Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie

Sprawy polityczne, działalność spółek miejskich, tematy niezwiązane z komunikacją i transportem

Moderator: Moderatorzy

Gdzie powinna odbyć się główna msza ŚDM w 2016?

Błonia
60
63%
Pobiednik
8
8%
Łąki w Pychowicach
7
7%
Poza Krakowem
21
22%

Liczba głosów: 96

aislinnek
Dyspozytor

#661 Post autor: aislinnek » 1 sie 2016, o 11:11

SuperMarioB pisze:W Rio mieli ponad 38 milionów dolarów długu po ŚDM 2013, [...] Dług Krakowa po ŚDM może być większy niż w Rio. Naprawdę ktoś wierzy, że na takiej wielkiej imprezie w tak małym mieście, która powoduje jego niemal całkowite zamrożenie, można zyskać?
Jaką logiką Kraków miał stracić na tym więcej niż Rio? I pytam serio, bo nie rozumiem czemu mniejsze miasto ma tracić więcej, a większe mniej? Że niby w Rio sparaliżowało się pół miasta, nie całe? Z tego co tu czytamy to na spore straty narzekają np. sieci handlowe, które i tak raczej omijają płacenie podatków w Polsce "w nadmiarze". Jeżeli zatrudniły dodatkowych pracowników to akurat podatek idzie do nas (a raczej do budżetu centralnego, a nam przypada udział w nim). Czy przymusowe urlopy aż tak bardzo odbiją się na kondycji finansowej miasta? Także wątpię. I nie mówię, że wyjdziemy na jakiś gigantyczny plus, ani w ogóle na plus. Ale sądze, że demonizujesz.

Żałuję natomiast tego, że pakiety realizowano w McDonalds czy KFC. Mimo tego idąc w piątek wieczorem po mieście: niespotykane kolejki do lodziarni, kebabiarni, ale pełno także w pierogarniach i innych restauracjach o średnich cenach. Ogródki w rynku były zapełnione nonstop (bywałem o różnych porach) - być może nie w każdej restauracji, ale w sporej części.
suchy pisze:Z moich obserwacji oraz znajomości i informatorów wynika, że np. sieci handlowe//hipermarkety dość solidnie umoczyły w swoich przewidywaniach - wszyscy liczyli, że pielgrzymi będą walić drzwiami i oknami na zakupy. Powydłużano godziny otwarcia (nawet na 24h), posprowadzano pracowników z innych miast albo firmy zewnętrzne. I co? Ruchu nie było żadnego, zero kolejek - pielgrzymi jeśli już to wpadali kupić sobie do Tesco, Carrefoura czy Auchana jakieś picie, bułkę czy batonika i tyle.
Z tego co czytałem spora cześć pielgrzymów, głównie z Europy Zachodniej przywiozła swoje racje żywnościowe, bo byli przekonani, że u nas panuje dyktatura i będzie problem z zaopatrzeniem się. Podziękujmy niektórym środowiskom politycznym.
bielanek pisze:Myślę, że do jakiejkolwiek oceny zysków i strat trzeba podejść na spokojnie bo np. są sklepy, które wczoraj miały masakryczny obrót z racji bliskości Brzegów (znajomy opowiadał mi o jakiejś Żabce), są takie gdzie było pustawo. Dlatego też nie demonizujmy, że było źle tylko poczekajmy na jakieś oficjalne raporty, bo czy to, że jednej osobie było źle podczas ŚDM, oznacza, że wszystkim było źle - nie sądzę.
Ciężko to zmierzyć. Z jednej strony mamy wydatki sztywne, toitoie, bezsensowne napisy (chociaż te napisy to grosze w odniesieniu do całości), zwiększone funkcjonowanie komunikacji miejskiej, nadgodziny w służbach miejskich, koszty sprzątania, dodatkowego chłodzenia torowisk. Z drugiej nakłady budżetu centralnego na policję, wojsko czy inne służby. Z trzeciej zyski/straty mierzalne - jak wpłynęło wydarzenie na kondycję finansową przedsiębiorców. I tu też będziemy mieli tych, którzy odczuli to pozytywnie, nie odczuli (korporacje) albo odczuli negatywnie (hipermarkety, knajpki na Kazimierzu). Dalej mamy zyski niemierzalne czyli budowanie marki Krakowa (oraz Polski) i marketing. Nastroje są raczej pozytywne, nawet w mediach niesprzyjających tego typu wydarzeniom. Są też zyski wtórne - ilu pielgrzymów zostanie jeszcze na kilka dni, ilu z nich wróci ze znajomymi i rodzinami ponownie. Sądzę też, że cześć przedsiębiorców wcale nie jest z takiego obrotu sprawy załamana - zamykają biznes na tydzień, wszystkim urlopy, pracownicy szczęśliwi (wszyscy urlop w sezonie), a oni ominęli okres, kiedy klientela mogła być zmniejszona.

Najgłośniejsze będą głosy narzekania. Jak zawsze. Niestety. I przez to obraz może być całkowicie wypaczony.
Locutus pisze:@ Aislinnek - Ja tam cieszę się, [...] Aczkolwiek należy się cieszyć, że atmosfera była pozytywna, obyło się bez incydentów z pielgrzymami w roli głównej, nikt ciemnoskórym pielgrzymom facjaty nie obił (choć ponoć pielgrzymi LGBT spotykali się z agresją słowną na każdym kroku), nie było zamachu, tratowania, utopienia w błocie w Brzegach i innych takich atrakcji, których szczerze mówiąc się obawiałem.
Bo może jednak Polacy to wcale nie taki rasistowski i ksenofobiczny naród jakim chcesz go widzieć. Wspólne wartości jednak powodują, że nawet organizacje narodowe (obecne na ŚDM) czy nawet kibole nie reagują negatywnie na inny kolor skóry. Co mnie akurat nie dziwi, ale ja akurat poznałem wiele osób z tych środowisk w życiu ;).

Afterbirds
Dyrektor

#662 Post autor: Afterbirds » 1 sie 2016, o 12:00

Większość wydatków miasta czyli nakłady na remonty i tak by przecież musiały zostać poniesione, a pożytek dla mieszkańców jest jednak dość trwały. Melioracje i budowa dróg dojazdowych w Brzegach to inwestycja gminy Wieliczka, ale jeśli chcą tam stworzyć SSE i tak musieliby to zrobić. Koszty związane stricte z ŚDM to komunikacja, organizacja ruchu i okolicznościowy wystrój miasta przy czym dwie ostatnie sprawy to w skali miejskiego budżetu grosze.
NB część z tych kosztów do miasta wróciła, choć raczej nie dowiemy się, ile zapłacił Kościół za darmowe przejazdy dla pielgrzymów...

Zabezpieczenie imprezy - Policja, Pogotowie, Straż Pożarna to koszt państwa.

Straty firm - trzeba uwzględnić, że część klientów zaopatrzyła się w stosowne zapasy, więc kalkulacje "o ile spadł ruch podczas ŚDM" wypadałoby uzupełnić o "o ile wzrósł ruch przed". A jeśli ktoś zamknął interes ze strachu przed niewiadomoczym to oczywiście poniósł straty, ale pretensje może mieć tylko do siebie...
NB patrząc na obsadę kas w Bonarce nie zauważyłem, żeby spodziewali się nadzwyczajnego ruchu...

Zyski. Od strony miasta są słabo policzalne, bo i jak policzyć pijar? Ale warto uwzględnić, że poza tym, co widzieli i o czym opowiedzą pielgrzymi liczy się też to, co o Krakowie mówiono w światowych mediach. Od strony firm - wiadomo, najwięcej zyskały tanie hotele, tanie jadłodajnie i sprzedawcy tanich pamiątek. Ale na takich imprezach zawsze koszty ponosi strona publiczna a zarabiają prywatne firmy...
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą
("Zakazana magia")

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Kontakt:

#663 Post autor: Kaszmir » 1 sie 2016, o 12:15

Afterbirds pisze:Większość wydatków miasta czyli nakłady na remonty i tak by przecież musiały zostać poniesione, a pożytek dla mieszkańców jest jednak dość trwały. Melioracje i budowa dróg dojazdowych w Brzegach to inwestycja gminy Wieliczka, ale jeśli chcą tam stworzyć SSE i tak musieliby to zrobić. Koszty związane stricte z ŚDM to komunikacja, organizacja ruchu i okolicznościowy wystrój miasta przy czym dwie ostatnie sprawy to w skali miejskiego budżetu grosze.
NB część z tych kosztów do miasta wróciła, choć raczej nie dowiemy się, ile zapłacił Kościół za darmowe przejazdy dla pielgrzymów...

Zabezpieczenie imprezy - Policja, Pogotowie, Straż Pożarna to koszt państwa.

Straty firm - trzeba uwzględnić, że część klientów zaopatrzyła się w stosowne zapasy, więc kalkulacje "o ile spadł ruch podczas ŚDM" wypadałoby uzupełnić o "o ile wzrósł ruch przed". A jeśli ktoś zamknął interes ze strachu przed niewiadomoczym to oczywiście poniósł straty, ale pretensje może mieć tylko do siebie...
NB patrząc na obsadę kas w Bonarce nie zauważyłem, żeby spodziewali się nadzwyczajnego ruchu...
Dodałbym też odnośnie "przymusowych urlopów", że większość z tych osób i tak by wzięła urlopy, tyle że w innym terminie.

Awatar użytkownika
Sgriffin
Dyrektor

#664 Post autor: Sgriffin » 1 sie 2016, o 12:15

aislinnek pisze:
suchy pisze:Z moich obserwacji oraz znajomości i informatorów wynika, że np. sieci handlowe//hipermarkety dość solidnie umoczyły w swoich przewidywaniach - wszyscy liczyli, że pielgrzymi będą walić drzwiami i oknami na zakupy. Powydłużano godziny otwarcia (nawet na 24h), posprowadzano pracowników z innych miast albo firmy zewnętrzne. I co? Ruchu nie było żadnego, zero kolejek - pielgrzymi jeśli już to wpadali kupić sobie do Tesco, Carrefoura czy Auchana jakieś picie, bułkę czy batonika i tyle.
Z tego co czytałem spora cześć pielgrzymów, głównie z Europy Zachodniej przywiozła swoje racje żywnościowe, bo byli przekonani, że u nas panuje dyktatura i będzie problem z zaopatrzeniem się. Podziękujmy niektórym środowiskom politycznym.
Ja bym raczej nie patrzył pod tym kątem. To jest młodzież, oni musieli na ten wyjazd pracować długo i liczyli każdy gros. Raczej tak bym nad tym myślał i raczej niewiedza, że w Polsce jest taka taniocha o tym zadecydowała.
Afterbirds pisze: Zyski. Od strony miasta są słabo policzalne, bo i jak policzyć pijar?
Da się.
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

krawiec
Kierownik

#665 Post autor: krawiec » 1 sie 2016, o 12:28

Sgriffin pisze:
aislinnek pisze:
Ja bym raczej nie patrzył pod tym kątem. To jest młodzież, oni musieli na ten wyjazd pracować długo i liczyli każdy gros. Raczej tak bym nad tym myślał i raczej niewiedza, że w Polsce jest taka taniocha o tym zadecydowała
To czarny PR w mediach europejskich.

aislinnek
Dyspozytor

#666 Post autor: aislinnek » 1 sie 2016, o 13:22

Sgriffin pisze:Raczej tak bym nad tym myślał i raczej niewiedza, że w Polsce jest taka taniocha o tym zadecydowała.
W biedniejszym kraju przeważnie jest taniej. W Europie generalnie taka prawidłowość działa, więc nie przekonuje mnie to. Raczej nieznajomość kraju wynikająca z wielu rzeczy, braku ogólnej wiedzy, dezinformacji medialnej, słabej organizacji wewnętrznej w tych krajach.
Sgriffin pisze:To jest młodzież, oni musieli na ten wyjazd pracować długo i liczyli każdy gros.
Tym bardziej. Jak liczę każdy grosz to najpierw dowiaduję się o cenach w danym miejscu i w razie potrzeby zabieram własne zapasy :thumbup: .

SuperMarioB
Specjalista

#667 Post autor: SuperMarioB » 1 sie 2016, o 15:53

aislinnek pisze:Jaką logiką Kraków miał stracić na tym więcej niż Rio? I pytam serio, bo nie rozumiem czemu mniejsze miasto ma tracić więcej, a większe mniej? Że niby w Rio sparaliżowało się pół miasta, nie całe? (...) I nie mówię, że wyjdziemy na jakiś gigantyczny plus, ani w ogóle na plus. Ale sądze, że demonizujesz.
Właściwie sam sobie odpowiedziałeś :) Nie próbuję niczego demonizować, po prostu stwierdzam fakty. Doczekamy się publikacji oficjalnych danych, zobaczymy jaki jest prawdziwy rozmiar zysków/strat. Niemniej zauważyłem (nie tylko tutaj), że powiedzenie czegokolwiek negatywnego czy nawet neutralnego w kontekście ŚDM jest chyba odczytywane jako niepoprawność polityczna. Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie?

aislinnek
Dyspozytor

#668 Post autor: aislinnek » 1 sie 2016, o 17:11

SuperMarioB pisze:Niemniej zauważyłem (nie tylko tutaj), że powiedzenie czegokolwiek negatywnego czy nawet neutralnego w kontekście ŚDM jest chyba odczytywane jako niepoprawność polityczna.
Bo ŚDMy okazały się raczej nieoczekiwany sukcesem, nawet ludzie spodziewający się najgorszego (w znacznej części) gdzieś to potwierdzają. Zresztą sam się zaliczam.
SuperMarioB pisze:Właściwie sam sobie odpowiedziałeś Nie próbuję niczego demonizować, po prostu stwierdzam fakty. Doczekamy się publikacji oficjalnych danych, zobaczymy jaki jest prawdziwy rozmiar zysków/strat.
Moim zdaniem taka odpowiedź jest strasznym uproszczeniem i nie ma przełożenia na wynik finansowy :)

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#669 Post autor: Locutus » 1 sie 2016, o 17:12

@ Tomek M - Jeszcze w nawiązaniu do Twojego pytania o Euro 2016 we Francji (bo zapomniałem napisać poprzednio, na komórce trudno wszystko ogarnąć). Nie było wielkich utrudnień, głównie dlatego, że komunikacja w Paryżu jest w znacznej mierze podziemna i przez to po pierwsze ma ogromną przepustowość (podparyski Stade de France obsługiwany jest przez dwie linie kolei miejskiej, B obsługiwaną pociągami ośmiowagonowymi jednopokładowymi, oraz D obsługiwaną pociągami dziesięciowagonowymi, piętrowymi), a po drugie jest niewrażliwa na zamieszanie na powierzchni ziemi, co najwyżej pojedyncze stacje mogą zostać zamknięte przez służby bezpieczeństwa gdy jest zbyt duży tłok i trzeba go rozładować. Osobiście gdyby nie fakt, że zdarzało mi się spotkać wymalowanych w barwy narodowe kibiców, nawet Euro bym nie zauważył...

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

PanFranek
Inspektor

#670 Post autor: PanFranek » 2 sie 2016, o 08:10

SuperMarioB pisze: Niemniej zauważyłem (nie tylko tutaj), że powiedzenie czegokolwiek negatywnego czy nawet neutralnego w kontekście ŚDM jest chyba odczytywane jako niepoprawność polityczna. Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie?
Myślę, że jest jak w każdym innym wątku - to samo możesz powiedzieć w temacie metra, czy budowy trasy łagiewnickiej. Tam odmienne zdanie może zostać potraktowane w znacznie gorszy sposób, jak tylko niepoprawność polityczna. Zastanawiający jest tylko fakt, że negatywne zdanie tu na forum wyrażają praktycznie tylko osoby, których w tym czasie w Krakowie nie było...

SuperMarioB
Specjalista

#671 Post autor: SuperMarioB » 2 sie 2016, o 09:41

PanFranek pisze:Zastanawiający jest tylko fakt, że negatywne zdanie tu na forum wyrażają praktycznie tylko osoby, których w tym czasie w Krakowie nie było...
Dobrze że na tym forum nie są zarejestrowani moi znajomi, którzy nie dostali urlopów (patrz poprzedni post). Bo oni o ŚDM wypowiedzieliby się w sposób o wiele bardziej dosadny niż ja i ci, którzy byli poza miastem. Cóż, punkt widzenia zależał od punktu siedzenia, jak to zwykle bywa.

PanFranek
Inspektor

#672 Post autor: PanFranek » 2 sie 2016, o 10:50

SuperMarioB pisze:Dobrze że na tym forum nie są zarejestrowani moi znajomi, którzy nie dostali urlopów (patrz poprzedni post). Bo oni o ŚDM wypowiedzieliby się w sposób o wiele bardziej dosadny niż ja i ci, którzy byli poza miastem. Cóż, punkt widzenia zależał od punktu siedzenia, jak to zwykle bywa.
Dokładnie tak i zdaję sobie z tego sprawę - na pewnych ciągach utrudnienia były na tyle duże, że nie sposób było się sprawnie poruszać. Sam podróżując po mieście spotykałem się z różnymi opiniami. Ale jak zauważyłeś, tych znajomych na forum nie ma, więc ciężko z nimi dyskutować. A co do pozostałych, to widzę to mniej więcej tak:
https://www.youtube.com/watch?v=yhkE2sYoHoE

SuperMarioB
Specjalista

#673 Post autor: SuperMarioB » 2 sie 2016, o 11:12

PanFranek pisze:Ale jak zauważyłeś, tych znajomych na forum nie ma, więc ciężko z nimi dyskutować.
Co nie znaczy że można zamknąć się w magicznym świecie pt. ŚDM w Krakowie hurra super przezaje*iście i reagować niemal histerią na wszelkie opinie niepasujące do tego sielankowego światopoglądu (patrz Twoje dyskusje z Locutus-em w tym temacie i nie tylko), lub być na nie całkowicie głuchym. I po to tutaj jestem, przedstawiając swoje zdanie w tym temacie, żeby przypomnieć że istnieje coś takiego jak równowaga.

PanFranek
Inspektor

#674 Post autor: PanFranek » 2 sie 2016, o 11:36

SuperMarioB pisze:Co nie znaczy że można zamknąć się w magicznym świecie pt. ŚDM w Krakowie hurra super przezaje*iście i reagować niemal histerią na wszelkie opinie niepasujące do tego sielankowego światopoglądu (patrz Twoje dyskusje z Locutus-em w tym temacie i nie tylko), lub być na nie całkowicie głuchym. I po to tutaj jestem, przedstawiając swoje zdanie w tym temacie, żeby przypomnieć że istnieje coś takiego jak równowaga..
W większości swoich postów piszę, że jestem świadomy tego, że dla części społeczeństwa utrudnienia były duże i bardzo duże. Dobrze, że podajesz konkretne przykłady bo równowaga jest oczywiście potrzebna. Zwracam tylko uwagę na to, że brakuje tych relacji z pierwszej ręki, bo od innych też się już trochę nasłuchałem. Dobrze by było porozmawiać z kimś, kto odniósł odmienne wrażenie i tyle. Tymczasem przoduje Locutus, który od początku straszył wszystkim na czym świat stoi i opiera się na relacjach z mediów. To jednak nie jest to samo i na to będę zwracał uwagę, bądź jak wolisz bronił sielankowego światopoglądu. Ja mam swoje zdanie, ale oczywiście nie mogłem być we wszystkich miejscach naraz - może miałem jakieś wyjątkowe szczęście przez te dni.

No i po raz kolejny powtórzę, że nie widzę tu większej histerii niż w innych wątkach.

aislinnek
Dyspozytor

#675 Post autor: aislinnek » 2 sie 2016, o 11:51

SuperMarioB pisze:Co nie znaczy że można zamknąć się w magicznym świecie pt. ŚDM w Krakowie hurra super przezaje*iście i reagować niemal histerią na wszelkie opinie niepasujące do tego sielankowego światopoglądu (patrz Twoje dyskusje z Locutus-em w tym temacie i nie tylko)
Ale jaką histerią? Histerią była reakcja niemal wszystkich, w tym wielu z nas tutaj na forum na sam fakt, że ŚDM będzie i jaką może to być wielką katastrofą. Finansową, organizacyjną, logistyczną i każdą inną (kwestia bezpieczeństwa). Nic z tych rzeczy się nie stało. Dalej możemy dyskutować czy pomysł organizacji eventu w Krakowie był dobry czy zły. Ale jak na możliwości przewozowe miasta nie wyszło to wcale najgorzej, a to, że niektóre ciągi będą sparaliżowane było pewne. Co gorsza jakiś czas temu wydawało się, że będzie ich więcej, więc organizacyjnie nie można uznawać tego za porażkę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „I. Kraków w dyskusji”