Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 17 lis 2018, o 20:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2500 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 163, 164, 165, 166, 167

Jaka nazwa dla obecnego przystanku "Centrum Kongresowe"?
Centrum Kongresowe ICE 43%  43%  [ 13 ]
Rondo Grunwaldzkie 47%  47%  [ 14 ]
Jest mi to obojętne 10%  10%  [ 3 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 lis 2018, o 00:41 
Dyrektor

Tu muszę się zgodzić z Locutusem.

Wśród znajomych to nigdy nie usłyszałem że jadę do ICE, tylko np. "gdzie mam wysiąść? lub gdzie podrzucić? Na Grunwaldzkim". Ja też mówię zawsze na Grunwaldzkim (no może czasem powiem na Kongresowe). Jak zmiana ma być dla mieszkańców to powinien być właśnie zmieniony na Most Grunwaldzki lub Rondo Grunwaldzkie. Tam gdzie słyszałem CK ICE, to przeważnie mówią studenci lub przyjezdni. Zresztą mi jest obojętnie, ale bardziej mi odpowiada właśnie Rondo Grunwaldzkie.

PostNapisane: 9 lis 2018, o 09:13 
Dyspozytor

Kaszmir napisał(a):
A ja uważam, że powinna być dostosowana do pasażerów danej linii / przystanku.

Locutus napisał(a):
A ja uważam, że komunikacja miejska w pierwszej kolejności powinna być dostosowana do mieszkańców, a dopiero dalej do okazyjnych przyjezdnych.

lukaszpdg napisał(a):
Jak zmiana ma być dla mieszkańców to powinien być właśnie zmieniony na MostGrunwaldzki lub Rondo Grunwaldzkie.

A ja chyba jednak się z tym nie zgodzę.
Pracuję w okolicach Ronda Grunwaldzkiego, i codziennie wysiadam na tym nieszczęsnym przystanku i w sumie dla mnie to, czy nazywa się on Rondo Grunwaldzkie, CK ICE, Barska, Monte Cassino, czy co to tam innego można by jeszcze wymyśleć nie ma żadnego znaczenia. Jeśli ktoś jeździ daną trasą na co dzień, to nazwa przystanku i tak nie stanowi żadnej wartości informacyjnej. Jeśli by przeszła zmiana "Jubilat" -> "Zwierzyniecka" to co najwyżej popukałbym się w czoło, natomiast w żaden sposób nie wpłynęłoby to negatywnie na mój komfort korzystania z krakowskiej KM. Oczywiście, nazywałbym go pewnie po staremu, podobnie jak przystanek na Wielickiej w pobliżu granicy miasta to dla mnie ciągle "Prokocim CPN", mimo że od wielu lat nazywa się on inaczej. Tylko, że moje (i mi podobnych) przyzwyczajenia czy doznania estetyczne nie są raczej decydujące przy podejmowaniu tego typu decyzji.
Trasy, częstotliwości linii, itd. faktycznie powinny być przede wszystkim dostosowane do mieszkańców, bo to oni korzystają z tej komunikacji na co dzień, ale nazwy przystanków są głównie dla przyjezdnych, ci co podróżują daną linią na co dzień i tak wiedzą gdzie mają wysiąść.
Będąc na wakacjach w Rzymie bardzo pomocne dla mnie były nazwy stacji metra, do których dodane były nazwy atrakcji turystycznych znajdujących się w pobliżu. Ciekawe, czy Włosi też narzekają, że te nazwy robią się przez to za długie ;)

PostNapisane: 9 lis 2018, o 09:58 
Moderator

A ja nadal uważam, że więcej krakusów wie, gdzie leży Rondo Grunwaldzkie niż gdzie leży ICE, w związku z czym ta pierwsza nazwa ma większą wartość informacyjną. Cieszę się, że ktoś się opamiętał, bo trochę już się bałem, że czeka nas przechrzczenie Ronda Mogilskiego na Operę Krakowską, Ronda Grzegórzeckiego na Błękitka itede itepe...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 9 lis 2018, o 10:14 
Dyspozytor

No, ale skoro już to wiedzą, to jaka to dla nich wartość informacyjna? :) Pomijając już to, że często za fakt uznajesz to, co Ci się takim wydaje, bo raczej żadnych badań pod względem znajomości Krakowa wśród jego mieszkańców nie przeprowadzałeś ;)
Akurat w tym przypadku nie jestem zwolennikiem jednej czy drugiej nazwy, uważam tylko, że ustalając nazwy przystanków powinno się raczej kierować "interesem" ludzi, którzy w danym rejonie nie bywają za często. I nie powinno się ich bez przerwy zmieniać, więc skoro mamy już to Centrum Kongresowe, to moim zdaniem powinno zostać.

PostNapisane: 9 lis 2018, o 10:25 
Dyrektor

Locutus napisał(a):
A ja nadal uważam, że więcej krakusów wie, gdzie leży Rondo Grunwaldzkie niż gdzie leży ICE, w związku z czym ta pierwsza nazwa ma większą wartość informacyjną. Cieszę się, że ktoś się opamiętał, bo trochę już się bałem, że czeka nas przechrzczenie Ronda Mogilskiego na Operę Krakowską, Ronda Grzegórzeckiego na Błękitka itede itepe...

Pozdrawiam!
LOKI

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Ostatnimi czasy mieliśmy w Krakowie maraton zmian nazw przystanków - w wielu wypadkach idiotycznych mających swój wydźwięk tylko w głowach tych co takie coś wymyślił często tylko dla zasady "zmieniamy aby ludzie widzieli, że coś robimy". :/
A to, że ludziom narobił w głowach galimatias to co ich to obchodzi? :wall:

PostNapisane: 9 lis 2018, o 11:25 
Administrator

lucapacioli napisał(a):
Trasy, częstotliwości linii, itd. faktycznie powinny być przede wszystkim dostosowane do mieszkańców, bo to oni korzystają z tej komunikacji na co dzień, ale nazwy przystanków są głównie dla przyjezdnych, ci co podróżują daną linią na co dzień i tak wiedzą gdzie mają wysiąść.

Bardzo ciekawy i wg mnie trafny punkt. Oczywiście tutaj przez "przyjezdnych" powinniśmy mieć na myśli również mieszkańców z innych rejonów którzy tam dojeżdżają. Np. nazwa przystanku "Tauron Arena" pomaga nie tylko osobom spoza Krakowa, lecz i krakusom którzy jadą na wydarzenia tamże.

Moim dodatkowym argumentem jest to, że nazwy przystanków pomagają też danemu obiektowi zaistnieć. Np. podejrzewam, że gdyby nie nazwa przystanku, spora część krakusów nie wiedziałaby że stoi tam centrum kongresowe. A tak wiedzą, i może jakiś odsetek z nich się nawet nim zainteresuje, albo wybierze się tam na jakiś spektakl.

PS. Na prośbę lukaskrk dodałem ankietę do tematu.

PostNapisane: 9 lis 2018, o 14:54 
Moderator

@ Lucapaccioli - ano taka, że jak będą potrzebowali się do Ronda Grunwaldzkiego dostać, to będą szukać w rozkładach linii, która tam jedzie. I będą mieli zonka, jak się okaże, że żadna tam nie jedzie, a Centrum Kongresowe ICE nic im nie powie.

@ Kucyk - no więc właśnie! Wczoraj na 173 naprawdę poczułem się zagubiony, choć jeżdżę nią za każdym razem jak jestem w Krakowie i jeździłem regularnie jak jeszcze tam mieszkałem, jak usłyszałem tego "Chopina"... Zabawa dla zabawy i utrudnianie ludziom życia...

@ Kaszmir - myślę, że większość ludzi najpierw szuka interesującego ich artysty czy spektaklu, a dopiero potem tego, gdzie on ma miejsce...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 12 lis 2018, o 17:06 
Dyrektor

Cytuj:
Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, urzędnicy zastanawiają się, co zrobić, by charakterystyczne dla miejsca Centrum Kongresowe nie zniknęło całkiem z nazwy przystanków. 

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/k ... nwaldzkie/

Rondo Grunwaldzie/ CKICE (czytane oczywiście pełną nazwą), czy może Rondo Grunwaldzkie- ICE? Albo Podwawelskie zmieni nazwę na ICE

PostNapisane: 12 lis 2018, o 17:45 
Specjalista

Wydaje mi się, że najlepszym możliwym wyjściem byłaby zmiana "Osiedla Podwawelskiego" na "Centrum Kongresowe". Dzięki temu zarówno pasażerowie na lotnisku ("252"), jak i na Dworcu Głównym ("124"), których celem byłby właśnie ten budynek, mieliby do dyspozycji autobus, który zawozi pod samo wejście. A sama nazwa Osiedle Podwawelskie chyba nie jest tak istotna by były jakieś powody do jej utrzymania.

PostNapisane: 12 lis 2018, o 17:52 
Dyrektor

Cytuj:
Nazwy przystanków zmieniono przy Tauron Arenie i Centrum Kongresowym. Miało to ułatwić dotarcie do nowych miejsc.

Radni tłumaczą, że turyści i goście kongresów są... inteligentni, więc sobie poradzą.

Aha, czyli 4 lata temu turyści i goście byli idiotami, którzy nie dawali sobie rady z dotarciem i trzeba było zmienić nazwę - a teraz mamy już tylko samych inteligentnych turystów, którzy sobie poradzą? :lmao: :lmao:

Dwa - według pana Słoniowskiego CI SAMI RADNI najpierw "zastąpili historyczną nazwę anglicyzmem" (z Mostu Grunwaldzkiego na Centrum Kongresowe ICE), a teraz mają pretensje o to, że przystanki noszą taką nazwę? Polecałbym zatem jakiś Bilobil na pamięć i koncentrację, jak nie pamiętają, nad czym głosowali 4 lata temu :rotfl: :rotfl:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2500 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 163, 164, 165, 166, 167

Strefa czasowa: UTC + 1