Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 16 wrz 2019, o 09:24

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 wrz 2016, o 14:54 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 20:25
Posty: 22529
Mieszkańcy są zadowoleni z komunikacji miejskiej
http://zikit.krakow.pl/ogolne/203629,17 ... skiej.html
Cytuj:
Coraz więcej krakowian pozytywnie ocenia transport publiczny w naszym mieście, w dodatku Kraków wypada najlepiej na tle całego kraju – tak wynika z badań, które we wrześniu zaprezentował Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny). Dziękujemy pasażerom za taką ocenę! Mamy także nadzieję, że dobra opinia zachęci jeszcze więcej osób do korzystania na co dzień z komunikacji miejskiej, na przykład podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.

Obrazek

Zgodnie z wynikami badań, w ubiegłym roku 29 proc. badanych osób było bardzo zadowolonych z komunikacji miejskiej w Krakowie, a aż 53 proc. było raczej zadowolonych, co daje w sumie aż 82 proc. pozytywnych głosów.

Obrazek

Eurostat w swojej analizie podaje także, że krakowska komunikacja miejska jest jedną z lepiej ocenianych w Europie (podobnie jak w Oslo, Hamburgu czy Londynie) i najlepiej w Polsce na tle innych miast.

Obrazek

Wyniki badań zostały opublikowane 7 września 2016 r. w opracowaniu „Urban Europe. Statistics on cities, towns and suburbs” (Miejska Europa. Statystyka metropolii, miast i przedmieść).

Więcej informacji można znaleźć w tutaj: http://ec.europa.eu/eurostat/documents/ ... 2effcde10f

_________________
Krabok - krakowski blog o komunikacji
Profil pkk na fb


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2016, o 19:05 
Offline
Dyrektor

Dołączył(a): 25 lis 2010, o 18:18
Posty: 4403
Lokalizacja: Kraków
Z zamieszczonej powyżej mapki wynika, że w Polsce oceniano oprócz Krakowa jeszcze Warszawę, Gdańsk/Trójmiasto?/ i Białystok. Że wygraliśmy z Białymstokiem nie dziwota, ale z Warszawą? A biorąc pod uwagę kolej miejską w Gdańsku, to też może trochę dziwić gorszy wynik Gdańska. Krakowianie widocznie bardzo optymistycznie są nastawieni do swojej komunikacji miejskiej. ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2016, o 19:11 
Offline
Dyspozytor

Dołączył(a): 24 lis 2014, o 00:30
Posty: 508
pablo napisał(a):
Krakowianie widocznie bardzo optymistycznie są nastawieni do swojej komunikacji miejskiej.


Ktoś kiedyś powiedział, że krakowska komunikacja jest siódmą na świecie. Ktoś to przeczytał i tak zostało. To jedno. Drugim jest fakt, że wiele osób, które nie muszą zapuszczać się w "czeluście" Krakowa naprawdę uznaje ją za bardzo dobrą, a to, że my widzimy tutaj wiele niedociągnięć niczego nie zmienia, bo po prostu wiele osób nie widziało lepszej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2016, o 20:36 
Offline
Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2014, o 21:35
Posty: 3920
Lokalizacja: Kraków - Mistrzejowice
Jeździłem w te wakacje trochę po kraju i proszę mi wierzyć, że w innych miastach w Polsce, nawet tramwajowych, komunikacja wygląda dużo gorzej niż w Krakowie. Nawet w Warszawie, czy Gdańsku. Na tle kraju, krakowska komunikacja wypada wzorowo, na tle Europy także nie najgorzej. Wcale się nie dziwię, że Krakowianie tak zagłosowali, chociaż trochę się jednak dziwię z tego względu, że w innych miastach panuje stereotyp, że krakusy narzekają na swoją komunikację, bo im się w du*ach od dobrobytu komunikacyjnego powywracało. Najwyraźniej tak nie jest patrząc na te wykresy. :P

_________________
Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2016, o 22:34 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 20:25
Posty: 22529
Mistrzejowiczanin napisał(a):
Jeździłem w te wakacje trochę po kraju i proszę mi wierzyć, że w innych miastach w Polsce, nawet tramwajowych, komunikacja wygląda dużo gorzej niż w Krakowie. Nawet w Warszawie, czy Gdańsku.

No nie wiem. Warszawa ma kilkanaście P&R, podczas gdy my - półtora. No i częstotliwości linii w Stolicy pozostawiają nasze daleko w tyle.

_________________
Krabok - krakowski blog o komunikacji
Profil pkk na fb


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2016, o 23:04 
Offline
Dyrektor

Dołączył(a): 23 wrz 2009, o 18:09
Posty: 1344
Lokalizacja: Kraków
Warszawę trudno porównywać z jakimkolwiek miastem w Polsce. Dofinansowanie z Budżetu Centralnego i Miejskiego jest przeogromne na komunikację. W latach 2012-15 kupiono 266 nowych tramwajów czyli tyle ile potrzeba w Krakowie czy Łodzi lub we Wrocławiu. Częstotliwość z racji liczby mieszkańców musi być wyższa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2016, o 23:37 
Offline
Dyrektor

Dołączył(a): 27 kwi 2013, o 16:35
Posty: 2035
Lokalizacja: Kraków
Mistrzejowiczanin napisał(a):
Na tle kraju, krakowska komunikacja wypada wzorowo, na tle Europy także nie najgorzej.

Pod warunkiem, że jedziesz z miejsca, gdzie dociera tramwaj, do miejsca, gdzie dociera tramwaj ;P

Jak masz pecha i musisz korzystać z autobusów, to już tak różowo nie ma: tłok, wypadające kursy, nierzadko żenująca f (a nawet, jak jest lepsza, to często tylko na papierze) etc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2016, o 01:18 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 21 sty 2014, o 15:52
Posty: 2940
Lokalizacja: Krowodrza Górka/日進市
Kraków wypada nieźle nie bo jest dobry. Jest zły. Po prostu konkurencja jest jeszcze gorsza. Wrocław czy Gdańsk walą podobne biedautostrady jak my, przy czym Wrocław ma mniekszy budżet na km (9% vs 12%) i kupuje Moderusy Biedy, bo taniej. Nieefektywnie, ale taniej. Gdańsk nakupował za dużo 26 metrowych używek, które na dodatek są awaryjne. Do tego ma jeszcze gorzej niż my, jeśli chodzi o objazdy. Łódź czy GOP są tak zaniedbane, że nie wiem kiedy z tego dołka wyjdą. Częstochowa cierpi na brak kasy, Gorzów Wielkopolski planuje poważne remonty czy zakupy, Gorzów, Elbląg, Toruń i Poznań, szczerze, nie wiem w jakiej są sytuacji, bo ani nie byłem ani nie czytałem. O Szczecinie nie mam zdania, na pewno jest... dziwnie. Olsztyn cierpi na za mało taboru, a Warszawa... w sumie może być przykładem. Kraków jest dobrze oceniany, bo konkurencja jest jeszcze słabsza.

_________________
Komunikacja Miejska w Krakowie jest na pokaz. Jak masa rzeczy w tym mieście.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2016, o 13:46 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 20:25
Posty: 22529
Cytuj:
Krakowianie coraz częściej stawiają na komunikację miejską

Nowoczesny tabor i częstsze kursy tramwajów i autobusów zachęcają krakowian do korzystania z komunikacji miejskiej. Potwierdza to liczba sprzedawanych biletów. W zeszłym miesiącu pasażerowie kupili aż o 15 proc. więcej biletów do kasowania (jednorazowych i czasowych normalnych) niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Więcej sprzedano także biletów okresowych.

Obrazek
Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

W październiku 2016 roku zostało sprzedanych 3 075 447 sztuk wszystkich rodzajów biletów, w tym 207 538 biletów okresowych. W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku to okaże się, że pasażerowie kupili 125 792 biletów więcej (w tym 3 784 bilety okresowe normalne).

- Naszą rolą jest skuteczne poprawianie częstotliwości kursowania pojazdów komunikacji miejskiej i komfortu pasażerów, co sprawia, że coraz więcej krakowian wybiera transport zbiorowy – mówi Łukasz Franek – wicedyrektor ZIKiT ds. transportu.

W statystykach sprzedaży biletów widać także działanie uchwały o darmowych przejazdach KMK dla uczniów. Bilety ulgowe są sprzedawane rzadziej niż przed rokiem, np. w październiku 2015 roku biletów grupowych ulgowych sprzedano 1 517, a w październiku 2016 już tylko 313. W analogicznym okresie spadła też sprzedaż biletów ulgowych okresowych – o 3 086 sztuk. To wskazuje, że wielu uczniów skorzystało z przywileju darmowej podróży do szkoły.

Przypomnijmy, że od 3 października w Krakowie już trzy linie tramwajowe kursują co 5 minut (18, 50 i 52). Od tego dnia zwiększyła się też częstotliwość kursowania kilku inny linii tramwajowych oraz autobusowych. W tym roku na ulice Krakowa wyjechało ponad 60 nowych autobusów. MPK S.A. czeka na dostawę kolejnych 124 nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska pojazdów, w tym 12 autobusów hybrydowych i 20 elektrycznych.

W zachęcaniu do przesiadki na Komunikację Miejską w Krakowie pomaga wprowadzanie priorytetów dla tramwajów i autobusów na ulicach, które przyspieszają przejazd przez centrum miasta. Przykładem może być przebudowa I Obwodnicy i zmiana organizacji ruchu na ul. Kalwaryjskiej.

Te starania miasta o nowoczesny i komfortowy transport miejski doceniają mieszkańcy. Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę SW Research aż 87 proc. krakowian pozytywnie ocenia jakość taboru, z którego korzystają. Natomiast 28 proc. badanych uważa komunikację miejską za najszybszy środek transportu. To dużo więcej niż w innych aglomeracjach w Polsce, gdzie średnio wynik wyniósł 19 proc.
http://krakow.pl/aktualnosci/205086,29, ... ejska.html

_________________
Krabok - krakowski blog o komunikacji
Profil pkk na fb


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 09:43 
Offline
Moderator fb pkk

Dołączył(a): 15 mar 2014, o 21:03
Posty: 3504
Lokalizacja: Kraków->Nowa Huta
Jak krakowianie oceniają transport w mieście? Która dzielnica wypadła najlepiej? Ciekawe wyniki
http://krknews.pl/krakowianie-oceniaja- ... we-wyniki/

Zgadzacie się z tymi wynikami?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 13:09 
Offline
Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2014, o 21:35
Posty: 3920
Lokalizacja: Kraków - Mistrzejowice
Łukasz napisał(a):
Jak krakowianie oceniają transport w mieście? Która dzielnica wypadła najlepiej? Ciekawe wyniki
http://krknews.pl/krakowianie-oceniaja- ... we-wyniki/

Zgadzacie się z tymi wynikami?

Powiedziałbym, że jest to wszystko bardzo oczywiste - Stare Miasto ocenia najlepiej, bo rzeczywiście tam jest największa gęstość sieci, no bo centrum. Swoszowice oceniają najgorzej, bo komunikacja jak na dzielnicę takiego miasta jest nijaka, no przynajmniej dali teraz to 484 do Swoszowic, ale i do tego ludzie się będą długo przyzwyczajać po tylu latach zaniedbań. Bieńczyce, Mistrzejowice i Czyżyny dobrze oceniają, bo leżą na głównych szlakach komunikacyjnych miasta (z centrum do Huty i we wszelkie inne kierunki również). Większość dzielnic ocenia tak samo dobrze. Dziwię się tylko, że dzielnica IV tak nieszczególnie ocenia komunikację, co się trochę kłóci z tym jak jest dopieszczana, a jak pobudują więcej linii tramwajowych to będzie jeszcze bardziej. No i w końcu Huta - wiadomo.

_________________
Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 13:14 
Offline
Specjalista

Dołączył(a): 9 gru 2016, o 18:59
Posty: 276
Prądnik Biały chce tramwaj. Można mieć multum autobusów na różnych liniach, ale np. poza szczytem są i tak słabe (chociażby 144 jeżdżące co 24 minuty). A dopieszczają ich dlatego, że tramwaj to już chwilę temu mieli dostać a dalej tylko plany i plany.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 13:17 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 20:25
Posty: 22529
Mistrzejowiczanin napisał(a):
Dziwię się tylko, że dzielnica IV tak nieszczególnie ocenia komunikację, co się trochę kłóci z tym jak jest dopieszczana, a jak pobudują więcej linii tramwajowych to będzie jeszcze bardziej.

Dostęp do tramwaju ma tylko niewielka część dzielnicy. Reszta jest skazana na autobusy - stojące w korkach, łapiące opóźnienia i poza szczytem w większości jeżdżące rzadko.

_________________
Krabok - krakowski blog o komunikacji
Profil pkk na fb


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 17:12 
Offline
Dyspozytor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014, o 13:54
Posty: 670
Lokalizacja: Kraków-Bronowice
Mnie smuci że Kraków wypadł słabo na tle innych dużych miast (7 miejsce). Zostaliśmy daleko w tyle m.in za Katowicami, Warszawą czy Szczecinem i widać tendencję spadkową na tle poprzednich badań. Wiadomo, że badanie nie jest w pełni miarodajne, ale jednak można je uznać za pewien wskaźnik zadowolenia z życia i poziomu zarządzania miastem przez ZIKiT.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lip 2019, o 20:28 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 20:25
Posty: 22529
Przygotowałem zestawienie rzeczy które są normą w innych miastach, a które u nas wciąż nie działają albo działają jedynie połowicznie. Do poczytania w wolnej chwili :)

Co Kraków robi transportowo źle – część 1 https://krabok.wordpress.com/2019/06/30 ... e-czesc-1/
Co Kraków robi transportowo źle – część 2 https://krabok.wordpress.com/2019/07/03 ... e-czesc-2/

_________________
Krabok - krakowski blog o komunikacji
Profil pkk na fb


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL