BUDŻET KRAKOWA

Bilety, działalność ZIKiT oraz pozostałe tematy związane z komunikacją miejską w Krakowie

Moderator: Moderatorzy

kucyk
Dyrektor

BUDŻET KRAKOWA

#1 Post autor: kucyk » 18 lis 2020, o 09:00

Zakładam nowy wątek - którego dziwnie ale nie znalazłem na forum działającym juz przecież tyle lat.

Myślę, że nie będziemy zakładać wątku dotyczącego budżetu Krakowa co roku tylko ogólnie w tym temacie (zaznaczając pogdrubioną czcionką którego roku się to tyczy).

Rekodrowy bużet Krakowa na 2021 rok:
Projekt budżetu Krakowa na rok 2021 zakłada, że wydatki miasta ogółem osiągną poziom 7 mld 017 mln zł – co oznacza, że będą o prawie 283 mln zł (4,2 proc.) wyższe od wydatków zaplanowanych na rok 2020 (6 mld 734 mln zł).

Gospodarcze skutki pandemii ujawnią się w postaci niskiej dynamiki wzrostu dochodów. W projekcie przyjęto, że w 2021 roku dochody miasta ogółem wyniosą 6 mld 274 mln zł – to kwota zaledwie o 0,32 proc. wyższa od planu dochodów na rok 2020 (6 mld 254 mln zł).

Wykonanie zaplanowanych wydatków będzie wymagać zwiększenia deficytu do 742 mln zł. Zostanie on pokryty z kredytów i emisji obligacji. Kraków utrzyma zasadę, zgodnie z którą z pożyczek finansowane są tylko inwestycje, a więc rozwój miasta (a nie wydatki bieżące).
Jeśli chodzi o KM to nie podano do publicznej wiadomości szczegółowych informacji ale są wyrywkowe odnośnie transportu:
.... budowa linii KST z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową, przebudowa stacji kolejowej SKA „Swoszowice” wraz z budową parkingu P+R, rozbudowa al. 29 Listopada oraz ulic: Igołomskiej, Klasztornej, Stelmachów i Piaskowej, przebudowa ul. Glinik, budowa Trasy Wolbromskiej, budowa układu komunikacyjnego dla obsługi Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu;
Są też wydatki związane z pracami koncepcyjnymi:
.... To m.in. budowa Trasy Ciepłowniczej i Nowobagrowej, rozbudowa ul. Bunscha wraz z budową linii tramwajowej, rozbudowa ul. Agatowej i ul. Bochnaka, budowa ul. Jana Buszka,
Więcej informacji:

https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/ ... na-2021-r/

ODPOWIEDZ

Wróć do „IV. Wokół KMK”