Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 16 wrz 2019, o 09:19

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 wrz 2015, o 21:22 
Dyrektor

Cytuj:
zakres działań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na podróże samochodem

Jest to charakterystyczny przykład podejścia błędnego już od samych założeń. Zamiast zapewnić dobrą komunikację komunalną tym którzy jej potrzebują i preferują, będą się skupiać na utrudnieniach wobec ludzi preferujących inny środek transportu.

Wątek wydzielony z tematu "Skawina" - mod. K

Tytuł: Re: Skawina
PostNapisane: 21 wrz 2015, o 21:43 
Dyspozytor

chlorofil napisał(a):
Jest to charakterystyczny przykład podejścia błędnego już od samych założeń. Zamiast zapewnić dobrą komunikację komunalną tym którzy jej potrzebują i preferują, będą się skupiać na utrudnieniach wobec ludzi preferujących inny środek transportu.

Trzeba oba rodzaje działań stosować. Ludzie bardzo przyzwyczajeni do samochodu nie przesiądą się do KM nieważne jak dobra by nie była. Z drugiej strony i tak należy podnosić komfort podróży, by kolejni ludzie się mieścili i warunki były cywilizowane oraz oczywiście by możliwie wielu przekonać "po dobroci" ;)
W wielu przypadkach przecież KM i tak jest szybciej, wygodniej i taniej. A ludzie nawet w takich relacjach jeżdżą w dużej mierze samochodami.

PostNapisane: 22 wrz 2015, o 20:33 
Dyrektor

PanA napisał(a):
chlorofil napisał(a):

Trzeba oba rodzaje działań stosować. Ludzie bardzo przyzwyczajeni do samochodu nie przesiądą się do KM nieważne jak dobra by nie była. Z drugiej strony i tak należy podnosić komfort podróży, by kolejni ludzie się mieścili i warunki były cywilizowane oraz oczywiście by możliwie wielu przekonać "po dobroci" ;)
W wielu przypadkach przecież KM i tak jest szybciej, wygodniej i taniej. A ludzie nawet w takich relacjach jeżdżą w dużej mierze samochodami.

Każdy ma prawo jeździć czym preferuje. Etyczna władza powinna to szanować.

PostNapisane: 22 wrz 2015, o 22:12 
Dyspozytor

Ja chcę pojazdem ponadnormatywnym!
Poza tym właśnie - uszanować. A na ilu to drogach jest zakaz ruchu pieszego czy rowerami? Sukiennice może jeszcze zaasfaltować?

PostNapisane: 23 wrz 2015, o 10:50 
Dyrektor

chlorofil napisał(a):
Każdy ma prawo jeździć czym preferuje. Etyczna władza powinna to szanować.

Dobra, a jak ktoś ma ochotę dojeżdżać kombajnem, to co proponujesz?

PostNapisane: 23 wrz 2015, o 21:04 
Dyrektor

panA, pablo: naprawdę nie wiem o co Wam chodzi. myślałem że rozmawiamy o komunikacji :)

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 11:55 
Dyrektor

chlorofil napisał(a):
panA, pablo: naprawdę nie wiem o co Wam chodzi. myślałem że rozmawiamy o komunikacji :)

Oczywiście. Ale o sprawnej komunikacji. Transport prywatny, który sam z siebie jest nieefektywny, a do tego terenochłonny i szkodliwy dla ludzi i środowiska w niektórych miejscach powinien być ograniczany. A ograniczać można nie tylko poprzez zakazy ale również poprzez zachętę do rezygnacji z niego. I chyba o tym ten dokument miał być. A Ty się bulwersujesz, że tak nie można.

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 18:49 
Dyspozytor

pablo napisał(a):
Transport prywatny, który sam z siebie jest nieefektywny, a do tego terenochłonny i szkodliwy dla ludzi i środowiska w niektórych miejscach powinien być ograniczany.

Nieprawda. Transport prywatny istniejący OBOK transportu publicznego jest najczęściej lepszy. W amerykańskich miastach na "zadu*ia" jeżdżą minibusiki prywaciarzy - i ludzie masowo z tego korzystają, a miasto może się skupić na ważniejszych inwestycjach. W jakimś państwie europejskim (nie pamiętam) wprowadzono darmową kolej i niedługo potem wielu ludzi przesiadło się do prywatnych linii, bo standard lepszy czy napełnienia. Podobnie zresztą w miastach z darmową KM, ale też w innych. Wiele razy mi się udało dojrzeć przypadki takie, że w dobrze skomunikowanych miejscach ludzie wsiadali do prywatnych linii, by pojechać gdzieś w inne miejsce w mieście i też mi się to zdarzało. Transport prywatny nie jest gorszy, a na pewno nie sam z siebie. A ta terenochłonność i szkodliwość dla ludzi i środowiska niby jaka? W sensie że większa, niż KM? To się mylisz, bo na ogół tabor prywaciarzy jest w lepszym stanie, niż ten różnych przedsiębiorstw komunikacyjnych...
W przypadkach "totalnych odludzi" transport prywatny wydaje się być niemal jedynym dobrym rozwiązaniem - do takich miejsc transport publiczny nie będzie dojeżdżał nigdy z dobrym taktem, więc faktycznie potrzebna jest duża elastyczność w doborze kursowania taboru, a także jego typu. Bilety u przewoźników prywatnych są na ogół - wbrew pozorom - tańsze. Nie ma przeżerania pieniędzy i nierentownych kursów, byle utrzymać takt. A w przypadku dodatkowych potrzeb - gmina może dofinansowywać pojedyncze kursy.

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 19:41 
Dyrektor

pablo: zwyczajnie uważam, że o tym który transport jest efektywny ma prawo ocenić człowiek i wybrać najdogodniejszą wersję.
O dziwo zgadzam się też z panA co do powyższego.

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 19:53 
Dyrektor

PanA napisał(a):
... na ogół tabor prywaciarzy jest w lepszym stanie, niż ten różnych przedsiębiorstw komunikacyjnych...

:hmm: chyba nie miałeś nigdy okazji podróżować niektórymi busami z Krakowa do Słomnik, albo Proszowic

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 19:57 
Dyspozytor

NA OGÓŁ. Badania ITD w różnych miastach mówią same za siebie ;) To nie u prywaciarzy na trasach sypią się autobusy - ogólnie prywaciarzy jeździ więcej, a i tak bardzo często sypią się tylko pojazdy MPK.

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 21:26 
Moderator

PanA napisał(a):
NA OGÓŁ. Badania ITD w różnych miastach mówią same za siebie ;) To nie u prywaciarzy na trasach sypią się autobusy - ogólnie prywaciarzy jeździ więcej, a i tak bardzo często sypią się tylko pojazdy MPK.

Mów za Wrocław... Nie słyszałem, żeby ITD zabrało dowody MPK Kraków.
Moje zdanie jest proste. Nie ma mowy o daniu możliwości dojazdu samochodem każdemu, bo na to miejsca nie ma. Po prostu. Miasto powinno ograniczyć wjazd tak za 2 obwodnicę Krakowa tylko do mieszkańców, ale zwiększyć podaż komunikacji miejskiej, w tym SKA.

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 21:27 
Dyspozytor

a pablo pisał o transporcie prywatnym jako o własnym samochodzie...a wjeżdżamy na temat busów...ale jak już to prywaciarz prywaciarzowi nierówny - na ogół te podmiejskie oferują mocno przeciętne warunki. Prywaciarzem jest zarówno Lux Express jak i JanuszTrans, a jakość nieporównywalna. Podobnie jak MPK Kraków i MPK w 30 tysięcznym miasteczku.

Natomiast nikt (chlorofil?) nie odpowiedział co jeżeli chcę jeździć kombajnem załatwić sprawy w centrum miasta. Powinni mi to ograniczyć czy nie?

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 21:50 
Dyrektor

Lw25: nie wiem jak rozumiesz, że nie ma możliwości. Tysiące ludzi dojeżdża. Limitem są miejsca parkingowe, ale to akurat reguluje się samo (by nie szukać miejsca, niektórzy wolą autobus).
aislinnek: nie dla mnie OK, wyjeżdżaj : )

PostNapisane: 24 wrz 2015, o 22:10 
Administrator

chlorofil napisał(a):
Limitem są miejsca parkingowe, ale to akurat reguluje się samo (by nie szukać miejsca, niektórzy wolą autobus).

Nie, limitem jest też przepustowość dróg.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1