Mapa TTSS Kraków / Śledzenie pojazdów km na żywo

Bilety, działalność ZIKiT oraz pozostałe tematy związane z komunikacją miejską w Krakowie

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Administrator Techniczny

#661 Post autor: pasazer_mobilisu » 14 lut 2020, o 10:09

@etred było dokładnie tak jak piszesz, nigdzie przecież nie pisałem inaczej
etred pisze:Miasto, MPK i ówczesny ZIKiT nic do tego nie miały.
i właśnie dlatego że nic do tego nie mieli to ogarnięto to znacznie szybciej, w okrojonej wersji ale jednak :)
etred pisze: Owszem, takie partyzanckie rozwiązanie dałoby się wprowadzić - ale nie daje to wszystkich zalet (i wad) TTSS-a, wymaga od ZTP osobnego systemu (czyli pewnie przetarg), plus potrzebne jest zaangażowanie kierowcy (np. zmiana kierunku i/lub linii po każdym kursie). Niestety porządne rozwiązanie wymagałoby znacznie więcej pracy - integracja z komputerem sterującym tablicami (żeby nie trzeba było dwa razy tego samego wyklikiwać), pewnie z komputerem pokładowym (otwarcie/zamknięcie drzwi), integracja z TTSS (wielka niewiadoma)...
Zdaje się że właśnie rozwiązanie "tabletowe" wrzucone do kilku pojazdów jest taką partyzantką z minusami takimi jak wymaganie zaangażowania kierowcy czy wyświetlanie linii bez kierunku, natomiast wygląda na to że (w jakiś sposób) zintegrowano to z TTSS - info o PU341 czy BU903 są w tym samym pliku co reszta.
Zrobienie tego w 100% tak jak opisałeś nie jest oczywiście sprawą prostą, ale jeśli faktycznie mieliby zapłacić 50k razy 200 autobusów to jest spora szansa że robiąc "na około" wyjdzie taniej niż te 10 baniek.

Jamnik
Dyrektor

#662 Post autor: Jamnik » 14 lut 2020, o 10:23

pasazer_mobilisu pisze:Najprawdopodobniej to te tablety są tym rozwiązaniem przejściowym.
No nie wiem. To by się wzajemnie wykluczało, bo to właśnie o tym piszą, że jest za drogie.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Administrator Techniczny

#663 Post autor: pasazer_mobilisu » 14 lut 2020, o 10:53

@Jamnik pytanie co kryje się pod "Zakup sprzętu GPS okazał się zbyt drogi." i "Jak dodaje, urzędnicy nadal zastanawiają się nad rozwiązaniem przejściowym."
Ja odebrałem to tak że mowa o rozwiązaniu od Trapeze, za które podobno producent zawołał sporo kasy, natomiast przejściowym rozwiązaniem może być właśnie to z tabletami.

Jamnik
Dyrektor

#664 Post autor: Jamnik » 14 lut 2020, o 11:36

pasazer_mobilisu pisze:@Jamnik pytanie co kryje się pod "Zakup sprzętu GPS okazał się zbyt drogi." i "Jak dodaje, urzędnicy nadal zastanawiają się nad rozwiązaniem przejściowym."
Ja odebrałem to tak że mowa o rozwiązaniu od Trapeze, za które podobno producent zawołał sporo kasy, natomiast przejściowym rozwiązaniem może być właśnie to z tabletami.
Myślałem, że te tablety są od Trapeze.

etred
Miłośnik

#665 Post autor: etred » 14 lut 2020, o 11:54

Ja również zrozumiałem, że chodziło o zakup tabletów z systemem do komunikacji z TTSS od Trapeze - i za taki pakiet zawołali sobie sporo. A te tablety, które są, zostały wzięte testowo, w małej ilości, ale właśnie od Trapeze. Ważne pytanie dotyczy tego jaką część kosztów stanowi sprzęt, a jaką licencje (pewnie osobno na aplikację mobilną, a osobno na system zajezdniowy).

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Administrator Techniczny

#666 Post autor: pasazer_mobilisu » 14 lut 2020, o 12:29

Od jednego kierowcy dostałem informacje, że Trapeze chciało sporo, a te tablety są od "nie wiadomo kogo". Myślę że za 50k to powinno się integrować w 100% a nie wymagać ręcznego wprowadzania kierunku i np. nie pokazywać kierunku. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, zwłaszcza ciekawi mnie sytuacja z Mobilisem - jeszcze ponad 4 lata będą jeździć, a gdyby faktycznie to ogarnęli to wreszcie byłoby kilka linii w 100% wyświetlanych na mapach. W obecnej sytuacji mam pomocną informację że moje 184 przyjedzie za 10 minut, ale przed nim mogą być dwa inne pojazdy na tej samej linii tylko bez GPS.

Jamnik
Dyrektor

#667 Post autor: Jamnik » 14 lut 2020, o 12:35

Wszystkie autobusy Mobilisa są przystosowane do prezentacji na mapie od początku tylko jakiś "problem" jest z podpięciem ich do systemu.

etred
Miłośnik

#668 Post autor: etred » 14 lut 2020, o 14:36

Od jednego kierowcy dostałem informacje, że Trapeze chciało sporo, a te tablety są od "nie wiadomo kogo".
Tablety pewnie tak, ale czy aplikacja na urządzeniu jest od Trapeze?
"problem" jest z podpięciem ich do systemu
Stawiam, że ten sam co z tabletami - cena (tu - licencji na dodatkowe pojazdy w TTSS).

Awatar użytkownika
tomek_m
Dyrektor

#669 Post autor: tomek_m » 14 lut 2020, o 21:43

etred pisze: Ważne pytanie dotyczy tego jaką część kosztów stanowi sprzęt, a jaką licencje (pewnie osobno na aplikację mobilną, a osobno na system zajezdniowy).
Często jest tak że koszt licencji na software jest wyższy niż koszt zakupu sprzętu.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#670 Post autor: Locutus » 15 lut 2020, o 08:27

No system miejski jest od Trapeze, a Mobilis ma system od Sims. Różne formaty, różne standardy, plus fakt, że w miejskich jednostkach na posadach informatyków zazwyczaj pracują najgorsi informatycy (no bo który informatyk przy zdrowych zmysłach wybierze posadę w miejskiej jednostce, jak w prywatnej firmie może zarobić kilka czy nawet kilkanaście razy więcej? Do miejskich spółek trafiają w efekcie ci, których żadna prywatna korporacja nie chciała)… I mamy co mamy…

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

etred
Miłośnik

#671 Post autor: etred » 15 lut 2020, o 12:04

Locutus pisze:No system miejski jest od Trapeze, a Mobilis ma system od Sims.
Czy czasem integracja z Trapeze nie była wymogiem przetargowym, tj. Mobilis miał przygotować stosowne oprogramowanie? Jeśli tak, to ta część jest raczej skończona.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Administrator Techniczny

#672 Post autor: pasazer_mobilisu » 16 lut 2020, o 00:39

Próbowałem znaleźć SIWZ przetargu na obsługę linii, ale poległem.
W 2013 roku MPK nie miało żadnego autobusu z systemem Trapeze (nawet w 2016 zakupiło kilka bez niego), więc nie wiem czy był już wtedy pomysł na zrobienie autobusowego TTSSa.
SIP, GPS i nadajnik - to na pewno było czy integrujące się z innym rozwiązaniem to już nie wiem.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#673 Post autor: Locutus » 16 lut 2020, o 08:56

Też mi się wydaje, że w przetargu nie było nic o tym jakiego formatu przesyłu danych ma używać system ani z czym ma być kompatybilny...

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Administrator Techniczny

#674 Post autor: pasazer_mobilisu » 20 lut 2020, o 12:59

Ciekawostka: ZTP pod adresem http://ztp.krakow.pl/pod-reka/ zaczęło udostępniać mapę z pozycją pojazdów KM na żywo.
Jest to oczywiście mapa pobierana ze strony https://krakowpodreka.pl/pl/ z jednej strony dobrze, że nie zrobili przetargu za kilkaset tysięcy na kolejną mapę z tym samym z drugiej strony szkoda, że nawet nie trzymają tego na swoich serwerach.
Była też niedawno mowa o kodach qr na przystankach, które zdecydowanie popieram (koszt naklejki vs. koszt tablicy), widziałem już taką naklejkę na jednym z przystanków ale prowadziła do http://www.ttss.krakow.pl/#?stop=3242 może w przyszłości zdecydują się linkować też do https://krakowpodreka.pl/pl/platform/te ... go-324219/

Jamnik
Dyrektor

#675 Post autor: Jamnik » 28 lut 2020, o 07:21

DC733 już ma coś schrzanione z GPSem. Jedzie, ale lokalizacja zawiesiła się na zajezdni.
Dodatkowo BR737, odkąd wczoraj zjechał na międzyszczyt, zawiesił się i do teraz stoi przed wjazdem do zajezdni (to błąd jego GPSa, czy TTSSa?)

ODPOWIEDZ

Wróć do „IV. Wokół KMK”