EIC Fregata

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
robert0095
Specjalista

EIC Fregata

#1 Post autor: robert0095 » 20 cze 2013, o 20:35

Jechał ktoś tym pociągiem? W lipcu jadę na wakacje do Kołobrzegu i zastanawiam się jakie połączenie wybrać. Jako, że o kolei nie mam zielonego pojęcia to postanowiłem założyć ten temat :) Pociąg ten kursuje tylko w okresie wakacyjnym, we wcześniejszych latach jeździł jako Ex. a w tym roku będzie to prawdopodobnie EIC. Wszystko fajnie, ale mam dylemat. Pociąg TLK relacji Kraków Gł.- Kołobrzeg jedzie 13h 46m kosztuje 195zł, a EIC 13h 7m, 323zł. (2 osoby dorosłe, 1 kl.) Zgubiłem legitymację szkolną, a pod koniec roku nie wyrabiałem nowej dlatego będę musiał kupić bilet normalny. Jak widzicie różnica w czasie podróży jest niewielka, chodzi mi głównie o komfort podróży, bo 13h ciągłej jazdy nawet w pociągu bywa męczące. Na pewno niezależnie od marki pociągu wybiorę klasę 1, bo im mniej osób w przedziale tym lepiej. Poniżej przedstawię czego oczekuję w pociągu, a Wy w miarę możliwości doradźcie mi czy lepszy EIC czy TLK.
- kontakt w przedziale, na wypadek gdy trzeba będzie podłączyć telefon itp...
- duża prędkość (nigdy nie jechałem pociągiem powyżej 90-100km/h, jestem ciekawy jak to jest na polskich torach ^_^ )
- wagon restauracyjny/barowy (dobrze byłoby coś ciepłego zjeść podczas długiej podróży)
- mydło oraz papier toaletowy w ubikacji (to wydaje się oczywiste, ale w niektórych pociągach nawet tego nie ma)
I to by było na tyle. Jeżeli pociąg TLK spełnia moje wymagania to nim pojadę, ale jeżeli nie, to dopłacę te 128zł i pojadę EIC. Czekam na wasze opinie, z góry dzięki za odpowiedzi.

Dodam jeszcze, że EIC Fregata, nie jest wcale taki ekspresowy. Wprawdzie pomiędzy Krakowem Gł. a Warszawą Zachodnią i pomiędzy Warszawą Wschodnią a, Gdańskiem Gł. nie zatrzymuje się na stacjach, ale później staje na: Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna :)
Ostatnio zmieniony 20 cze 2013, o 20:46 przez robert0095, łącznie zmieniany 1 raz.

Mseifer
Administrator Techniczny
Kontakt:

#2 Post autor: Mseifer » 20 cze 2013, o 21:04

12 godzin autobusem kosztuje 96 zł

Obrazek

Awatar użytkownika
robert0095
Specjalista

#3 Post autor: robert0095 » 20 cze 2013, o 21:16

No przyznam, że oferta ciekawa. Zastanawiałem się też nad autobusem, ale nie wiedziałem, że jest aż tak tanio.

krawiec
Kierownik

EIC Fregata

#4 Post autor: krawiec » 20 cze 2013, o 21:46

robert0095 pisze:Jechał ktoś tym pociągiem? W lipcu jadę na wakacje do Kołobrzegu i zastanawiam się jakie połączenie wybrać. Jako, że o kolei nie mam zielonego pojęcia to postanowiłem założyć ten temat :) Pociąg ten kursuje tylko w okresie wakacyjnym, we wcześniejszych latach jeździł jako Ex. a w tym roku będzie to prawdopodobnie EIC. Wszystko fajnie, ale mam dylemat. Pociąg TLK relacji Kraków Gł.- Kołobrzeg jedzie 13h 46m kosztuje 195zł, a EIC 13h 7m, 323zł. (2 osoby dorosłe, 1 kl.) Zgubiłem legitymację szkolną, a pod koniec roku nie wyrabiałem nowej dlatego będę musiał kupić bilet normalny. Jak widzicie różnica w czasie podróży jest niewielka, chodzi mi głównie o komfort podróży, bo 13h ciągłej jazdy nawet w pociągu bywa męczące. Na pewno niezależnie od marki pociągu wybiorę klasę 1, bo im mniej osób w przedziale tym lepiej. Poniżej przedstawię czego oczekuję w pociągu, a Wy w miarę możliwości doradźcie mi czy lepszy EIC czy TLK.
- kontakt w przedziale, na wypadek gdy trzeba będzie podłączyć telefon itp...
- duża prędkość (nigdy nie jechałem pociągiem powyżej 90-100km/h, jestem ciekawy jak to jest na polskich torach ^_^ )
- wagon restauracyjny/barowy (dobrze byłoby coś ciepłego zjeść podczas długiej podróży)
- mydło oraz papier toaletowy w ubikacji (to wydaje się oczywiste, ale w niektórych pociągach nawet tego nie ma)
I to by było na tyle. Jeżeli pociąg TLK spełnia moje wymagania to nim pojadę, ale jeżeli nie, to dopłacę te 128zł i pojadę EIC. Czekam na wasze opinie, z góry dzięki za odpowiedzi.

Dodam jeszcze, że EIC Fregata, nie jest wcale taki ekspresowy. Wprawdzie pomiędzy Krakowem Gł. a Warszawą Zachodnią i pomiędzy Warszawą Wschodnią a, Gdańskiem Gł. nie zatrzymuje się na stacjach, ale później staje na: Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna :)
Nocny+Tania Kuszetka kosztuje kolo 100 zł.

Castaway
Dyspozytor

#5 Post autor: Castaway » 21 cze 2013, o 09:37

Poza tym nie napalałbym się na tą 1. klasę. Bardzo często obecne wagony oznaczone "dwójką" to zdegradowane "jedynki" - jest 6 siedzeń i nawet często malowanie nie jest zmienione, tylko mamy wywieszone kartki "Klasa 2". Więc może się okazać, że dopłacasz kilkadziesiąt złotych za identyczny standard.
Jeśli chodzi o wagon barowy, to tutaj http://intercity.pl/l/na-skr%C3%B3ty/ze ... iagow.html masz zestawienia wszystkich składow dla większych stacji w Polsce - możesz zobaczyć, czy w interesującym Cię pociągu jest wagon restauracyjny.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2013, o 09:37 przez Castaway, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jopek36
Dyrektor

#6 Post autor: Jopek36 » 21 cze 2013, o 10:39

Klika lat temu z tego co zaobserwowałem, to każde EIC miało klimatyzację, a 2 klasa miała po 6 siedzeń/przedział, zaś Ex były bez klimatyzacji, a 2 klasa miała po 8 siedzeń/przedział. Wtedy miejscówka na EIC była droższa o 10zł lub 20zł (nie pamiętam) niż na Ex.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2013, o 10:40 przez Jopek36, łącznie zmieniany 1 raz.

petr
Specjalista

#7 Post autor: petr » 23 cze 2013, o 14:18

Przez ostatnie lata jeździłem co najmniej 30-40 razy Zefirem w obie strony, i mogę go polecić i każdej porze roku. Widzę że jest o wiele tańszy niż ten ekspress jadący naokoło przez Gdańsk, a jedzie tylko pół godziny dłużej. Cechy:
Zawsze ma wagon barowy (chyba że się zepsuje, hehe, ale to może się zdarzyć nawet w tym droższym) z naprawdę dobrym jedzeniem.
Na prąd nie ma co liczyć - nawet gdy są gniazdka, jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją by działały. Tzn pewnie i działają, ale nie włączają z oszczędności. Konduktor zapytany zawsze odpowiada że są "zepsute". Spodziewałbym się tego samego w tym ekspresie :)
Prędkość nie zależy od tego ile zapłacisz za bilet, tylko od torowiska. Za Poznaniem jest tylko jeden tor i nie da się na nim rozwijać nie wiadomo jakich prędkości. Nie wspominając o remoncie między Krakowem a Katowicami - dawniej jechało się godzinę krócej. A remonty dzisiaj wszędzie więc nie licz na to 100km/h, to nie autostrada. Owszem do Warszawy śmigniesz sobie CMKą, ale później będzie tylko gorzej.
Mydło i papier są, nawet jak nie w jednej ubikacji to w następnej. Ale im bliżej końca podróży tym większe prawdopodobieństwo że jakiś kretyn zapcha kibel - na takich nie ma siły.
Nawet wtedy gdy nie ma rezerwacji miejsc (jak w wakacje) nie ma z nimi problemu, bo a) w Krakowie nigdy aż tyle ludzi nie wsiada i o miejsce nie ma problemu, największy tłok robi się zawsze dopiero za Poznaniem; b) w Kołobrzegu wystarczy przyjść ok 30-40minut przed odjazdem (zawsze jest wcześniej podstawiany) i można sobie zając dowolne miejsca, przodem tyłem w wagonie z zielonymi albo niebieskimi siedzeniami itp. Do wyboru do koloru :)
Aha, głupotą jest jeżdżenie w przedziałach, przecież tam jest strasznie duszno. Nie lepiej normalnie, po ludzku, w bezprzedziałowym? Można się poczuć trochę jak w Shinkansenie ;)

Te busy z RDA też polecam, to dla ludzi którzy lubią mieć możliwość kilka razy podczas jazdy wyjść, pooddychać świeżym powietrzem itp. Minus jest taki że nie można pójść do toalety kiedykolwiek. No i busiarze dają o wiele mniejsze zniżki niż pkp, więc mi jako studentowi w ogóle się to nie opłaca.

P.S. Hint dot pkp: nawet jeśli nie masz legitymacji, weź ze sobą dowód (lub inny dokument z wpisaną datą urodzenia) - dostaniesz zniżkę 26% dla ludzi do 26 roku życia :) Myk jest taki że sprzedadzą Ci taki bilet dopiero gdy wyraźnie o to poprosisz, nigdy w życiu sami nie poinformują ;p
Ostatnio zmieniony 23 cze 2013, o 14:24 przez petr, łącznie zmieniany 3 razy.

Castaway
Dyspozytor

#8 Post autor: Castaway » 23 cze 2013, o 14:30

petr pisze:Nawet wtedy gdy nie ma rezerwacji miejsc (jak w wakacje)
Obecnie każdy pociąg uruchamiany przez IC ma rezerwację miejsc - nawet TLK. Wyjątek mogą stanowić dodatkowe wagony podstawione w ostatniej chwili, których nie zdąży się wbić do systemu.
Oficjalna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys.
Realna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys. zameldowanych + 200 tys. studentów + 200 tys. byłych studentów i słoików + min. 300 tys. gości ze Wschodu + dziesiątki tysięcy turystów = minimum 1,5 mln.

petr
Specjalista

#9 Post autor: petr » 23 cze 2013, o 14:52

Obecnie - tzn tylko w wakacje i na święta (jak jest od chyba dwóch lat), czy już przez cały rok?

Castaway
Dyspozytor

#10 Post autor: Castaway » 23 cze 2013, o 15:22

petr, obecnie, czyli od 10 lutego br.
http://www.rynek-kolejowy.pl/38874/Obow ... lutego.htm
Oficjalna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys.
Realna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys. zameldowanych + 200 tys. studentów + 200 tys. byłych studentów i słoików + min. 300 tys. gości ze Wschodu + dziesiątki tysięcy turystów = minimum 1,5 mln.

Awatar użytkownika
Allemon
Dyrektor
Kontakt:

#11 Post autor: Allemon » 24 cze 2013, o 17:14

petr pisze:P.S. Hint dot pkp: nawet jeśli nie masz legitymacji, weź ze sobą dowód (lub inny dokument z wpisaną datą urodzenia) - dostaniesz zniżkę 26% dla ludzi do 26 roku życia Myk jest taki że sprzedadzą Ci taki bilet dopiero gdy wyraźnie o to poprosisz, nigdy w życiu sami nie poinformują ;p
O legitymacje to trzeba dbać!!
ACHTUNG!
PKP Intercity wycofuje ofertę biletową MAX26

http://www.rynek-kolejowy.pl/38282/_PKP ... MAX26_.htm
Jak widać oferta PKP powala.
Zniżki za to jakie są:
Bilet kupiony na 7 dni wcześniej - 10% zniżki. Na 15 dni wcześniej 15 % zniżki.
Bara de döda stiger av i Kymlinge

ODPOWIEDZ

Wróć do „2. PKP Intercity”