Słownik pojęć KM

Bilety, działalność ZIKiT oraz pozostałe tematy związane z komunikacją miejską w Krakowie

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

#61 Post autor: tomta1 » 27 lip 2013, o 14:45

Spotkałem się z nazwą eunuch jako potocznym określeniem wagonu EU8N, też można dopisać ;)

Jak ktoś zna się nieco lepiej na światłach, może dopisać definicje akomodacji, detekcji i wideodetekcji. Skoro jest już stałoczasówka... :)


Dodane - mod. K
Ostatnio zmieniony 27 lip 2013, o 19:21 przez tomta1, łącznie zmieniany 1 raz.

Kacper
Inspektor
Posty: 376
Rejestracja: 25 lis 2012, o 23:49
Lokalizacja: Kraków

#62 Post autor: Kacper » 27 lip 2013, o 20:28

CR -> Centrala Ruchu MPK, czyli dyspozytornia.
CR to także Cmentarz Rakowicki.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

#63 Post autor: Kaszmir » 27 lip 2013, o 21:26

Kacper pisze:
CR -> Centrala Ruchu MPK, czyli dyspozytornia.
CR to także Cmentarz Rakowicki.
Dodane.

Kacper
Inspektor
Posty: 376
Rejestracja: 25 lis 2012, o 23:49
Lokalizacja: Kraków

#64 Post autor: Kacper » 29 lip 2013, o 22:24

Proponuję jeszcze:
EuroNGT8 -> Bombardier NGT8 #2053, który posiada na obu burtach gwiazdki z flagi UE.
EuroSolaris -> Solaris Urbino 18 #PR743, który, w odróżnieniu od innych SU 18, został pomalowany całkowicie na niebiesko, a na obu burtach posiada gwiazdki z flagi UE.


Dodane! - mod. K
Ostatnio zmieniony 29 lip 2013, o 22:38 przez Kacper, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

#65 Post autor: tomta1 » 3 sie 2013, o 16:35

AP -> 1) aleja Pokoju; 2) aleja Przyjaźni
choinka to niekoniecznie wyświetlacz, dla mnie choinka to zawsze była informacja pasażerska umieszczona wewnątrz pojazdu w postaci wyświetlacza lub blachy (tektury etc.), na którym zaznaczone są wszystkie (huehue) przystanki na trasie i ew. inne elementy informacji pasażerskiej
Düsseldorfczyk - tu tylko umlaut dodajcie :P
f -> częstotliwość linii; po literze "f" podaje się liczbę oznaczającą częstotliwość, np. f-10 oznacza linię kursującą co 10 minut, a f~24 – linię kursującą co ok. 24 minuty
MP -> Mały Płaszów
NB -> 1) Nowy Bieżanów; 2) naprawa bieżąca
PC -> plac Centralny im. R. Reagana. Albo nie, tego nie zmieniajcie :twisted:
Pociągokilometr -> jednostka analogiczna do wozokilometra (patrz tamże), przeznaczona dla pociągów tramwajowych składających się z więcej niż jednego wagonu
Skład wiedni -> skład E1+c3
W definicji stałoczasówki, wyrażenie "najbardziej przyjazny pieszym" jest niesłownikowe :>
SOA -> Stacja Obsługi Autobusów
Tantusami są wozy od numeru #DD456, a nie #DD451

Awatar użytkownika
Coffee
Wisielec pomostowy
Posty: 6573
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 15:59
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

#66 Post autor: Coffee » 3 sie 2013, o 19:15

tomta1 pisze:Tantusami są wozy od numeru #DD456, a nie #DD451
#DD451-455 to też Tantusy. Jelcz zaczął w 2003 nadawać nazwy poszczególnym modelom.
Obrazek
Obrazek
Ich will dass ihr mir vertraut
Ich will dass ihr mir glaubt
Ich will eure Blicke spüren
Jeden Herzschlag kontrollieren

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

#67 Post autor: tomta1 » 5 sie 2013, o 09:57

Oprócz dodania/uzupełnienia definicji z powyższego postu, mam kolejne propozycje:
APW -> aleja Powstania Warszawskiego.
W definicji brygadówki zamiast "tabliczka z numerem brygady" napisałbym "tabliczka lub wyświetlacz z numerem brygady".
Dwukierunkowiec -> wagon tramwajowy umożliwiający jazdę w dwie strony (posiadający dwie kabiny motorniczego oraz drzwi po obu stronach wagonu) bądź skład tramwajowy przystosowany do takiej jazdy.
Żelazna Kurtyna -> aleja Powstania Warszawskiego; nazwa pochodzi od faktu, iż do 2012 roku na wschód od tej alei bombardiery pojawiały się tylko okazjonalnie lub na pojedynczych brygadach.
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.

Awatar użytkownika
kbieniu7
Inspektor
Posty: 370
Rejestracja: 8 sty 2010, o 19:04
Lokalizacja: Kraków-Kurdwanów

#68 Post autor: kbieniu7 » 5 sie 2013, o 14:19

Niedawno zdaje się zmieniono nazwę z RDA na MDA, warto przyjrzeć się tej pozycji.

Po pierwsze: warto dodać, że RDA to byłe określenie dworca, ale czy przypadkiem RDA nie był też w Nowym Sączu?

Regionalny Dworzec Autobusowy -> dawna nazwa dworca dla PKS-ów oraz przewoźników prywatnych położony przy pętli Dworzec Główny Wschód.

Po drugie: wprowadzić pojęcie MDA, przy czym jest to również skrót od nazwy Miejski Dworzec Autobusowy, stosowanej w Busku-Zdroju. Czy w innych miastach także? - tego nie wiem, ale nie znam innych przypadków użycia tej nazwy.

MDA -> 1.) w skrócie Małopolskie Dworce Autobusowe (patrz tamże); 2.) w skrócie: Miejski Dworzec Autobusowy - nazwa dworca autobusowego w Busku-Zdroju.
Małopolskie Dworce Autobusowe -> nazwa dworców dla PKS-ów oraz przewoźników prywatnych w Krakowie, Nowym Sączu i Proszowicach.

Po trzecie: można dodać i skrót D.A.

D.A. - w skrócie Dworzec Autobusowy - nazwa stosowana wobec dworców dla PKS-ów oraz przewoźników prywatnych.

Jeśli macie pomysł na lepsze skonstruowanie powyższych wyjaśnień, to zmieńcie :)

Ponadto zastanawiam się nad:
DDR -> droga dla rowerów
PdP -> przejście dla pieszych
PdR -> przejazd dla rowerzystów
Co prawda nie związane bezpośrednio z km, ale często na forum się przewijają. Ocenę zasadności ich dodawania pozostawiam Wam :)

EDIT:

Jeszcze trzy mi przyszły do głowy:

Separator -> urządzenie bezpieczeństwa ruchu drogowego montowane na jezdni, służące oddzielaniu pasów ruchu i wyznaczaniu torów ruchu pojazdów. Najczęściej stosowany w celu oddzielenia pasów ruchu dla pojazdów komunikacji zbiorowej lub rowerów od ruchu pozostałych pojazdów.

Listki - potoczne określenie separatorów w kształcie pionowo stojących plastikowych listków, które odkształcają się po najechaniu na nie.

I jeśli dopiszemy o rowerach to:
kontrapas - wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu określonej kategorii pojazdów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Najczęściej spotykane są kontrapasy rowerowe i autobusowe.
Ostatnio zmieniony 5 sie 2013, o 15:05 przez kbieniu7, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
maria
Dyrektor
Posty: 1014
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 08:45
Lokalizacja: Kraków NH

#69 Post autor: maria » 5 sie 2013, o 14:33

Jeszcze może być CPR - ciąg pieszo-rowerowy.
Rozwinięte miasto to nie takie, w którym biedni jeżdżą samochodami. W rozwiniętym mieście bogaci podróżują komunikacją publiczną - Enrique Penalosa.

Awatar użytkownika
Helena Bukiet
Specjalista
Posty: 173
Rejestracja: 22 mar 2013, o 15:29
Lokalizacja: Kraków

#70 Post autor: Helena Bukiet » 5 sie 2013, o 17:00

Nie jestem pewna czy już przypadkiem tego nie ma (sprawdzałam słownik i nie znalazłam, może jestem ślepa), ale spotkałam się jeszcze z określeniem kremówka - na GT6 #187.
Rezydencja państwa Bukietów, na forum Pani Domu! :D

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

#71 Post autor: Kaszmir » 8 sie 2013, o 19:58

Hasła dodane, pouzupełniane itd. Uwzględniłem również wymienione w tym poście ;)
http://pkk.info.pl/topics9/2201.htm?start=180#83423

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

#72 Post autor: tomta1 » 10 sie 2013, o 09:31

Ostatnio czytam swoje wpisy pod kątem "co by było, gdyby jakiś normalny człowiek to przeczytał i czego by nie zrozumiał, a zrozumiałby MKM" i wyszły mi kolejne definicje ;)

tereny zapleszowskie -> tereny położone na wschód i południe od Pleszowa; dostać się do nich można za pomocą linii autobusowych kończących trasę na Pleszowie (są to m.in. Kościelniki, Wróżenice, Ruszcza, Wyciąże, Chałupki, Branice, Kujawy)
zapleszowianin -> mieszkaniec terenów zapleszowskich (patrz tamże)


Dodane - mod. K
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, o 11:14 przez tomta1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

#73 Post autor: tomta1 » 21 sie 2013, o 15:47

Tak na czasie:
Fetysz numeru linii -> sytuacja, w której dla kogoś numer linii tramwajowej/autobusowej jest ważniejszy od jej trasy.
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.

Festence
Dyspozytor
Posty: 590
Rejestracja: 8 maja 2012, o 16:42
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#74 Post autor: Festence » 21 sie 2013, o 15:49

tomta1 pisze:Tak na czasie:
Fetysz numeru linii -> sytuacja, w której dla kogoś numer linii tramwajowej/autobusowej jest ważniejszy od jej trasy.
Sentyment -> Najważniejszy pasażer komunikacji miejskiej, pod niego powinna być ustalana siatka połączeń.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2013, o 15:50 przez Festence, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

#75 Post autor: Kaszmir » 21 sie 2013, o 15:51

Definicje dobre, niestety obawiam się, że nie są wystarczająco "encyklopedyczne" ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „IV. Wokół KMK”