Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 25 cze 2018, o 00:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czechy
PostNapisane: 2 gru 2014, o 20:07 
Kierownik

Sparaliżowana została komunikacja kolejowa w Czechach a także tramwaje w Pradze:

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 4,1,0.html

Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 8 sie 2015, o 09:53 
Moderator

Byłem ostatnio w Pradze... Większość tramwajów mimo okresu wakacyjnego kursuje cały dzień co osiem minut... Autobusy również kursują często. Linia autobusowa do zoo obsługiwana przegubowcami co trzy minuty cały tydzień... Na praktycznie wszystkich liniach tramwajowych jest mix wagonów nowych (Škoda 15T) oraz starych (Tatra T3 oraz Tatra T6A5), kursy niskaczy oznaczone są w rozkładzie... System informacji pasażerskiej działa niezawodnie we wszystkich autobusach i prawie wszystkich tramwajach (z wyjątkiem niewielkiej liczby niezmodernizowanych T3)... I znowuż patrzyłem, patrzyłem i zastanawiałem się „czemu, k***a, nie może tak być w Krakowie”...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 8 sie 2015, o 11:42 
Dyrektor

Locutus napisał(a):
Byłem ostatnio w Pradze... Większość tramwajów mimo okresu wakacyjnego kursuje cały dzień co osiem minut... Autobusy również kursują często. Linia autobusowa do zoo obsługiwana przegubowcami co trzy minuty cały tydzień... Na praktycznie wszystkich liniach tramwajowych jest mix wagonów nowych (Škoda 15T) oraz starych (Tatra T3 oraz Tatra T6A5), kursy niskaczy oznaczone są w rozkładzie... System informacji pasażerskiej działa niezawodnie we wszystkich autobusach i prawie wszystkich tramwajach (z wyjątkiem niewielkiej liczby niezmodernizowanych T3)... I znowuż patrzyłem, patrzyłem i zastanawiałem się „czemu, k***a, nie może tak być w Krakowie”...

Pozdrawiam! LOKI

Czechy są wzorem do naśladowania jeśli chodzi o komunikację publiczną i to nie tylko Praga, ale także inne miasta. Nawet w takim Libercu, który jest stosunkowo małym miastem wszystko jest idealnie rozwiązane, podobnie jest w Ostravie czy Brnie.

Jednak najbardziej Czechom zazdroszczę komunikacji kolejowej. Nie dość że pociągi jeżdżą tam niemal do każdej "pipidówki", to w dodatku są zorganizowane punkty przesiadkowe (niekiedy w szczerym polu), gdzie o jednej porze zjeżdżają się pociągi z różnych kierunków i swobodnie można się przesiąść niemal drzwi w drzwi. Czesi nie boją się przesiadek i są do tego przyzwyczajeni, ale tak jest przez to że te przesiadki są zagwarantowane, a w przypadku ewentualnych opóźnień (które zdarzają się tam rzadko) pociągi na siebie czekają. U nas w takich sytuacjach jest to niestety loteria, poczeka albo nie i często zależy to od humoru i kaprysu dyżurnego.
Drugą wspaniałą sprawą na czeskiej kolei jest taryfa. Tam kupując bilet ze stacji "A" do stacji "B" można na jego postawie jechać wszystkim, co przyjedzie (z wyjątkiem prywaciarzy LeoExpress i Regio Jet) - od osobówki po Pendolino (na ten ostatni należy uiścić jedynie drobną dopłatę). U nas takiej oferty nie było nawet za najlepszych czasów jednego PKP.

PostNapisane: 8 sie 2015, o 15:25 
Dyrektor

No widzicie, a Czesi znowu mają dokładnie takie samo zdanie o naszej komunikacji kolejowej/miejskiej/międzymiastowej. Na cudzym podwórku wszystko ładniej wygląda.

PostNapisane: 8 sie 2015, o 15:29 
Administrator

tomek_m napisał(a):
No widzicie, a Czesi znowu mają dokładnie takie samo zdanie o naszej komunikacji kolejowej/miejskiej/międzymiastowej. Na cudzym podwórku wszystko ładniej wygląda.

Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Co chwalą u nas, na co narzekają u siebie?

PostNapisane: 2 lut 2016, o 22:42 
Dyrektor

Nie chciałem tworzyć nowego wątku w dziale kolejowym, ale może komuś przyda się podgląd na dworzec kolejowy w Pradze ;).
http://slowtv.playtvak.cz/zive-sledujte ... drazi_plap

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]