Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 16 wrz 2019, o 09:25

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lut 2016, o 12:15 
Dyspozytor

Przepisy, i zapewne trochę bardziej normalne podejście do sprawy.

Ja rozumiem że żyjemy w dobie terroryzmu ale robienie za każdym razem afery z pozostawienia plecaka/walizki i tp. w jakimś pojeździe lub placu w mieście jest trochę niepoważne. Kiedyś po prostu prowadzący w przypadku tramwaju lub autobusu czy konduktor w przypadku pociągu brali plecak i oddawali je po zakończeniu pracy do BRZ. A co się dzieje teraz? Wszystko jest podejrzane, na miejsce przyjeżdżają radiowozy, straże pożarne, karetki pogotowia, psy do wykrywania materiałów wybuchowych i saperzy. Jak taki plecak wyda się zbyt podejrzany to wywozi się go na poligon, by go otworzyć i zobaczyć że w środku są jakieś ubrania czy książki. Tylko (zapewne) 99,99% takich alarmów są fałszywe. Wiadomo że trzeba być ostrożnym, ale jak pół miasta ma się zatrzymać przez to że ktoś zapomniał wziąć plecaka z tramwaju to jest to co najmniej niepoważne.

PostNapisane: 20 lut 2016, o 12:34 
Dyrektor

bomsiarz napisał(a):
Przepisy, i zapewne trochę bardziej normalne podejście do sprawy.

Ja rozumiem że żyjemy w dobie terroryzmu ale robienie za każdym razem afery z pozostawienia plecaka/walizki i tp. w jakimś pojeździe lub placu w mieście jest trochę niepoważne. Kiedyś po prostu prowadzący w przypadku tramwaju lub autobusu czy konduktor w przypadku pociągu brali plecak i oddawali je po zakończeniu pracy do BRZ. A co się dzieje teraz? Wszystko jest podejrzane, na miejsce przyjeżdżają radiowozy, straże pożarne, karetki pogotowia, psy do wykrywania materiałów wybuchowych i saperzy. Jak taki plecak wyda się zbyt podejrzany to wywozi się go na poligon, by go otworzyć i zobaczyć że w środku są jakieś ubrania czy książki. Tylko (zapewne) 99,99% takich alarmów są fałszywe. Wiadomo że trzeba być ostrożnym, ale jak pół miasta ma się zatrzymać przez to że ktoś zapomniał wziąć plecaka z tramwaju to jest to co najmniej niepoważne.

Gdyby nie było przykładów zamachów z innych państw europejskich to pewnie nikt by się tym nie przejmował. Jednak są więc każdy woli dmuchać na zimne. Procedury są i niestety przez zapominalstwo czasem pół miasta stoi. Prawda jest taka, że jakiekolwiek zamachy na dużą skalę są domeną w państwach, które bardzo mocno angażują się w sprawy polityczne innych państw, a Polska według mnie nie jest potencjalnym obiektem zamachów.

PostNapisane: 20 lut 2016, o 12:47 
Dyrektor

Nie przesadzacie trochę? Nie przy każdym bezpańskim pakunku robią aferę. Ostatnio w autobusie pod automatem biletowym jechał bezpański bagaż i nikt się nawet nim nie przejął. Podobnie ostatnio, w tramwaju, jakaś bezpańska reklamówka zapewne też kilka kółek zrobiła, a motorniczy robiąc przechadzkę przez tramwaj na pętli nawet nie zwrócił na nią uwagi. Śmiem sądzić, że przypadki, w których wzywa się saperów, straż, policje, stanowią 1% wszystkich znalezionych pakunków.

PostNapisane: 20 lut 2016, o 15:34 
Dyrektor

CzynDobro4Fun napisał(a):
Nie przesadzacie trochę? Nie przy każdym bezpańskim pakunku robią aferę. Ostatnio w autobusie pod automatem biletowym jechał bezpański bagaż i nikt się nawet nim nie przejął. Podobnie ostatnio, w tramwaju, jakaś bezpańska reklamówka zapewne też kilka kółek zrobiła, a motorniczy robiąc przechadzkę przez tramwaj na pętli nawet nie zwrócił na nią uwagi. Śmiem sądzić, że przypadki, w których wzywa się saperów, straż, policje, stanowią 1% wszystkich znalezionych pakunków.

Jasne, to wszystko zależy od tego czy ktoś to zgłosi czy nie. Gwarantuję Ci, że jeśli zgłosiłbyś taką walizkę nie do prowadzącego tylko na policję, to by cała procedura ruszyła.

PostNapisane: 20 lut 2016, o 22:55 
Dyrektor

bielanek napisał(a):
Jasne, to wszystko zależy od tego czy ktoś to zgłosi czy nie. Gwarantuję Ci, że jeśli zgłosiłbyś taką walizkę nie do prowadzącego tylko na policję, to by cała procedura ruszyła.
Rozumiem, tylko dyskusja wyszła od tego:
omega napisał(a):
Jak powszechnie wiadomo, gdy w pojeździe Komunikacji Miejskiej ktoś pozostawi bagaż (nawet nieświadomie), to zwykle zostaje uruchomiona cała procedura polegająca na ewakuacji pasażerów i odstawieniu pojazdu w "bezpieczne" miejsce
A jest to totalna bzdura. Tylko tyle

PostNapisane: 20 lut 2016, o 23:35 
Dyspozytor

Rozumiem, tylko dyskusja wyszła od tego:
omega napisał(a):
Jak powszechnie wiadomo, gdy w pojeździe Komunikacji Miejskiej ktoś pozostawi bagaż (nawet nieświadomie), to zwykle zostaje uruchomiona cała procedura polegająca na ewakuacji pasażerów i odstawieniu pojazdu w "bezpieczne" miejsce
A jest to totalna bzdura. Tylko tyle

Kolega znowu zaczyna cwaniakować, czy tylko mi się wydaje? ;)
Tak się składa, że wiem dobrze jak wygląda sprawa z podejrzanymi ładunkami w MPK. Wiadomo, że jak ktoś przyniesie do kierowcy, czy motorniczego mały plecaczek, czy powiedzmy reklamówkę, której ktoś zapomniał to nie robi się z tego afery, ale jeśli w pojeździe ktoś pozostawi dość dużą walizkę to już ta procedura zostaje najczęściej uruchomiona (o ile w tym czasie oczywiście nikt się po nią nie zgłosi, ani nie zgłosi na dyspozytornię faktu zaginięcia). Zresztą wydaje mi się, że wiele też zależy od konkretnego pracownika. Bowiem podczas pomiaru w 2014 roku na linii 14 zostawiłem sobie plecak w wozie (na pętli Mistrzejowice). Wyszedłem się przewietrzyć i po powrocie (około 2 minuty) okazało się, że jakaś staruszka zaniosła ten plecak do motorniczego. Ten wprawdzie nie podejrzewał chyba, że jest tam bomba, ale skonfiskował mi ten plecak i musiałem odbierać go w obecności Dyspozytora (dopiero w Bronowicach). Nie pomogło nawet to, że zarówno ja, jak i koledzy rogow153 i Krakowiak2013 potwierdzili, że to moja własność. Motorowy tłumaczył, że takie są procedury i jeśli wydałby mi ten plecak to mógłby wylecieć z roboty (zwłaszcza, że to było w monitorowanym wozie NGT8). Z kolei w innych sytuacjach wiele razy zostawiałem rzeczy w pojeździe i nigdy nie było z tym żadnych problemów; czasami nawet prowadzący mówili, że to są rzeczy pomiarowców.

PostNapisane: 21 lut 2016, o 00:12 
Dyrektor

Czytaj ze zrozumieniem...

"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

PostNapisane: 21 lut 2016, o 00:26 
Dyrektor

omega napisał(a):
Tak się składa, że wiem dobrze jak wygląda sprawa z podejrzanymi ładunkami w MPK.
Więc proszę bardzo, podaj statystyki ile bagaży znaleziono w zeszłym roku, a ile było akcji z strażą, policją i saperami, a potem porównaj i nie wypisuj dyrdymałów, że zwykle uruchamia się całą procedurę.

PostNapisane: 21 lut 2016, o 10:25 
Moderator

Ta procedura to jest jeden z najgłupszych wymysłów jaki istnieje. We Francji oczywiście jest tak samo czy nawet jeszcze gorzej... Nie ma dnia, żeby gdzieś czegoś nie zamknęli na jakiś czas, gdzieś czegoś nie ewakuowali, z powodu podejrzanych porzuconych pakunków. Idiotyzm do entej. Jak na razie całe lata stosowania takich procedur doprowadziły do uratowania ZERA ludzkich żyć (bo też i żadnej bomby ani razu nie znaleziono), a sumarycznie poopóźniały już dziesiątki milionów ludzi i to wielokrotnie dla każdego z nich... Uciążliwe i bezsensowne. To już lepiej zakazać całkowicie ruchu samochodowego. Będzie to równie uciążliwe dla ludzi, ale przynajmniej kilka tysięcy ludzkich żyć się uratuje (a nie tak jak w tym wypadku – zero)...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 21 lut 2016, o 14:39 
Dyspozytor

Więc proszę bardzo, podaj statystyki ile bagaży znaleziono w zeszłym roku, a ile było akcji z strażą, policją i saperami, a potem porównaj i nie wypisuj dyrdymałów, że zwykle uruchamia się całą procedurę.

Nie mam dokładnych statystyk i MPK raczej tego nigdzie nie publikuje. Natomiast oczywistym jest fakt, że nie ze wszystkiego robią "aferę". Z jednej strony dobrze, że czasami jest cała akcja z policją, saperami i w ogóle, ale potem jak sprawa się wyjaśni to większość pewnie myśli sobie, że to w ogóle nie było potrzebne. Wiadomo, że nikt nie jest prorokiem i nigdy nie wiadomo jaką zawartość będzie miał porzucony w pojeździe bagaż, ale sądzę, że takie zamieszanie mimo wszystko nie jest potrzebne, bo zwykle paraliżuje to ruch w mieście przynajmniej na kilka godzin. Może trochę przesadziłem wczoraj pisząc, że to zdarza się niemal zawsze przy jakiejś znalezionej rzeczy (zwłaszcza większych rozmiarów), ale uważam podobnie jak Locutus, że ta procedura jest co najmniej dziwnym wymysłem. Jeszcze odnosząc się do moich rzekomych "dyrdymałów". Wiesz, ja przynajmniej nie obrażam innych użytkowników, którzy się ze mną nie zgadzają tak jak robiłeś to Ty jeszcze nie tak dawno. <_< I jeśli moje przemyślenia są "dyrdymałami" to ciekawe jak nazwiesz swoje zachowanie sprzed kilku jeszcze tygodni? :wall: Odpowiedz może w prywatnej wiadomości, bo jednak nie chciałbym zaczynać tutaj jakiś przepychanek słownych itd. Pozdrawiam!

PostNapisane: 21 lut 2016, o 15:15 
Dyrektor

Nie chcesz zaczynać przepychanek? To po jakiego grzyba wracasz do sprawy przed kilku tygodni? Nie odpisuj, bo tych głupot już nikt nie chce czytać.
Administrację proszę o usunięcie tego posta, jak i posta omegi, który nie potrzebnie prowokuje.

PostNapisane: 21 lut 2016, o 15:22 
Dyspozytor

Poniekąd we Francji taka procedura ma trochę większe uzasadnienie niż w Polsce. Wszyscy chyba wiedzą co się obecnie dzieje w Europie i kto nam go sprezentował więc nie będę w to wchodził. Polska puki co jest krajem bardzo bezpiecznym i takie procedury nie mają tutaj większego sensu. Zresztą choćby w Krakowie nie ma za bardzo gdzie miejsca na taki atak terrorystyczny. Co najwyżej lotnisko w Balicach i Dworzec Główny są takimi miejscami, ale powiedzmy sobie szczerze - nie ma tam aż takich tłumów. Dodatkowo terroryści również wybierają do swoich ataków metro, którego na szczęście Kraków nie posiada. Co nie zmienia faktu że większość takich akcji jest zbędna i raczej robi się je po to by odstraszyć potencjalnych terrorystów.

PostNapisane: 21 lut 2016, o 17:35 
Dyspozytor

bomsiarz napisał(a):
Poniekąd we Francji taka procedura ma trochę większe uzasadnienie niż w Polsce. Wszyscy chyba wiedzą co się obecnie dzieje w Europie i kto nam go sprezentował więc nie będę w to wchodził. Polska puki co jest krajem bardzo bezpiecznym i takie procedury nie mają tutaj większego sensu. Zresztą choćby w Krakowie nie ma za bardzo gdzie miejsca na taki atak terrorystyczny. Co najwyżej lotnisko w Balicach i Dworzec Główny są takimi miejscami, ale powiedzmy sobie szczerze - nie ma tam aż takich tłumów. Dodatkowo terroryści również wybierają do swoich ataków metro, którego na szczęście Kraków nie posiada. Co nie zmienia faktu że większość takich akcji jest zbędna i raczej robi się je po to by odstraszyć potencjalnych terrorystów.

W pełni się z Tobą zgadzam. :thumbup: W sumie miejsc na potencjalny atak terrorystyczny mogły być więcej. Przy okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, czy chociażby pielgrzymek Ojca Świętego do Polski z poprzednich lat też na pewno rozważano możliwość takiego ataku. Na szczęście tak jak napisałeś- żyjemy w Krakowie, który póki co jest bezpieczny i raczej takie zagrożenie można wyeliminować. Lotnisko, czy dworzec mogłyby być "dobrym" celem terrorystów, ale też uważam, że wcale nie ma tam jakiś dużych tłumów, a poza tym każdy "podejrzany" jest bacznie obserwowany przez ochronę, czasami pewnie nawet nie mając o tym zielonego pojęcia. I bardzo dobrze... Metro. Hm. Pierwsze co przyszło mi do głowy to kolejny powód dlaczego nie budować metra w Krakowie. Haha. :lmao: Oczywiście żartuje, a opinii xl do budowy tra w Krakowie nie mam. Dokładnie, większość akcji jest zbędna, ale co ważne są to bardzo kosztowne akcje, a dodatkowo cierpią na tym mieszkańcy Krakowa j turyści, bo nie rzadko znaczna część miasta jest przez to sparaliżowana, o Komunikacji Miejskiej wspominać tu nie trzeba.

PostNapisane: 22 lut 2016, o 17:09 
Moderator fb pkk

Strażnicy miejscy w miejskich autobusach
http://krknews.pl/straznicy-miejscy-w-m ... utobusach/

PostNapisane: 7 mar 2016, o 19:14 
Moderator fb pkk

Akcja „Bezpieczny Powrót” w nocnych tramwajach
http://www.mpk.krakow.pl/pl/aktualnosci ... ajach.html

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1