Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 24 cze 2019, o 17:30

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Czy powinno się scalać rozkłady linii 1xx i 4xx gdy jadą dokładnie w tę samą stronę?
Tak 64%  64%  [ 18 ]
Nie 36%  36%  [ 10 ]
Liczba głosów : 28
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 kwi 2019, o 09:52 
Administrator

Zastanawiam się czy nie powalczyć w ZTP o scalenie rozkładów linii "129+429" i "124+424" tak jak to działa na "105+405", "169+469" czy "184+484" - czyli:
- w jedną stronę jadą osobno jako "184" (kier. Kurdwanów) i "484" (kier. Swoszowice)
- w drugą wracają już obie jako "184" (kier. Prądnik Czerwony).

Dzięki temu przynajmniej w jedną stronę jest mniej sprawdzania rozkładów.
- Dla "129+429" scalić można by w kier. Dworca Głównego - w sumie do dziś się zastanawiam czemu tak nie zrobiono.
- Dla "124+424" kier. os. Podwawelskie to już tak funkcjonowało dawniej, lecz na czas remontu Mogilskiej były wydłużone do Czyżyn i trzeba było z tego zrezygnować, a potem chyba zapomniano to przywrócić.

Co o tym sądzicie? Dodałem ankietę, by ułatwić decyzję czy działać w tej sprawie ;)

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 11:01 
Dyspozytor

@Kaszmir czy w ten sposób chciałbyś aby 482 w kierunku DGW jeździło jako 182?

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 14:02 
Administrator

Właśnie się zastanawiam. Opcja minimum to wspomniane "124/424" kier. Podwawelskie oraz "129/429" kier. Dworzec Główny, a potem parę potencjalnych wariantów, obejmujących mniej lub więcej linii.

Wariant 1 to dodanie
- "182/482" kier. Dworzec Główny
waham się o tyle, że "482" już kiedyś było jednokierunkowe i zmieniono to na prośbę kogoś z Rady Dzielnicy. No i tu trasa "4xx" jest jednak sporo krótsza od podstawowej co przekłada się choćby na opóźnienia czy tłok.

Wariant 2 to dodanie
- "117/242" kier. Kombinat (by wszystkie kursy z Łuczanowic wracały jako "117")
- "171/271" kier. Pleszów (by wszystkie kursy z Wróżenic wracały jako "271")
tu trasy linii miejskich pokrywa się w 100% z aglo (więc nawet bardziej niż takie "429" które ma dwa osobne przystanki w stosunku do "129"). Do niedawna chciałem do tej listy dodać również "143/243" kier. Podgórze SKA lecz wszystko wskazuje na to, że ZTP chce wyrzucić "243" z Bieżanowskiej :(

Wariant 3 to dodanie
- "207/237" kier. Krowodrza Górka (by wszystkie kursy z Trojanowic wracały jako "237")
- "220/240" kier. Krowodrza Górka (by wszystkie kursy z Pękowic wracały jako "220")
dlatego, że w tym wypadku krótsze linie i tak w 100% pokrywają się z wariantami dłuższych - "237" jeździ wariantowo przez Trojanowice, a "220" przez Pękowice. Tu się waham bo to już dotyczyłoby zmian w liniach aglo.

I jeszcze Wariant 4
- "201/233" kier. Borek Fałęcki (by wszystkie kursy ze Skawiny wracały jako "233")
tu sytuacja jak ze "182/482", tzn. "201" w całości pokrywa się z "233", lecz trasa tego drugiego jest odczuwalnie dłuższa. No i tak jak w poprzednim wariancie, dodatkowo waham się bo dotyczy to linii algo.

Jak sądzicie? Ja sam jestem niezdecydowany, poradźcie coś! ;)

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 15:06 
Dyrektor

Zdecydowanie jestem za. A dla linii w całości zawierających się jedna w drugiej uważam za zasadne wprowadzenie w rozkład krótszych linii kursów dłuższych. Tzn. w rozkładzie "171" powinny być również kursy "271" tylko np. jako wariant A "Kurs wykonuje autobus linii 271".

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 15:40 
Dyspozytor

Ja jestem raczej przeciwny, dla mnie to jest nieintuicyjne. Zwłaszcza warianty 2,3 i 4.

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 18:17 
Dyrektor

Wariant zerowy oraz pierwszy obowiązkowo. Pozostałe są mniej intuicyjne lub mogą rodzić problemy organizacyjne (np. stawka wzkm za kursy „117” z Krzysztoforzyc).

A to, czemu „482” zrobiono dwukierunkowe, to oidp wzięło się z nabijania się z ówczesnego ZIKiT-u w internetach „ale jak to linia jednokierunkowa, to ona teleportuje się?” czy coś w tym stylu

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 20:37 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):
Właśnie się zastanawiam. Opcja minimum to wspomniane "124/424" kier. Podwawelskie oraz "129/429" kier. Dworzec Główny, a potem parę potencjalnych wariantów, obejmujących mniej lub więcej linii.

Wariant 1 to dodanie
- "182/482" kier. Dworzec Główny
...
Jak sądzicie? Ja sam jestem niezdecydowany, poradźcie coś! ;)

Takich pokrywających się linii jest sporo zwłaszcza Aglo. Z mojego rejonu są "257/277" kier. Nowy Kleparz - Wszystkie kursy od przystanku "Michałowice Komora" mogą wracać jako "257"

W gminie Kocmyrzów z Kocmyrzowa wszystkie "2x2" w kierunku Krakowa mogą wracać jako "202"
itd,itd...

Niby oszczędność papieru na rozkłady jazdy, bo od pewnego punktu na trasie wszystkie odjazdy byłyby na jednym rozkładzie a nie na dedykowanym dla każdej linii. Ale jak by to miało wyglądać od strony praktycznej? Na pierwszym przystanku wspólnym dla każdej linii zmiana numeru w środku trasy? Mogłoby to budzić dezorientację wśród pasażerów.

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 20:38 
Miłośnik

Cytuj:
I jeszcze Wariant 4
- "201/233" kier. Borek Fałęcki (by wszystkie kursy ze Skawiny wracały jako "233")
tu sytuacja jak ze "182/482", tzn. "201" w całości pokrywa się z "233", lecz trasa tego drugiego jest odczuwalnie dłuższa. No i tak jak w poprzednim wariancie, dodatkowo waham się bo dotyczy to linii algo.
Mało prawdopodobne ze względu na przyzwyczajenie skawinian do "201". To znaczy, gdy łączono "233" z częścią kursów "201 było sporo negatywnych głosów, że "201 zabierajo, a zawsze było", pomimo tego, że nie spowodowało to żadnych zmian w kursowaniu autobusów na tej trasie. Jak już to prędzej można by wszystkie "233" oznaczyć jako "201", tylko część kursów byłoby wariantowo skróconych.

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 22:37 
Administrator

tomek_m - co do "257/277" to sytuacja jest inna, bo one mają trasę wspólną, potem się rozdzielają na środku i potem znów łączą. Z "2x2" rozumiem i masz rację - to jest kwestia ile uznać za "pokrywające się" linie. Ja w propozycjach świadomie wybierałem takie które różnią się maks o jeden-dwa przystanki ("129/429"), albo pokrywają w pełni - czy to z trasą bazową ("182/482"), czy z wariantem ("220/240"). Co do strony praktycznej - działałoby to dokładnie tak, jak działa dla "184/484" czy "105/405".

tomta1 - o stawkę bym się nie martwił. To kwestia rozliczenia między ZTP a MPK, można po prostu przyjąć że kursy zaczynające w mieście będą dalej tak traktowane. Zresztą skoro dało się na "203", to dałoby i tutaj. Natomiast coś jest w argumencie o przejrzystości - z "4xx" to jest mimo wszystko bardziej intuicyjne, ze "171/271" czy przede wszystkim "117/242" byłoby to bardziej pogmatwane.

Natomiast teraz sobie uświadomiłem - w przypadku tych dwóch (oraz ew. "201/233") - czemu iść w półśrodki, a nie zaproponować w ogóle wchłonięcia linii krótszej w całości jako warianty dłuższej, w obie strony? Czyli zamiast "171" byłoby "271A" (tak jak to zresztą dawniej działało z "251"), a zamiast "117" - "242A"? I zanim ktoś napisze "że nie można" - to przypomnę, że przecież dokładnie tak działa to na "203" od 2012 roku - mamy kursy "203" na trasie aglo oraz "203A" na trasie miejskiej do Tyńca :)

PostNapisane: 13 kwi 2019, o 07:48 
Miłośnik

Wariant z 129/429, 124/424 i 182/482 jak najbardziej zasadny do wprowadzenia. Co prawda oszczędność kartek nie będzie zbyt duża, bo linie, które jeżdżą co 7,5min (np. 139) i tak są drukowane na dwóch tabliczkach bo się nie mieszczą nie jednej. Jednak zdecydowanie to ułatwia sprawdzanie rozkładów, bo w internecie czy na przystanku wystarczy popatrzeć na jedną linię a nie dwie. Pomysł super. Nie wiem dlaczego się wycofano z tego na 182/482.

Co do linii aglo to nie wiem czy to nie jest już wylewanie dziecka z kąpielą. Faktycznie w kwestii rozliczania może wprowadziłoby to większe zamieszanie, a do tego opór ludzi na zasadzie "tyle lat to tak funkcjonowało, po co to zmieniać, komu to przeszkadzało". Zmiany na aglomeracji są zdecydowanie mniej intensywniejsze, więc każda zmiana budzi jakieś poruszenie, choć czasem całkowicie nieuzasadnione. Tutaj więc bym się nie upierał. Za wariant "zerowy" i 1 trzymam mocno kciuki.

PostNapisane: 13 kwi 2019, o 09:09 
Moderator

Ja tradycyjnie już jestem przeciwny. Popatrzenie na dwa rozkłady zabiera całe trzy sekundy więcej, strata czasu tak przeogromna, że aż się zastanawiam co po przeforsowaniu proponowanych zmian z tym całym zaoszczędzonym czasem ci ludzie zrobią... Może do kawiarni pójdą? Natomiast linie jednokierunkowe są nieintuicyjne... Zobaczy se ktoś, że do kumpla na Piaskach ma dojechać 469, potem będzie zawiany od kumpla wracał i szukał rozpaczliwie 469 po przystankach tylko po to, by nic nie znaleźć... A w drugą stronę jeszcze zabawniej - będzie ktoś wiedział, że z nowego miejsca zamieszkania w Swoszowicach w okolice centrum może dojechać 184. I jaką będzie miał ten ktoś przykrą niespodziankę, jak wracając też w 184 wsiądzie...

Wiem, że jestem odosobniony w moich poglądach... Ale cóż, mówi się trudno i żyje się dalej...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: 13 kwi 2019, o 09:26 
Specjalista

Problematyczne w liniach 4xx jest to że część z nich oznacza wydłużoną trasę linii bazowej (405, 484) część skróconą (429, 482) a 424 linię przeciwbieżną do 124 w końcowym odcinku trasy

PostNapisane: 13 kwi 2019, o 09:29 
Dyrektor

@Loki, nie jesteś odosobniony, bo u mnóstwa ludzi starszego pokolenia, a także u korzystających z KM sporadycznie takie rozwiązania wprowadzają niemałą dezorientację. Sam znam małżeństwo seniorów ze Skotnik (ok. 80 lat), którzy zwierzali mi się kiedyś ze swoich kłopotów i pomyłek spowodowanych specyfiką 178/478. Wszystko zawsze wygląda na lekkie, łatwe i przyjemne z punktu widzenia młodego miłośnika komunikacji.

PostNapisane: 15 kwi 2019, o 15:31 
Administrator

fkolasa napisał(a):
Wariant z 129/429, 124/424 i 182/482 jak najbardziej zasadny do wprowadzenia. Co prawda oszczędność kartek nie będzie zbyt duża, bo linie, które jeżdżą co 7,5min (np. 139) i tak są drukowane na dwóch tabliczkach bo się nie mieszczą nie jednej. Jednak zdecydowanie to ułatwia sprawdzanie rozkładów, bo w internecie czy na przystanku wystarczy popatrzeć na jedną linię a nie dwie. Pomysł super. Nie wiem dlaczego się wycofano z tego na 182/482.

Co do linii aglo to nie wiem czy to nie jest już wylewanie dziecka z kąpielą. Faktycznie w kwestii rozliczania może wprowadziłoby to większe zamieszanie, a do tego opór ludzi na zasadzie "tyle lat to tak funkcjonowało, po co to zmieniać, komu to przeszkadzało". Zmiany na aglomeracji są zdecydowanie mniej intensywniejsze, więc każda zmiana budzi jakieś poruszenie, choć czasem całkowicie nieuzasadnione. Tutaj więc bym się nie upierał. Za wariant "zerowy" i 1 trzymam mocno kciuki.

Dzięki, co do miejskich to właśnie chodzi głównie o ułatwienie sprawdzania rozkładów. Oszczędność kartek też jakaś będzie - choć tak jak piszesz "129/429" czy "182/482" nie zmieszczą się na jednej, to "124/424" już tak (przynajmniej dawniej się mieściły).

Jeśli chodzi o aglo to wciąż nie rozumiem Waszego punktu o rozliczeniach, bo tak jak pisałem taka sytuacja już ma miejsce choćby na "203" (oraz w stałym układzie linii - "254"). Natomiast myślę, że możesz mieć rację że takie rozwiązanie wprowadziłoby trochę zamieszania dla pasażerów - zwłaszcza np. na "117/242". Jednokierunkowe "4xx" są jednak bardziej oczywiste (że w drugą stronę zastępuje je linia bazowa "1xx") niż jednokierunkowe miejskie które byłyby zastępowane przez zupełnie inny numer.

Natomiast tak jak zaznaczyłem, co do aglo to po przemyśleniu dużo bardziej by mi się marzyło po prostu całkowite wchłonięcie linii miejskich, jako warianty. "117" jako "242A" do Łuczanowic, "171" jako "271A" do Wróżenic. W sumie z "201" to też by mogło zadziałać, jako "233B" do Skawiny.

Yunkers napisał(a):
Mało prawdopodobne ze względu na przyzwyczajenie skawinian do "201".

Wiadomo, że z przyzwyczajeniami pasażerów trzeba być ostrożnym, jednak byłbym dobrej myśli. Wszak podobnie przez kilkanaście lat przez Skawinę kursowało "206", a dziś nie ma po nim śladu - zostało zmienione w "253" ;)

Locutus napisał(a):
Ja tradycyjnie już jestem przeciwny. Popatrzenie na dwa rozkłady zabiera całe trzy sekundy więcej, strata czasu tak przeogromna, że aż się zastanawiam co po przeforsowaniu proponowanych zmian z tym całym zaoszczędzonym czasem ci ludzie zrobią... Może do kawiarni pójdą?

Tu chodzi nie tylko o czas, ale i o wygodę. To jest żmudne tak sprawdzać po kolei ileś rozkładów, zwłaszcza gdy namnoży się więcej takich przypadków. Np. ktoś jadący z Pilotów w kier. Dworca Głównego kiedyś sprawdzał tylko "124", "152" i "182" - trzy rozkłady. Teraz musi sprawdzić "124" i "424", "182" i "482", plus "152" (no i "192" - no ale tu jest to nowa, dodatkowa linia, więc zmiana oczywiście na plus).

Plus śmiejesz się z tych trzech sekund. A przyznaj się - gdy logujesz się na forum, to czy masz zapisane hasło i login w przeglądarce, czy za każdym razem wpisujesz je ręcznie? Podejrzewam że to pierwsze. I tak samo mógłbym zapytać - ile na tym zyskujesz? Trzy sekundy? Pięć? I co, zdążysz pójść w tym czasie do kawiarni? A jednak oszczędzasz sobie ten czas.

Plus czasami te parę sekund na przystanku jest na wagę złota, już kiedyś o tym wspominałem na forum. Jeśli właśnie na przystanku stoi autobus a Ty musisz szybko zdecydować czy jechać nim, czy jednak lepiej poczekać na inny - to każde trzy sekundy są ważne, bo te trzy sekundy mogą zdecydować o tym że drzwi zostaną Ci zamknięte przed nosem.

PostNapisane: 15 kwi 2019, o 16:39 
Moderator fb pkk

A może po prostu pozostawić numery linii a scalać same rozkłady jazdy z oznaczonymi wariantami? Tj. niech na rozkładzie jest 182/482 i w godzinach 6:20 A 6:30 B z wyjaśnieniem: A - wykonuje linia 182, B - wykonuje linia 482 itp.?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1