Automaty biletowe

Bilety, działalność ZIKiT oraz pozostałe tematy związane z komunikacją miejską w Krakowie

Moderator: Moderatorzy

Yunkers
Specjalista

Automaty biletowe

#361 Post autor: Yunkers » 3 lis 2018, o 20:33

To kombinatorstwo/bezmyślność (nazwijmy to "syndromem mikrogapowicza") wcale nie jest domeną miłośników bilonu, choć oni (i tu sam kiedyś przyznałeś rację) mają ułatwione zadanie.
Najłatwiej pod tym względem mają kupujący przez aplikację. Wystarczy mieć aplikację pod ręką i kupić bilet, gdy kanar zacznie sprawdzać bilety.
Cukier pisze:
PanA pisze:Popatrz, że obecnie bilety okresowe też nie są dostępne de facto na własnym nośniku, a na nośniku bardziej uniwersalnym - kartą miejską załatwisz wiele rzeczy, a np. studenci przyjezdni wykorzystają ELS. I czy ktoś dziś płacze, że musi pojechać aktywować kartę do specjalnego punktu?
Wtrącę się tylko jako student tubylec, że również mam bilet okresowy na ELS (bo po cholerę nosić dwa plastiki gdy mogę jeden, który i tak muszę) i nie musiałem iść do żadnego punktu żeby kartę aktywować.
Potwierdzam, studenci większości uczelni mogą od razu doładować ELS w automacie, bez chodzenia gdziekolwiek. Nawet znalazłem link z informacją dla potwierdzenia. KLIK

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

Automaty biletowe

#362 Post autor: Locutus » 4 lis 2018, o 07:43

W pełni zgadzam się z Kaszmirem oraz 444. I również uważam, że wygoda pasażera jest o wiele ważniejsza niż wygoda przewoźnika. Bo tak jak zapewne wygodniej jest przewoźnikowi mieć automaty tylko na kartę, tak jeszcze wygodniej jest ich nie mieć w ogóle. Ba, MPK na przykład pokazywało wielokrotnie, że wygodniej jest im nie mieć klimatyzacji, nie mieć systemu informacji pasażerskiej, etc. Czy aby na pewno wygoda przewoźnika jest argumentem, który w ogóle powinien być brany pod uwagę?

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

PanA
Kierownik

Automaty biletowe

#363 Post autor: PanA » 13 lis 2018, o 13:39

Yunkers pisze:Potwierdzam, studenci większości uczelni mogą od razu doładować ELS w automacie, bez chodzenia gdziekolwiek. Nawet znalazłem link z informacją dla potwierdzenia.
No ok - ja idąc na studia miałem już kartę miejską i nie interesowałem się ELS xD
No ale to tym łatwiej - kiedyś trzeba było mieć drukowane na koszt miasta papierki, dziś masz plastik.
Cukier pisze:W obecnym systemie biletów okresowych brakuje mi jedynie wyeliminowania konieczności fizycznego wgrania biletu na nośnik - dużo wygodniej by było, gdyby fizyczne nośniki miały tylko zakodowany unikalny numer i tylko ten numer byłby skanowany przez kontrolera, a to z bazy danych przychodziłyby informacje o biletach powiązanych z tym numerem. Ale i tak, odkąd w pesozłomach zaczęto montować w automatach możliwość zapisania e-biletu, problem ten staje się jeszcze mniejszy.
Też o tym mówiłem - token lub zapisywanie za pośrednictwem biletomatu. To jest już duże pójście do przodu.

Natomiast tak, wychodzicie ze złych założeń - że istnieje coś takiego jak absolutna wygoda pasażera czy absolutna wygoda operatora/przewoźnika. Zawsze szuka się jedynie balansu i kompromisów. I trzeba iść z duchem czasu, bo równowaga dynamiczna się zmienia, a co się odwlecze, to nie uciecze.
Jeśli chodzi o uptime systemu biletowego - to problem jest w samym założeniu systemu (cały czas złe założenia) - od tego jest operator, który powinien być wyłoniony w przetargu. Tak, aby cała infrastruktura była jego.
MKM-owie to jednak wielkie: xD

Awatar użytkownika
flosan
Dyrektor

Automaty biletowe

#364 Post autor: flosan » 24 sty 2019, o 14:04

W poniedziałek zauważyłem nowy automat na przystanku Makowskiego dla linii 144 i 194 w stronę centrum, może komuś się przyda informacja, bo na mapach MPK nie ma nic o tej lokalizacji. Zauważyłem też, że na mapie źle pokazuje się lokalizacja biletomatu na przystanku Mackiewicza (znajduje się on na przystanku Mackiewicza dla linii w stronę Krowodrzy).

pjetrek
Specjalista

Automaty biletowe

#365 Post autor: pjetrek » 22 lip 2020, o 11:36

To że automaty KKM wędrują z miejsca na miejsce to się czasem zdarza... Ostatnio płaciłem kartą w automacie przy ul. Makowskiego na Azorach, a tymczasem w banku mam opis transakcji, dokonanej w Mogilanach... :eek:
"MPK KRAKOW KKM 97 MOGILANY MOGILANY POL"
Szafa stoi tam blisko 1,5 roku, czy lokalizacja w systemie nie powinna być też zaktualizowana?

A tak to prawie dostałem zawału, że w piątek moja karta była używana w Mogilanach :P

lukaszpdg
Dyrektor

Automaty biletowe

#366 Post autor: lukaszpdg » 24 lip 2020, o 09:04

To jakiś przypadek czy zaczynają wycofywać z płatności bezgotówkowej? Dzisiaj na jednej z brygad "8" można płacić monetami, wybrałem rodzaj biletu i otworzyła się szczelina żeby wrzucić monety. W automacie pojawiła się informacja o odliczonej gotówce.

Jamnik
Dyrektor

Automaty biletowe

#367 Post autor: Jamnik » 24 lip 2020, o 09:55

lukaszpdg pisze:
24 lip 2020, o 09:04
To jakiś przypadek czy zaczynają wycofywać z płatności bezgotówkowej? Dzisiaj na jednej z brygad "8" można płacić monetami, wybrałem rodzaj biletu i otworzyła się szczelina żeby wrzucić monety. W automacie pojawiła się informacja o odliczonej gotówce.
Płatność bezgotówkowa jest jak narazie tylko w Pesach i Stadlerach. Wszystkie starsze tramwaje mają automaty z płatnością wyłącznie gotówką, a z tego, co widzę na mapie, na "8" są starsze Bombardiery.
A info o odliczonej kwocie zapewne dlatego, że nie miał drobnych do wydania.

lukaszpdg
Dyrektor

Automaty biletowe

#368 Post autor: lukaszpdg » 27 lip 2020, o 08:19

A to sorry

Wg artykułu na MPK jest:
W pozostałych 608 automatach mobilnych, które umożliwiają zakup biletu wyłącznie za gotówkę, nadal będzie można płacić monetami. Te urządzenia będą sukcesywnie wymieniane na te z opcją płatności wyłącznie bezgotówkowej.
Trochę to dziwne, bo na jednym z wagonów NGT8 już nie da się kupować biletu. Wybór przycisków jest tylko na informacje, a wg artykułu powinien normalnie działać automat, bo do 31 lipca:
Możliwość zapłaty gotówką zostanie wycofana do 31 lipca z wszystkich automatów zamontowanych w tramwajach i autobusach, które do tej pory obsługiwały obydwie formy płatności.
A NGT8 nie ma płatności kartą.
Ja zrozumiałem, że w automatach wyłącznie gotówkowych będzie można kupić bilet dopóki nie będą wymienione na płatność bezgotówkową, więc wygląda na to, że ktoś źle napisał artykuł.

suchy
Dyrektor

Automaty biletowe

#369 Post autor: suchy » 27 lip 2020, o 09:16

W kilku sztukach NGT8 jeden z automatów - najczęściej ten z tyłu - obsługiwał gotówkę i karty (obecnie zatem tylko karty). Drugi automat jest tylko na gotówkę i tak pozostanie aż do wymiany na nowy (tylko na kartę).

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Administrator Techniczny

Automaty biletowe

#370 Post autor: pasazer_mobilisu » 27 lip 2020, o 12:16

Ten automat w NGT8 wyświetla informacje że w pojeździe jest inny automat umożliwiający płatność kartą? Jeśli nie to znowu ktoś nie pomyślał.

lukaszpdg
Dyrektor

Automaty biletowe

#371 Post autor: lukaszpdg » 28 lip 2020, o 08:33

suchy pisze:
27 lip 2020, o 09:16
W kilku sztukach NGT8 jeden z automatów - najczęściej ten z tyłu - obsługiwał gotówkę i karty (obecnie zatem tylko karty). Drugi automat jest tylko na gotówkę i tak pozostanie aż do wymiany na nowy (tylko na kartę).
Szczególnie na to nie patrzyłem, ale chyba nie. I tak nie ma różnicy, bo i tak się dało kupić biletu. :)
Znajomy, który chciał kupić bilet, nie mógł, bo te przyciski były niedostępne. Zamiast w niebieskim, były w kolorze ciemno-szarym. Dostępne przyciski były tylko informacje i KKM / KK.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

Automaty biletowe

#372 Post autor: Locutus » 29 lip 2020, o 07:28

No i jednak słuszne miałem obawy. Wczoraj pod zoo para holendersko-angielska z dzieckiem chciała kupić bilety w automacie w 134. I oczywiście ich karty miały dolne limity transakcji w obcej walucie, w związku z czym guzik z tego wyszło. A monet już automat nie przyjmuje. Prosili nawet kierowcę o pomoc, ale przecież kierowca nie zmieni im limitów na karcie... I pojechali bez biletu...

Rezygnacja z płatności gotówką to naprawdę jedna z najgłupszych decyzji ostatnich lat...

Pozdrawiam!
LOKI

krawiec
Kierownik

Automaty biletowe

#373 Post autor: krawiec » 30 lip 2020, o 00:33

Locutus pisze:
29 lip 2020, o 07:28
No i jednak słuszne miałem obawy. Wczoraj pod zoo para holendersko-angielska z dzieckiem chciała kupić bilety w automacie w 134. I oczywiście ich karty miały dolne limity transakcji w obcej walucie, w związku z czym guzik z tego wyszło. A monet już automat nie przyjmuje. Prosili nawet kierowcę o pomoc, ale przecież kierowca nie zmieni im limitów na karcie... I pojechali bez biletu...

Rezygnacja z płatności gotówką to naprawdę jedna z najgłupszych decyzji ostatnich lat...

Pozdrawiam!
LOKI
A skąd wiesz, że to z powodu dolnych limitów? Przecież taka informacja nie pojawiła się na ekranie.
Skoro mają taką kretyńską kartę, to ich wina, a nie wina automatu. W Biedrze też nie zapłacą 10 zł, bo mają dolny limit.

PanA
Kierownik

Automaty biletowe

#374 Post autor: PanA » 30 lip 2020, o 01:12

Ojej, "argument" anegdotyczny. Cały świat odchodzący od gotówki jest gupi, powinien robić wszystko gorzej i drożej ze względu na pojedyncze osoby.

Przed przyjazdem gdzieś ludzie powinni się zapoznać z krajem, a Polska ogólnie pod względem płatności jest jednym z najbardziej nowoczesnych krajów.

Może zaraz jeszcze wyskocz z Amerykanami, którzy czekiem próbowali płacić lub kartą na podpis, skoro admin PKK nadal takich standardów dyskusji się trzyma.
MKM-owie to jednak wielkie: xD

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

Automaty biletowe

#375 Post autor: Locutus » 30 lip 2020, o 08:51

krawiec pisze:
30 lip 2020, o 00:33
A skąd wiesz, że to z powodu dolnych limitów? Przecież taka informacja nie pojawiła się na ekranie.
Fakt, zgaduję, bo wydawało mi się to najbardziej logicznym powodem. Ale jeśli powód był inny (np. brak połączenia z siecią), to jest to tak samo (jeśli nie tym bardziej) argumentem za tym, że rezygnacja z płatności gotówką jest kiepskim pomysłem.
krawiec pisze:
30 lip 2020, o 00:33
Skoro mają taką kretyńską kartę, to ich wina, a nie wina automatu. W Biedrze też nie zapłacą 10 zł, bo mają dolny limit.
Większość kart jest tak kretyńska, tyle że jakoś nikt nigdzie o tym nie pisze (może gdzieś jest w części drobnym druczkiem umowy, której nikt nie czyta) i problem wychodzi „w praniu” gdy chcesz zapłacić niewielką sumę w obcej walucie. Doświadczyłem tego próbując kupić francuskie znaczki pocztowe kartą z mBanku (gdy jeszcze miałem tam konto). Doświadczyła tego przyjaciółka z Niemiec próbująca zapłacić kartą za bilety w automacie stacjonarnym… I oboje byliśmy równie zaskoczeni, co ci państwo opisani w moim poście.
PanA pisze:
30 lip 2020, o 01:12
Ojej, "argument" anegdotyczny.
Tyle tylko, że tych anegdot robi się coraz więcej… O ludziach rozpaczliwie biegających po autobusach z odliczoną gotówką proszących kogoś, kto ma kartę z możliwością płatności bezstykowych, by kupił im bilet, pisano już w internecie wielokrotnie.
PanA pisze:
Cały świat odchodzący od gotówki jest gupi, powinien robić wszystko gorzej i drożej ze względu na pojedyncze osoby.
No właśnie teraz jest gorzej, bo w praktyce nigdy nie wiesz, czy trafisz na pojazd, gdzie płatności są tylko bilonem, czy na pojazd, gdzie płatności są tylko kartą bezstykową i musisz mieć przy sobie i jedno i drugie, jeśli masz wyłączone płatności bezstykowe, to możesz się pocałować w zadek, jeśli jesteś nastolatkiem lub osobą starszą (ale nie tak starą, by mieć darmowe przejazdy), który nie ma własnego konta i karty, jesteś w czarnej d***e… A było tak wygodnie…

I po raz kolejny pokazał się trend tak boleśnie obecny od paru lat w nowych technologiach – czyli zastępowanie maksymy „lepsze jest wrogiem dobrego” maksymą „nowsze jest wrogiem dobrego”…
PanA pisze:
Przed przyjazdem gdzieś ludzie powinni się zapoznać z krajem, a Polska ogólnie pod względem płatności jest jednym z najbardziej nowoczesnych krajów.
Gdzie i jak zapoznać?
PanA pisze:
Może zaraz jeszcze wyskocz z Amerykanami, którzy czekiem próbowali płacić lub kartą na podpis, skoro admin PKK nadal takich standardów dyskusji się trzyma.
Jeszcze raz powtórzę: większość banków skrzętnie ukrywa informację, że w ogóle są jakieś dolne limity na płatność kartą w obcej walucie.

Pozdrawiam!
LOKI

ODPOWIEDZ

Wróć do „IV. Wokół KMK”