Gminy Ościenne

Sprawy polityczne, działalność spółek miejskich, tematy niezwiązane z komunikacją i transportem

Moderator: Moderatorzy

Krakowiak2013
Dyrektor
Posty: 7016
Rejestracja: 1 sie 2013, o 08:24
Lokalizacja: Kraków

Gminy Ościenne

#1 Post autor: Krakowiak2013 » 2 mar 2018, o 11:05

Najnowszy pomysł na walkę ze smogiem. Co o tym sądzicie?

Śmiały pomysł na walkę ze smogiem. Kraków wchłonie sąsiednie gminy?
Tereny do rozbioru
Projekt uchwały zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat przyłączenia do Krakowa obszarów sołectw z terenu sześciu gmin: z Zielonek Pękowice, osiedle Łokietka, Bibice, Węgrzce, Bosutów-Boleń, Dziekanowice, Batowice, części sołectwa Zielonki - osiedle Marszowiec wraz z okolicami; z Michałowic Raciborowice, Kończyce, Prawda; z Kocmyrzowa-Luborzycy Zastów, Prusy, Wiktorowice; z Liszek Kryspinów, Piekary; z Zabierzóowa Rząska, Szczyglice; z Wielkiej Wsi Modlniczka,Modlnica, Giebułtów.
http://www.dziennikpolski24.pl/aktualno ... ,12973668/

Yunkers
Specjalista
Posty: 187
Rejestracja: 27 paź 2017, o 21:36
Lokalizacja: Skawina

Gminy Ościenne

#2 Post autor: Yunkers » 2 mar 2018, o 12:57

Czy ja wiem, czy to taki nowatorski pomysł? Temat przyłączania gmin ościennych powraca jak bumerang co jakiś czas. Nowatorskie w tym pomyśle jest chyba tylko to, że tym razem za powód podaje się walkę ze smogiem, a zwykle tym powodem były pieniądze.

Awatar użytkownika
Mistrzejowiczanin
Dyrektor
Posty: 3920
Rejestracja: 24 lip 2014, o 22:35
Lokalizacja: Kraków - Mistrzejowice

Gminy Ościenne

#3 Post autor: Mistrzejowiczanin » 2 mar 2018, o 13:30

Kraków już w tym momencie ma od jasnego groma tych niezurbanizowanych terenów o charakterze wiejskim, jak Tyniec, Kostrze, Bielany, czy tereny zapleszowskie. Powinno się myśleć nad poodłączaniem części tych terenów od Krakowa, a nie jeszcze o wchłanianiu kolejnych. Dlaczego w tej aglomeracji nie może się normalnie rozwijać strefa podmiejska, tylko wszystko musi być od razu do Krakowa włączone i tak już od dobrych 45 lat.
Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!

Mr. Passenger
Specjalista
Posty: 246
Rejestracja: 9 sty 2018, o 20:40

Gminy Ościenne

#4 Post autor: Mr. Passenger » 2 mar 2018, o 16:47

Mistrzejowiczanin pisze:Kraków już w tym momencie ma od jasnego groma tych niezurbanizowanych terenów o charakterze wiejskim, jak Tyniec, Kostrze, Bielany, czy tereny zapleszowskie. Powinno się myśleć nad poodłączaniem części tych terenów od Krakowa, a nie jeszcze o wchłanianiu kolejnych. Dlaczego w tej aglomeracji nie może się normalnie rozwijać strefa podmiejska, tylko wszystko musi być od razu do Krakowa włączone i tak już od dobrych 45 lat.
1. Nie wiem czy rzeczywiście wszystko jest włączane do Krakowa, jak twierdzisz. Ostatnie większe powiększenie granic miało miejsce w 1973, czyli prawie 50 lat temu.
2. Nie wiem jaki sens widzisz w odłączaniu Tyńca czy Bielan od Krakowa. Co to miałoby dać?

A sam pomysł uważam za kiepski. Zwłaszcza, że w obecnych granicach jest dużo do zrobienia, a po włączeniu kolejnych obszarów będzie jeszcze więcej. Poza tym - tyle papierowej roboty i barwienia się w zmienianie nazw ulic itp.

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

Gminy Ościenne

#5 Post autor: Cukier » 2 mar 2018, o 18:05

Zacznijmy od tego, że żadna szanująca siebie i swoich mieszkańców gmina ościenna nie zgodzi się oddać Krakowowi żadnego skrawka ziemi. Nie po to ludzie uciekają z Niedasiowa by odnaleźć spokój i normalność w Zielonkach, by wrócić z deszczu pod rynnę. A jeśliby zapytać mieszkańców wiosek przyłączonych do Krakowa 40 lat temu czy uważają że to była dobra decyzja, to spora część powie jasno że nie. W ramach dużego miasta każda ekswiocha na obrzeżach będzie zawsze traktowana po macoszemu - będzie dobra do tego żeby z niej doić duże podatki za "prestiż" bycia w mieście, ale nawet dróg się tam nie wyremontuje, bo nawet w centrum miasta jest wiele na to czekających.

Yunkers
Specjalista
Posty: 187
Rejestracja: 27 paź 2017, o 21:36
Lokalizacja: Skawina

Gminy Ościenne

#6 Post autor: Yunkers » 2 mar 2018, o 18:42

Tylko, czy wioski będą miały cokolwiek do gadania? Jeszcze rok temu było głośno o powiększeniu terenu Opola, pomimo tego, że w większości dołączonych gmin 99% mieszkańców było przeciwko, a Rada Gminy zaopiniowała negatywnie http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/12 ... 231469.pdf (strony 15/16). Wydaje mi się, że jeśli Kraków będzie chciał przyłączyć te wioski, a wojewoda będzie za, to głos mieszkańców nie będzie miał żadnego znaczenia.

Awatar użytkownika
tomek_m
Dyrektor
Posty: 3327
Rejestracja: 7 mar 2014, o 12:22
Lokalizacja: Michałowice

Gminy Ościenne

#7 Post autor: tomek_m » 4 mar 2018, o 02:10

Projekt uchwały zakłada przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Krakowa, które poszerzenie granic miasta uzasadnią.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualno ... ,12973668/
W pierwszej kolejności to by pasowało przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami sołectw które miałyby być zaanektowane do Krakowa. A czy autorzy projektu wzięli pod uwagę, że okrojone gminy z zaanektowanych sołectw mogą radykalnie zbiednieć? Podatki z tych miejscowości wtedy będą płynąć do Krakowa, budżety wspomnianych gmin się skurczą. Jak Kraków chce się powiększyć, to niech anektuje całe gminy, a nie tylko część która mu najbardziej pasuje a resztę zostawi na pastwę losu. Co w zamian otrzymają mieszkańcy zaanektowanych miejscowości oprócz tego że będą dojną krową? Miasto/gmina Kraków będzie dbać o te tereny jak obecnie dba o tereny "zapleszowskie"?

Polecam poczytać komentarze pod podlinkowanym artykułem.

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

Gminy Ościenne

#8 Post autor: Cukier » 4 mar 2018, o 02:19

tomek_m pisze:Co w zamian otrzymają mieszkańcy zaanektowanych miejscowości oprócz tego że będą dojną krową?
Okrągłe zero.
tomek_m pisze:Miasto/gmina Kraków będzie dbać o te tereny jak obecnie dba o tereny "zapleszowskie"?
Nie widzę najmniejszej przesłanki by mogło być inaczej.
tomek_m pisze:Jak Kraków chce się powiększyć, to niech anektuje całe gminy
To by pasowało do opinii tychże gmin na ten temat - "po moim trupie". Jeśli coś trafi do Krakowa to tylko siłą, przemocą i pogwałceniem głosu ludności jak w Opolu.

Afterbirds
Dyrektor
Posty: 1485
Rejestracja: 17 gru 2011, o 10:03
Lokalizacja: WDZ

Gminy Ościenne

#9 Post autor: Afterbirds » 5 mar 2018, o 07:57

O ile włączenie do miasta całej gminy jakimś wielkim problemem logistycznym nie jest, to pojedynczego sołectwa - a i owszem. Samo przepięcie wodociągów i kanalizacji na sieć miejską swoje kosztuje, a do tego dochodzą rozliczenia kosztów ich budowy (to przecież często są świeże, niezamortyzowane inwestycje) i pozostałych "zadań własnych"...
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą
("Zakazana magia")

ODPOWIEDZ

Wróć do „I. Kraków w dyskusji”