Interpelacja posła Andruszkiewicza w kwestii nazw pociągów

Moderator: Moderatorzy

aislinnek
Dyspozytor

PKP InterCity

#31 Post autor: aislinnek » 23 kwie 2016, o 09:37

Locutus pisze:Niebawem dowiem się, że Tadeusz "Boy" Żeleński, Umberto Eco, i cała plejada wybitnych postaci, które jednoznacznie potępiały nacjonalizm i uważały go za zarazę, którą należy wyplenić wszyscy jak jeden mąż zachowywali się "jak gimnazjaliści".
za wiki: Nacjonalizm - postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Przejawia się głoszeniem pamięci o bohaterach danego narodu, głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.

Nie ma w tym nic złego. To, że w historii były jednostki, które wypaczyły pojęcie nacjonalizmu to już nie moja wina.
Locutus pisze:Nie wiem, czy jesteś tak naiwny, czy tylko udajesz, ale opowiem Ci jedną historię. Mam znajomego o poglądach nacjonalistycznych. Początkowo był sympatykiem ONRu. Chodził na jakieś spotkania, rozwieszał ich plakaty, etc. W końcu się zapisał. Nie był członkiem nawet przez miesiąc, a plakaty, które sam zawieszał, czym prędzej pozrywał.
No spoko i wynika z tego, że Twój znajomy był fanem Hitlera? Ano nie, ma poglądy nacjonalistyczne i nie jest naziolem, jak poznał się na ONR to po prostu zrezygnował z sympatyzowania z tą organizacją, a chyba nie zmienił z dnia na dzień swoich poglądów. Notabene od ONRu, a tym bardziej od NOPu (z których zachowań doskonale zdaję sobie sprawę) daleko do innych organizacji narodowych, ale Tobie najłatwiej wszystkich wrzucić do jednego worka.
Locutus pisze:Wymień mi ze trzy postaci historyczne, które uważasz za absolutnie niekontrowersyjne, a ja Ci udowodnię, że tak nie jest.
A proszę bardzo, jeżeli chodzi o te, które mogłyby jeździć na południe to do Krakowa chociażby "Dietl" i "Leo" a do Zakopanego "Karłowicz" czy "Krzeptowski" (od przewodnika Józefa Krzeptowskiego). Szymanowski mógłby się trafić (to, że jest herbu Korwin chyba nie uznajemy za kontrowersję ^^). W dawniejszych postaciach też można grzebać, ale nazwy pociągów pokroju Chrobry czy Mieszko chyba nie zostałyby uznane za kontrowersyjne chociaż być może w biografii do czegoś się dogrzebiesz.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

PKP InterCity

#32 Post autor: Locutus » 24 kwie 2016, o 13:48

aislinnek pisze:za wiki: Nacjonalizm - postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Przejawia się głoszeniem pamięci o bohaterach danego narodu, głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.

Nie ma w tym nic złego. To, że w historii były jednostki, które wypaczyły pojęcie nacjonalizmu to już nie moja wina.
Przepraszam Cię bardzo, ale czy kojarzysz chociaż jedno ugrupowanie, które wyznaje nacjonalizm spełniający podaną przez Ciebię definicję? Czyli np. głosi solidarność WSZYSTKICH grup i klas społecznych (w tym np. ateistów czy homoseksualistów, to przecież też grupy społeczne w ramach narodu polskiego, czyż nie?)?
aislinnek pisze: No spoko i wynika z tego, że Twój znajomy był fanem Hitlera? Ano nie, ma poglądy nacjonalistyczne i nie jest naziolem, jak poznał się na ONR to po prostu zrezygnował z sympatyzowania z tą organizacją, a chyba nie zmienił z dnia na dzień swoich poglądów. Notabene od ONRu, a tym bardziej od NOPu (z których zachowań doskonale zdaję sobie sprawę) daleko do innych organizacji narodowych, ale Tobie najłatwiej wszystkich wrzucić do jednego worka.
Wiesz, na tej samej zasadzie możemy opiewać zalety komunizmu. Bo w sumie w definicji i na papierze to cudowny system, ba, nawet można znaleźć kraje, w których komuniści zrobili naprawdę wiele pożytecznych rzeczy dla ludzi (chociażby Francja, gdzie partia komunistyczna zawsze działała (i nadal działa) w ramach istniejącego systemu demokratycznego i nigdy nie próbowała przeprowadzać rewolucji)... I udawać, że Związek Radziecki, Chiny towarzysza Mao, Kambodża Pol Pota itede itepe nigdy nie istniały...

Prawda jest taka, że większość polskich organizacji nacjonalistycznych to niestety nie są piewcy nowoczesnego patriotyzmu i amatorzy solidarności wszystkich grup narodu Polskiego, lecz prymitywne naziole, którym marzy się, żeby wszystkich myślących inaczej niż oni wysłać do gazu...
aislinnek pisze: A proszę bardzo, jeżeli chodzi o te, które mogłyby jeździć na południe to do Krakowa chociażby "Dietl" i "Leo" a do Zakopanego "Karłowicz" czy "Krzeptowski" (od przewodnika Józefa Krzeptowskiego). Szymanowski mógłby się trafić (to, że jest herbu Korwin chyba nie uznajemy za kontrowersję ^^). W dawniejszych postaciach też można grzebać, ale nazwy pociągów pokroju Chrobry czy Mieszko chyba nie zostałyby uznane za kontrowersyjne chociaż być może w biografii do czegoś się dogrzebiesz.
Józef Dietl... Zawsze ktoś mógłby się przyczepić, że to obcy element był – ponoć dosyć słabo władał językiem polskim...

…ale do pozostałych już przyczepić się trudno. Masz rację, jednak da się znaleźć niekontrowersyjne osoby.

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

mp
Miłośnik

PKP InterCity

#33 Post autor: mp » 24 kwie 2016, o 19:22

Skoro już offtop ma się tak dobrze...
Locutus pisze:Niebawem dowiem się, że Tadeusz "Boy" Żeleński, Umberto Eco, i cała plejada wybitnych postaci, które jednoznacznie potępiały nacjonalizm i uważały go za zarazę, którą należy wyplenić wszyscy jak jeden mąż zachowywali się "jak gimnazjaliści".
Za wielki sukces socjalistów uważam, że narodowy socjalizm kojarzy się tylko z nacjonalizmem, a z socjalizmem już nie. Dużo łatwiej było zostać wybitną postacią, krytykując nacjonalizm, niż na odwrót.
Locutus pisze:A ja zawsze myślałem, że to właśnie prawica jest zwolennikiem jednonarodowego, niepodzielnego państwa i przeciwnikiem separatyzmów lokalnych, narodowości śląskiej, etc...
To chyba dobrze, że ktoś chce silnego, niepodzielnego państwa. A porządek i bezpieczeństwo w państwie chyba łatwiej utrzymać, jeżeli generalnie obywateli łączą podobne wartości i kultura. Ale już za to narodowców, czy ogólnie prawicowców porównuje się do Hitlera.
Locutus pisze:Prawda jest taka, że większość polskich organizacji nacjonalistycznych to niestety nie są piewcy nowoczesnego patriotyzmu i amatorzy solidarności wszystkich grup narodu Polskiego, lecz prymitywne naziole, którym marzy się, żeby wszystkich myślących inaczej niż oni wysłać do gazu...
Nawet Kaczyńskiego nazywa się faszystą. Więc podejrzewam, że na tej samej zasadzie mówi się tak o narodowcach, nawet jeśli większość z nich tylko chodzi z flagami Polski na Marsze Niepodległości i fascynuje się Armią Krajową czy Żołnierzami Wyklętymi.

Więc, wracając do tematu, pomysł Andruszkiewicza miałby być sposobem na promowanie polskich wartości. I można się spierać, że jest to przywiązywanie zbyt dużej wagi do błahych spraw, natomiast faszyzmu tu nigdzie nie widzę.

Packie
Specjalista

PKP InterCity

#34 Post autor: Packie » 25 kwie 2016, o 07:26

Niestety być może będzie i pociąg z nazwą takiego zbrodniarza i bandyty jak Łupaszka, już go pochowali z państwowymi honorami.
Jestem gorszego sortu

Castaway
Dyspozytor

PKP InterCity

#35 Post autor: Castaway » 25 kwie 2016, o 09:32

Niech ktoś zrobi porządek w tym wątku i (tu liczę na cud) przystopuje pewnego obywatela Francji, bo posuwa się on coraz dalej w obrażaniu niektórych grup i ideologii...

Póki co, to Ty się powstrzymaj, bo to nie jest forum nacjonalistyczne, a komunikacyjne - adm. Coffee
Oficjalna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys.
Realna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys. zameldowanych + 200 tys. studentów + 200 tys. byłych studentów i słoików + min. 300 tys. gości ze Wschodu + dziesiątki tysięcy turystów = minimum 1,5 mln.

Dawid krk
Miłośnik
Kontakt:

PKP InterCity

#36 Post autor: Dawid krk » 25 kwie 2016, o 09:50

Packie pisze:Niestety być może będzie i pociąg z nazwą takiego zbrodniarza i bandyty jak Łupaszka, już go pochowali z państwowymi honorami.
Dlaczego zbrodniarz i bandyta? (pytam serio)

Packie
Specjalista

PKP InterCity

#37 Post autor: Packie » 25 kwie 2016, o 11:27

Wydał rozkaz zamordowania kilkudziesięciu cywilów, mordował także dzieci i Polaków w akcji wymierzonej przeciwko Litwinom.
Jestem gorszego sortu

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

PKP InterCity

#38 Post autor: Locutus » 25 kwie 2016, o 18:52

mp pisze:(...) To chyba dobrze, że ktoś chce silnego, niepodzielnego państwa.
Ale tu w ogóle nie o to chodzi, czy dobrze czy źle. Chodzi o to, że Castaway strzelił tekstem o tym, jakoby rzekomo osobom o poglądach lewicowych miały się nie podobać nazwy jak "Ślązak" czy "Wielkopolanin" przez nawiązanie do idei separatystycznych (realnych czy zmyślonych). A ja punktuję, że to nie lewica ma jakieś fobie na tym punkcie lecz prawica.
mp pisze: A porządek i bezpieczeństwo w państwie chyba łatwiej utrzymać, jeżeli generalnie obywateli łączą podobne wartości i kultura.
Pod warunkiem, że to łączenie jest spontaniczne, a nie wymuszone. Tymczasem nacjonaliści swoje wartości chcieliby narzucić przemocą. Nie przyjmują do wiadomości prostego faktu, że definiowany etnicznie naród nie jest monolitem pod względem kultury czy światopoglądu i że próby sprowadzania go do stanu monolitycznego, jak pokazuje historia, zawsze kończyły się ogromną krzywdą i paskudnymi zbrodniami.
mp pisze: Ale już za to narodowców, czy ogólnie prawicowców porównuje się do Hitlera.
Nie za to. Za bardzo agresywną, pełną przemocy retorykę wobec ludzi, którzy nie popierają ich poglądów. Która jako żywo przypomina retorykę używaną przez pewnego wąsatego niespełnionego malarza z Austrii...
mp pisze: Nawet Kaczyńskiego nazywa się faszystą. Więc podejrzewam, że na tej samej zasadzie mówi się tak o narodowcach, nawet jeśli większość z nich tylko chodzi z flagami Polski na Marsze Niepodległości i fascynuje się Armią Krajową czy Żołnierzami Wyklętymi.
Czy Ty naprawdę nie czytasz gazet? Nie kojarzysz, jakie hasła wykrzykuje się na tego typu imprezach? Jakiej retoryki używa?
mp pisze: Więc, wracając do tematu, pomysł Andruszkiewicza miałby być sposobem na promowanie polskich wartości. I można się spierać, że jest to przywiązywanie zbyt dużej wagi do błahych spraw, natomiast faszyzmu tu nigdzie nie widzę.
Nikt mu nie zarzuca faszyzmu w tej kwestii, a jedynie oszołomstwo. I naprawdę nie widzę w jaki sposób uczepienie się tego, gdzie leży druga końcówka pociągu o nazwie Wawel, walka z nazwami odwołującymi się do mitologii słowiańskiej, czy zakazanie użycia nazwiska jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy miałoby pomóc promować polskie wartości. Pomijając już to, czy w ogóle istnieje coś takiego jak uniwersalnie polskie wartości...

Pozdrawiam!
LOKI

PS. Wydzieliłem posty o interpelacji Andruszkiewicza do osobnego wątku, zgodnie z sugestią Castaway.

aislinnek
Dyspozytor

Interpelacja posła Andruszkiewicza w kwestii nazw pociąg

#39 Post autor: aislinnek » 26 kwie 2016, o 00:28

Locutus pisze:Czy Ty naprawdę nie czytasz gazet? Nie kojarzysz, jakie hasła wykrzykuje się na tego typu imprezach? Jakiej retoryki używa?
A ja się z ciekawości raz wybrałem...i między innymi od tego czasu owszem - nie czytam gazet. Byłem w Warszawie wtedy gdy palono tęczę. Nie szedłem w dresach z łysą głową z flagą, racami i kastetem w ręku. Szedłem w eleganckich butach, koszuli, płaszczu - tak, jak ubieram się na co dzień. I nie czułem się "dziwny i odosobniony". Owszem, idąc przez dłuższy czas w takim pochodzie trafia się na podejrzane grupki kiboli (głównie miejscowych - warszawskich, ale nie tylko), ale jest też cała masa osób idących aby zamanifestować swoje poglądy, oddanie ojczyźnie czy jak to nazwiemy. I idąc nie czujesz tej atmosfery jaka jest w mediach na temat Marszu Niepodległości. Co więcej po rozmowie z osobami, które w tego typu imprezie uczestniczą regularnie (od kilku lat na MN) okazało się, iż ten, na którym byłem ja był jednym z takich, gdzie na agresywne grupki kiboli natknąć się było stosunkowo łatwo. Także możesz sobie czytać gazety, ale ja tam byłem, widziałem i hasłami "nie czytasz gazet?" mnie nie przekonasz.
Locutus pisze:Nikt mu nie zarzuca faszyzmu w tej kwestii, a jedynie oszołomstwo. I naprawdę nie widzę w jaki sposób uczepienie się tego, gdzie leży druga końcówka pociągu o nazwie Wawel, walka z nazwami odwołującymi się do mitologii słowiańskiej, czy zakazanie użycia nazwiska jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy miałoby pomóc promować polskie wartości. Pomijając już to, czy w ogóle istnieje coś takiego jak uniwersalnie polskie wartości...
A ja osobiście te słowiańskie nazwy też bym chętnie usunął, nie w imię promowania uniwersalnych polskich wartości, ale w imię promowania wartościowych postaci, jak te, o których chociażby wspomniałem kilka postów wyżej. Ale już czepianie się końcówki "Wawelu" jest nonsensem.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#40 Post autor: Locutus » 26 kwie 2016, o 08:08

@ Aislinnek - a pomyślałeś o tym, że na Marsz Niepodległości mimo złej sławy jednak przychodzą po prostu zwykli patrioci w żaden sposób niezwiązani z organizacjami nacjonalistycznymi? I że to właśnie oni ciągną poziom tego marszu w górę, podczas gdy nacjonaliści odpowiedzialni są niestety za ekscesy, z których marsz słynie (pobicia nieprawomyślnych dziennikarzy, wyrywanie drzewek, bo korzenie miały niepolskie, etc.)?

Pozdrawiam!
LOKI

aislinnek
Dyspozytor

#41 Post autor: aislinnek » 26 kwie 2016, o 10:10

Locutus pisze:@ Aislinnek - a pomyślałeś o tym, że na Marsz Niepodległości mimo złej sławy jednak przychodzą po prostu zwykli patrioci w żaden sposób niezwiązani z organizacjami nacjonalistycznymi? I że to właśnie oni ciągną poziom tego marszu w górę, podczas gdy nacjonaliści odpowiedzialni są niestety za ekscesy, z których marsz słynie (pobicia nieprawomyślnych dziennikarzy, wyrywanie drzewek, bo korzenie miały niepolskie, etc.)?
Jasne (w końcu sam poszedłem), ale są to ludzie, których poglądy są prawicowe, nawiązujące to tradycji endeckich, a więc narodowych. Co potwierdza tylko tezę, że nie każdy narodowiec to tępy naziol. Co zresztą potwierdza się - o czym pisałem wcześniej - na przykładzie Twojego kumpla. Ale idąc dalej, na Marsz jechałem autobusem wynajętym przez dwie organizacje nacjonalistyczne i podczas gdy jedna z nich faktycznie - hm nazwijmy to nie moje klimaty, tak wśród drugiej rozmowy były bardzo na poziomie, na tematy historyczne, polityczne czy społeczne. I są to głównie studenci, ba niejednokrotnie bardzo dobrzy studenci, na niezłych kierunkach, a na pewno studenci o poziomie wiedzy i inteligencji MOCNO powyżej przeciętnej wśród studentów.

Natomiast co do ekscesów to na tyle ile ja zauważyłem to najwięcej uczestników jest wśród kibiców (czy jak pewnie wolisz kiboli) głównie tych ze stolicy sądząc po barwach. Natomiast znacznie mniej wśród takich biegających po cegły i drzewka jest ludzi chowających się pod sztandarami ONR, nie mówiąc o mniej skrajnych organizacjach jak MW.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#42 Post autor: Locutus » 10 maja 2016, o 19:44

Jest i odpowiedź ministerstwa. O dziwo bardzo zdroworozsądkowa.

http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/min ... 76537.html

Pozdrawiam!
LOKI

aislinnek
Dyspozytor

#43 Post autor: aislinnek » 13 wrz 2016, o 00:56

Od 12 września na facebookowym profilu PKP Intercity można zagłosować na nazwy dla dziesięciu pociągów, mających kursować od nowego rozkładu jazdy 2016/17. Jest to już druga edycja internetowego plebiscytu. Partnerami tegorocznej akcji są Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Plebiscyt zakończy się 25 września.
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 78120.html

http://www.intercity.pl/plebiscytnanazwy

ODPOWIEDZ

Wróć do „2. PKP Intercity”