Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 25 kwi 2019, o 13:06

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3889 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247 ... 260  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 gru 2018, o 16:54 
Kierownik

pasazer_mobilisu napisał(a):
http://krakow.pl/aktualnosci/226070,1912,komunikat,krakow_kontynuuje_swoja_polityke_transportowa.html
Cytuj:
Bilet jednoprzejazdowy będzie kosztował 4 zł bilety ważne przez okres 15 minut (za 3 zł), 30 minut (za 4 zł), godzinę (5 zł) oraz 90 minut (6 zł). Wycofany zostanie za to bilet ważny przez 20 minut.

W ramach zachęcania do KM bilet będzie ważny 5 minut krócej i tylko trochę droższy - świetne :clap:

Ale miesięczny stanieje, więc jest realne zachęcenie do korzystania z KM i porzucenia samochodu. Tylko szukanie dziury w całym... W większości na jednorazówkach jeżdżą tylko turyści, przyjezdni i osoby okazyjnie korzystające z KM, bo wożą swój tyłek w ciepłym smogoaucie.
Jak dla mnie 30 min powinien kosztować 5 zł, godzinny 6 zł, 90 min 7 zł. 15 min za 3 zł. Podwyżki papierowych są za małe. Sorry, ale większość społeczeństwa stać na takie stawki, a ci najbiedniejsi korzystają i tak z miesięcznego.

PostNapisane: 19 gru 2018, o 17:15 
Inspektor

Przykład:
Przyjeżdża do mnie 3 znajomych, do tej pory za jeden przejazd mieszcząc się na 20 minutowym płacili 8,40zł, po podwyżce za to samo zapłacą 12zł bo 15 minutowy nie wystarczy. W tej sytuacji mając do wyboru KM lub prywatny samochód/Uber/Taxify/Traficar w podobnej cenie wybór będzie oczywisty.

Czy naprawdę uważacie że zmiana ceny biletu okresowego o całe 17zł spowoduje że ktoś przesiądzie się na co dzień z samochodu do KM?

Żeby nie było wątpliwości - symboliczna podwyżka o 20gr jest w mojej ocenie akceptowalna, ale już zmiana 20 minut w 15 i 40 minut w 30 to nieładne zagranie.

Ostatnio edytowano 19 gru 2018, o 17:30 przez pasazer_mobilisu, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 19 gru 2018, o 17:27 
Dyrektor

Sienioo- na głowę upadłeś ostatnio? Jestem jedną z osób, która nie jest turystą i nie wozi się ciągle po moście autem. Po prostu mieszkam w miejscu gdzie mam wszystko pod ręką, a jak nie to bilet 20min mi spokojnie wystarczał. Czyli w miesiącu wydawałem 30-40 zł na KM, teraz mam do wyboru albo płacić prawie dwa razy więcej za miesięczny albo w podobnej kwocie jak za niego jeździć dalej na jednorazówkach. Świetna zacheta do nie wybierania auta... I jest cała masa ludzi, którzy mają jak ja i w czym niby jesteśmy gorsi? Generalizowanie nas do turystów czy blachosmrodziarzy jest najzwyklej głupie. A ceny jakie Ty byś chciał wprowadzić komu mają służyć? Chyba urzędnikom, bo przy tak zaporowych cenach mogliby się jedynie chwalić zlikwidowaniem tłoku w KM, a na większe korki przecież nic nie mogą poradzić, tak jakoś wyszło... Na pewno tak wysoka cena biletów nie przyłożyłaby się na wiekszą ilość kursów. Bo urzędnicy zawsze znajdą jakieś "coś", które na to nie pozwoli.

PostNapisane: 19 gru 2018, o 17:38 
Kierownik

yosujiro napisał(a):
Sienioo- na głowę upadłeś ostatnio? Jestem jedną z osób, która nie jest turystą i nie wozi się ciągle po moście autem. Po prostu mieszkam w miejscu gdzie mam wszystko pod ręką, a jak nie to bilet 20min mi spokojnie wystarczał. Czyli w miesiącu wydawałem 30-40 zł na KM, teraz mam do wyboru albo płacić prawie dwa razy więcej za miesięczny albo w podobnej kwocie jak za niego jeździć dalej na jednorazówkach. Świetna zacheta do nie wybierania auta... I jest cała masa ludzi, którzy mają jak ja i w czym niby jesteśmy gorsi? Generalizowanie nas do turystów czy blachosmrodziarzy jest najzwyklej głupie. A ceny jakie Ty byś chciał wprowadzić komu mają służyć? Chyba urzędnikom, bo przy tak zaporowych cenach mogliby się jedynie chwalić zlikwidowaniem tłoku w KM, a na większe korki przecież nic nie mogą poradzić, tak jakoś wyszło... Na pewno tak wysoka cena biletów nie przyłożyłaby się na wiekszą ilość kursów. Bo urzędnicy zawsze znajdą jakieś "coś", które na to nie pozwoli.

Nie generalizuje i nie chce kogoś urazić, ale takich osób jak ty jest naprawdę margines. Znaczna większość osób pracujących i jeżdżących KM korzysta z miesięcznego. Praktycznie wszyscy studenci z miesięcznego. Uczniowie i emeryci mają za free. To stanowi kilkadziesiąt % wszystkich osób.
Ceny? Wszystko idzie w górę - prąd, paliwo, eksploatacja, pensje. Jeśli papierówki nie wzrosną to za KM zapłacimy z podatków, czyli my wszyscy. Jeśli miesięczny tanieje (zmiana na plus) to coś musi zrekompensować straty. Przykładami można sypać, ale przeciętny Kowalski jeździ na miesięcznym i tego nic nie zmieni. Lepiej ma być przeciętnemu Kowalskiemu. Co najlepiej by była KM za darmo?

PostNapisane: 19 gru 2018, o 18:06 
Dyrektor

Oczywiście, że nie za darmo, jakieś podwyżki muszą być, nie oszukujmy się. Ale ucinanie 20 i 40 min biletów już zupełnie do mnie nie trafia. Wolałbym chyba jeszcze podniesienie ceny o 10, 20gr niż wprowadzanie takich zmian jakie tu proponują.

PostNapisane: 19 gru 2018, o 18:23 
Kierownik

yosujiro napisał(a):
Oczywiście, że nie za darmo, jakieś podwyżki muszą być, nie oszukujmy się. Ale ucinanie 20 i 40 min biletów już zupełnie do mnie nie trafia. Wolałbym chyba jeszcze podniesienie ceny o 10, 20gr niż wprowadzanie takich zmian jakie tu proponują.
Tylko co wtedy z osobami, które jeżdżą 3-4 przystanki okazjonalnie? 20 minutowy za 3,4? czy lepiej 15 min za 3 zł?

PostNapisane: 19 gru 2018, o 18:31 
Dyspozytor

Takie podwyżki, że tanieją i tak tanie bilety okresowe? Bo proszę, bez żartów.

Po prostu mają jakąś chorą wizję, która się kupy nie trzyma i próbują po głosach sprzeciwu co do całkowitego zniknięcia biletu 20-minutowego, skrócić ważność do 15.

Jeśli naprawdę szukaliby sposobów na oszczędności oraz podniesienie, to dałoby się to zrobić mądrze. Np. tramwaje nocne mogłyby naprawdę jeździć tylko z pt na sob i z sob na niedzielę, a z czwartku na pt i z niedzieli na pon normalnie autobusy.
Można by było podnieść minimalnie ceny niektórych biletów o grosze, a także np. na linie nocne warianty biletów droższe o 10% lub przynajmniej okresowe i jednorazowe.

sienioo napisał(a):
yosujiro napisał(a):
Tylko co wtedy z osobami, które jeżdżą 3-4 przystanki okazjonalnie? 20 minutowy za 3,4? czy lepiej 15 min za 3 zł?

To również ciekawe, bo zawsze znajdą się osoby, które będą narzekać na krótką ważność biletu. Bo ktoś będzie marudził, że podróż jego trwa pół godziny, a musi płacić za 40 minut, czy ktoś jedzie 45 minut i będzie marudził, że musi płacić za godzinę itd.

PostNapisane: 19 gru 2018, o 20:55 
Dyrektor

A co z resztą (strefy, bilety 24 godzinne, 7 dniowe etc.)?

PostNapisane: 19 gru 2018, o 21:49 
Znawca

O ile dobrze kojarzę, to 72 zł kosztuje bilet miesięczny sieciowy dla mieszkańca obecnie, i jest to utrzymanie obecnej ceny, a nie obniżka, a reszta biletów prawdopodobnie się podniesie. O ile sam fakt podwyżki mnie nie dziwi, to uważam, że usuwanie biletu na 1 linię jest nie ok, dla mieszkańców podwyżka o prawie 100%, dla nie-mieszkańców pewnie podobnie. Jest to bilet z którego korzysta wiele osób, często te które łączą dojazdy np. pociąg/bus + MPK.

PostNapisane: 20 gru 2018, o 08:03 
Moderator

Mnie tam likwidacja biletów na jedną linię cieszy. Są one generatorem patologicznych protestów przy każdej zmianie w sieci połączeń "no bo jak to - za przejazd tej samej trasy mam płacić dwa razy więcej?"... Są też ewidentnie niesprawiedliwe, o czym długo rozpisał się parę tygodni temu Kaszmir.

Za to to, co robią z jednorazówkami mi się nie podoba. Ja rozumiem, że inflacja, że budżet nie jest z gumy, ale to trzeba być z ZIKiTu, żeby wymyślić coś na zasadzie "podniesiemy wam ceny biletów, a w ramach rekompensaty jeszcze skrócimy im ważność". Niech się zdecydują i albo niech skrócą ważność, albo podniosą ceny, ale nie i jedno i drugie naraz.

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 20 gru 2018, o 09:19 
Dyspozytor

No dobra, a co z aglomeracją? Też bilety inne niż sieciowe zostaną zlikwidowane? Czyli np. mieszkańcy Liszek korzystający do tej pory z biletu na dwie linie będą musieli co prawda płacić prawie dwa razy drożej, ale za to będą mogli w tej cenie jechać do Kocmyrzowa albo Brzoskwini. Złoty interes. 140zł zamiast 78 na pewno jest świetną zachętą do zostawienia samochodu w domu.

PostNapisane: 20 gru 2018, o 10:11 
Dyspozytor

lucapacioli napisał(a):
No dobra, a co z aglomeracją? Też bilety inne niż sieciowe zostaną zlikwidowane? Czyli np. mieszkańcy Liszek korzystający do tej pory z biletu na dwie linie będą musieli co prawda płacić prawie dwa razy drożej, ale za to będą mogli w tej cenie jechać do Kocmyrzowa albo Brzoskwini. Złoty interes. 140zł zamiast 78 na pewno jest świetną zachętą do zostawienia samochodu w domu.
Wg mnie na aglomeracji powinny zostać te typy biletów. Mieszkaniec Krakowa ma do dyspozycji znacznie wiecej linii o większej częstotliwości, stąd sieciówka ma sens.

PostNapisane: 20 gru 2018, o 11:14 
Specjalista

sienioo napisał(a):
yosujiro napisał(a):
Jestem jedną z osób, która nie jest turystą i nie wozi się ciągle po moście autem.

Nie generalizuje i nie chce kogoś urazić, ale takich osób jak ty jest naprawdę margines.

Nie wiem czy aż taki margines. Swoją drogą sam się do nich zaliczam. Mieszkam w Krakowie, pracuję poza Krakowem. Owszem, do firmy dojeżdżam samochodem - ale tylko dlatego, że alternatywna KM jest żenująca... Autem mam 25-30 minut, KMem 60-70 minut: albo z dwoma przesiadkami albo z dojściem 20 minut piechotą - w obu przypadkach z elastycznością kursów co 1-2 godziny...
Do miasta jeżdżę sam lub z rodziną średnio dwa razy w tygodniu. Sieciówka mi się nie opłaca, na 20 minutowym do centrum dojeżdżamy w sam raz. Po skróceniu do 15 minut już się nie wyrobimy. Po podwyżce za przejazd z rodziną w weekend do centrum przyjdzie mi zapłacić 20 zł za KM. Myślicie, że w imię idei dalej będę jeździł tramwajem...? Sorry, ale alternatywy są takie:
- tramwaj za 20 zł z f=20 min
- samochód za maks połowę powyższej kwoty, prawdopodobnie wyraźnie szybciej i z darmowym parkowaniem w soboty i niedziele
W jaki sposób w tym mieście ma być normalnie...? Gdzie to dążenie do zmniejszenia ruchu indywidualnego? Miliard na autostradę łagiewnicką można w budżecie znaleźć, ale kilkanaście milionów na lepszą KM już nie?

PostNapisane: 20 gru 2018, o 12:33 
Dyspozytor

fysztof napisał(a):
w obu przypadkach z elastycznością kursów co 1-2 godziny...

Gdybym mieszkał w miejscu, do którego KM dociera z taką częstotliwością, to dla mnie równie dobrze mogłoby jej zupełnie nie być. Zbyt cenię swój czas, żeby dostosowywać go do takiej marnej oferty i pewnie dojeżdżałbym samochodem na obrzeża Krakowa i tam przesiadał się na KM. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie zrezygnuje z samochodu, gdy alternatywa jest tak żenująca.

PostNapisane: 20 gru 2018, o 13:30 
Specjalista

W moim przypadku jest na odwrót - mieszkam w Krakowie z dostępem do tramwajów, ale siedziba firmy jest za Krakowem. Stąd nie jestem regularnym użytkownikiem KM = nie mam okresowego biletu. Nie chciałbym być jednak z tego powodu pozbawiany sensu korzystania w ogóle z KM, a do tego trochę zmierza propozycja reformy biletów jednorazowych.
Zgadzam się też z wcześniejszymi głosami co do aglomeracji. Przed przeprowadzką mieszkałem w lokalizacji, która pozwalała mi na dojazd do pracy w systemie 1 linia tramwajowa + 1 linia aglo. Karta na taką opcję kosztowała 78 zł, co przy niekoniecznie codziennym dojeżdżaniu do firmy (delegacje i praca zdalna) wciąż było atrakcyjne. Gdyby teraz przyszło mi zamiast 78 zł płacić 144 zł, to nawet bym nie rozważał... Uważam, że dla aglo propozycja biletów okresowych powinna być zdecydowanie bogatsza niż tylko ogólny na całą sieć!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3889 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247 ... 260  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1