Strona 1 z 16

Budżet partycypacyjny (obywatelski)

: 10 mar 2013, o 22:06
autor: Kaszmir
Kraków: mieszkańcy sami zdecydują, na co wydać pieniądze
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/17 ... 463,1,3,60
Na początek w programie finansowanym przez Fundację Batorego mają wziąć udział trzy dzielnice. Rekrutacja trwa do 22 marca. Muszą one m.in. zadeklarować, jaką kwotę przeznaczą do rozdysponowania mieszkańcom. - Udział w projekcie będzie dla nich wiążący - podkreśla Agnieszka Dziewitek z Pracowni Obywatelskiej. - Aby się później nie okazało, że radni będą chcieli realizować swój projekt, zamiast tego zgłoszonego przez mieszkańców.
Rewolucja?

: 29 mar 2013, o 10:54
autor: Kaszmir
Budżet w rękach mieszkańców. Mają 30 tys. zł do wydania
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... dania.html

Super :thumbup:

: 22 kwie 2013, o 11:03
autor: Kaszmir
Kolejne dzielnice oddają część budżetu w ręce mieszkańców
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... ancow.html
Kolejne dzielnice Krakowa testują budżet partycypacyjny. Prądnik Biały, Bronowice i Zwierzyniec w ręce mieszkańców oddadzą łącznie 250 tys. zł. Na co? Konsultacje społeczne zaczynają się w maju.
Przyznam, że bardzo podoba mi się ta idea. Być może pewnego dnia mieszkańcy zadecydują również o części miejskiego budżetu?

: 17 maja 2013, o 07:51
autor: rafaello

: 17 maja 2013, o 11:08
autor: Pigeon
rafaello pisze:Zacznijcie słuchać !:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... akowa.html
Rozumiem idee większego wpływu obywateli na władzę, ale wykonywanie wszystkich pobożnych życzeń mieszkańców to krok w stronę anarchii. Odniosłem wrażenie, że w Krakowie broni się zawężenia Mogilskiej, ale już ograniczenie ruchu wokół Plant to zło czystej postaci. :xP

Ja tylko przypomnę, zwykły człowiek (taki, który się na tym forum nie udziela) myśli tylko o swoim "ogródku" i jego okolicy, nie ma bladego pojęcia o planowaniu przestrzennym, dobru całego miejskiego społeczeństwa, czy zarządzaniu - zwłaszcza jak się tym nie interesuje, natomiast podchwyci każdy slogan; "ktoś zmarnował Twoje pieniądze, weź karabin i na wojnę". ZUS marnuje je wszystkim. xD Od takich spraw mamy władzę, a jeżeli władza się nie sprawdza, to mamy wybory.

Zresztą, nie ma to jak krzyczeć, że miasto nie ma pieniędzy, a potem iść bronić nierentownej szkoły... Rozumiem, że za pieniądze wydane na stadiony, dałoby się utrzymać te szkoły trzy lata dłużej. Tak mądre, jak Polska polityka rolna... :wht:

"Władza" ludzi, w takich kwestiach mogłaby polegać na niezależnym opiniowaniu wszystkich spraw. Ale znowu! Taka opinia nie mogłaby być wiążąca, bo nic by się nie dało zrobić, na TAK byliby tylko mieszkańcy okolicy, która na tym zyskuje. Lub na referendach, które władza miałaby obowiązek organizować, np. na wniosek obywateli, podpisany przez 10 000 mieszkańców-obywateli, TYLKO DANEGO MIASTA, żeby np. Wieliczka nie decydowała o, powiedzmy, opłacie za wjazd do miasta samochodem.

Szkoda tylko, że kwestie finansowe we wszystkich dziedzinach, nie zostały zdecentralizowane na poziomie województw przy Konstytucji z 97. :/

: 17 maja 2013, o 21:31
autor: Cukier
Pigeon pisze:Od takich spraw mamy władzę, a jeżeli władza się nie sprawdza, to mamy wybory.
Demokracja pośrednia to nic innego jak wybieranie sobie dyktatora :) Od totalitaryzmu się różni jedynie tym że tam się nie marnuje czasu na wybieranie :D
Pigeon pisze:Ja tylko przypomnę, zwykły człowiek (taki, który się na tym forum nie udziela) myśli tylko o swoim "ogródku" i jego okolicy, nie ma bladego pojęcia o planowaniu przestrzennym, dobru całego miejskiego społeczeństwa, czy zarządzaniu - zwłaszcza jak się tym nie interesuje, natomiast podchwyci każdy slogan
Owszem prawda. Tylko jest też druga strona medalu - są ludzie którzy się znają na planowaniu przestrzennym itd. - np. inżynierowie itd. (ale też zwykłemu człowiekowi może przyjść do głowy genialny pomysł) - a niestety nie mają żadnej możliwości wcielenia ich w życie. Podobnie na tym forum padało przecież wiele pomysłów na usprawnienie komunikacji, nierzadko lepszych niż te w wykonaniu ZIKiTu który zawodowo zajmuje się sianiem propagandy sukcesu i tłumaczeniem dlaczego "niedasię". Myślę że byłoby super gdyby powołać jakąś radę krakowskich for komunikacyjnych (aż tak wiele nie ma tych znaczących) i dać ich delegatom - osobom poważnym i odpowiedzialnym czyli najlepiej administracji i moderacji realną szansę na poprawianie komunikacji :)

: 17 maja 2013, o 21:36
autor: Kaszmir
Cukier pisze:Podobnie na tym forum padało przecież wiele pomysłów na usprawnienie komunikacji, nierzadko lepszych niż te w wykonaniu ZIKiTu który zawodowo zajmuje się sianiem propagandy sukcesu i tłumaczeniem dlaczego "niedasię".
BTW, wiele z tych pomysłów udało się wywalczyć. Chcecie, to mogę kiedyś zrobić listę ich wszystkich :)

: 17 maja 2013, o 21:55
autor: Cukier
Dobrze jednak wiesz, że tam gdzie na pierwszym miejscu jest propaganda to nasze starania są spalone już na samym starcie. W takim przypadku ZIKiT wyznacza jednego ze swoich pracowników z działu "Tłumaczenia Dlaczego NieDaSię" w celu spławienia osoby głoszącej herezje sprzeczne z oficjalną propagandą :]

: 17 paź 2013, o 14:30
autor: Kaszmir
Dzielnice dostaną więcej pieniędzy, ale też i władzy
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... ladzy.html
Mieszkańcy 18 dzielnic Krakowa będą mogli współdecydować o tym, co dzieje się u nich na osiedlach. Dzielnice dostaną więcej pieniędzy, ale też i władzy. Tak przynajmniej zakłada projekt nowego statutu dzielnic.

: 5 lis 2013, o 15:08
autor: Kaszmir
Gdzie jeszcze budżet partycypacyjny? Okaże się 14 listopada
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... ie_14.html
Kraków to jedno z trzech miast wojewódzkich, które nie wprowadziły budżetu partycypacyjnego na poziomie miasta. Być może jednak budżet obywatelski będą realizować kolejne dzielnice. Ich przewodniczący zdecydują o tym 14 listopada.

: 26 lis 2013, o 07:57
autor: rafaello

: 17 gru 2013, o 09:04
autor: rafaello

: 4 sty 2014, o 08:24
autor: Krakowiak2013
Wrzucam ten artykuł tutaj, jeśli zły dział proszę o przeniesienie go do innego działu

Jak mieszkańcy podzielą miliony? Są pieniądze, ale brakuje zasad.

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/regio ... zasad.html

: 7 sty 2014, o 08:05
autor: Krakowiak2013
Obywatelskie wątpliwości dotyczące budżetu obywatelskiego
Czy zapowiedź wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Krakowie to tylko populistyczny gest i przedwyborczy PR? Członkowie Inicjatywy Prawo do Miasta piszą list do prezydenta, bo do dziś nie wiadomo, jakie będą zasady wyboru projektów w budżecie obywatelskim.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... kiego.html

: 16 sty 2014, o 12:25
autor: Krakowiak2013