Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie

Sprawy polityczne, działalność spółek miejskich, tematy niezwiązane z komunikacją i transportem

Moderator: Moderatorzy

Gdzie powinna odbyć się główna msza ŚDM w 2016?

Błonia
60
63%
Pobiednik
8
8%
Łąki w Pychowicach
7
7%
Poza Krakowem
21
22%

Liczba głosów: 96

CzynDobro4Fun
Dyrektor

#676 Post autor: CzynDobro4Fun » 2 sie 2016, o 12:33

aislinnek pisze: ŚDM będzie i jaką może to być wielką katastrofą. Finansową, organizacyjną, logistyczną i każdą inną (kwestia bezpieczeństwa). Nic z tych rzeczy się nie stało.
Że co? Nie było katastrofą finansową? Zapytaj mniejszych przedsiębiorców, jaka to była katastrofa finansowa, kiedy przez tydzień działanie firmy było praktycznie niemożliwe. Starty idące w miliony złotych, ale przecież to był sukces, bo była miła atmosfera...
Organizacyjnie z perspektywy mieszkańca to również dno. Tak świetnie było to zorganizowane, że na połowę dróg z niewiadomych przyczyn wystawiono barierki-szykany, które teraz będą leżeć poprzewracane w krzakach, aż zgniją, albo złomiarze je zabiorą, ale przed ŚDM, przez tydzień, dzień w dzień, koszono trawę, żeby się pokazać, a teraz już do końca roku jej nie skoszą. Kolejny propagandowy sukces.
Logistycznie, to ZIKiT po raz kolejny pokazał, że jest bandą kretynów, którzy powinni się eksterminować w trybie natychmiastowym. W środku powrotów z uroczystości, nikt z tej bandy debili nie wpadł na to, że korek tramwajowy tworzy się przez włączoną sygnalizację świetlną, która jest ustawiona pod samochody, których z kolei było do policzenia na palach jednej ręki.
I dodam jeszcze, że byłem cały czas w Krakowie, nawet uczestniczyłem w uroczystościach na Błoniach i pod oknem papieskim i atmosfera była niesamowita, Kraków otrzymał świetną reklamę i to jest tyle z plusów. Reszta to dno. Jednak nie oczekuję, że banda dzieci, które miały wakacje i mogły zażarcie dyskutować nad jakże ważną i kluczową dla całego świata kwestią numerów taborowych, zrozumie, że przedsiębiorcy i zwykli ciężko pracujący w Krakowie ludzi dostali ostro po du*ie i po kieszeni.

aislinnek
Dyspozytor

#677 Post autor: aislinnek » 2 sie 2016, o 14:21

CzynDobro4Fun pisze:Starty idące w miliony złotych,
Dane, dane. Oczywiście wyobrażam sobie, że dla wielu były to straty, dla wielu zyski a znaczna większość nie odczuła różnicy. Wszystko kwestia branży, Ja akurat mam styczność z ludźmi, którzy przez ŚDM nie wyszli ani na plus ani na minus w swoich firmach (zarówno tych, w których pracują jak i własnych). Nawet tutaj na forum ktoś przytaczał przykład swojej firmy, gdzie przez mniejszy ruch mogli odgrzebać się z zaległą robotą. Nie wszystko jest czarno-białe, bo akurat w Twoim przypadku tak zadziałało, że jesteś na minus.
CzynDobro4Fun pisze:Jednak nie oczekuję, że banda dzieci, które miały wakacje i mogły zażarcie dyskutować nad jakże ważną i kluczową dla całego świata kwestią numerów taborowych
Odpowiadasz na mój post więc czuję się wywołany. Nie przeczę, że jesteś ode mnie starszy, ale
a) spróbuj zacytować mój post dotyczący numerów taborowych
b) na palcach jednej ręki nie wyliczę ile razy zwracano Ci uwagę na prowokacyjny język
c) jestem starszy więc mam rację, mocny argument

Chciałbym dorzucić jeszcze jedną rzecz - gros pielgrzymów zostało w Krakowie dłużej, wczoraj ulice i knajpki były pełne... ludzi z plecakami. Także bilansu nie można zamknąć w tych 7 dniach ;).

Łukasz
Moderator fb pkk

#678 Post autor: Łukasz » 2 sie 2016, o 14:34

Miasto zapłaciło ok. 8 mln zł za ŚDM
http://lovekrakow.pl/aktualnosci/miasto ... 16033.html

CzynDobro4Fun
Dyrektor

#679 Post autor: CzynDobro4Fun » 2 sie 2016, o 14:46

aislinnek pisze:Odpowiadasz na mój post więc czuję się wywołany.
Zacytowałem, ale odpowiedź była do ogółu, nie musisz tego brać tak do siebie.
lukaskrk pisze:Miasto zapłaciło ok. 8 mln zł za ŚDM
Co za brednie. Nikt nie wspomniał o milionach straconych przez zwykłych przedsiębiorców.

PanFranek
Inspektor

#680 Post autor: PanFranek » 2 sie 2016, o 15:04

CzynDobro4Fun pisze:Co za brednie. Nikt nie wspomniał o milionach straconych przez zwykłych przedsiębiorców.
A co to ma wspólnego z podsumowaniami kosztów ze strony budżetu miasta? Przeczytaj jeszcze kilka razy tytuł artykułu i zastanów się, czy brzmi podobnie do "straty miasta z tytułu ŚDM", zanim kolejny raz napiszesz, że są to brednie. Podsumowania strat przedsiębiorców raczej nie poznamy, bo nie da się tego tak po prostu policzyć.

CzynDobro4Fun
Dyrektor

#681 Post autor: CzynDobro4Fun » 2 sie 2016, o 15:18

Tylko zaraz będziecie opowiadać głupoty jakie to ŚDM były tanie. I tak nie wierzę w te brednie. Jeszcze tydzień temu samo oznakowanie miało kosztować kilka milionów, a tu nagle się okazuje, że miasto prawie nic nie zapłaciło za całość.

PanFranek
Inspektor

#682 Post autor: PanFranek » 2 sie 2016, o 15:29

CzynDobro4Fun pisze:Tylko zaraz będziecie opowiadać głupoty jakie to ŚDM były tanie. I tak nie wierzę w te brednie. Jeszcze tydzień temu samo oznakowanie miało kosztować kilka milionów, a tu nagle się okazuje, że miasto prawie nic nie zapłaciło za całość.
No tak, czyli jest problem, bo zaraz się okaże, że miasto wydało za mało (ewentualnie prezydent wszystkich oszukuje) i nie ma się do czego przyczepić. Naprawdę poważne podejście. Poczekajmy na końcowy raport, wtedy będziemy mieć jasność.

Awatar użytkownika
Jopek36
Dyrektor

#683 Post autor: Jopek36 » 2 sie 2016, o 20:01

Odniosę się do "strat finansowych" przedsiębiorstw przynajmniej jednego z sektorów. W połowie lipca zamówiłem drzwi wewnętrzne w jednej z firm mieszczącej się przy ulicy Zakopiańskiej (tam gdzie jest ich skupisko). Przy okazji padł temat ŚDM. Zapytałem jak będzie funkcjonowało, ewentualne straty itp. W okresie ŚDM firma oczywiście była zamknięta, ale przestój w funkcjonowaniu i tak został zrekompensowany.. :yes: - masa hosteli i hotelików przeprowadzała remonty, w tym wymianę drzwi itp. Wobec czego można wywnioskować na podstawie tego przykładu, że raczej sektor budowlany wyszedł na plus jeśli chodzi o ŚDM, nawet jeśli filie były pozamykane w tym okresie.

Awatar użytkownika
kaktus32
Dyrektor

#684 Post autor: kaktus32 » 2 sie 2016, o 21:57

lukaskrk pisze:Miasto zapłaciło ok. 8 mln zł za ŚDM
Nawet jeśli ta kwota zwiększy się o kolejne 8 milionów zł to w skali takiego przedsięwzięcia można powiedzieć, że to są grosze.

A że mam elastyczny grafik to postanowiłem sobie mniej pracować podczas ŚDM i obserwować z boku całe to wydarzenie. Narzekanie jakie można było usłyszeć, to tego typu znajomym źle, ale wszyscy, których spotkałem byli szczęśliwi z dojazdu, wszyscy zrekompensowali sobie utrudnienia wesołym nastrojem od przyjezdnych. Dużo ludzi wyjechało z Krakowa, ale na własne życzenie, najprawdopodobniej fundując komuś innemu zarobek w ten czas jak nie przez zatankowanie paliwa na trasie do Warszawy to poprzez wynajęcie pokoju w jakimś kieleckim hotelu albo większe zakupy w innym sklepie w innym województwie/mieście. Troszkę firm ucierpiało, troszkę zarobiło, a kto był tego świadomy, jakoś potrafił się zabezpieczyć. Mój szef na przykład docenił w końcu krakowski zbiorkom, w ogóle nie spóźniał się do siedziby, dojeżdżając z Brzoskwini. W poniedziałek osobiście powiedział mi, że lepiej podczas ŚDM było, bo pół miasta nie stało w korkach przynajmniej. Obroty spadły, ale wielu z nas mogło w końcu iść na zasłużony urlop. Tą lekką stratę w roku szkolnym sobie odrobimy lub w końcówce wakacji.

Osobiście uważam, że kto ucierpiał z powodu ŚDM to na własne życzenie, bo nie potrafił się odnaleźć w nieco innej sytuacji. A jeśli istnieje ktoś bardzo poszkodowany, bo stracił firmę, miliony, to proszę niech na forum publicznym się wypowie. Jak nie tu to gdzieś indziej, aby każdy zainteresowany mógł się o tym dowiedzieć.

4sta40icztery
Specjalista

#685 Post autor: 4sta40icztery » 2 sie 2016, o 23:31

CzynDobro4Fun pisze:(...) ale przed ŚDM, przez tydzień, dzień w dzień, koszono trawę, żeby się pokazać, a teraz już do końca roku jej nie skoszą. Kolejny propagandowy sukces.
Na Woli Duchackiej dzisiaj rano kosili trawę.

Na pewno są tacy co bardzo dobrze wyszli na ŚDM, jak i tacy co na nim stracili. Ale dla wielu "straty" mogą owocować zwyżką obrotów w najbliższym czasie.
Po pierwsze, w handlu obowiązuje zasada "końca świata", dzień przed i dzień po święcie ustawowo wolnym od pracy, ludzie robią dużo większe zakupy. To jakie dopiero zakupy musieli robić, jeżeli ich straszyli całotygodniowym Armageddonem? W poniedziałek przed 13.00 w Auchanie widziałem kolejki do kas jak w piątkowe, późne popołudnie.
Po drugie, straty były, bo nie było klientów, bo nagle w jednym czasie, wiele osób wzięło urlopy, znacznie więcej niż zazwyczaj. Czyli w najbliższym czasie urlopy weźmie mniej osób niż zazwyczaj, a przedsiębiorstwa będą miały więcej klientów niż zwykle.

Zobaczymy jakie będą ostateczne koszty, ale na razie nie wygląda, na to, że Miasto popadło w jakieś okropne długi do spłacania przez wiele lat. Natomiast była to ogromna okazja do wypromowania Krakowa, Małopolski i Polski. Nie tylko wśród pielgrzymów, ich rodzin i znajomych, bo w końcu ŚDM i papież Franciszek przykuwają uwagę mediów z całego świata.
Podobała mi się akcja na przystankach "Are You Ready?" z wizerunkami Mikołaja Kopernika, Jana Pawła II i innych.
Mam nadzieję, iż udało się wypromować też Kraków jako miejsce turystyki religijnej, dzięki postaciom świętych, Jana Pawła II i Faustyny. Mam wrażenie, że potencjał turystyczny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II jest trochę niewykorzystany.

Myślę, że to było bardzo udane wydarzenie, choć na pewno są rzeczy które dałoby się zrobić inaczej.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#686 Post autor: Kaszmir » 2 sie 2016, o 23:41

Jeszcze nigdy nie podróżowało mi się tak cudownie rowerem po Krakowie jak w czasie ŚDM... Mniejsze korki samochodowe, niektóre ulice na wyłączność rowerów i pieszych, ech... mogłoby tak zostać na stałe :-)

CzynDobro4Fun
Dyrektor

#687 Post autor: CzynDobro4Fun » 3 sie 2016, o 11:48

4sta40icztery pisze:Na pewno są tacy co bardzo dobrze wyszli na ŚDM, jak i tacy co na nim stracili. Ale dla wielu "straty" mogą owocować zwyżką obrotów w najbliższym czasie.
Po pierwsze, w handlu obowiązuje zasada "końca świata", dzień przed i dzień po święcie ustawowo wolnym od pracy, ludzie robią dużo większe zakupy. To jakie dopiero zakupy musieli robić, jeżeli ich straszyli całotygodniowym Armageddonem? W poniedziałek przed 13.00 w Auchanie widziałem kolejki do kas jak w piątkowe, późne popołudnie.
Po drugie, straty były, bo nie było klientów, bo nagle w jednym czasie, wiele osób wzięło urlopy, znacznie więcej niż zazwyczaj. Czyli w najbliższym czasie urlopy weźmie mniej osób niż zazwyczaj, a przedsiębiorstwa będą miały więcej klientów niż zwykle.
Wiesz w ogóle, że istnieją inne branże niż handel artykułami spożywczymi? Istnieją branże, które nie mogą sobie pozwolić na tygodniowy zastój, z prostego powodu, ŚDM były w Krakowie i klienta z np. Katowic, gówno to obchodzi i pójdzie do konkurencji. Prosty przykład, odbiór materiału z Arcelormittal, był bardzo utrudniony, a w kulminacyjnych dniach praktycznie niemożliwy. I teraz wytłumacz klientowi, że swoją blachę dostanie tydzień później, chociaż miała być na dziś. I nie jest to pietruszka za 50gr z Auchan, tylko krążek blachy za kilkadziesiąt tysięcy, ale przecież o tym nikt głośno nie mówi. Drugi przykład firma transportowa z Rybitw, tydzień wyjęty z pracy, bo żadnego samochodu nie przyjmą, bo nie ma jak dojechać i też nikt nie powie o tym, miasto ma takich ludzi w dupie, jak się nie podoba do niech zwiną interes.
Kaszmir pisze:Jeszcze nigdy nie podróżowało mi się tak cudownie rowerem po Krakowie jak w czasie ŚDM... Mniejsze korki samochodowe, niektóre ulice na wyłączność rowerów i pieszych, ech... mogłoby tak zostać na stałe :-)
Jak ktoś nie pracuje i zawodowo zajmuje się pisaniem bredni, to faktycznie wymarzony tydzień do poruszania się po mieście.

krawiec
Kierownik

#688 Post autor: krawiec » 3 sie 2016, o 13:02

CzynDobro4Fun pisze:
4sta40icztery pisze:Na pewno są tacy co bardzo dobrze wyszli na ŚDM, jak i tacy co na nim stracili. Ale dla wielu "straty" mogą owocować zwyżką obrotów w najbliższym czasie.
Wiesz w ogóle, że istnieją inne branże niż handel artykułami spożywczymi? Istnieją branże, które nie mogą sobie pozwolić na tygodniowy zastój, z prostego powodu, ŚDM były w Krakowie i klienta z np. Katowic, gówno to obchodzi i pójdzie do konkurencji. Prosty przykład, odbiór materiału z Arcelormittal, był bardzo utrudniony, a w kulminacyjnych dniach praktycznie niemożliwy. I teraz wytłumacz klientowi, że swoją blachę dostanie tydzień później, chociaż miała być na dziś. I nie jest to pietruszka za 50gr z Auchan, tylko krążek blachy za kilkadziesiąt tysięcy, ale przecież o tym nikt głośno nie mówi. Drugi przykład firma transportowa z Rybitw, tydzień wyjęty z pracy, bo żadnego samochodu nie przyjmą, bo nie ma jak dojechać i też nikt nie powie o tym, miasto ma takich ludzi w dupie, jak się nie podoba do niech zwiną interes.
Piszesz, jakby ŚDM były zorganizowane w lipcu 2016. Wszyscy dobrze wiedzieli od kilku lat, zarówno kupujący, jak i sprzedający, więc mogli złożyć zamówienie odpowiedni czas wcześniej.
I nie pisz proszę, że krążek blachy zamawia się tak ad hoc, tylko takie zakupy są planowane dużo wcześniej i nie kupuje się krążka blachy jak pietruszkę w Auchan.

Awatar użytkownika
Sgriffin
Dyrektor

#689 Post autor: Sgriffin » 3 sie 2016, o 13:16

Wyłączenia dróg pojawiły się dla ADRów miesiąc wcześniej. Przejazd papieża do Częstochowy wyskoczył nagle, kolega wiózł 4 ciężarówki elementów do fabryki na Śląsku. Fabryka stanęła, myślisz że komu skoczy składka ubezpieczenia przewoźnika w przyszłym roku?
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

krawiec
Kierownik

#690 Post autor: krawiec » 3 sie 2016, o 13:23

Sgriffin pisze:Wyłączenia dróg pojawiły się dla ADRów miesiąc wcześniej. Przejazd papieża do Częstochowy wyskoczył nagle, kolega wiózł 4 ciężarówki elementów do fabryki na Śląsku. Fabryka stanęła, myślisz że komu skoczy składka ubezpieczenia przewoźnika w przyszłym roku?
Sorry, ale chyba nikt o zdrowych zmysłach nie spodziwał się, że podczas ŚDM Kraków będzie funkcjonował jak Pcim podczas gminnego festynu.
A gdyby był wypadek na trasie na Śląsk i droga, którą jechał kolega byłaby zablokowana, to też by fabryka stanęła? Sorry, ale jakoś w to nie wierzę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „I. Kraków w dyskusji”