Granice Miasta

Sprawy polityczne, działalność spółek miejskich, tematy niezwiązane z komunikacją i transportem

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Granice Miasta

#1 Post autor: Kaszmir » 30 mar 2017, o 02:04

Radny Łukasz Wantuch chce skorygować granicę Krakowa koło stopnia Kościuszko. Wójt Liszek się nie zgadza, decyzję podejmie Rada Ministrów
http://porteuropa.eu/krakow/rolki/5686- ... zyc-krakow
Radny Krakowa Łukasz Wantuch wystąpił z inicjatywą powiększenia Krakowa o skrawek terenów w rejonie Kątów Tynieckich, które leżą po tej samej stronie Wisły, co Kraków, ale formalnie należą do Gminy Liszki.
Obecny niefortunny przebieg granic miasta powoduje, że miasto Kraków nie może przedłużyć asfaltowej trasy rekreacyjnej w stronę Tyńca i Skawiny ani połączyć ze sobą dwóch popularnych wśród rolkarzy tras, leżących po przeciwnych stronach Wisły. Brakujące odcinki leżą już na terenie Gminy Liszki, w związku z czym Kraków nie ma żadnych możliwości inwestowania na tym terenie.
Pomysł całkiem sensowny.

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

Granice Miasta

#2 Post autor: tomta1 » 30 mar 2017, o 06:42

A mnie zawsze dziwiło, dlaczego Kraków w tym miejscu ma tak dziwną granicę... i w sumie zmiana byłaby niegłupia. Zastanawia mnie tylko dlaczego nikt z Liszek (wójt, rada gminy, mieszkańcy) nie chce powiedzieć dlaczego są przeciwni zmianom.

A, i w artykule pojawia się propozycja odłączenia od Krakowa części terenów zapleszowskich (Wolica, Cło, Kościelniki) – pomysł też niegłupi.
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.

pablo
Dyrektor
Posty: 4403
Rejestracja: 25 lis 2010, o 18:18
Lokalizacja: Kraków

Granice Miasta

#3 Post autor: pablo » 30 mar 2017, o 14:28

tomta1 pisze:A mnie zawsze dziwiło, dlaczego Kraków w tym miejscu ma tak dziwną granicę..
Granica idzie starorzeczem Wisły. Zanim powstał stopień wodny była to zwyczajna, naturalna granica i wtedy nie było w tym niczego dziwnego. ;)

Awatar użytkownika
tomta1
Dyrektor
Posty: 3747
Rejestracja: 14 lip 2013, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

Granice Miasta

#4 Post autor: tomta1 » 30 mar 2017, o 14:30

Też przeczytałem artykuł, więc już wiem o tym ;)
Choć to jest dziwne, bo to tak jakby Podgórze miałoby się zaczynać za Dietla/Grzegórzecką/Daszyńskiego, a nie za Wisłą ;P
Tutaj znajdziesz różne mapy, schematy, obliczenia i wykazy, które dotychczas udostępniłem.

pablo
Dyrektor
Posty: 4403
Rejestracja: 25 lis 2010, o 18:18
Lokalizacja: Kraków

Granice Miasta

#5 Post autor: pablo » 30 mar 2017, o 14:36

tomta1 pisze:Też przeczytałem artykuł, więc już wiem o tym
Ja wiedziałem przed przeczytaniem :shy: , bo kojarzę granicę ze starszych planów =P Szkoda, że tą sprawą nie zajęto się od razu po wykonaniu inwestycji na rzece.

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

Granice Miasta

#6 Post autor: Cukier » 3 kwie 2017, o 23:27

tomta1 pisze:Też przeczytałem artykuł, więc już wiem o tym ;)
Choć to jest dziwne, bo to tak jakby Podgórze miałoby się zaczynać za Dietla/Grzegórzecką/Daszyńskiego, a nie za Wisłą ;P
Akurat Podgórze poniekąd zawdzięcza swoje istnienie właśnie takiemu a nie innemu przebiegowi Wisły i jej starorzecza.
W 1772 roku na mocy traktatu rozbiorowego prawy brzeg Wisły został zajęty przez Austriaków. Wykorzystali oni niejasny przebieg Wisły pod Krakowem aby "przy okazji" zająć miasto Kazimierz. Dopiero po czterech latach pertraktacji Austriacy opuścili Kazimierz, ale rozumieli jak ważne jest posiadanie własnego organizmu administracyjno-gospodarczego w tym miejscu. Pozbawieni Kazimierza Austriacy z jego zawiślanych przedmieść utworzyli w 1785 miasto Podgórze, mające stanowić konkurencję dla Krakowa.
Źródło: https://upadektechnikikrakowa.blogspot. ... -1945.html <- Ogólnie polecam artykuł bo ciekawe rzeczy są o krakowskich mostach.

Janekss
Pasażer
Posty: 12
Rejestracja: 26 cze 2017, o 14:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Granice Miasta

#7 Post autor: Janekss » 26 cze 2017, o 15:23

Ja także jestem za zmianą i poprawą granicy ;)

Awatar użytkownika
Cukier
Dyrektor
Posty: 10944
Rejestracja: 15 gru 2011, o 18:08
Lokalizacja: Tereny Zapleszowskie

Granice Miasta

#8 Post autor: Cukier » 26 cze 2017, o 15:31

Jeśli chodzi o ciągłość tras pieszo / rolkowo / rowerowych wzdłuż wałów, to może czas najwyższy coś zrobić z tą nieciągłością w rejonie skrzyżowania Widłakowej z Tyniecką, bo występujące tam rozwiązania nie są ani wygodne, ani czytelne ani bezpieczne. A to już jest w pełni miejski teren...

pablo
Dyrektor
Posty: 4403
Rejestracja: 25 lis 2010, o 18:18
Lokalizacja: Kraków

Granice Miasta

#9 Post autor: pablo » 27 cze 2017, o 23:27

Cukier pisze:Jeśli chodzi o ciągłość tras pieszo / rolkowo / rowerowych wzdłuż wałów, to może czas najwyższy coś zrobić z tą nieciągłością w rejonie skrzyżowania Widłakowej z Tyniecką, bo występujące tam rozwiązania nie są ani wygodne, ani czytelne ani bezpieczne. A to już jest w pełni miejski teren...
Z wąskim i niskim przejściem pod zaporą na Dąbiu też coś należałoby zrobić (formalnie jest tam zakaz ruchu rowerowego - niektórych on :lmao: więc się nie stosują). To prawie geometryczny środek miasta (to tak w nawiązaniu do granic, bo ogólnie to jednak nie ten temat :puppyeyes: ).

piechur
Inspektor
Posty: 481
Rejestracja: 13 paź 2013, o 10:43
Lokalizacja: Kraków

Granice Miasta

#10 Post autor: piechur » 27 cze 2017, o 23:39

Geometryczny środek miasta znajduje się na współrzędnych N 50° 02.814 E 020° 00.288 więc ponad 2,2 km od przejścia pod zaporą na Dąbiu. Nie tak "prawie" ;)

pablo
Dyrektor
Posty: 4403
Rejestracja: 25 lis 2010, o 18:18
Lokalizacja: Kraków

Granice Miasta

#11 Post autor: pablo » 27 cze 2017, o 23:46

piechur pisze:Geometryczny środek miasta znajduje się na współrzędnych N 50° 02.814 E 020° 00.288 więc ponad 2,2 km od przejścia pod zaporą na Dąbiu. Nie tak "prawie" ;)
Dobrze, dobrze, ;D musiałem coś na "szybko" wymyślić, bo post nie pasuje w tym temacie (i tylko nawiązałem do poprzedniej wypowiedzi).

ODPOWIEDZ

Wróć do „I. Kraków w dyskusji”