Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 14 gru 2019, o 21:39

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3937 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 263  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 30 mar 2010, o 15:37 
Administrator

Mseifer napisał(a):
Autobusy dla emerytów, minibusy dla reszty?
http://news.komunikacja.krakow.pl/lokal ... szty_.html

I teraz zagadka - gdzie w artykule znajdują się jakiekolwiek informacje o tym, czego on dotyczy? Mamy liczby, opinie, a brakuje podstawowej wzmianki o czyjej komunikacji miejskiej jest ta rozprawa.

Tytuł:
PostNapisane: 30 mar 2010, o 20:22 
Administrator Techniczny

Bilet za 2,50
http://www.tvp.pl/krakow/reportaz/podgl ... 50/1502344

Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2010, o 17:15 
Dyrektor

Odświeżam temat. Pozostał już niecały miesiąc do wprowadzenia biletów 15-min. Na razie cisza. Stąd moje pytania:
1. Czy przed 1 czerwca będzie można już kupić bilety?
2. Czy kierowcy będą owe bilety sprzedawać?
Zastanawia mnie też co zrobi ZIKiT, w końcu dla niego promowanie nowego biletu wcale jest nieopłacalne, ale zapewne gazety będą o tym mocno trąbić.

Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2010, o 20:46 
Administrator

bielanek napisał(a):
1. Czy przed 1 czerwca będzie można już kupić bilety?

Nie sądzę - bo jeśli można je kupić wcześniej, to kto zabroni ich użycia? A wtedy data by się w praktyce przesunęła. Dlatego sądzę, że będzie je można dostać dopiero od oficjalnego wprowadzenia, ew. wieczorem dzień przed.

bielanek napisał(a):
2. Czy kierowcy będą owe bilety sprzedawać?

Zapewne będzie tak, jak z godzinnymi.

bielanek napisał(a):
Zastanawia mnie też co zrobi ZIKiT, w końcu dla niego promowanie nowego biletu wcale jest nieopłacalne, ale zapewne gazety będą o tym mocno trąbić.

To wciąż jednostka miejska, zatem najprawdopodobniej wyboru nie będzie.

Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2010, o 20:57 
Administrator Techniczny

A może nic z tego nie wyjdzie;]

Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2010, o 21:04 
Administrator

Muszą być nowe kasowniki, czy ogłoszono przetarg?

Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2010, o 21:16 
Administrator

jopek36 napisał(a):
Muszą być nowe kasowniki, czy ogłoszono przetarg?

Nie, dlaczego?

Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2010, o 08:43 
Administrator

Miałem na myśli bilety na liczbę przejechanych przystanków, czy one nie będą wprowadzone?

Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2010, o 09:13 
Dyrektor

jopek36 napisał(a):
Miałem na myśli bilety na liczbę przejechanych przystanków, czy one nie będą wprowadzone?
W tym roku (ja obstawiam że też w 2012) nie zostaną wprowadzone. Z punktu widzenia ZIKiT-u lepiej, aby ich nie było - podobnie jak 15-minutowych.

Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2010, o 10:59 
Dyrektor

LK napisał(a):
jopek36 napisał(a):
W tym roku (ja obstawiam że też w 2012) nie zostaną wprowadzone. Z punktu widzenia ZIKiT-u lepiej, aby ich nie było - podobnie jak 15-minutowych.

Oficjalnie zaplanowane jest ich wprowadzenie na 01.01.2011r, a wiadomo jak u nas jest, więc sądzę, że ten termin jest bardzo niepewny. Odnośnie biletów 15min, to zastanowiłem się nad tym trochę i teraz to napiszę. Właściwie nie ma jasnej koncepcji, dla kogo maja być te bilety. Wprawdzie mówi się, że dla tych, którzy chcą podjechać kilka przystanków, aby kasowali a nie jeździli na gapę i dla tych, którzy teraz kasują, a jeżdżą na krótkich dystansach. Pamiętamy przecież co działo się na początku roku z 502. Niby taki protest ZIKiT, że cięcia są bo nowy bilet będzie. W praktyce jednak będzie to wyglądało tak. Kto jeździł na gapę raczej na gapę jeździć będzie. Ci którzy mają podjechać jeden przystanek, czy dwa w centrum pójdą na nogach, jeśli będą korki tramwajowe. Kto zatem skorzysta na tym? Na pewno ci, którzy jeżdżą po za centrum. Np. w NH, codziennie dojeżdżam do szkoły (Mistrzejowice-Bieńczyce). Zajmuje mi to 7min. Wielu moich znajomych dojeżdżających z Piastów czy z Mistrzejowic jeździ na biletach jednorazowych (powodów jest kilka, ale nie są one ważne). Teraz, zamiast płacić 1,35 za bilet jednorazowy będą płacić 1 zł (chyba tyle ma kosztować ulgowy gminny?). Jaki jest z tego rachunek? Otóż dla KM w Krakowie dokładnie 0,35zł w plecy, a dla nich za tydzień jeżdżenia na 15 minutówkach 1,75zł zysku, czyli prawie dwa bilety 15minutowe. To samo dzieje się w każdej sytuacji, kiedy ktoś teraz kasuje bilet jednorazowy, a cel do którego dojeżdża znajduje się w promieniu 15min dojazdu. I znów kolejne kwoty kilkunastogroszowe uciekają kasie miasta. Nie jestem przeciwny temu biletowi, ale on ma być na naprawdę krótkie dystanse, dlatego uważam, że powinien on być na 10min.

Ostatnio edytowano 5 maja 2010, o 11:01 przez bielanek, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2010, o 11:09 
Dyrektor

bielanek napisał(a):
ale on ma być na naprawdę krótkie dystanse, dlatego uważam, że powinien on być na 10min.

A tu nagle korek, i mamy problem... Kiedyś wracaliśmy z klasą z Multikina, to autobus 15 minut próbował wjechać na pętlę Nowy Kleparz :P

Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2010, o 12:45 
Dyrektor

Właśnie zapomniałem dodać jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż nie ważne czy bilet jest 10min, 15min, 60min albo 24h, to pasażer wybiera go na własne ryzyko. Podczas kontroli na pewno będą tłumaczenia że rozkładowo pojazd powinien jechać tyle i tyle i co moja wina że jedzie dłużej? Otóż skoro liczy się czas rzeczywisty a nie rozkładowy to PASAŻER jest zobowiązany do doboru dla siebie odpowiedniego biletu, tak aby ten bilet przez całą podróż był ważny. Jeżeli wiem, że np. na Karmelickiej są korki to po co kasować 15min? Można skasować jednorazowy albo iść na piechotę. Dlatego też mankamentem tegoż biletu będzie, jeżeli pasażerowie nie zostaną dobrze poinformowani, to że przy kontrolach będzie wiele sporów (najłagodniej mówiąc). Dlatego też trzeba jasno przedstawić sprawę ważności takiego biletu.

Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2010, o 13:50 
Administrator

bielanek napisał(a):
Teraz, zamiast płacić 1,35 za bilet jednorazowy będą płacić 1 zł (chyba tyle ma kosztować ulgowy gminny?).

Tak. Cennik biletów 15-minutowych (w zł) :
normalny - 1,80
ulgowy gminny - 1,00
ulgowy ustawowy - 0,90

Co do samego biletu - uważam go za dobry, ale nie w mieście, które ma trudną sytuację budżetową. Bo w obecnej sytuacji to jest tak, że miasto zachęca do km przez obniżenie ceny biletów, a jednocześnie tnie połączenia, bo brakuje środków - tym samym do tej km zniechęcając. W moim odczuciu efekt wypadkowy jednak wychodzi niekorzystny.

Nie oszukujmy się również, że nowe bilety nie przez przypadek są wprowadzane w roku wyborczym.

Generalnie, co mieszkańcom Aleksandy z nowego biletu, skoro ich autobus kursuje teraz rzadziej? Po co on mieszkańcom Mistrzejowic, którzy stracili najpierw "20", a potem co drugi kurs "14" w szczycie? A przykładów jest więcej, w związku z cięciami na liniach aglo, np. "249", które również służyło mieszkańcom Bielan, a teraz straciło odczuwalną część kursów.

Ostatnio edytowano 5 maja 2010, o 13:52 przez Kaszmir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 1 cze 2010, o 09:39 
Administrator Techniczny

15 minut jazdy za 1,80 zł
http://www.krakow.pl/prasowka/?art_id=11566

Cytuj:
Jest to bilet wieloprzejazdowy, na który można podróżować z przesiadkami przez 15 minut. W tym wypadku chodzi o czas rzeczywisty, obowiązujący od momentu skasowania biletu, a nie ten wynikający z rozkładu jazdy - zaznacza Marek Gancarczyk.

Tytuł:
PostNapisane: 1 cze 2010, o 13:39 
Administrator

Nowe bilety 15-minutowe - wzór za stroną MPK:
Normalny
Ulgowy ustawowy
Ulgowy gminny

PS. Nieczynne Punkty Sprzedaży Biletów Okresowych.

Ostatnio edytowano 1 cze 2010, o 13:39 przez Kaszmir, łącznie edytowano 1 raz

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3937 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 263  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1