Strona 1 z 69

Koleje Małopolskie

: 3 wrz 2012, o 10:30
autor: Kaszmir
Marszałek Sowa: Nie będziemy finansować pustych pociągów
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... iagow.html
Nie da się zatrzymać tworzenia nowych spółek kolejowych. Za dwa lata województwo samo rozpocznie obsługę połączeń kolejowych w Małopolsce - zapowiada Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

: 4 wrz 2012, o 15:52
autor: James
Skoro Koleje Małopolskie miałyby powstać dopiero za jakieś 2 lata, to tak się zastanawiam, czy nie można by poszukać innego przewoźnika do obsługi linii lotniskowej przez ten czas? Prywatnych przewoźników pasażerskich w Polsce jest mało, ale są. Np. taka Arriva myślę że by zrobiła to znacznie taniej i wydaje mi się, że byliby znacznie bardziej ugodowi. Ale może mi się tylko tak wydaje.

: 4 wrz 2012, o 16:34
autor: mkm3
Ale nie da się po prostu narzucić PKP, by cena była 10zł? Skoro finansuje to województwo to ma jakieś prawo głosu. Co za absurd z tym pociągiem.. dzisiaj widziałem aż jedną osobę!

: 4 wrz 2012, o 17:13
autor: Adams
James pisze:Skoro Koleje Małopolskie miałyby powstać dopiero za jakieś 2 lata, to tak się zastanawiam, czy nie można by poszukać innego przewoźnika do obsługi linii lotniskowej przez ten czas? Prywatnych przewoźników pasażerskich w Polsce jest mało, ale są. Np. taka Arriva myślę że by zrobiła to znacznie taniej i wydaje mi się, że byliby znacznie bardziej ugodowi. Ale może mi się tylko tak wydaje.
Na ForumKolejowe.pl padła propozycja aby na Balice jeździły Koleje Śląskie. Początkowo uznałem to za ironię, ale widzę że i tutaj jest propozycja zmiany przewoźnika na tej linii, tyle że na Arrivę, przez co zaczynam traktować to bardziej poważnie. UMWM powinno ogłosić przetarg na dwuletnią obsługę tej linii. Tabor zapewnia Marszałek, więc chętni na pewno by się znaleźli, gdyż obsługa linii nie wymagałaby zbyt dużego nakładu finansowego ze strony przewoźnika.
mkm3 pisze:Ale nie da się po prostu narzucić PKP, by cena była 10zł?
Taka drobna poprawka, obecnie linię na Balice obsługują Przewozy Regionalne, które od 2009 roku nie są już w grupie PKP :xP

: 4 wrz 2012, o 17:33
autor: mkm3
Adams pisze:Taka drobna poprawka, obecnie linię na Balice obsługują Przewozy Regionalne, które od 2009 roku nie są już w grupie PKP :xP
Tak czy siak, dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie w każdym województwie "Kolei ..." zamiast PR, które nigdzie nie widzą problemu i pewnie wszystkie decyzje są z Warszawy.

: 4 wrz 2012, o 17:52
autor: Adams
mkm3, z jednej strony masz rację, gdyż rozkłady jazdy kolei regionalnych byłyby układane w stolicy danego województwa w zależności od potrzeb, a nie w Warszawie gdzie nie mają pojęcia jakie są potrzeby rozkładowe w Małopolsce, Podkarpaciu czy Śląsku. Z drugiej strony jednak skończy się tanie jeżdżenie w relacjach międzywojewódzkich, gdyż samorządowe koleje będą docierać tylko do granicznych stacji węzłowych. Przykładowo, chcąc jechać do Katowic pociągiem, będzie trzeba wybrać albo droższy pociąg TLK, albo jazdę do Trzebini pociągiem Kolei Małopolskich i tam przesiadka na pociąg Kolei Śląskich, kupując dwa odrębne bilety, co także będzie kosztowało drożej.
Jedynym rozwiązaniem przyjaznym dla pasażera, byłyby wspólne obiegi pociągów spółek województw ze sobą graniczących z wzajemnym honorowaniem biletów. Przykładowo, w rel. Kraków - Katowice na powiedzmy 10 kursów - 5 obsługiwane by były przez Koleje Małopolskie, a 5 przez Koleje Śląskie. Jednak przy bałaganie jaki panuje na polskiej kolei trudno będzie taki konsensus wypracować.

: 25 wrz 2012, o 21:00
autor: rafaello

: 13 gru 2012, o 09:48
autor: rafaello
Małopolska nie przejmuje się chaosem .......

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktua ... lasku.html

: 11 lut 2013, o 08:59
autor: rafaello

: 15 lut 2013, o 09:32
autor: rafaello
Pojazdy przestały kursować po Małopolsce:

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktua ... sowac.html

: 19 lut 2013, o 22:52
autor: Kaszmir
Koleje Małopolskie - start już na początku 2015 roku?
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... roku_.html
Zadłużonym Przewozom Regionalnym, zgodnie z obecnymi przepisami, upadłość nie grozi. Jednak unijne wytyczne nakazują wprowadzenie takiej możliwości. Niepewny los spółki, której Małopolska jest współwłaścicielem, to kolejny argument za uruchomieniem niezależnych Kolei Małopolskich.

: 18 mar 2013, o 14:35
autor: Kaszmir
Akcja ulotkowa związkowców przeciwko Kolejom Małopolskim
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... lskim.html
We wtorek na Dworcu Głównym kolejowi związkowcy organizują informacyjną akcję ulotkową przeciwko planom utworzenia spółki Koleje Małopolskie.

: 20 mar 2013, o 12:03
autor: Kaszmir
Związkowcy sabotują Koleje Małopolskie. Akcja ulotkowa
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... tkowa.html

: 28 sie 2013, o 19:02
autor: rafaello
Poniższy artykuł wrzucam tutaj.

Na południu Polski kupują nowe pociągi:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... ciagi.html

: 3 paź 2013, o 07:15
autor: rafaello
Małopolska z własną spółką kolejową:

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktua ... ejowa.html
- W normalnej sytuacji oznaczałoby to upadłość, ale Przewozy Regionalne - jako spółka celu publicznego - upaść nie może. Nie wiemy jednak, co się może stać. Inne województwa zaczynają same obsługiwać kolejowy ruch pasażerski, nie możemy dłużej czekać - tłumaczy wicemarszałek Ciepiela. I zapowiada, że w najbliższym czasie Zarząd Województwa przedstawi projekt uchwały o powołaniu spółki Koleje Małopolskie.
Według niego Koleje Małopolskie wyjadą na tory dopiero wtedy, gdy zakończą się wszystkie remonty linii kolejowych w regionie, a w Krakowie i okolicach zacznie funkcjonować Szybka Kolej Aglomeracyjna.