska
Kiedyś to było... 152, 208 i D.
http://web.archive.org/web/199801260049 ... jazdy.html
http://web.archive.org/web/199801260049 ... jazdy.html
- RoversKrk97
- Miłośnik
- Posty: 129
- Rejestracja: 22 maja 2017, o 15:32
- Lokalizacja: Kraków/Os. Centrum A
Dojazd do lotniska
Nie ukrywam, że przydałaby się linia autobusowa z Balic do Nowej Huty tak jak dwadzieścia lat temu. Ew. po otwarciu przystanku w Batowicach lub Luboczy puścić linię SKA w stronę Kraków Lotnisko.