Zachodniopomorskie

Moderator: Moderatorzy

Mseifer
Administrator Techniczny
Posty: 9959
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 20:01
Lokalizacja: Kraków->Bieńczyce
Kontakt:

#31 Post autor: Mseifer » 13 sty 2011, o 16:56

Zobacz testowanie tramwaju niskopodłogowego
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/10,8 ... owego.html

Mseifer
Administrator Techniczny
Posty: 9959
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 20:01
Lokalizacja: Kraków->Bieńczyce
Kontakt:

#32 Post autor: Mseifer » 14 mar 2011, o 00:08

Szczecin: Komplet Swingów
http://infotram.pl/text.php?id=38768

Mseifer
Administrator Techniczny
Posty: 9959
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 20:01
Lokalizacja: Kraków->Bieńczyce
Kontakt:

#33 Post autor: Mseifer » 15 mar 2011, o 23:31

Będą kolejne niskopodłogowe tramwaje w Szczecinie
http://infotram.pl/text.php?from=mail&id=38824

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

#34 Post autor: Kaszmir » 11 kwie 2013, o 20:19

Rusza budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju
http://www.szczecin.eu/invest/aktualnos ... mwaju.html

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

#35 Post autor: tomta1 » 7 gru 2013, o 11:19

Komornik idzie do gapowiczów. Bierze wszystko, co ma wartość
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... o__co.html

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

#36 Post autor: Cukier » 1 mar 2014, o 16:53

Tymczasem w Szczecinie odkopano przedwojenne tory, gdzie przez jakiś czas będą nocować tramwaje w związku z remontem zajezdni:
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... 46729.html

Krakowiak2013
Dyrektor
Posty: 7016
Rejestracja: 1 sie 2013, o 08:24
Lokalizacja: Kraków

Zachodniopomorskie

#37 Post autor: Krakowiak2013 » 17 maja 2014, o 06:42

Świnoujście: budowa tunelu zwróci się maksymalnie w ciągu 25 lat
– Utrzymanie tunelu pod Świną kosztowałoby miasto ok. 5 mln zł rocznie – informuje Robert Karelus, rzecznik UM Świnoujście. To dwukrotnie mniej niż obecnie miasto dokłada do kursowania promów i sześciokrotnie mniej niż w sumie kosztuje kursowanie promów. Nie wspominając o ich remontach.
Kolejnym problemem są też konieczne remonty promów. Władze Świnoujścia musiały niedawno zmienić warunki przetargu na remont kolejnego promu „Karsibór” w związku z mniejszą dotacją, którą otrzymano z MIR, niż było to w przypadku wcześniejszego remontu promu „Karsibór II”. Wnioskowano o podobną kwotę 7,2 mln zł, MIR przekazało 5,5 mln. Remont promu rozpocznie się po wakacjach.
http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... -2369.html

Awatar użytkownika
maria
Dyrektor
Posty: 1014
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 08:45
Lokalizacja: Kraków NH

Szczecin

#38 Post autor: maria » 4 sie 2014, o 14:28

Idąc śladem Kaszmira postanowiłam opisać swoje wakacyjne przeżycia komunikacyjne :)
Niestety nie dane było mi pojechać aż do USA i musiałam zadowolić się naszym rodzimym Szczecinem, gdzie spędziłam 6 dni odwiedzając siostrę i jej chłopaka.

Tabor tramwajowy w Szczecinie jest bardzo zróżnicowany – jeżdżą Tatry KT4DtM - sprowadzone używki z Berlina, Tatry T6A2D, Konstale zarówno oryginalne jak i zmodernizowane (niektóre z doczepami Piotramu), Moderusy Alfa oraz najnowsze Swingi. Osobiście miałam okazję jeździć jedynie Tatrami i Swingiem.
Muszę przyznać, że klima w Swingach działa zaskakująco dobrze – mam nadzieję, ze nasze Krakowiaki dostaną równie wydajną klimatyzację.

Niestety Tatry oraz autobusy którymi miałam okazję jechać miały okropnie małe okienka, które dało się jedynie uchylić.

Na duży plus muszę przyznać, że pomimo trwających wakacji większość linii jeździła bardzo często, niektóre autobusy nawet co 6 min, prawie wszystkie tramwaje co 12 min, również w soboty i niedziele.

Dużym ułatwianiem dla turystów oraz osób nie jeżdżących regularnie daną linią jest umieszczenie czasów przejazdów pomiędzy przystankami zarówno na rozkładach umieszczonych na przystankach jak i na choinkach wewnątrz pojazdu. Dzięki temu można łatwo określić, czy dany typ biletu wystarczy na przejazd.
Bilety są tylko czasowe: 15min (2zł), 30min(3zł), 60min(4zł), 120min (5zł). Ulgowe kosztują połowę tych kwot.
Ciekawostką jest możliwość łączenia biletów w określone kwoty. Tzn jeżeli akurat w kiosku czy w automacie nie ma biletów 30 min (za 3zł) możemy kupić normalny 15 min (2zł) i ulgowy 15min (za 1zł), skasować obydwa tuż po wejściu do pojazdu i jechać spokojnie przez 30 min.
Drugim ciekawym rozwiązaniem biletowym są karnety. Kupując karnet 10 biletów - 1 jest gratis (np. karnet 10 biletów 15 – minutowych kosztuje 18zł). Wg mnie to świetna zachęta do kupienia biletów „na zapas” co eliminuje nieco sytuacje kupowania biletów na ostatnią chwilę.

Z minusów, które zauważyłam przez ten czas, są progi zwalniające na niektórych ulicach po których jeżdżą autobusy. Instalowane są wybrzuszenia w kształcie kwadratów na środku pasa, z założeniem aby autobus mógł wziąć taki próg pomiędzy koła, natomiast samochód powinien zwolnić. Niestety progi mają zbyt dużą odległość między sobą, co sprawia, że samochody przejeżdżają między nimi.
Wygląda to tak:
Obrazek

Jest to bardzo niebezpieczne, samochody jadą niemal na czołówkę z pojazdami z naprzeciwka, byleby bez zwalniania przejechać dany odcinek.

Minusem, który zauważyłam, jest również dowolność w ubraniach motorniczych i kierowców – ja wiem, że jednolite umundurowanie jest dodatkowym kosztem, ale naprawdę wygląda to nieschludnie.



Miłośnicy komunikacji miejskiej mają również w Szczecinie nie lada atrakcję.
W Muzeum Techniki i Komunikacji, oprócz możliwości obejrzenia (zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz) zabytkowych tramwajów i autobusów (TUTAJ można poczytać o wystawie) istnieje również możliwość przejazdu na symulatorze Konstala 105N

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

FILMIK Z PRZEJAZDU

WIĘCEJ INFORMACJI

Jeżeli ktoś kiedyś zawita w te strony to szczerze polecam odwiedziny tego muzeum i zabawy na symulatorze. Było co prawda kilkoro dzieci chętnych na przejażdżkę i głupio mi było mnie – starej babie – okupywać cały czas ten symulator, ale jak tylko dzieciaki się oddaliły to wsiadałam z powrotem :) Nie wiem na ile symulator odzwierciedla prawdziwą jazdę (nie udało mi się np. wypaść z torów mimo wciskania gazu do dechy i przejeżdżania z pełną prędkością przez zakręty i zwrotnice), ale myślę, że każdy miłośnik chętnie pobawi się w motorniczego :)
Rozwinięte miasto to nie takie, w którym biedni jeżdżą samochodami. W rozwiniętym mieście bogaci podróżują komunikacją publiczną - Enrique Penalosa.

rodan
Dyrektor
Posty: 1257
Rejestracja: 15 maja 2011, o 15:35
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Szczecin

#39 Post autor: rodan » 4 sie 2014, o 22:03

Dziękujemy za relację. Fajny pomysł z gratisowym n-tym biletem, przydałby się w Krakowie zwłaszcza po 1 sierpnia. :)
Symulator podobny do ATS-a, który chyba jest też w symulatorze NGT6 Wydziału Mechanicznego PK. W wersji na PC (znów chyba) wyświetlał się komunikat o wykolejeniu i zatrzymywała jazda. W czasie jazdy symulatorem szczecińskim pewnie brakowało głośnej przetwornicy z naszych 105? ;)

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Zachodniopomorskie

#40 Post autor: Kaszmir » 5 sie 2014, o 00:00

Karnety niezła sprawa, choć pewnie ich wprowadzenie w Krakowie wymagałoby podwyżki standardowej ceny biletów (aby w ramach tego samego budżetu zwróciło się za bilet gratis).

Lw25
Moderator
Posty: 3010
Rejestracja: 21 sty 2014, o 15:52
Lokalizacja: Krowodrza Górka/日進市

Zachodniopomorskie

#41 Post autor: Lw25 » 5 sie 2014, o 01:10

Takie karnety mają też w Gdyni, gdy kupuje się u kierowcy. Ja nie korzystałem (najpierw kupowałem w kiosku, a potem kupiłem dobowy na całe trójmiasto).
Kaszmir pisze:Karnety niezła sprawa, choć pewnie ich wprowadzenie w Krakowie wymagałoby podwyżki standardowej ceny biletów (aby w ramach tego samego budżetu zwróciło się za bilet gratis).
Ja bym raczej przyspieszył u nas prace nad jednym biletem i wzajemnym honorowaniem, bo są chyba na etapie przetargów na pomiary...
Komunikacja Miejska w Krakowie jest na pokaz. Jak masa rzeczy w tym mieście.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Zachodniopomorskie

#42 Post autor: Kaszmir » 5 sie 2014, o 01:33

Lw25 pisze:Takie karnety mają też w Gdyni, gdy kupuje się u kierowcy. Ja nie korzystałem (najpierw kupowałem w kiosku, a potem kupiłem dobowy na całe trójmiasto).
Tak, lecz tam nic nie zyskujesz - karnet kosztuje tyle, co tyle samo biletów osobno.

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

Zachodniopomorskie

#43 Post autor: Cukier » 5 sie 2014, o 02:29

maria pisze:Z minusów, które zauważyłam przez ten czas, są progi zwalniające na niektórych ulicach po których jeżdżą autobusy. Instalowane są wybrzuszenia w kształcie kwadratów na środku pasa, z założeniem aby autobus mógł wziąć taki próg pomiędzy koła, natomiast samochód powinien zwolnić. Niestety progi mają zbyt dużą odległość między sobą, co sprawia, że samochody przejeżdżają między nimi.
Chcąc pooglądać dokładnie takie samo zjawisko nie trzeba jechać do Szczecina, a wystarczy jedynie wybrać się do nas na ul. Królowej Jadwigi :)

Awatar użytkownika
maria
Dyrektor
Posty: 1014
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 08:45
Lokalizacja: Kraków NH

Zachodniopomorskie

#44 Post autor: maria » 5 sie 2014, o 08:29

rodan pisze: Symulator podobny do ATS-a, który chyba jest też w symulatorze NGT6 Wydziału Mechanicznego PK. W wersji na PC (znów chyba) wyświetlał się komunikat o wykolejeniu i zatrzymywała jazda. W czasie jazdy symulatorem szczecińskim pewnie brakowało głośnej przetwornicy z naszych 105? ;)
W ogóle dźwięk był trochę słaby, ale dzwonek dzwonił pierwsza klasa ;)
Cukier pisze:
maria pisze:Z minusów, które zauważyłam przez ten czas, są progi zwalniające na niektórych ulicach po których jeżdżą autobusy. Instalowane są wybrzuszenia w kształcie kwadratów na środku pasa, z założeniem aby autobus mógł wziąć taki próg pomiędzy koła, natomiast samochód powinien zwolnić. Niestety progi mają zbyt dużą odległość między sobą, co sprawia, że samochody przejeżdżają między nimi.
Chcąc pooglądać dokładnie takie samo zjawisko nie trzeba jechać do Szczecina, a wystarczy jedynie wybrać się do nas na ul. Królowej Jadwigi :)
Na ul. Jadwigi nie byłam chyba ze sto lat, dałabym sobie rękę uciąć, że tego w Krakowie nie ma, rozwiązanie widywałam tylko na zdjęciach w artykułach typu "patrzcie jakie fajne rozwiązania na zachodzie mają" i byłam przekonana, że Szczecin z racji swojej "bliskości do zachodu" jest taki do przodu :) Czasem człowiek musi kawał drogi przejechać, żeby się dowiedzieć, że u siebie ma to samo :)

Miałam jeszcze okazję w ramach urlopu być w Berlinie. W Szczecinie wyjazdy do Berlina są bardzo popularne ponieważ wprowadzono tam bilet grupowy (z powodu przyjaźni tych miast), którym może jechać max 5 osób - kosztuje 30€ (ok. 120 zł) i w tym jest przejazd pociągiem w obydwie strony dla wszystkich osób oraz bezpłatne poruszanie się komunikacją miejską w tym dniu po Berlinie i Szczecinie. Pojeździłam więc sporo U-bahnem po Berlinie, ale jeden dzień to za krótko, ale jakieś większe wnioski zanotować.
Rozwinięte miasto to nie takie, w którym biedni jeżdżą samochodami. W rozwiniętym mieście bogaci podróżują komunikacją publiczną - Enrique Penalosa.

Awatar użytkownika
adamp55kr
Dyspozytor
Posty: 645
Rejestracja: 11 lut 2014, o 14:16
Lokalizacja: Krakow

Zachodniopomorskie

#45 Post autor: adamp55kr » 5 sie 2014, o 10:36

maria pisze:
Cukier pisze:
maria pisze:Z minusów, które zauważyłam przez ten czas, są progi zwalniające na niektórych ulicach po których jeżdżą autobusy. Instalowane są wybrzuszenia w kształcie kwadratów na środku pasa, z założeniem aby autobus mógł wziąć taki próg pomiędzy koła, natomiast samochód powinien zwolnić. Niestety progi mają zbyt dużą odległość między sobą, co sprawia, że samochody przejeżdżają między nimi.
Chcąc pooglądać dokładnie takie samo zjawisko nie trzeba jechać do Szczecina, a wystarczy jedynie wybrać się do nas na ul. Królowej Jadwigi :)
Na ul. Jadwigi nie byłam chyba ze sto lat, dałabym sobie rękę uciąć, że tego w Krakowie nie ma, rozwiązanie widywałam tylko na zdjęciach w artykułach typu "patrzcie jakie fajne rozwiązania na zachodzie mają" i byłam przekonana, że Szczecin z racji swojej "bliskości do zachodu" jest taki do przodu :) Czasem człowiek musi kawał drogi przejechać, żeby się dowiedzieć, że u siebie ma to samo :)

.
To są progi wyspowe. Jest ich trochę w Krakowie, jeden z nich znajduje się na ulicy Przewóz w Płaszowie , między ulicami Saską a Rzebika w okolicy przystanku ( nomen-omen ) Szczecińska :)
http://kmkrakow.pl/ciekawostki/146-prog ... zewoz.html
Pozdrawiam - Adam

ODPOWIEDZ

Wróć do „1. Wiadomości wojewódzkie”