Bilety, kontrole

Bilety, działalność ZIKiT oraz pozostałe tematy związane z komunikacją miejską w Krakowie

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#31 Post autor: Kaszmir » 30 mar 2010, o 16:37

Mseifer pisze:Autobusy dla emerytów, minibusy dla reszty?
http://news.komunikacja.krakow.pl/lokal ... szty_.html
I teraz zagadka - gdzie w artykule znajdują się jakiekolwiek informacje o tym, czego on dotyczy? Mamy liczby, opinie, a brakuje podstawowej wzmianki o czyjej komunikacji miejskiej jest ta rozprawa.

Mseifer
Administrator Techniczny
Kontakt:

#32 Post autor: Mseifer » 30 mar 2010, o 21:22

bielanek
Dyrektor
Kontakt:

#33 Post autor: bielanek » 4 maja 2010, o 18:15

Odświeżam temat. Pozostał już niecały miesiąc do wprowadzenia biletów 15-min. Na razie cisza. Stąd moje pytania:
1. Czy przed 1 czerwca będzie można już kupić bilety?
2. Czy kierowcy będą owe bilety sprzedawać?
Zastanawia mnie też co zrobi ZIKiT, w końcu dla niego promowanie nowego biletu wcale jest nieopłacalne, ale zapewne gazety będą o tym mocno trąbić.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#34 Post autor: Kaszmir » 4 maja 2010, o 21:46

bielanek pisze:1. Czy przed 1 czerwca będzie można już kupić bilety?
Nie sądzę - bo jeśli można je kupić wcześniej, to kto zabroni ich użycia? A wtedy data by się w praktyce przesunęła. Dlatego sądzę, że będzie je można dostać dopiero od oficjalnego wprowadzenia, ew. wieczorem dzień przed.
bielanek pisze:2. Czy kierowcy będą owe bilety sprzedawać?
Zapewne będzie tak, jak z godzinnymi.
bielanek pisze:Zastanawia mnie też co zrobi ZIKiT, w końcu dla niego promowanie nowego biletu wcale jest nieopłacalne, ale zapewne gazety będą o tym mocno trąbić.
To wciąż jednostka miejska, zatem najprawdopodobniej wyboru nie będzie.

Mseifer
Administrator Techniczny
Kontakt:

#35 Post autor: Mseifer » 4 maja 2010, o 21:57

A może nic z tego nie wyjdzie;]

Awatar użytkownika
Jopek36
Dyrektor

#36 Post autor: Jopek36 » 4 maja 2010, o 22:04

Muszą być nowe kasowniki, czy ogłoszono przetarg?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#37 Post autor: Kaszmir » 4 maja 2010, o 22:16

jopek36 pisze:Muszą być nowe kasowniki, czy ogłoszono przetarg?
Nie, dlaczego?

Awatar użytkownika
Jopek36
Dyrektor

#38 Post autor: Jopek36 » 5 maja 2010, o 09:43

Miałem na myśli bilety na liczbę przejechanych przystanków, czy one nie będą wprowadzone?

LK
Dyrektor

#39 Post autor: LK » 5 maja 2010, o 10:13

jopek36 pisze:Miałem na myśli bilety na liczbę przejechanych przystanków, czy one nie będą wprowadzone?
W tym roku (ja obstawiam że też w 2012) nie zostaną wprowadzone. Z punktu widzenia ZIKiT-u lepiej, aby ich nie było - podobnie jak 15-minutowych.

bielanek
Dyrektor
Kontakt:

#40 Post autor: bielanek » 5 maja 2010, o 11:59

LK pisze:
jopek36 pisze:Miałem na myśli bilety na liczbę przejechanych przystanków, czy one nie będą wprowadzone?
W tym roku (ja obstawiam że też w 2012) nie zostaną wprowadzone. Z punktu widzenia ZIKiT-u lepiej, aby ich nie było - podobnie jak 15-minutowych.
Oficjalnie zaplanowane jest ich wprowadzenie na 01.01.2011r, a wiadomo jak u nas jest, więc sądzę, że ten termin jest bardzo niepewny. Odnośnie biletów 15min, to zastanowiłem się nad tym trochę i teraz to napiszę. Właściwie nie ma jasnej koncepcji, dla kogo maja być te bilety. Wprawdzie mówi się, że dla tych, którzy chcą podjechać kilka przystanków, aby kasowali a nie jeździli na gapę i dla tych, którzy teraz kasują, a jeżdżą na krótkich dystansach. Pamiętamy przecież co działo się na początku roku z 502. Niby taki protest ZIKiT, że cięcia są bo nowy bilet będzie. W praktyce jednak będzie to wyglądało tak. Kto jeździł na gapę raczej na gapę jeździć będzie. Ci którzy mają podjechać jeden przystanek, czy dwa w centrum pójdą na nogach, jeśli będą korki tramwajowe. Kto zatem skorzysta na tym? Na pewno ci, którzy jeżdżą po za centrum. Np. w NH, codziennie dojeżdżam do szkoły (Mistrzejowice-Bieńczyce). Zajmuje mi to 7min. Wielu moich znajomych dojeżdżających z Piastów czy z Mistrzejowic jeździ na biletach jednorazowych (powodów jest kilka, ale nie są one ważne). Teraz, zamiast płacić 1,35 za bilet jednorazowy będą płacić 1 zł (chyba tyle ma kosztować ulgowy gminny?). Jaki jest z tego rachunek? Otóż dla KM w Krakowie dokładnie 0,35zł w plecy, a dla nich za tydzień jeżdżenia na 15 minutówkach 1,75zł zysku, czyli prawie dwa bilety 15minutowe. To samo dzieje się w każdej sytuacji, kiedy ktoś teraz kasuje bilet jednorazowy, a cel do którego dojeżdża znajduje się w promieniu 15min dojazdu. I znów kolejne kwoty kilkunastogroszowe uciekają kasie miasta. Nie jestem przeciwny temu biletowi, ale on ma być na naprawdę krótkie dystanse, dlatego uważam, że powinien on być na 10min.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2010, o 12:01 przez bielanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czatowiec
Dyrektor
Kontakt:

#41 Post autor: czatowiec » 5 maja 2010, o 12:09

bielanek pisze:ale on ma być na naprawdę krótkie dystanse, dlatego uważam, że powinien on być na 10min.
A tu nagle korek, i mamy problem... Kiedyś wracaliśmy z klasą z Multikina, to autobus 15 minut próbował wjechać na pętlę Nowy Kleparz :P
Obrazek
Obrazek

bielanek
Dyrektor
Kontakt:

#42 Post autor: bielanek » 5 maja 2010, o 13:45

Właśnie zapomniałem dodać jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż nie ważne czy bilet jest 10min, 15min, 60min albo 24h, to pasażer wybiera go na własne ryzyko. Podczas kontroli na pewno będą tłumaczenia że rozkładowo pojazd powinien jechać tyle i tyle i co moja wina że jedzie dłużej? Otóż skoro liczy się czas rzeczywisty a nie rozkładowy to PASAŻER jest zobowiązany do doboru dla siebie odpowiedniego biletu, tak aby ten bilet przez całą podróż był ważny. Jeżeli wiem, że np. na Karmelickiej są korki to po co kasować 15min? Można skasować jednorazowy albo iść na piechotę. Dlatego też mankamentem tegoż biletu będzie, jeżeli pasażerowie nie zostaną dobrze poinformowani, to że przy kontrolach będzie wiele sporów (najłagodniej mówiąc). Dlatego też trzeba jasno przedstawić sprawę ważności takiego biletu.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#43 Post autor: Kaszmir » 5 maja 2010, o 14:50

bielanek pisze:Teraz, zamiast płacić 1,35 za bilet jednorazowy będą płacić 1 zł (chyba tyle ma kosztować ulgowy gminny?).
Tak. Cennik biletów 15-minutowych (w zł) :
normalny - 1,80
ulgowy gminny - 1,00
ulgowy ustawowy - 0,90

Co do samego biletu - uważam go za dobry, ale nie w mieście, które ma trudną sytuację budżetową. Bo w obecnej sytuacji to jest tak, że miasto zachęca do km przez obniżenie ceny biletów, a jednocześnie tnie połączenia, bo brakuje środków - tym samym do tej km zniechęcając. W moim odczuciu efekt wypadkowy jednak wychodzi niekorzystny.

Nie oszukujmy się również, że nowe bilety nie przez przypadek są wprowadzane w roku wyborczym.

Generalnie, co mieszkańcom Aleksandy z nowego biletu, skoro ich autobus kursuje teraz rzadziej? Po co on mieszkańcom Mistrzejowic, którzy stracili najpierw "20", a potem co drugi kurs "14" w szczycie? A przykładów jest więcej, w związku z cięciami na liniach aglo, np. "249", które również służyło mieszkańcom Bielan, a teraz straciło odczuwalną część kursów.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2010, o 14:52 przez Kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.

Mseifer
Administrator Techniczny
Kontakt:

#44 Post autor: Mseifer » 1 cze 2010, o 10:39

15 minut jazdy za 1,80 zł
http://www.krakow.pl/prasowka/?art_id=11566
Jest to bilet wieloprzejazdowy, na który można podróżować z przesiadkami przez 15 minut. W tym wypadku chodzi o czas rzeczywisty, obowiązujący od momentu skasowania biletu, a nie ten wynikający z rozkładu jazdy - zaznacza Marek Gancarczyk.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#45 Post autor: Kaszmir » 1 cze 2010, o 14:39

Nowe bilety 15-minutowe - wzór za stroną MPK:
Normalny
Ulgowy ustawowy
Ulgowy gminny

PS. Nieczynne Punkty Sprzedaży Biletów Okresowych.
Ostatnio zmieniony 1 cze 2010, o 14:39 przez Kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „IV. Wokół KMK”