Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie

Sprawy polityczne, działalność spółek miejskich, tematy niezwiązane z komunikacją i transportem

Moderator: Moderatorzy

Gdzie powinna odbyć się główna msza ŚDM w 2016?

Błonia
60
63%
Pobiednik
8
8%
Łąki w Pychowicach
7
7%
Poza Krakowem
21
22%

Liczba głosów: 96

Awatar użytkownika
maria
Dyrektor

#631 Post autor: maria » 30 lip 2016, o 09:01

Loki, ciekawe że moja koleżanka która pracuje w knajpie na rynku nie narzeka nawet na dojazd tak jak Ty ;) jest trudno, ale wszyscy wiedzą że są utrudnienia, więc szefowie nie robią awantur jak ktoś zamiast na 10 dojedzie na 10:20. Duże osób na ten jeden letni ciepły tydzień przerzuciło się na rowery.
I powtórzę jeszcze raz, TAK, Krakowianie powinni być poinformowani o utrudnieniach, firmy które znajdują się w centrum powinny mieć świadomość, że pracownicy będą mieć problemy z dojazdem, ale wyrzucenie wszystkich z miasta to nieporozumienie.

I polecę klasykiem ale uważam, że przyda się trochę radości w tym smutnym jak p...da mieście. Skończmy narzekać, zacznijmy się cieszyć. A to miasto i tak pieniądze wydałoby na kolejną biedaautrostradę - to ja już wolę ŚDM.
Rozwinięte miasto to nie takie, w którym biedni jeżdżą samochodami. W rozwiniętym mieście bogaci podróżują komunikacją publiczną - Enrique Penalosa.

krawiec
Kierownik

#632 Post autor: krawiec » 30 lip 2016, o 10:14

maria pisze:Loki, ciekawe że moja koleżanka która pracuje w knajpie na rynku nie narzeka nawet na dojazd tak jak Ty ;) jest trudno, ale wszyscy wiedzą że są utrudnienia, więc szefowie nie robią awantur jak ktoś zamiast na 10 dojedzie na 10:20. Duże osób na ten jeden letni ciepły tydzień przerzuciło się na rowery.
I powtórzę jeszcze raz, TAK, Krakowianie powinni być poinformowani o utrudnieniach, firmy które znajdują się w centrum powinny mieć świadomość, że pracownicy będą mieć problemy z dojazdem, ale wyrzucenie wszystkich z miasta to nieporozumienie.

I polecę klasykiem ale uważam, że przyda się trochę radości w tym smutnym jak p...da mieście. Skończmy narzekać, zacznijmy się cieszyć. A to miasto i tak pieniądze wydałoby na kolejną biedaautrostradę - to ja już wolę ŚDM.
maria, nie ma szans na pozytywna energie na tym forum. Zawsze trafi sie malkontent, ktoremu nie bedzie pasowalo ze jest czyste powietrze w Krakowie.
Dla mnie to niesamowite przezycie, jak pozytywna energia od tych wszystkich mlodych ludzi zaraza. I moge jechac z Krowodrzy do Poczty Glownej objazdem nawet przez estakade, w tych szczegolnych dniach to da sie przezyc.
Nikt nie dostrzega tego jak zmieni sie wizerunek Polski za granica. Rozmawialem z paroma mlodymi ludzmi, ktorzy mowili, ze wczesniej Polska dla nich, to byl kraj zacofany, ludzie w lepiankach zyli, po ulicach furmanki jezdzily. Wszyscy sa bardzo pozytywnie zaskoczeni. To pojdzie w swiat. I ci, i inni ludzie wroca jeszcze do Krakowa i do Polski.
Siedzenie za monitorem kilkaset km od Krakowa i pisanie jak to jest beznadziejnie w Krakowie to obraz typowego polskiego malkontenctwa. I dziwic sie, ze tak nas - Polakow odbieraja za granicami.

Awatar użytkownika
maria
Dyrektor

#633 Post autor: maria » 30 lip 2016, o 10:31

Niektórzy chyba powinni posłuchać Franciszka, który mówił o byciu przedwczesnymi emerytami... To akurat nienależnie od wiary dobrze sobie wziąć do serca.
Rozwinięte miasto to nie takie, w którym biedni jeżdżą samochodami. W rozwiniętym mieście bogaci podróżują komunikacją publiczną - Enrique Penalosa.

Afterbirds
Dyrektor

#634 Post autor: Afterbirds » 30 lip 2016, o 10:55

Z dojazdem DO pracy nawet w rejonie Alej żadnych problemów być nie powinno rozkłady jak w roku szkolnym, a ruch samochodowy drastycznie mniejszy - ulice tak wyglądały chyba w początkach lat 60-tych. Problemy mogły być raczej z powrotem ale wtedy już nie ma takiej presji czasowej. Natomiast i owszem była kampania zmierzająca do wygonienia mieszkańców z miasta. Od sławetnych wypowiedzi Majchrowskiego poczynając poprzez najdziksze plotki o tym że nie będzie chleba, wody, prądu i w ogóle będzie jedno wielkie nic aż po opowieści z mchu i paproci o tym która z trzyliterowych agencji ilu terrorystów już odłowiła... Kto został ten wygrał kto wyjechał może tylko żałować...
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą
("Zakazana magia")

Castaway
Dyspozytor

#635 Post autor: Castaway » 30 lip 2016, o 12:05

Myślę, że prawdziwy sajgon może być jutro - w nocy i rankiem setki tysięcy Polaków będą zjeżdżać do Brzegów - tam spodziewanych jest nawet do 2 mln ludzi. Potem te 1,5-2 mln (zarejestrowani pielgrzymi + niezarejestrowani Polacy) od popołudnia będą opuszczać Kraków. A do Krakowa powracać będą mieszkańcy - jakieś 300 tys ludzi, które wyjechało w obawie przed zamachami/korkami/brakiem wody/brakiem chleba/możliwością nawrócenia się na katolicyzm (niepotrzebne skreślić).
Pod względem KM może być to najciekawszy dzień.
Oficjalna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys.
Realna liczba mieszkańców Krakowa: 766 tys. zameldowanych + 200 tys. studentów + 200 tys. byłych studentów i słoików + min. 300 tys. gości ze Wschodu + dziesiątki tysięcy turystów = minimum 1,5 mln.

Afterbirds
Dyrektor

#636 Post autor: Afterbirds » 30 lip 2016, o 12:47

Nie tylko Polaków - uliczne parkingi dla autokarów zapełniają się od wczoraj wozami nie tylko na polskich rejestracjach. Choć oczywiście naszych będzie najwięcej - firmy przewozowe od tygodnia zapowiadają, że na regularnych liniach żadnych wtyczek nie będzie bo cały luźny tabor wynajęty...
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą
("Zakazana magia")

PanFranek
Inspektor

#637 Post autor: PanFranek » 30 lip 2016, o 14:12

Locutus pisze:Przecież bodajże 40℅ miejsc pracy w Krakowie znajduje się wewnątrz drugiej obwodnicy.
Trochę odchodząc od samego tematu ŚDM, chciałem zwrócić uwagę na tę informację statystyczną która pojawia się już nie pierwszy raz, a co do której mam bardzo poważne wątpliwości. Jest w stanie ktoś powiedzieć, skąd te dane pochodzą? Nie chce mi się wierzyć, że blisko połowa miejsc pracy jest skupiona na tak niewielkim obszarze, w dużym stopniu z budownictwem mieszkalnym, patrząc na to jak wiele osób zatrudnionych jest we wszystkich firmach mających swoje siedziby na Ruczaju, w Czyżynach i Nowej Hucie (głównie Phillip Morris czy przedsiębiorstwa na terenie Kombinatu), wszelkie obiekty handlowe położone z dala od centrum, Zabłocie, Rybitwy itd.

mp
Miłośnik

#638 Post autor: mp » 30 lip 2016, o 14:57

PanFranek pisze:
Locutus pisze:Przecież bodajże 40℅ miejsc pracy w Krakowie znajduje się wewnątrz drugiej obwodnicy.
Trochę odchodząc od samego tematu ŚDM, chciałem zwrócić uwagę na tę informację statystyczną która pojawia się już nie pierwszy raz, a co do której mam bardzo poważne wątpliwości. Jest w stanie ktoś powiedzieć, skąd te dane pochodzą? Nie chce mi się wierzyć, że blisko połowa miejsc pracy jest skupiona na tak niewielkim obszarze, w dużym stopniu z budownictwem mieszkalnym, patrząc na to jak wiele osób zatrudnionych jest we wszystkich firmach mających swoje siedziby na Ruczaju, w Czyżynach i Nowej Hucie (głównie Phillip Morris czy przedsiębiorstwa na terenie Kombinatu), wszelkie obiekty handlowe położone z dala od centrum, Zabłocie, Rybitwy itd.
Zabłocie leży, mimo wszystko, wewnątrz II obwodnicy. :)

https://www.bip.krakow.pl/_inc/rada/uch ... p?id=64448 - dokument z roku 2012 (dane z 2009), strona 7. Liczba miejsc pracy wynosi:
  • w obrębie istniejącej strefy płatnego parkowania - ok. 20% miejsc pracy w mieście,
  • wewnątrz II obwodnicy poza strefą płatnego parkowania - ok. 5%,
  • w śródmieściu funkcjonalnym (cokolwiek to znaczy) poza II obwodnicą - ok. 16%.
Zatem wewnątrz II obwodnicy w 2009 r. znajdowało się nie więcej niż 25% miejsc pracy (ale licząc ze "śródmieściem funkcjonalnym" już ok. 41%).

Awatar użytkownika
maria
Dyrektor

#639 Post autor: maria » 30 lip 2016, o 15:24

Wewnątrz pierwszej obwodnicy jest sporo miejsc pracy, ale są to głównie knajpy, butiki, czy kramy gdzie pracują głównie ludzie młodzi, którzy nie będą mieć problemu jak raz przez tydzień będą musieli dojść z Dietla czy z Placu Inwalidów.

MarekR
Kierownik

#640 Post autor: MarekR » 30 lip 2016, o 15:35

Afterbirds pisze:Kto został ten wygrał kto wyjechał może tylko żałować...
Na II połowę obecnego tygodnia planowałem wziąć urlop i wyjechać. Ale plany się zmieniły i zostaję do końca. I nie żałuję...
Cudowna atmosfera na mieście. Poczuć ten klimat, zobaczyć tylu odmiennych ludzi oraz papieża... Mimo, że dojazd do/z pracy miałem utrudniony, to naprawdę mi to nie przeszkadzało. Wiedziałem o tym wcześniej i miałem przygotowany alternatywny dojazd do/z pracy. Ciesze się, że mogę tego doświadczać.

PanFranek
Inspektor

#641 Post autor: PanFranek » 30 lip 2016, o 15:43

mp pisze:Zabłocie leży, mimo wszystko, wewnątrz II obwodnicy. :)
No nawet nie mimo wszystko, a jak najbardziej leży, nie wiem czemu się aż tak rozpędziłem w tym swoim wyliczaniu.
mp pisze:Zatem wewnątrz II obwodnicy w 2009 r. znajdowało się nie więcej niż 25% miejsc pracy
Dzięki! O takie dane mi chodziło. Czyli jest to 25% na rok 2009, a jak wiemy od tego czasu trochę się miasto zmieniło. Podejrzewam, że liczba ta raczej spadła.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Kontakt:

#642 Post autor: Locutus » 31 lip 2016, o 09:06

@ Maria - jasne że są ludzie o optymistycznym nastawieniu mimo przeciwności, jak Ty czy Twoja koleżanka. Ale są też ludzie - i jest to całkowicie zrozumiałe - których krew troista by zalała, gdyby musieli po całym męczącym dniu pracy przedrałować na butach kilka kilometrów, walczyć o możliwość wejścia do kursujących poza jakimkolwiek rozkładem pojazdów i jeszcze potem przez pół drogi wysłuchiwać w zapranym pojeździe jakichś przyśpiewek wiejsko-miejskich.

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

Afterbirds
Dyrektor

#643 Post autor: Afterbirds » 31 lip 2016, o 09:35

Na zamykanym odcinku Alej największe firmy to szkoły i uczelnie, które o tej porze roku i tak pracują na ćwierć gwizdka. Generalnie wszystkie znane mi firmy nie robiły żadnych problemów z urlopami zachowując tylko minimalną obsadę. Kto w pracy został wiedział czym ryzykuje. Co do tłoku i losowego kursowania - za dwa miesiące będzie przecież to samo...
("Zakazana magia")

Awatar użytkownika
tomek_m
Dyrektor

#644 Post autor: tomek_m » 31 lip 2016, o 10:39

Locutus pisze:@ Maria - jasne że są ludzie o optymistycznym nastawieniu mimo przeciwności, jak Ty czy Twoja koleżanka. Ale są też ludzie - i jest to całkowicie zrozumiałe - których krew troista by zalała, gdyby musieli po całym męczącym dniu pracy przedrałować na butach kilka kilometrów, walczyć o możliwość wejścia do kursujących poza jakimkolwiek rozkładem pojazdów i jeszcze potem przez pół drogi wysłuchiwać w zapranym pojeździe jakichś przyśpiewek wiejsko-miejskich.

Pozdrawiam!
LOKI
No ale to chyba się tyczy każdej większej imprezy, która dezorganizuje życie danego miasta. W miastach gdzie było EURO 2012, to każdy był entuzjastą i z radością po całym męczącym dniu pracy, zasuwał na butach kilka kilometrów, czy walczył o możliwość wejścia do kursujących poza jakimkolwiek rozkładem pojazdów i jeszcze potem przez pół drogi, wysłuchiwał w zapranym pojeździe jakichś przyśpiewek wiejsko-miejsko-piłkarskich? :hmm:

Ja osobiście jak wcześniej byłem do tych ŚDM sceptycznie nastawiony, to teraz widząc na ulicach tą młodzież rozśpiewaną, wesołą i pełną entuzjazmu, to zmieniłem na ten temat zdanie. Chociaż na te kilka dni, to miasto na co dzień smutne i smętne, zmieniło swój wizerunek.
Locutus@ z tego co widzę to mieszkasz we Francji. Tam było niedawno Euro, więc również duża impreza. Wiec zapytam, organizacja tej imprezy nie powodowała utrudnień w codziennym funkcjonowaniu miast w których się odbywały mecze. I każdy był zadowolony? Jakoś w to nie uwierzę. :no:

aislinnek
Dyspozytor

#645 Post autor: aislinnek » 31 lip 2016, o 12:28

http://krknews.pl/sdm-czyli-frywolne-ni ... -sutannie/
Dla niektórych pewnie jest duchowa, dla innych cielesna. Nie wiem, nie znam się, nie mnie oceniać. Bez względu na to, czy chodzę co niedzielę do kościoła, czy jestem – jak większość Polaków – wierzący niepraktykujący, czy też w ogóle gardzę nauką Kościoła, ŚDM traktuję jak event. Jak wielkie wydarzenie. Imprezę. Festiwal. I w tych kategoriach, to impreza wręcz genialna. Najlepsza z najlepszych! Niezwykła.
tomek_m pisze:No ale to chyba się tyczy każdej większej imprezy, która dezorganizuje życie danego miasta. W miastach gdzie było EURO 2012, to każdy był entuzjastą i z radością po całym męczącym dniu pracy, zasuwał na butach kilka kilometrów, czy walczył o możliwość wejścia do kursujących poza jakimkolwiek rozkładem pojazdów i jeszcze potem przez pół drogi, wysłuchiwał w zapranym pojeździe jakichś przyśpiewek wiejsko-miejsko-piłkarskich?
Ale to przecież religia powoduje utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Wtedy nie było problemu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „I. Kraków w dyskusji”