Rafako

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
gagacek
Kierownik

Rafako

#1 Post autor: gagacek » 5 gru 2018, o 16:22

Od kotłów do autobusów. W ciągu najbliższych kilku miesięcy raciborska firma chce rozpocząć testy trzech elektrobusów , w tym elektrycznego autobusu do przewozów szkolnych. Jak na debiutanta - szeroko.

-"Nasz projekt ma wiele zalet, z których najistotniejszą jest to , że powstaje całkowicie od zera, a nie w wyniku adaptacji pod potrzeby "elektryka" konstrukcji pojazdu spalinowego. Dzięki temu nasze rozwiązanie uwzględnia wszystkie specyficzne dla napędu eklektycznego potrzeby i wykorzystuje najnowsze trendy na rynku światowym, nadając nowym pojazdom zalety , które będą w stanie sprostać wysokim wyzwaniom technicznym i wymaganiom klienta – komentuje Michał Maćkowiak, lider projektu w RAFAKO S.A Jednocześnie RAFAKO postawiło na rozwiązania sprawdzone i niezawodne, ponieważ wysoka jakość i bezpieczeństwo nowego autobusu ma być kojarzona z marką RAFAKO. Trzy prototypy W ciągu najbliższych kilku miesięcy gotowe będą 3 prototypy pojazdów elektrycznych, w odpowiednich konfiguracjach rynkowych, przygotowane do testów w różnych warunkach komunikacyjnych, a wśród nich przygotowywana jest także wersja pojazdu szkolnego jako alternatywa dla dawnego "gimbusa".

http://www.infobus.pl/rafako-nowy-gracz ... 04874.html

Premiera 19 grudnia.

I jeszcze fotka:
Obrazek

Awatar użytkownika
Sgriffin
Dyrektor

Rafako

#2 Post autor: Sgriffin » 5 gru 2018, o 20:51

Nowe wcielenie Solbusa :)
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

Awatar użytkownika
tomek_m
Dyrektor

Rafako

#3 Post autor: tomek_m » 6 gru 2018, o 01:03

Oby tylko nie skończyli jak Solbus.

Awatar użytkownika
gagacek
Kierownik

Rafako

#4 Post autor: gagacek » 6 gru 2018, o 07:56

Czy na pewno to tylko Solbus w przebraniu, czy też raczej głupkowaty PR rozprowadzany przez konkurencję? Poza tym, co to ma do rzeczy?
Solbusy w W-wie sprawują się nieźle. To, co przydarzyło się pod koniec działalności z Częstochową włącznie to była czarna rozpacz spowodowana sytuacją finansową etc. Jeżeli Rafako będzie mocno trzymało w ryzach ekipę a konstrukcja będzie obiecująca, także finansowo, to czemu nie?

Nie załapali się na NCBiR, ale patrząc na to, że ktoś tam obudził się z ręką w nocniku, to może i lepiej? :)

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

Rafako

#5 Post autor: Locutus » 6 gru 2018, o 08:04

gagacek pisze: Solbusy w W-wie sprawują się nieźle. To, co przydarzyło się pod koniec działalności z Częstochową włącznie to była czarna rozpacz spowodowana sytuacją finansową etc.
Raczysz żartować. Solbusy warszawskie to chyba jedyne z którymi nie było większych jaj. Krakowski kontrakt PTS umarł z powodu palących się prototypów, w Olsztynie właśnie wycofano wszystkie solbusy z eksploatacji po niespełna roku (czy coś koło tego), Częstochowa znalazła się w czarnej d***e taborowej ze względu na niemożliwą do usunięcia wadę fabryczną od której dostawca i producent umyli rączki, a Ty wspominasz o będącej wyjątkiem potwierdzającym regułę Warszawie...

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Administrator Techniczny

Rafako

#6 Post autor: pasazer_mobilisu » 6 gru 2018, o 08:55

@Locutus nie rok ale 5 lat (od 2013) jeździły Solbusy w Olsztynie, tutaj więcej szczegółów:

http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48 ... tynie.html

Właściwie wychodzi na to że były to najbardziej udane Solbusy (nie licząc klasycznych na ON), częstochowskie wytrzymały znacznie mniej a krakowskiego PTSu nie doczekały się w ogóle wyjazdu na linie.

A odnośnie Rafako - zobaczymy co zaprezentują to wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.

Awatar użytkownika
yosujiro
Dyrektor

Rafako

#7 Post autor: yosujiro » 6 gru 2018, o 08:59

gagacek- a jechałeś tymi Solbusami? Ja wielokrotnie i uważam, że to złom. Tłucze się niemiłosiernie- gorzej niż stare Scanie PKS Grodzisk, są wyjątkowo głośne, a koło obudowy silnika można kiełbaski piec. Do tego wielokrotnie widziałem popękane plastiki, a przecież to stosunkowo młode wozy.

Awatar użytkownika
gagacek
Kierownik

Rafako

#8 Post autor: gagacek » 6 gru 2018, o 10:11

Locutus pisze:Raczysz żartować. Solbusy warszawskie to chyba jedyne z którymi nie było większych jaj.
yosujiro pisze:Ja wielokrotnie i uważam, że to złom.
Autobusy są? Są. Tanie? Tanie. Jeżdżą? Jeżdżą. A w Krakowie AMZ Wam się nie podoba? :) Jak na te czynniki, to gazowe Solbusy w Warszawie są niezłe. Moim zdaniem oczywiście. Przecież to taki miś na miarę oczekiwań narodu, pochodna procedury przetargowej. "Trochę" lepszy niż w Częstochowie, złomach w których nawet woda szła grzecznie po drutach na superkondensatory, a dokumentacja istnieje w świecie równoległym. Co tam dopiero zabezpieczenie ppoż...
Jakość, to jak zwykle pochodna wielu czynników. Do przypilnowania producenta i zabezpieczenia własnych oczekiwań służą procedury i odpowiednie środki prawne. Tylko taki mały szczególik: trzeba chcieć to zrobić.
pasazer_mobilisu pisze:a krakowskiego PTSu nie doczekały się w ogóle wyjazdu na linie
I chwała Najwyższemu. Wielka szkoda tylko, że OIDP to było czynnikiem zaniechania inwestycji w gazowce.
pasazer_mobilisu pisze:A odnośnie Rafako - zobaczymy co zaprezentują to wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.
Nic dodać, nic ująć.

Awatar użytkownika
Sgriffin
Dyrektor

Rafako

#9 Post autor: Sgriffin » 6 gru 2018, o 18:10

gagacek pisze:Czy na pewno to tylko Solbus w przebraniu,
Na pewno, to znaczy w zasadzie cały Solbus personalnie jest teraz w Rafako :)
gagacek pisze:Jeżeli Rafako będzie mocno trzymało w ryzach ekipę a konstrukcja będzie obiecująca, także finansowo, to czemu nie?
Myślę podobnie.
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

Rafako

#10 Post autor: Locutus » 7 gru 2018, o 08:21

@ Pasazer Mobilisu - mój błąd, ale tak czy siak fakt, że autobusy osiągnęły w pięć lat stan śmierci technicznej dużo mówi o jakości... I pożar też był nawet...

@ Gagacek - jak coraz częściej, również i w tym wątku nie ogarniam o co Ci chodzi i jakie masz naprawdę zdanie na sprawę...

@ Sgriffin - nooo, jak się za to zabiorą ci sami ludzie, co zrobili solbusy dla Krakowa, Olsztyna czy Częstochowy, to na pewno będzie to wielki sukces.

Pozdrawiam!
LOKI

Awatar użytkownika
gagacek
Kierownik

Rafako

#11 Post autor: gagacek » 7 gru 2018, o 17:59

Locutus - po prostu czytaj tekst (jak musisz), a nie filtruj go przez własne uprzedzenia. Solbus zajmował się tanimi rozwiązaniami, co skutkowało jakością, żywotnością itd. Jak na taką konstrukcję, autobusy w W-wie sprawują się nieźle. Tak trudno to zrozumieć? Jeszcze raz: AMZ w Krakowie sprawują się dobrze, czy też źle?
Sgriffin pisze:Na pewno, to znaczy w zasadzie cały Solbus personalnie jest teraz w Rafako :)
Ups...
Zespół ten budowany jest już od dwóch lat, a składają się na niego specjaliści od IT, elektroniki i mechaniki o bogatym doświadczeniu na rynku motoryzacyjnym i transportowym.
No to czekamy na rezultaty pracy tego zespołu :) Swoją drogą ciekawe, że dopiero po czasie przytuptali do Rafako. A przecież mogli tyle zyskać, bo tutejsi specjaliści doskonale wiedzą jak palić. Tyle, że pod kotłem :)
A może to było przyczyną zaczątku współpracy, szukanie speców od izolacji?

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

Rafako

#12 Post autor: Locutus » 7 gru 2018, o 21:00

Przepraszam bardzo, ale jest różnica pomiędzy autobusem, który choć może należy do klasy WRC (warcy, rycy, cescy), to jednak ludzi jakoś wozi (przykład warszawski – bodaj jedyny, odkąd skończyli klepać SM11), a autobusem, który do wożenia ludzi się nie nadaje (przykład krakowski, olsztyński i częstochowski)…

Pozdrawiam!
LOKI

PS. Czytanie ze zrozumieniem Twoich (i tylko Twoich) postów niestety zazwyczaj przerasta moje możliwości. Postaraj się jasno wyrażać swoje myśli, a nie pozostawiać trzy czwarte treści w domyśle.

Awatar użytkownika
gagacek
Kierownik

Rafako

#13 Post autor: gagacek » 8 gru 2018, o 07:43

@Locutus Proszę nie bijmy piany.
OK, według Ciebie firma była nierzetelna i robiła buble. Wg mnie sytuacja była bardziej pokręcona ale firma święta nie była. A wałek z całym przetargiem na dziwne hybrydy śmierdział na kilometr i to to każdy pojmuje. Może być?
Ty będziesz dalej jeździł po Solbusie a ja będę udowadniał, że to urzędnicy pobierają pensje za to aby zadbać o właściwy zakup, umiejętnie odrzucić niewiarygodną firmę. Możemy tak długo i bez sensu, tylko po co? Aby przez klika stron udowadniać sobie który autobus warczy i się sypie? Wybacz, ale ja mówię pas.

A co myślę o nowym pomyśle IMHO napisałem wystarczająco wyraźnie. Sgriffin zrozumiał, ma nawet podobną opinię, a Ty przecież też jesteś bystrzakiem i bynajmniej nic Ciecie nie przerośnie. Daruj sobie podpuszczanie.
Abyś nie musiał szukać i nic udowadniać:
gagacek pisze:Jeżeli Rafako będzie mocno trzymało w ryzach ekipę a konstrukcja będzie obiecująca, także finansowo, to czemu nie?
gagacek pisze:
pasazer_mobilisu pisze:A odnośnie Rafako - zobaczymy co zaprezentują to wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.
Nic dodać, nic ująć.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

Rafako

#14 Post autor: Locutus » 8 gru 2018, o 08:37

@ Gagacek – To nie jest kwestia poglądów, ale obiektywnej rzeczywistości… Krakowskie solbusy doprowadziły do ruiny PTS i nigdy nie wyjechały na miasto, olsztyńskie po pięciu latach przestały nadawać się do eksploatacji, częstochowskie ledwie wyjechały i już zostały uziemione… Jeżdżą warszawskie i (o czym w końcu sobie przypomniałem, a czego nikt w tej dyskusji do tej pory nie naprostował) bydgoskie. Jednym słowem obiektywnie rzecz biorąc, większość dostaw wozów z serii SM12 i SM18 zakończyła się produkcją autobusów niezdolnych do jazdy.

Oczywiście masz też rację, że gdyby odpowiednio sformułować postępowania przetargowe, tudzież gdyby przedsiębiorstwa prywatne, które na solbusach połamały zęby, a których procedura przetargowa nie obowiązuje, ruszyły trochę głowę przy zakupach, można było takich jaj uniknąć, po prostu eliminując firmę z nędznym doświadczeniem.

BTW, w sprawie tego, co zacytowałeś, żebym nie musiał szukać, dorzucę jeszcze jeden cytat, który jednak wyszukałem, może pomożesz mi go zinterpretować w świetle pozostałych :lol:
gagacek pisze:
Sgriffin pisze:Na pewno, to znaczy w zasadzie cały Solbus personalnie jest teraz w Rafako :)
Ups...
Pozdrawiam!
LOKI

Awatar użytkownika
gagacek
Kierownik

Rafako

#15 Post autor: gagacek » 8 gru 2018, o 09:07

I co ja niby mam interpretować? Przecież wyraźnie pisze w cytacie który wyciąłeś: ekipa zaprezentowana jako mistrzowie z wieloletnim doświadczeniem, a mająca za sobą wynalazki które opisałeś. Mam wciąż przed oczami widok elektryki którą zmajstrowali w tych częstochowskich, a oni... biorą się za elektryki :) Ironia losu, ale obiektywnie poczekajmy i zobaczmy co z tego wyjdzie.
Co ja mam jeszcze Tobie do kompletu dodać? To takie nieczytelne??? :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „2. Producenci i przetargi”