Interpelacja posła Andruszkiewicza w kwestii nazw pociągów

Moderator: Moderatorzy

Adams
Dyrektor
Posty: 1176
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 22:34

Interpelacja posła Andruszkiewicza w kwestii nazw pociągów

#1 Post autor: Adams » 17 kwie 2016, o 20:53

Poseł Kukiz15 Adam Andruszkiewicz podjął w swojej interpelacji ważki temat nazewnictwa połączeń kolejowych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dotuje bowiem jego zdaniem pociągi nazwane w sposób, który nie buduje właściwej tożsamości narodowej kolejarzy i pasażerów. Oczekuje on przemianowania m.in. propagujących komunizm pociągów „Aurora” i „Broniewski” oraz kursującego z Przemyśla do Szczecina TLK „Gombrowicz”. – Czy to jest postać, którą należy promować? – pyta poseł.
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 76242.html

Jak nasi kochani wybrańcy narodu nawet pociągom nie odpuszczą :lmao:

Castaway
Dyspozytor
Posty: 689
Rejestracja: 27 mar 2012, o 13:11
Lokalizacja: Małopolska

PKP InterCity

#2 Post autor: Castaway » 17 kwie 2016, o 21:18

W jednym ma rację: te bezsensowne, trudne do zapamiętania nazwy nocnych TLK typu:
Viadrina, Centaurus, Orion, Antares, Luna, Jupiter, Pomerania, Polaris, Galaxis, Mars, Urania, Tetyda, Ganimedes, Wenus, Prometo, Mercurius, Calipso, Astra, Gemini
można byłoby zmienić.
Oficjalna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys.
Realna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys. zameldowanych + 200 tys. studentów + 200 tys. byłych studentów i słoików + min. 300 tys. gości ze Wschodu + dziesiątki tysięcy turystów = minimum 1,5 mln.

Adams
Dyrektor
Posty: 1176
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 22:34

PKP InterCity

#3 Post autor: Adams » 17 kwie 2016, o 21:21

Castaway pisze:W jednym ma rację: te bezsensowne, trudne do zapamiętania nazwy nocnych TLK typu:
Viadrina, Centaurus, Orion, Antares, Luna, Jupiter, Pomerania, Polaris, Galaxis, Mars, Urania, Tetyda, Ganimedes, Wenus, Prometo, Mercurius, Calipso, Astra, Gemini
można byłoby zmienić.
Te nazwy może są trochę z kosmosu, ale to że narodowcy na ten temat zaczną knuć swoje teorie spiskowe to już przeszło moje najśmielsze oczekiwania :lmao:

Awatar użytkownika
Sgriffin
Dyrektor
Posty: 2039
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:21
Lokalizacja: Kreuzberg

PKP InterCity

#4 Post autor: Sgriffin » 17 kwie 2016, o 22:06

Myślę, że mamy na tyle wybitnych postaci, że same nazwiska wystarczą żeby obsadzić nawet nazwy pociągów regionalnych. Do tego obiegi są tak podomykane, że wagony spokojnie mogą służyć jako "informator" związany z nazwą pociągu.
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

Adams
Dyrektor
Posty: 1176
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 22:34

PKP InterCity

#5 Post autor: Adams » 17 kwie 2016, o 22:18

Sgriffin pisze:Myślę, że mamy na tyle wybitnych postaci, że same nazwiska wystarczą żeby obsadzić nawet nazwy pociągów regionalnych. Do tego obiegi są tak podomykane, że wagony spokojnie mogą służyć jako "informator" związany z nazwą pociągu.
Nazwiska jednak zawsze będą budzić kontrowersje, jak nie z jednej to z drugiej strony. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla nazw pociągów są nazwy geograficzne regionów do których dane pociągi dojeżdżają, typu "Przemyślanin", "Wielkopolanin", "Ślązak", "Małopolanin", czy nazwy gór np. "Śnieżka", "Rysy", "Gubałówka" itd, itp. Do tego typu nazw pociągów nikt - ani z prawej ani z lewej strony sceny politycznej - nie będzie miał powodu się przyczepić.

Lw25
Moderator
Posty: 3010
Rejestracja: 21 sty 2014, o 15:52
Lokalizacja: Krowodrza Górka/日進市

PKP InterCity

#6 Post autor: Lw25 » 17 kwie 2016, o 23:39

Adams pisze:
Sgriffin pisze:Myślę, że mamy na tyle wybitnych postaci, że same nazwiska wystarczą żeby obsadzić nawet nazwy pociągów regionalnych. Do tego obiegi są tak podomykane, że wagony spokojnie mogą służyć jako "informator" związany z nazwą pociągu.
Nazwiska jednak zawsze będą budzić kontrowersje, jak nie z jednej to z drugiej strony. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla nazw pociągów są nazwy geograficzne regionów do których dane pociągi dojeżdżają, typu "Przemyślanin", "Wielkopolanin", "Ślązak", "Małopolanin", czy nazwy gór np. "Śnieżka", "Rysy", "Gubałówka" itd, itp. Do tego typu nazw pociągów nikt - ani z prawej ani z lewej strony sceny politycznej - nie będzie miał powodu się przyczepić.
Ja bym nazwał Pendolino Wrocław-Warszawa "Latający Ślązak". :lol-above: :hihi:
Komunikacja Miejska w Krakowie jest na pokaz. Jak masa rzeczy w tym mieście.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Posty: 7983
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 08:40
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

PKP InterCity

#7 Post autor: Locutus » 18 kwie 2016, o 07:40

W piątek dosłownie wyłem ze śmiechu jak o tym przeczytałem.

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Adams
Dyrektor
Posty: 1176
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 22:34

PKP InterCity

#8 Post autor: Adams » 18 kwie 2016, o 15:30

Locutus pisze:W piątek dosłownie wyłem ze śmiechu jak o tym przeczytałem.

Pozdrawiam!
LOKI
Ja nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. W pewnych miejscach nawet wysnułem propozycje jakie nazwy mogą się pojawić w zamian, ale tutaj nie chcę tego cytować, bo mógłbym zostać posądzony o urazę czyichś uczuć :P

Castaway
Dyspozytor
Posty: 689
Rejestracja: 27 mar 2012, o 13:11
Lokalizacja: Małopolska

PKP InterCity

#9 Post autor: Castaway » 18 kwie 2016, o 17:32

Adams pisze:Do tego typu nazw pociągów nikt - ani z prawej ani z lewej strony sceny politycznej - nie będzie miał powodu się przyczepić.
Tu byś się mógł zdziwić. Przecież taki "Pomorzanin", "Wielkopolanin" czy, nie daj Boże!, "Ślązak" to promowanie separatyzmów i lokalnych partykularyzmów. W ten sposób myślą zwolennicy poprawności politycznej, tacy jak niektórzy "dosłownie (sic) wyjący ze śmiechu" Francuzi-neofici z tego forum. Więc te nazwy nie spodobają się na skrajnej lewicy.
Problem jest taki, że gdyby projekt zmian nazw wysunął ktoś od petru/PO, byłyby zachwyty "o jakie to nowoczesne i postępowe". A że zrobiła to strona przeciwna, to już osoba w co drugim poście kpiąca z Polski i otwarcie deklarująca brak związków z nią miesza się w nasze sprawy.
Oficjalna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys.
Realna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys. zameldowanych + 200 tys. studentów + 200 tys. byłych studentów i słoików + min. 300 tys. gości ze Wschodu + dziesiątki tysięcy turystów = minimum 1,5 mln.

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

PKP InterCity

#10 Post autor: Cukier » 18 kwie 2016, o 17:57

Cóż, zawsze można użyć imion: Anna, Zygmunt, Ignacy, Zofia itd.. ;D

Awatar użytkownika
tomek_m
Dyrektor
Posty: 3327
Rejestracja: 7 mar 2014, o 12:22
Lokalizacja: Michałowice

PKP InterCity

#11 Post autor: tomek_m » 18 kwie 2016, o 20:32

A nie prościej całkiem zrezygnować z nazw i używać tylko numerów np: IC 37106, EIC 3124, EIP 3500 itd...?

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

PKP InterCity

#12 Post autor: Cukier » 18 kwie 2016, o 20:40

Zawsze można podawać kodem binarnym, wszystko kwestia tego, czy ludzie będą w stanie zapamiętać.

Adams
Dyrektor
Posty: 1176
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 22:34

PKP InterCity

#13 Post autor: Adams » 18 kwie 2016, o 21:17

Castaway pisze:Tu byś się mógł zdziwić. Przecież taki "Pomorzanin", "Wielkopolanin" czy, nie daj Boże!, "Ślązak" to promowanie separatyzmów i lokalnych partykularyzmów. W ten sposób myślą zwolennicy poprawności politycznej, tacy jak niektórzy "dosłownie (sic) wyjący ze śmiechu" Francuzi-neofici z tego forum. Więc te nazwy nie spodobają się na skrajnej lewicy.
Jakoś do tej pory te nazwy istniały i nikt nie miał nic przeciwko temu, więc przestań opowiadać swoje brednie wyssane z palca.
Castaway pisze:Problem jest taki, że gdyby projekt zmian nazw wysunął ktoś od petru/PO, byłyby zachwyty "o jakie to nowoczesne i postępowe". A że zrobiła to strona przeciwna, to już osoba w co drugim poście kpiąca z Polski i otwarcie deklarująca brak związków z nią miesza się w nasze sprawy.
Zaraz się chyba rozpłaczę ze wzruszenia, jacy Wy to jesteście biedni, wszyscy Was atakują, krytykują a Wy niewinne aniołki pewnie do wszystkich po przyjacielsku. Te kłamstwa robią się już nudne.

CzynDobro4Fun
Dyrektor
Posty: 1098
Rejestracja: 1 cze 2013, o 23:00

PKP InterCity

#14 Post autor: CzynDobro4Fun » 18 kwie 2016, o 22:15

Upolitycznianie tak apolitycznej rzeczy jak nazwa pociągu jest absurdem i patologią. Każda, absolutnie każda nazwa, może kogoś urazić i to jest normalne, nie da się tego zmienić. Natomiast robienie polityki na nazwach pociągów to już naprawdę totalne dno.

Adams
Dyrektor
Posty: 1176
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 22:34

PKP InterCity

#15 Post autor: Adams » 18 kwie 2016, o 22:33

CzynDobro4Fun pisze:Upolitycznianie tak apolitycznej rzeczy jak nazwa pociągu jest absurdem i patologią. Każda, absolutnie każda nazwa, może kogoś urazić i to jest normalne, nie da się tego zmienić. Natomiast robienie polityki na nazwach pociągów to już naprawdę totalne dno.
Bardzo mądrze napisane, ale niestety posłowie skrajnej prawicy wszędzie muszą wyknuć spisek i robić z igły widły.

ODPOWIEDZ

Wróć do „2. PKP Intercity”